Şimdi Ara

Yeni Sistem Kurdum Monitöre Görüntü Gitmiyor Klavyeyi Görmüyor ACİL YARDIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
241
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 7 ay
  • Cevaplayan Üyeler 3
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 4
  • Ortalama Mesaj Aralığı 7 saat 49 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Matt Heafy (4 mesaj) KITT (3 mesaj) .Stark (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (6 mesaj) Mobil (1 mesaj) Mini (1 mesaj)
  • @
1 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Teknik Yardım >> Yeni Sistem Kurdum Monitöre Görüntü Gitmiyor Klavyeyi Görmüyor ACİL YARDIM
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    67 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Merhaba arkadaşlar, hayatımda ilk defa yeni bir sistem topladım. Paraya kıyıp yeni ve güncel parçaları topladım. Montajı yaparken uğraştım baya. Bilgisayarı açtığımda monitöre görüntü gelmiyor, ışıklı klavyem var normalde takıldığı anda ışıkları yanar ama ışıkları yanmıyor taktığımda. Sistemim şu şekilde:

Asus Rog Strix 550-f anakart

Palit Gamepro Rtx 3080 OC

Ryzen 5 5600x

Corsair Vengance 2x8 gb 3200 mhz cl16 ram

M.2 nvme 500 gb ssd

FSP Aurum PT 1200 Aktif PFC 1200W 80+ Platinum Güç kaynağı

Gamepower Warcry Kasa

Bilgisayarı açtığımda anakart'ın ve ekran kartının ışıkları yanıyor, fanları dönüyor. Tüm fanlar çalışıyor. Anakartın köşesinde sarı ışık yanıyor devamlı. Ancak görüntü yok ve klavyeyi de görmüyor pc.

Allahınız için yardım edin, hayatımda ilk defa adam gibi oyun oynayacağım.

|
    |
  • Er
    2 Mesaj
    Öncelikle ekran kartını söküp monitörünü dahiliden bağlayıp sonucu söyler misin?
  • Çavuş
    44 Mesaj

BIOS'unu güncellemelisin. Bir arkadaşının bu anakarta uyumlu Ryzen 3000 serili işlemcisi varsa onu kullanarak yapabilirsin. Böyle bir seçeneğin yoksa anakartı aldığın yere yolla, onlar güncellesin.

https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-b550-f-gaming-model/helpdesk_cpu/

|
    |
  • Çavuş
    67 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

quote:

Orijinalden alıntı: .Stark

Öncelikle ekran kartını söküp monitörünü dahiliden bağlayıp sonucu söyler misin?

Teşekkürler deneyeceğim ancak ekran kartında problem olduğunu düşünmüyorum. Anakart üzerinde yanan sarı ışık ram!de problem var ışığı imiş. Araştırdığıma göre ya cpu'da ya da ram'de problem var büyük ihtimal.

@KITT

Teşekkürler mantıklı geldi bu.

Edit: Bir de şuanki bios sürümünü nasıl öğrenebilirim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Matt Heafy -- 8 Kasım 2020; 15:38:29 >
    |
    |
    Bahsedilenler: KITT
  • Çavuş
    44 Mesaj

Anakartın geldiği BIOS sürümünü bilmiyorum fakat 0315'tir diye tahmin ediyorum. Ryzen 5000 serisi işlemci dışındakilerin hepsi 0315 destekli gözüküyor ve Ryzen 5000 serisi işlemciler ise 1004 sürümü destekli gözüküyor. Mantıken anakartın 1004'ten düşük bir BIOS sürümüyle geliyor ve bundan dolayı görüntü alamıyorsun. 1004'ten düşük bir sürümle gelmeseydi oraya diğer 3000 veya 4000 serili işlemciler için "0315'ten beri destekli" yazmazlardı. Görüntü almak için 1004 veya 1004'ten daha yüksek bir sürüme güncellemelisin. Tavsiyem son sürümdür, yani 1212, sonuçta en güncel olan sürümün gerisinde bir sürüm indirmek istemeyiz.

İlk baştaki iletimdeki linkte Ryzen 5 5600X'in yanındaki GO butonuna bas. Seni yönlendirdiği sayfada altta "Global" diye buton var, oradan indiriyorsun güncel sürümü. Güncel sürüm ise 1212, ve bu da 1004'ün üstünde bir sürüm, yani kesinlikle destekler. Belirttiğim yeri bulamazsan direkt aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsin. Nasıl güncelleneceğini ise araştırabilirsin YouTube'tan. Güncellemeyi de ya başkasının 5000 serisi olmayan Ryzen işlemcisiyle yapacaksın, ya da anakartı aldığın yere yollayacaksın onlar yapacak.

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/ROG_STRIX_B550-F_GAMING/ROG-STRIX-B550-F-GAMING-ASUS-1212.ZIP

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KITT -- 9 Kasım 2020; 1:54:18 >

• Çavuş
    67 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Çok teşekkürler çözüldü sorun. Anakartın üzerinde flashback butonu varmış güncellemeyi usb'den takarak aktardım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Matt Heafy -- 10 Kasım 2020; 1:29:30 >
    |
    |
    KITT kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Çavuş
    44 Mesaj

Ne demek, güle güle kullan. Sürücülerini sakın sürücü bulucu yazılımlarla kurma. Örnek: Driver Booster, DriverPack Solution... Sakın bunları kullanma, sürücülerini sağlayıcılarının sitesinden indirerek kur. Çünkü sürücü bulucu yazılımlar eski, eksik, bozuk ve kaynağı belli olmayan sürücüler kuruyor, bunlar da ileride mavi ekran almana sebebiyet veriyor veya gerçekleştirmek istediğin diğer şeylerde başına iş açıyor.

Başka bir sorun olduğunda beni etiketleyebilirsin, müsait olursam ve sorun bilgim dahilinde olursa geri dönüş yaparım.

|
    |
    Matt Heafy kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Çavuş
    67 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Tamamdır teşekkürler tekrardan.

|
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Instagram takipçi satın al
vp satın al;valorant vp satın al;Valorant VP Fiyat
Radyo Dinle
En ucuz kedi maması fiyatları
Webtures SEO;SEO Nedir?
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,219
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.