Şimdi Ara

YENİ SEGATE BARACUDA 2TB ST2000D001- 1CH164 GARİP SESLER...?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.107
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yeni almış olduğum hdd'den videodaki sesleri,bir fiil çıkarmakta..segate bağzı hdd'lerinde güncellemelere gitmiş ama benim aldığım hdd'için güncelleme yok..!

http://www.youtube.com/watch?v=qQpUUpTbYvU

bende hdd'yi servise gönderdim onlarda test yaptılar hiç bir sıkıntısı olmadığını söylediler.bende rica ettim değiştirin diye değiştiler ama yeni gelen hdd'de aynı sesi çıkarıyor..benim gibi böyle sorun yaşayan arkadaşlar ve çözen var mı bilmek istiyorum....!

bunlarda deyerleri...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muazcabir -- 20 Nisan 2013; 20:59:05 >

• Arkadaşım öncelikle geçmiş olsun.Başınıza gelen sorun beni üzdü.Çünkü; bende uzun araştırmalarımdan sonra bu HDD' de karar kılmıştım.Henüz daha almadım ama yakında alacaktım.Sizin konu üzerine düşünmeye geçtim tekrar.Daha öncedende böyle konular açılmıştı bu HDD ile alakalı.Ama fazla şikayeti olan yoktu.Hatta 1, maksimum 2 kişi.Konunuzun takibindeyim.İnşallah sorununuz çözülür.
  • aynı hdd bende sıfır aldım 2 gün çalıştı sonra bu garip sesleri çıkardı 1 ay iadesiyle uğraştım sonunda wd aldım eskisi de wd idi şuan wd den çok memnunum tık yok ayrıca bahse konu harddiskle ilgili bu forumda çok problemleri göreceksiniz bir sürü öneride bulunacaklar yazılım vs bence uğraşma kurtul
  • bendede aynı hdd mevcut hiç ses gelmiyor ayrıca o hdd düşük puan vermiş hangi sataya bağladın benimki 200 mb hız vermişti
  • quote:

Orijinalden alıntı: ferdinec

aynı hdd bende sıfır aldım 2 gün çalıştı sonra bu garip sesleri çıkardı 1 ay iadesiyle uğraştım sonunda wd aldım eskisi de wd idi şuan wd den çok memnunum tık yok ayrıca bahse konu harddiskle ilgili bu forumda çok problemleri göreceksiniz bir sürü öneride bulunacaklar yazılım vs bence uğraşma kurtul

işin aksi tarafı 2. hdd aynı ses var anlamadım gitti..güvenip içine bişey atamıyorum zamanında bilgilerimi kaybetmiştim bilgilerin kaybolması nedemek çok iyi bildiğimden bu konuyu açtım..olmadı geri vericem zaten WD alcam öyle görünüyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: KaleyDeskop

bendede aynı hdd mevcut hiç ses gelmiyor ayrıca o hdd düşük puan vermiş hangi sataya bağladın benimki 200 mb hız vermişti

sata 6 bağlı bende farkındayım düşük aldığının...
  • seagete son harddisklerinde kapasite büyüdükçe sorunlar vs çıkmaya başladığını görüyoruz ayrıca bu benim gözlemim sadece farklı düşünenler vardır seagete ile wd yan yana koyduğunuzda kalite farkı belli oluyor wd bana daha güvenilir geldi ben bire bir alarak ve başıma geldiğinden bilgimi paylaştım mutlaka farklı görüşler vardır olacaktırda sonuçta iki markada kimsenin babasının mali değil seagtere baracuda yazılsa forumda çok sorunlar görğülecek bend ekeşke foruma bakıp alsaydım

SSD mi forumdan arkadaşların önerisiyle aldım memnun kaldım ben firma incelemeleri vs benim için önemi yok artık inanmıyorum birebir kullanana danışmak lazım biliyorum diyene de sormam saygılar
  • Dostum yazını yeni okudum bu harddisk i halen kullanıyor musun acaba cevap yazarsan sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: R£DSTON£

Arkadaşım öncelikle geçmiş olsun.Başınıza gelen sorun beni üzdü.Çünkü; bende uzun araştırmalarımdan sonra bu HDD' de karar kılmıştım.Henüz daha almadım ama yakında alacaktım.Sizin konu üzerine düşünmeye geçtim tekrar.Daha öncedende böyle konular açılmıştı bu HDD ile alakalı.Ama fazla şikayeti olan yoktu.Hatta 1, maksimum 2 kişi.Konunuzun takibindeyim.İnşallah sorununuz çözülür.

Benim başıma 500gb modelinde gelmişti aynı durum iade etmiştim fabrika çıkışlı basit bir hata yapacak bişey yok denk gelinebilir bir durum... WDBLUE serisinde yaşamadım yada greenlerde sadece wd serisinde bi ısınma derdi var oda önünde 120mm fan oldugu sürece sıkıntı olmuyor (Not:2 kere denk geldm wd de ısınmaya biride şuan kullandıgım diskte ama dert olmuyo önünde iki tane 120mm fan var ona üfleyen)

• quote:

Orijinalden alıntı: cinayet13

quote:

Arkadaşım öncelikle geçmiş olsun.Başınıza gelen sorun beni üzdü.Çünkü; bende uzun araştırmalarımdan sonra bu HDD' de karar kılmıştım.Henüz daha almadım ama yakında alacaktım.Sizin konu üzerine düşünmeye geçtim tekrar.Daha öncedende böyle konular açılmıştı bu HDD ile alakalı.Ama fazla şikayeti olan yoktu.Hatta 1, maksimum 2 kişi.Konunuzun takibindeyim.İnşallah sorununuz çözülür.

Benim başıma 500gb modelinde gelmişti aynı durum iade etmiştim fabrika çıkışlı basit bir hata yapacak bişey yok denk gelinebilir bir durum... WDBLUE serisinde yaşamadım yada greenlerde sadece wd serisinde bi ısınma derdi var oda önünde 120mm fan oldugu sürece sıkıntı olmuyor (Not:2 kere denk geldm wd de ısınmaya biride şuan kullandıgım diskte ama dert olmuyo önünde iki tane 120mm fan var ona üfleyen)

Bende bu konu ne dedim bir an.

Üzerinden hayli zaman geçmiş bu mesajımın.Şu an başlıktaki HDD'yi 1 yıldır falan kullanıyorum.Bu chirp sesi falan bende yok çok şükür.Ancak SSD kullandıktan sonra HDD'lerin ne kadar uğultu yaptıklarını fark ettim.Hangi HDD'yi alırsanız alın (2.5'' HDD'ler hariç) felaket bir uğultu sesi ile çalışmaktalar.Bende bir Seagate bir de Samsung mevcut ikisi de uğultu yapmakta maalesef.Hatta birde kasanız masanın üzerinde falansa uğultu daha da artıyor.Bende bundan dolayı artık kasa içerisinde HDD kullanmayı yakın bir zamanda bırakıyorum.Direkt olarak 3 - 4 TB boyutunda 3.5'' STATION'a geçeceğim.

Sistemlerinde SSD bulunduran arkadaşların HDD'lerini kapatıp birde sistemi öyle kullanmalarını, dinlemelerini tavsiye ederim.Uğultunun farkına varacaklardır.

• quote:

quote:

quote:

Bende bu konu ne dedim bir an.

Üzerinden hayli zaman geçmiş bu mesajımın.Şu an başlıktaki HDD'yi 1 yıldır falan kullanıyorum.Bu chirp sesi falan bende yok çok şükür.Ancak SSD kullandıktan sonra HDD'lerin ne kadar uğultu yaptıklarını fark ettim.Hangi HDD'yi alırsanız alın (2.5'' HDD'ler hariç) felaket bir uğultu sesi ile çalışmaktalar.Bende bir Seagate bir de Samsung mevcut ikisi de uğultu yapmakta maalesef.Hatta birde kasanız masanın üzerinde falansa uğultu daha da artıyor.Bende bundan dolayı artık kasa içerisinde HDD kullanmayı yakın bir zamanda bırakıyorum.Direkt olarak 3 - 4 TB boyutunda 3.5'' STATION'a geçeceğim.

Sistemlerinde SSD bulunduran arkadaşların HDD'lerini kapatıp birde sistemi öyle kullanmalarını, dinlemelerini tavsiye ederim.Uğultunun farkına varacaklardır.

İşte o uğultu özellikle western digital green serisinde yok :) bende SSD kullanıcısıyım sistemde bi samsung bi wd disk vardı ikisinide kapadm bi ses eksikliği hissettm wdyi taktıgımda sessizdi ama samsung mübarek baya ses yaptı performansıda iyiydi ama :) Konu eskiymiş biri hortlatmış bende tarihi fark etmedim :)

• Uzun süredir Seagate 2tb ST2000DM001 kodlu hdd kullanıyorum iki adet var, gayet memnunum bilginize

Arkadaştaki seri sorunlu, iade edilip farklı seri ürün verilmesi lazım diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LEON-X

Uzun süredir Seagate 2tb ST2000DM001 kodlu hdd kullanıyorum iki adet var, gayet memnunum bilginize

Arkadaştaki seri sorunlu, iade edilip farklı seri ürün verilmesi lazım diye düşünüyorum.

Hepsinde olmuyo ya %20sinde falan denk geliyosun WD dede sorun var toshibadada var hitachidede var maxtordede var alayının bi kronik sorunu var toshibaların bazıları 5 aydan sonra kafa vuruyo wd ler ısınıyor hitachiler 7200rpm dönmüyo seagate ses yapıyo vsvs :) elektronik donanım bu illaki sorun olacak :)
  • Ben yeni aldım en ufak ses yok hocam.Ne oyundan çıkınca ne veri transferi yaparken çıt çıkmıyor.Motor sesi de yok.İlginç şekilde sanki çalışmıyor gibi.Eski Hdd de sese alışmıştım cık cık ve hdd den gelen çalışma sesleri bunda yok.(ST1000DM003)
  • @cinayet13 , @Fatih211

WD'lerde de muhtemelen bu ses vardır.Çünkü bu HDD'nin normal çalışma sesi.Aslında hassas bir kulağa sahip olmaya da gerek yok gayet anlaşılabilinir bir uğultu ama bazı durumlarda belki kulak kesilmek gerekebilir.

Akabinde HDD'nin kendini uyku moduna alma ayarını falanda kapalı tutmanız lazım.Eğer açıksa HDD kendini kullanılmadığı zaman kapatıyorsa bu sesi algılamamanız normaldir.Benim arşiv HDD'de de olduğu için (özellikle müzikler) uyku modunu kullanmıyorum.Çünkü; bildiğiniz üzere HDD uyanırken gereksiz yere 3 - 5 saniyelik zaman kaybı yaşıyoruz açılmasını beklerken.Aynı durum bilgisayarın kapanışında da yansıyor.

Eğer uyku modunu sizlerde kapatıyorsanız, demek ki o zaman kasanın rezonansı ve akustiği ile alâkalı bir durum diyebiliriz.Dediğim gibi beni rahatsız ettiği için STATION'a geçeceğim artık.Muhtemelen 3TB 3.5'' STATION ve 2TB 2.5'' yaparım gibi.

@LEON-X

Teşekkürler abi deneyimlerin için.

Bende memnunum HDD'den, performansı falan çok iyi zaten.Ama uğultu yaptığı da bir gerçek.Üstteki yazımda bahsettiğim uyku modundan dolayı belki çoğu insan fark etmiyor bu uğultuları ama HDD'lerin geneli böyle zaten.Şu SSD'lerin fiyatlarının düşmesini iple çekiyorum.İstersen 10 tane bağla kasaya gram ses olmayacak ileriki dönemlerde.

• Tabi canım motor sesi mutlaka her diskte var... wd dede var ondada bundada :) benim için dert değil uyku modunu kullanıyorum D: ile pek işim olmuyo oyunlar orda kurulu sadece oyun oynarken calısıyo oda kulaklık takılı oluyo duymuyorum bile :) ses benim içinde son zamanlarda büyük sorun zalman z3ün içinde gelen fanlar çok kötü ses yapıyor değiştirdm molexli olanı bide ben ekledm asus fanxperttende %20ye ayarladm hepsini şimdilik iyiler sessiz duruyolar ama ileride ne olur bilemem bu arada fan xpert güzel bir yazılım 4pin pwm olmadan fan devri ayarlayabiliyorsun :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cinayet13 -- 15 Kasım 2014; 1:11:45 >
  • quote:

Tabi canım motor sesi mutlaka her diskte var... wd dede var ondada bundada :) benim için dert değil uyku modunu kullanıyorum D: ile pek işim olmuyo oyunlar orda kurulu sadece oyun oynarken calısıyo oda kulaklık takılı oluyo duymuyorum bile :) ses benim içinde son zamanlarda büyük sorun zalman z3ün içinde gelen fanlar çok kötü ses yapıyor değiştirdm molexli olanı bide ben ekledm asus fanxperttende %20ye ayarladm hepsini şimdilik iyiler sessiz duruyolar ama ileride ne olur bilemem bu arada fan xpert güzel bir yazılım 4pin pwm olmadan fan devri ayarlayabiliyorsun :)

Bahsettiğim durumda bu zaten. O motor sesi beni benden alıyor.Yukarıda anlattığım gibi uyku moduda saniye olarak kayba neden oluyor maalesef.Hem atıyorum müzik değiştirdiğim sırada hem de bilgisayar kapanırken HDD'nin uyanması bekleniyor vs. bende bundan dolayı STATION gibi çözümlerle HDD'leri kasanın dışına taşımayı mantıklı buldum.En iyisi USB 3.0 üzerinden bağlar geçer giderim ve sesten tamamen kurtulmuş olurum.

Fan sesleri de maalesef ayrı bir mesele.Bende birde 400R'ninkilere ek iki tane de 14 cm'lik Thermalright'lar var.Bu durumu ancak SCYTHE Kaze Master Pro 5.25 ile çözebildim.Bu yönden kafam rahat çok şükür.Şu HDD'leri de kasa dışına aldım mı problem kalmayacak inşallah.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 15 Kasım 2014; 0:26:55 >

• quote:

quote:

Tabi canım motor sesi mutlaka her diskte var... wd dede var ondada bundada :) benim için dert değil uyku modunu kullanıyorum D: ile pek işim olmuyo oyunlar orda kurulu sadece oyun oynarken calısıyo oda kulaklık takılı oluyo duymuyorum bile :) ses benim içinde son zamanlarda büyük sorun zalman z3ün içinde gelen fanlar çok kötü ses yapıyor değiştirdm molexli olanı bide ben ekledm asus fanxperttende %20ye ayarladm hepsini şimdilik iyiler sessiz duruyolar ama ileride ne olur bilemem bu arada fan xpert güzel bir yazılım 4pin pwm olmadan fan devri ayarlayabiliyorsun :)

Bahsettiğim durumda bu zaten. O motor sesi beni benden alıyor.Yukarıda anlattığım gibi uyku moduda saniye olarak kayba neden oluyor maalesef.Hem atıyorum müzik değiştirdiğim sırada hem de bilgisayar kapanırken HDD'nin uyanması bekleniyor vs. benden bundan dolayı STATION gibi çözümlerle HDD'leri kasanın dışına taşımayı mantıklı buldum.En iyisi USB 3.0 üzerinden bağlar geçer giderim ve sesten tamamen kurtulmuş olurum.

Fan sesleri de maalesef ayrı bir mesele.Bende birde 400R'ninkilere ek iki tane de 14 cm'lik Thermalright'lar var.Bu durumu ancak SCYTHE Kaze Master Pro 5.25 ile çözebildim.Bu yönden kafam rahat çok şükür.Şu HDD'leri de kasa dışına aldım mı problem kalmayacak inşallah.

Docking station kullanırım hani disk onarımı yaptıgım için sürekli kasa aç şey yap falan ugrastırıcı bir eylem direk sata ile bağlı dşarıda duran bir platform o ses yine var onu söyleyeyim 2.5" disklerde dahi var müzik değiştirme olayı evet sıkıntı insanı deli ediyo 5 saniye sonra calıyor ama dert ettiğim bir durum değil benim... HDD sesine tek çözüm Western digital intellipower green serisi diskler en az motor sesi onlarda var ve nedenide ağır yazma işlemine geçmedikce 5600rpmde dönmesi ses yapmasını engelliyor bu özelliği kapatabiliyorsun ama wd blue gibi ses yapar hani sana önerebileceğim çözüm bu olur USB işine girişme gerçekten pişman olursun usb3 müş usb3.0 boostmuş yalan hani geç satadaki rahatlık yok sata express bir çözüm yada firewire bir çözüm olabilir duruma ille öyle yapılacaksa firewire kullanmanı öneriririm harici olarak kartını yada ön panelini satın alabilirsin :)

Samsung 840 evo aldm fakat şuan pekde gerekli olmadıgını bunun yerine corsair 400r kasa almam gerektiğini fark ettim evet hoş bir lüks ssd ama çok mu lazım? soru işareti :) sistem tamamen açıldıktan sonra bi fark pek hissetmiyorsun 400r'da gözüm kaldı mutlaka bütçe bulunca alıcam z3 çok tıkış tıkış bir kasa :)

• seagate chirping sorununu yasayan ve diski sistem diski olarak kullanan arkadaslar firmware guncellemesi yapsinlar son firmwarede disk sistem diski olarak kullaniliyorsa eger bu sorun giderildi ancak depolama amacli kullaniliyorsa hala devam ediyor ilginc bir durum nedense, kullandigim st1000dm003 serisi hollanda degisimden gelen diskte de mevcut bu durum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Bahsettiğim durumda bu zaten. O motor sesi beni benden alıyor.Yukarıda anlattığım gibi uyku moduda saniye olarak kayba neden oluyor maalesef.Hem atıyorum müzik değiştirdiğim sırada hem de bilgisayar kapanırken HDD'nin uyanması bekleniyor vs. benden bundan dolayı STATION gibi çözümlerle HDD'leri kasanın dışına taşımayı mantıklı buldum.En iyisi USB 3.0 üzerinden bağlar geçer giderim ve sesten tamamen kurtulmuş olurum.

Docking station kullanırım hani disk onarımı yaptıgım için sürekli kasa aç şey yap falan ugrastırıcı bir eylem direk sata ile bağlı dşarıda duran bir platform o ses yine var onu söyleyeyim 2.5" disklerde dahi var müzik değiştirme olayı evet sıkıntı insanı deli ediyo 5 saniye sonra calıyor ama dert ettiğim bir durum değil benim... HDD sesine tek çözüm Western digital intellipower green serisi diskler en az motor sesi onlarda var ve nedenide ağır yazma işlemine geçmedikce 5600rpmde dönmesi ses yapmasını engelliyor bu özelliği kapatabiliyorsun ama wd blue gibi ses yapar hani sana önerebileceğim çözüm bu olur USB işine girişme gerçekten pişman olursun usb3 müş usb3.0 boostmuş yalan hani geç satadaki rahatlık yok sata express bir çözüm yada firewire bir çözüm olabilir duruma ille öyle yapılacaksa firewire kullanmanı öneriririm harici olarak kartını yada ön panelini satın alabilirsin :)

Samsung 840 evo aldm fakat şuan pekde gerekli olmadıgını bunun yerine corsair 400r kasa almam gerektiğini fark ettim evet hoş bir lüks ssd ama çok mu lazım? soru işareti :) sistem tamamen açıldıktan sonra bi fark pek hissetmiyorsun 400r'da gözüm kaldı mutlaka bütçe bulunca alıcam z3 çok tıkış tıkış bir kasa :)

STATION'lar yine de kasa içindeki kadar ses yapmayacaklardır. 2.5'' olayında ise ben kendimde bizzat kullandım, gerçekten sesten eser yok ve 3.5'' STATION'lara göre artıları adaptör gereksinimi duymamaları.Aslında daha avantajlılar ama fiyatları yüksek maalesef ve 2TB'dan yukarısı yok şu an alınabilir fiyata.

USB 3.0'ı da çok kullandım ve iyi bir bilgisayarda aynı SATA 3 performansı alıyorsunuz bunu rahatlıkla söyleyebilirim.Ama laptop vb. ortamlarda tabii yine 70 mb'lar da kalabiliyor okumalar.Yani bu HDD işlerini gerçekten fazlasıyla araştırdım ve test ettim.Kasanın içinde tutmayacağım kesinde, artık 3.5'' mi olur 2.5'' mi olur harici konusunda kesin değilim.Ucuz olursa 2.5'' olur tabii ki.

SSD'den nasıl bir performans bekliyorsunuz bilemiyorum ama ben şahsen büyük konuşmayayım ama bir daha SSD'siz bir bilgisayar zor kullanırım. HDD'ye göre aradaki fark gerçekten muazzam.Hem açılış - kapanış hem masaüstünde hiçbir şekilde tıkanmama hem de kopyalamalar olsun SSD bir nimet.Direkt olarak sistem diski yaptığımız için sistemdeki HDD'lerde bağımsız oluyorlar.Bundan dolayı onların arasındaki kopyalama işlemlerinde sistem hiç etkilenmiyor mesela en güzel örneklerinden birisi bu benim için.Akabinde virüs taraması yaparken isterseniz oyun oynayın, isterseniz nette gezin.Sonrasında internet tarayıcınızda istediğiniz kadar sekme açarak işlemlerinizi gerçekleştirin, oyunların yükleme sürelerinin düşmesi vs. bunlar uzar gider.Yani; SSD kullanıpta açıldıktan sonra fark hissetmiyorum diyen bir sizi gördüm. Demek ki sistemi pek canlı ve aktif olarak kullanmıyorsunuz.Sadece müzik açmak ve nette gezmek gibi işlemlerde tabii fazla hissedilmeye bilir farkı (gerçi hissedildiğini belirttim).Aklıma gelen bir husus daha mesela oyun oynuyorsunuz, sonra oyunu win start tuşu ile aşağıya alıyorsunuz, bu işlemi HDD üzerinde yapsanız yine sistem bir afallar ama SSD'de tık demeden yapıyorsunuz.Dediğim gibi bunun birçok örneği verilebilir.

Şahsen 1TB ve üzeri SSD'lerin ucuz olacağı ve yaygınlaşacağı zamanı iple çekiyorum. HDD'lerimin hepsine elveda diyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 15 Kasım 2014; 1:26:04 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.