Şimdi Ara

Yeni PC alıcaklar icin ÖnemLi !! NehaLem MiMarisi nedir??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.127
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • başlıkta belirttim gibi nehalem platformu ne zaman cıkıcak ve yeni pc alıcaklar icin yararlı olcagını düsündügüm icin actım konuyu lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin, yeni pc alıcaklar beklemelimi ? tavsiyeleriniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi say2 -- 2 Mayıs 2008; 13:58:56 >

• Nehalem bir platform adı değil, işlemci adıdır öncelikle bunu düzelteyim.

Sene sonunda çıkması bekleniyor. Ama anakar ve işlemcilerinin alınacak fiyatlara gelmesi gelecek senenin ortalarını bulur tahminimce.

Yani beklemek yersiz. 45 nm. lik intel işlemcilerden birini tercih edip yolunuza devam etmeniz daha akıllıca görünüyor.
  • intele.2Senede bır yapı degısıtırıyor yazık gunah ıkı senedebı dunya para bayılıyorz
  • quote:

Orjinalden alıntı: mertyeldan

intele.2Senede bır yapı degısıtırıyor yazık gunah ıkı senedebı dunya para bayılıyorz

Evet ama kardeş bunu her firma yapıyor. Ayrıca millet düne kadar şu da olsun bu da olsun diyordu. E onu yapınca da böyle bir soket değişimine gidilir elbet.

Ayrıca s939 dan 940 a ve oradan da 940AM2 ye geçilmesini ve hemen ardından çıkan işlemcilere eskileri bırakın en güncel anakartların bile destek vermemesi de AMD tarafında yaşanan sorunlar.

NVidia aynı kartları 9 serisi diye ısıtarak önümüze koydu, işte bir 9600GT var o.

Ati desen bir 3 serisi çıkardı ve DX10.1 lafları ile dolaştı. Daha 1 yıl önce çıkan karta DX10 oyun yok iken DX10.1???? + Yepyeni kartlara iki ayda indirim geldi. İlk başta ucuza satsaydı ya. En çok ta HİS e yanarım. Şu an yengemlerdeyim. Onlara da ben topladım PC yi. Zamanında taktığım His X1650XT İSilence yi gördüm gene bittim. ATİ diyinc aklıma ilk gelen marka HİS tir.

Onun dışında PCI-ex çok verimli kullanıldı da ikincisine geçildi.

AMD phenım a geçti ama kendi işlemcilerine bile geçildi. ( Açıkçası yeni mimari için acele edeceğine X2 deki mimariyi X4 e yapıştırsa daha iyi olurdu bu AMD için phenom dan daha fazlasını sağlardı. X2 ler C2D karşısında tutunabiliyor ise Athlon X4 ler nasıl tutunamazdı ki? )

Yani şu an mimari bir değişim yaşanıyor ve bu normal. Bize düşen akıllı davranmak en iyisi bende olsun diyip her şeyi almamak. Bak hep örnek veririm. Cebimde Q6600 alacak para vardı ben gidip E2160 aldım. Neden? Çünki Q6600 e ihtiyacım yok. Ama sonra indirim oldu falan herkes ucuzladı diye Q6600 aldı. Gerçekten ihtiyacı olanları saymayalım hepsi evden şimdi solitaire oynuyor, msn ye giriyor. ( MSN ye gıcık. Daha doğrusu şu zamandaki halinden. Adamı eklemiyorum zorla sokuyor kendini. Zort pırt bir şeyler yok şuna bak buna bak hepsi de virüslü adresler hiç birine tamah etmiyorum. Bir de kız takma adıyla geliyorlar ya iğrendim artık. Üstelik buna kananlar var ya bu kadar mı hayvanlaştı milletimiz. Yani MSN ye kız niki koy adam ertesi gün evi üstüne yapsın. )

Şimdi soracaksın kardeşim. Ben Q6600 ü kullandım da, çoklu işlemci desteği olan oyun-uygulama var da ben bir de nehalem e geçeceğim İşte toplumda böyle düşünen sayısı %50 nin üstüne çıkarsa o zaman bir yere geliriz.

Bak işte bu ihtiyacı yokken hava olsun diye Q6600 alan mantık. Geçen ve ondan önceki sene önden kameralı telefona bir dünya fazladan para verdi. Adamın telefon eskidi hala görüntülü konuşma yok. Hatta çoğu modelde ön kamera yok artık. 3G bu sene gelse bile şu anki gelişme ile ancak 2015 te adam gibi yayılır. Daha ADSL ucuzlamamışken o ne zaman ucuzlar onu hiç bilemiyorum.

• quote:

Orjinalden alıntı: Epirus

quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld
    ...
    ...
    ...
    AMD phenım a geçti ama kendi işlemcilerine bile geçildi. ( Açıkçası yeni mimari için acele edeceğine X2 deki mimariyi X4 e yapıştırsa daha iyi olurdu bu AMD için phenom dan daha fazlasını sağlardı. X2 ler C2D karşısında tutunabiliyor ise Athlon X4 ler nasıl tutunamazdı ki? )
    ...
    ...
    ...

Genelde yazılarınızı zevkle okurum ama bu iddianız açıkçası garip olmuş. Aynı saat hızında hiç bir Phenom X3 ya da X4 işlemcisi Athlon X2'den yavaş değildir. Aksine çok daha iyidir.

Anandtech, XBitlabs ya da THG'nin son testlerini inceleyebilirsiniz. Örneğin;

2.1 GHz'lik Phenom X3 8450, ortalama olarak 2.8 GHz'lik Athlon X2 5600+'dan daha performanslıdır.

epirus'a katılırım bu konuda sitede en araştırmacı şahıstır

• İntel ban yazarken marka amaclı solememıstım genel bılgısayar pıyasası boyle daha bır sey tam oturmadan kullanılmadan pat yenısı cıkıyo.Aslında suc ınsanlarda bızde maymun ıstahlı olmamalıyız ben suan e6750kullanıyorm arada autocad kullanırım ewımde ıklımlendırme ve mekanık tesısatcıyımdır ısı geregı 3d calısmak gerekıyo ve bazı projelerde ıslemcımın bayıldıgı oluyor ozellıkle dosyanın boyu 10mb ı astıgında sımdı ben gıdıp q6600alsam mı almasam mı tereddut ıcındeyım kafam cok karısık pıyasa desenız her satıcı kurt bızde koyun mısalı.Belkı duymussunuzdur gıllette fırmasının ceosu acıklamıstı bır roportajında "aslında bızım yıllardır sattımız sey aynı degısen sadece sekıl renk ve jılet sayısı"tam bır pazarlama mantıgı.Koyun olmamak lazım bu durumda
  • Bende böyle bir konu açmıştım.Şİmdi penry almanın daha uygun olduğu kararına vardık.
  • Fx açmıştı sanırım böyle bi başlık ama penry daha mantıklı geliyo bana.
  • arkadaşlar benim asıl merak ettigim konu yakında çıkacak olan p45 chipsetleri
    p35e 45nm destegi bios update ile geldi
    p45 ede nehalem ve 45nm den sonraki 32nm 22nm..vs destegi bios ile gelecekmi
    yada nehalem işlemciler bi süre 775 ve 1306 pin olarakmı üretilecek ve 775 e destek p45 le gelmiş olacak?
    tıpkı 486 ve 775 pin p4 ler gibi
  • quote:

quote:

...
    ...
    ...
    ...
    ...
    ...

Genelde yazılarınızı zevkle okurum ama bu iddianız açıkçası garip olmuş. Aynı saat hızında hiç bir Phenom X3 ya da X4 işlemcisi Athlon X2'den yavaş değildir. Aksine çok daha iyidir.

2.1 GHz'lik Phenom X3 8450, ortalama olarak 2.8 GHz'lik Athlon X2 5600+'dan daha performanslıdır.

Dogru da, islemcinin hizi sudur:

Saat dongusu basina yapilan is * Saat hizi

Yani bir islemcinin diger bir islemciyi "gecmesinden" bahsediyorsak sonucta toplam hiza bakmamiz lazim, saat dongusu basina yapilan ise degil sadece.

X2'lerin mimarisiyle stok 3GHz'a kadar cikmayi basarmisti AMD. Zaten mimari olarak Phenom'un daha "kaliteli" oldugu belli, fakat saat hizlari sonucta cok dusuk ve gercekten de x2 6000, cogu Phenom X4'u bile geride birakabiliyor. Phenom da 3GHz gorurse X2'yi gecer, Intel'e de rakip olur. Ama su an oyle bir durum yok.

beyto: Nehalem islemcilerin tamami farkli pin sayilarinda uretilecek, su anki hicbir anakart tarafindan calistirilamayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi annihilator -- 30 Nisan 2008; 10:40:03 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: annihilator

quote:

quote:

...
    ...
    ...
    ...
    ...
    ...

Dogru da, islemcinin hizi sudur:

Saat dongusu basina yapilan is * Saat hizi

Yani bir islemcinin diger bir islemciyi "gecmesinden" bahsediyorsak sonucta toplam hiza bakmamiz lazim, saat dongusu basina yapilan ise degil sadece.

X2'lerin mimarisiyle stok 3GHz'a kadar cikmayi basarmisti AMD. Zaten mimari olarak Phenom'un daha "kaliteli" oldugu belli, fakat saat hizlari sonucta cok dusuk ve gercekten de x2 6000, cogu Phenom X4'u bile geride birakabiliyor. Phenom da 3GHz gorurse X2'yi gecer, Intel'e de rakip olur. Ama su an oyle bir durum yok.

Arkadaşın yazdıkları ortada, benim de verdiğim cevap ortada! Açıklamama gerek var mı bilmiyorum ama:

Herhangi bir işlemci, önceki veya sonraki mimarideki işlemciler ile karşılaştırılırken aynı saat hızı referans alınır (Birim Performans). Aynı saat hızında da Phenom, Athlon'dan daha performanslı.

Şu an için Phenom'ların saat hızı düşük diye Athlon'a geçildi diyemeyiz!

Not: Benim hatırladığım kadarıyla, yeni mimari olmasına rağmen ilk çıkan Soket 423 Pentium 4 işlemcileri, saat hızları daha yüksek olmasına rağmen Pentium 3'lerden daha az performans gösteriyordu. Sonra durumu toparladı. Başka da örnek zor bulunur zaten

Tamam diyelim ki x2 leri x4 yapmak phenomlar kadar güçlü olmadı diyelim...opteronları 4 çekirdekli yapsaydı nasıl olurdu sizce?

• Bunların performansları nasıl peki? Opteron 170 ler sanırım 150 dolar civarı fiyatı var.2 katı desek 300 dolar yapar ki 2 katı fiyat bence abartı.....O zaman Phenomların yerine eğer performansı iyi ise bu işlemciler neden tercih edilmesin ki?
  • arkadaslar yorumlarınız ıcın tesekkur ederım konuyu baglarsanız sevinirim !!
  • quote:

Arkadaşın yazdıkları ortada, benim de verdiğim cevap ortada! Açıklamama gerek var mı bilmiyorum ama:

Herhangi bir işlemci, önceki veya sonraki mimarideki işlemciler ile karşılaştırılırken aynı saat hızı referans alınır (Birim Performans). Aynı saat hızında da Phenom, Athlon'dan daha performanslı.

Şu an için Phenom'ların saat hızı düşük diye Athlon'a geçildi diyemeyiz!

Not: Benim hatırladığım kadarıyla, yeni mimari olmasına rağmen ilk çıkan Soket 423 Pentium 4 işlemcileri, saat hızları daha yüksek olmasına rağmen Pentium 3'lerden daha az performans gösteriyordu. Sonra durumu toparladı. Başka da örnek zor bulunur zaten

Iki islemciyi karsilastirirken, ki burada X2 ve Phenom'lari karsilastiriyoruz, islemcinin saat tick'i basina yaptigi degil, hizi baz alinir. Hangi mimarinin daha verimli oldugunu tartisiyorsak dedigin dogru. Ama orada ben bir "verim"den bahsedildigini goremedim. Arkadas, "x2'ler bile bazen geciyorlar Phenom'u" demis. Dogru.

Phenom'un mimari olarak X2'den ustun oldugu muhakkak, ve ayni saat hizinda Phenom, Athlon X2'den performansli ama gercek su ki; saat hizlari ayni degil. Muazzam fark var ve AMD bu yilin sonunda bile ancak 2.6GHz hedefleyebiliyor.

3.0GHz'a vurdu mu X2'yi de gecer, Core'lara rakip de olur, ama malesef AMD'nin 3GHz'a vurmasi ancak 1 sene sonra gerceklesebilir.

• şuanlık e8500 yada q6600 almak en ideal seçim
  • quote:

Orjinalden alıntı: say2

başlıkta belirttim gibi nehalem platformu ne zaman cıkıcak ve yeni pc alıcaklar icin yararlı olcagını düsündügüm icin actım konuyu lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin, yeni pc alıcaklar beklemelimi ? tavsiyeleriniz...

Senin durumunda Nehalem ve Phenom ları aylardır bekleyenler vardı, daha bu gün bile biri kredisi tükenince mecbur gitti sistemini topladı, hepsi şunu yaptı, alabilecekleri en ucuz, en az 1 sene idare edebilecek sisteme baktılar, bu günkü arkadaşın aldığı sistemi vereyim.

---------------------------------------------------------------
    Diğer konuya yazmıştım, buraya aktarıyorum.
    ECS A780GM-A Bu anakart 4x8GB ten 32 GB ram destekliyor.Tabiiki AM2+ soket, Phenom işlemcileri destekliyor, çıkacak olan AM3 işlemciler de bu anakarta takılabilecek. Diğer özellikleri aşağıdaki linkte.
    http://www.dfsbilgisayar.com/asp/show_stock.asp?product=ECS%20A780GM-A&view=2

Piyasada AMD X2 4600+ işlemci nasıl oluyor bilmiyorum ama her yerde 67$, internet listelerinde yüksek fiyat.
    Veritech 2GB 800mhz ----> 35$
    Anakart+işlemci+ram= 183$ tutuyor, AMD Phenom falan bekleyenler ellerindeki bilgisayarları güncellemektense onboard HD3200 ekran kartlı bu sistemi almaları halinde AM3 e kadar idare edebilecekleri kanaatindeyim.
    ----------------------------------------------------------------

Aldığım konu AMD ile ilgiliydi, idare etsin diye alındıktan sonra intel amd farketmez, kaldıki 6-7 ay sonra VIA-nVidia ortaklığı ile çıkan VN işlemci anakart platformu satışa gelebilir, beklemektense bu sistem iş görüyorken almak daha mantıklı gibi. Asıl konunun linkini de vereyim, isterseniz oradan devam edebilirsiniz de.http://forum.donanimhaber.com/m_22627728/mpage_4/tm.htm

• bir arkadasımız bu platform gelse bile fiyatları alınamıcak derecede oldugunu söylüyor, ve bunun üzerine 2 sene kadar bir sürede anca uygun fiyatlara alabiliriz kanaatındayım bende . suan arkadasımızn dedigi gibi 1 senelik yada 2 senelik bir pc toplamak uygun gibi.
  • amd nin intele yetişmesi için intelin aksaklık yaşaması lazım yada amd nin sihirli bir güç kullanması lasım
    ben amd kullanıcısıyım ve pişmanım keşke intel alsaydım diyorum şimdi intele dönmek te zor anakart ve işlemci birlikte kasıo maddi olarak
    amd intelden bir yıl sonra kurulmuş ve şuan aralarında büyük farklar var
    intel işi bilio helal olsun adamlara
    intelin 4çekirdeklisi3.2ghz i buluo amd nin daha 2.5 te

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi razor9119 -- 1 Mayıs 2008; 22:58:16 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.