Şimdi Ara

Yeni Passat B8 İlk Arızasını Yaptı-Ne Kadar Elektronik O Kadar Bela

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
1
Favori
7.795
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
30 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet peder beyin kullandığı henüz 2200 km deki passat ilk arızasını yaptı.Sorun aracın kontak almaması yani motoru çalıştırmak
    için start-stop düğmesine bastığınızda aracın hiç bir sisteminin devreye girmemesi ve dolayısıyla motorun marş moduna girememesi.
    Hal böyle olunca yol yardımı çağırdık o da birşey yapamadı ve yarın kısmetse servise çekilecek.Sorun anladığım kadarıyla ya
    start-stop düğmesi veya onun bağlı olduğu elektronik devre ya da direk beyin arızası.Mühendislikte hocalarımız hep derdi
    ne kadar elektronik okadar sorun diye sonuna kadar haklılarmış.Arabanın eski nesile göre elektronik aksamı kabaca yarı yarıya
    artmış desem yalan olmaz ama şimdi kendime şu soruyu soruyorum:

Dünya da elektronik ve robotiğin en çok gelişmiş olduğu ülke japonya.Onlar araçlarında elektroniğin en çok revaçta
    olduğu bu çağda bile mekaniğe mümkün olduğunca yer verirken diğer üreticiler neden bu kadar çok elektronik devre
    kullanmak da ısrar ediyor?Cevap heralde maliyetleri minimize etmek ve sürücüye yardımcı sistemleri artırarak sürüş zevkini
    baltalamak.Dün forumda gezinirken 90 ların E sınıfı Mersolarının ne kadar kaliteli olduğu bir konu vardı bu gidişle
    bende o furyaya katılıp sağlam bir w124 çeksem mi diye düşünmüyor değilim

• Aküsünde sorun var büyük ihtimal garantiden değişir.
  • Geçmiş olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elektronik sistem mekanik sistemlerden daha stabil çalışırlar ama bir okadarda hassas sistemler oluyolar.
  • Demage kullanıcısına yanıt
    Yok yok aküde sorun değil araç içinde elektronikler çalışıyor sıkıntı yok yol yardımda aküye baktı sorun bulamadı
  • Kalitesiz elektronik başa beladır.

Kalitesiz olan her şey başa beladır.

Mekaniğinde kalitesizi sorun çıkarır.

O değilde şunu anlamadım adamlar Mühendislik Fakültesinde hoca. Elektronik sorun çıkarır diyene kadar sorun çıkarmayan

elektronik şeyler üretmeye çalışalım demiyorlar.

En basit şu örnek:Direksiyon.

Yani olmadığı araç yok değil mi? Evet.

Piyasada günümüze kadar olanlar: Mekanik Direksiyon, Hidrolik Direksiyon , EPS ler yani elektronik direksiyonlar.

Şimdi hidrolik direksiyonlarda hidrolik akıtma sorunu oluyor.Direksiyon altında damla damla hidrolik gelme sorunu.

Bu olduğunda hemen fark edip tamir ettirmezseniz.Belli bir süre sonra hirolik bitiyor.Bu sürüş anında olursa düz duvara

giriyorsunuz direksiyon kitlenip kalıyor.

EPSlerde ise oluşan elektronik direksiyonlar aracın sizin tepkilerinize cevap vermemesine neden oluyor.Mesela İ30'un geyik

testinde yaşadıkları ya da İ10 alan birinin dirkesiyon kitlenince yolda kalması.İşte bu EPS direskyonların bize çıkardığı

sorunlardan ama bakınca şu an piyasada mekanik direksiyon kullanan var mı? Yok.

Elektronik sorun çıkarır çok yanlış bir cümle bence.Kalitesiz elektronik sorun çıkarır diyelim biz ona.

Ama şu da var.Elektronik sistemlerin sorun çıkarma ihtimali mekaniklere göre daha çoktur ama bu da demek değil ki her şeyi

mekanik yapalım.

Edit: Japonlarda EPS kullanıyormuş şimdi baktım bir çok modelinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Automobilista -- 28 Şubat 2015; 21:04:26 >

• geçmiş olsun
  • Automobilista kullanıcısına yanıt
    Benim 2008 toyotada eps var.
    2001 astrada da hidrolik bitmişti ama direksiyon kilitlenmemekle beraber ağırlaşmıştı.

• _Emir kullanıcısına yanıt
    Düzeltildi.

Vallah ben tamamen kitlenme olayını bilemeyeceğim.Ben de birinden duyduğum için.Bir yakınımızdan duydum kendisi Focus 1 'de

hidrolik direksiyonda kaçırma ile karşılaşınca ustası öyle demiş.
  • Japon tavsiye edince fanatik oluyoruz:)

Bu arada sorun bence de basit bir şekilde çözülür ama ne kadar basit olsa da çalıştıramamak, çekiciyle vs uğraşmak can sıkıcı. Geçmiş olsun.
  • Dostum sorun muhtemelen gösterge tablosunun arkasındaki devrelerde... İmmobilizer de bu devrelerin içerisinde oluyor.
    Birkaç gun önce konu açmıştım arkadaşımın leon aracında da aynı sıkıntı meydana geldi. Araştırmalarımızda vw grubu araçların bir çogunda bu sıkıntının oldugunu farkettik... Jetta a5 skoda seat kullanıcıları bu sıkıntıyla karşılaşmışlar.
    Neyse sizin araç garantiden gösergeyi değiştirirler geçmiş olsun diyelim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • E o kadar elektronik olduğunu bile bile alıp sorun çıkınca neden hayıflanıyosun.Kaç tane böyle şikayet gelmiş.Kul yapısı sonuçta olabiliyor.DSG sorunu olsa haklısınızda yani böyle bir arıza için karalanmaz araç

• birebir ayni problem focusumda oldu. start stop dugmesine basinca hic tepki vermiyordu. beyin degisti

• cobra41 C kullanıcısına yanıt
    Hocam iyi dilekleriniz için çok sağolun peki arkadaşınızın aracı da mı böyle yeniyken bu sorunu verdi
  • quote:

Orijinalden alıntı: commandx

Japon tavsiye edince fanatik oluyoruz:)

Bu arada sorun bence de basit bir şekilde çözülür ama ne kadar basit olsa da çalıştıramamak, çekiciyle vs uğraşmak can sıkıcı. Geçmiş olsun.

Sağolun hocam işte benim de anlatmaya çalıştığım tam olarak buydu araca kesinlikle kötü falan demiyorum aksine bir çok açıdan
    gayet başarılı ama anlatmaya çalıştığım okadar konfor özellik vs. sunuyorsun tek bir tuşun arızası yüzünden tüm hevesin tadın kaçıyor.
    Servisle çekiciyle uğraşmakta cabası
  • gecmıs olsun kul yapısı tabıkı sorun cıkabılıyor teknolojı gelıstıkce sorunlar ancak duzelır
  • Ucuz etin yahnisi. Elektronikle alakasi yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Gladyator]

Hocam iyi dilekleriniz için çok sağolun peki arkadaşınızın aracı da mı böyle yeniyken bu sorunu verdi

Yok araç 2008 model... Ama durup dururken oldu. Gece sapasağlam bıraktığımız arac sabah calışmadı. Ama internette gösterge sorunu audi falan yazarsanız 2011 model bi a5 sahibinin de birkaç sene önce aynı sorunu yaşadığını görebilirsiniz...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Geçmiş olsun.
  • 2004 model passat 1.8t full aracim vardi vw lerde aman elektonik olmasin midemi bulandirdi satana kadar . Bi sorun vermeye basladimi aman diyim dusman basina ondan sora vw den vazgectim vw nin orta seviye arabalari idealdir yeni modelleri hakkinda pek bilgim yok ama notunu verdim coktan

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.