Şimdi Ara

Yeni Opel Astra K (ANA KONU) (730. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (2 Mobil) - 5 Masaüstü2 Mobil
5 sn
41.264
Cevap
306
Favori
2.350.289
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 728729730731732
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    A serisi Mercedes'in yüz karası bir aracı zaten, eski nesillerinden beri de aynı şekilde devam ediyor. Yanlış anlaşılmasın, aracı rezil rüsva göstermek için demiyorum, sadece o amblemi taşıyabilecek bir araç olmadığını belirtmek istiyorum. ama malum kişilere sorsak A serisi kesin Astra'dan iyidir, kesin(!!!)

Astra bu segmentte pek çok teknolojik donanım ve kaliteyi harmanlayıp tüketiciye sunan ender modellerden biri. yazılımsal eksiklikler olduğu aşikar, ama kronik denilebilecek bir sıkıntı kesinlikle yok.

BMW markasını çok severim, bundan sonra inşallah niyetim o yönde. ama F30 kasa 3 serisinin servotronic direksiyonundaki titreme problemi karşısında kimse markayı savunabilecek bir tutuma giremez. sistemin tasarımsal anlamında sıkıntı olup fabrikadan mekanik anlamda bu sıkıntıyla üretildiği için bu bir "kronik sorun"dur. fiziki müdahale olmadan da düzelemez bu gibi sorunlar. ama yazılım güncellemesiyle düzeltilebilecek sıkıntılara (ki her araçta da yok neyseki) kronik damgası yapıştırmak nasıl bir vicdandır bilemiyorum

• Astra'daki Led Matriks Farlar bile bu araci sorgusuz sualsiz zirveye tasir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aracım 3500 km'ye yaklaştı. bunun yaklaşık 2200 km'lik kısmı uzun yolda yapıldı. gece-gündüz, uzun-kısa mesafe, sıkışık-akıcı trafik olan her koşulda tecrübe ettim.

kendimce gözlemlediğim bazı yazılımsal ve tasarımsal eksiklikler şöyle:

tasarımsal;
    - orta kolçak yükseklik ayarı olmasını isterdim
    - sürüş esnasında dirseğimi kapıya koyduğumda tam kilit düğmesinin üstüne denk geliyor
    - cam açma düğmeleri çok geride, kolumu iyice geriye çekmeden kumandalara ulaşamıyorum
    - gündüz vakitlerinde göğüsün üst kısmı ayna varmış gibi cama yansıyor
    - silecekler çalıştığında A sütunlarına çok yaklaşmıyor, o bölgede baya bir alan kalıyor silinmeyen

yazılımsal
    - herkesin malumu radyo isim hafızası problemi
    - vites D konumunda olsa bile göstergede hangi viteste ilerlediğimi görmek isterdim

donanımsal
    - geri görüş kamerasının çözünürlüğü daha iyi olabilirdi

bunlar tamamen TECRÜBELERİM sonucu edindiğim KİŞİSEL düşüncelerimdir. bir başka kişi bu hususları hiç takmayabilir ya da bambaşka hususlar dikkatini çekmiş olabilir.

• schumici kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz gibi hocam, hepsinde bir şeyler var, sanki Astra, C+++++ bir sınıfmış da ona göre yargılanıyormuş gibi, hem bu aracı rakiplerine kıyasla uygun fiyata alacaksın hem de dört dörtlük beklentin olacak, üstünde her donanım olacak ve bunlardan biri bile hata vermeyecek, o zaman piyasadaki çıplak araçları alacaksın, cruise control bile kendin olacaksın bakalım o gaza hep sabit basıp, vitesi de ona göre ayarlayabilecekler mi Çıtanın en üstü Iphone'nun bile yeri geliyor ekranı donuyor veya saçmalayabiliyor

• eisenberg kullanıcısına yanıt
    Opel'e getirecegim en buyuk elestiri fabrikanin taleplere gec tepki vermesi. Multimedya guncellemesini beklemekten yorulduk. Opel degil de Apple olsaydi 10 defa guncelleme gelmisti. :)

hocam bizim insanımız doğuştan aristokrat, sahip oldukları, kullandıkları ne varsa kusursuz olmalı. eğer üstüne toz gelmişse "tu kaka" oluyor hemen.

son zamanlarda pek yazamasamda aylardır konuyu aktif olarak takip ettiğim için sizinle birlikte bir kaç arkadaş olarak araçla ilgili artı yada eksi ne varsa paylaşıyoruz, doğruysa doğrudur, yanlışsa yanlıştır. ne doğruyu yanlış gösterdik bu zamana kadar ne de yanlışı doğru.

aracın KULLANICISI olarak şahsi beklentilerim karşısında edindiğim tecrübeleri yukarıda paylaştım. almayı düşünenler bu gözlemlere göre hareket etsinler. yukarda da dediğim gibi belirttiklerim belki bazı kişiler için hiç önemli bile değildir, bazıları da benim rahatsızlık duymadığım hususlardan dert yanabilirler kişisel anlamda. ama aracı almadan etmeden "ne kötü araba yav, iyiki almamışım" demek yada alıp da ilk karşılaştığı sorunda "Allah belasını versin bu arabanın, niye aldım ki" demek ne kadar doğru söylemlerdir, burdakilerin vicdanına bırakıyorum

• Yukarıdaki mesajlarıma karşılık cevap yazan, "superegoid", "guida", "eisenberg", "sertay_a" ve "St.Cool" isimli kullanıcılara; mesajlarını, toplu alıntı özelliği olmadığı için hepsine ithafen şunu diyorum ki;
    Sonuçta, kısıtlı imkanlarla zar zor sahip olduğum birikimler ile herkes gibi iyi bir araç almak istiyorum. Verdiğim paranın hakkını almak ve sorun yaşamak istemiyorum. Çok mu şey istiyorum anlamadım ki? Bu maksatla tabi ki forumları okuyacağım, eleştirileri de dikkate alacağım. Sadece bu forumu değil diğer otomobil forumlarından da aldığım bilgileri paylaşmıştım. Diğer forumlarda da yeni Astra K'nın aynı kronik sorunlarından şikayet eden kullanıcılar var ve onlarla da görüştüm. Opel Astra K'nın test sürüşünü de yetkili bayiden randevu alarak geçen hafta içi yaptım. Sonuç olarak şunu diyorum ki; yol tutuşu ve direksiyon geçişleri, motoru, şanzımanı vb. konularda herhangi bir eleştiri getirdiğim yok, sadece elektronik aksamlarında ve yazılımsal donanımlarında sorun var diyorum ve yaklaşık 2 haftadır yaşadığım araştırma, test sürüşü, görüş alışverişi, okuma vb. gibi deneyimlerimi de diğer insanlar ile paylaşarak onlara da faydalı bilgiler vermek istedim. Bu kadar tepki çekecek ne yaptım anlamadım ki? O zaman akşama kadar başımızı kuma gömelim ve var olan sorunları görmezden gelmeye çalışalım, bu mümkün değil. Siz sorunları görmezden gelmeye çalışsanız bile o sorunlar bir gün mutlaka gelip kapınızı çalacaktır. Hiçbir firmanın yılmaz savunucusu veya kötüleyicisi değilim. Sizin yapmak istediğiniz biz bu arabayı aldık, öyleyse herkeste alsın veya bir hata varsa bile söylemesin, görmezden gelsin demek istiyorsunuz ki; buda forum mantığına zaten ters bir olaydır. Eğer öyle ise birbirinizle opel forumlarında arabalarınızın ne kadar güzel olduğuyla ilgili akşama kadar isteğiniz kadar mesajlaşın, hatta birbirinize fotoğraflar atın, karşılıklı " aaa senin araban ne kadar güzelmiş" de deyin. Ancak bu forumda herkes kendi fikrini söylemekte özgürdür. Size, her ne kadar da görmezden gelmek için çabalasanız da; yollarını aşındıracağınız opel servislerindeki ustalarla, fanboyluk yaptığınız diğer kişilerle yazıştığınız mutlu ve mesut mesajlarınızla mutluluklar dilerim.

• yardım eden olursa sevinirim
    astra k dizel otomatık almıstım bıldıgınız gıbı su an 350 km de ben bı kac ufak sorun harıcınde bıseyle karsılasmadım sımdı bunları sormak ıstıyorum

1. kaput kecesı olmayısını sız nasıl hallettınız internetten bıle bulunmuyor tek care servısten mı ıstemek kullanmasak ne olur
    2. ön park sensörlerı bı engel olmamasına ragmen arada devreye gırıp ötüyo sizce neden plakalıktan olabılırmı
    3. rodaja pek dıkkat etmeden genelde sakın kullanıyorum arada da hız denemelerı yapıyorum dogrusu nedir
    4. bide ben bu sesle kontrolu calıstıramadım bılen varmı

bide bi arac daha alsam yıne astra hep astra kımse kotulemesın
  • quote:

Orijinalden alıntı: from_anatolia

Opel'e getirecegim en buyuk elestiri fabrikanin taleplere gec tepki vermesi. Multimedya guncellemesini beklemekten yorulduk. Opel degil de Apple olsaydi 10 defa guncelleme gelmisti. :)

laf Apple'dan açılmışken; misal çoğu firmadan önce Opel araçlarına tam anlamda ve ücretsiz bir şekilde en alt donanımdan en üst donanıma kadar Android Auto ve Apple Carplay desteğini getirdi. bugün bir Vag grubu araç almak isteseniz bu özelliği kullanmak için "aktivasyon kod ücreti" adı altında bir ücret daha istiyorlar, gel de binme gırtlağına
    Kilit düğmeleri neden var ki, çoğu araçta yok, hırsızlık için de teşviksel yani

Önceki aracım hangi viteste olduğunu görüyordum(D konumunda) şanzımanın hangi hızda, nerede nasıl vites attığını kontrol edebiliyordum, karakteristiğini anlayıp ona göre müdahale edebiliyordum. Bir de kar sürüşü vardı onda, direkt 3.vitese sabitliyordu, hiç bir şekilde patinaja kalmıyordum, kar olmasa, toprak yolda.

Soldan sağa silen silecekler olsa, solda daha fazla çamurlu alan kalıyor, diğer türlü A sütununa vurmasın diye öyle ayarlanmıştır, siz o ayarı az daha yukarı ayarlayabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _chimera_

yardım eden olursa sevinirim
    astra k dizel otomatık almıstım bıldıgınız gıbı su an 350 km de ben bı kac ufak sorun harıcınde bıseyle karsılasmadım sımdı bunları sormak ıstıyorum

1. kaput kecesı olmayısını sız nasıl hallettınız internetten bıle bulunmuyor tek care servısten mı ıstemek kullanmasak ne olur
    2. ön park sensörlerı bı engel olmamasına ragmen arada devreye gırıp ötüyo sizce neden plakalıktan olabılırmı
    3. rodaja pek dıkkat etmeden genelde sakın kullanıyorum arada da hız denemelerı yapıyorum dogrusu nedir
    4. bide ben bu sesle kontrolu calıstıramadım bılen varmı

bide bi arac daha alsam yıne astra hep astra kımse kotulemesın

1- 6 silindirli 444 hp'lik BMW M4 Competition'da bile önde kaput keçesi yok, bu kadar kafanıza takmayın derim
    2- plakalarınızda plakalık varsa onları sökün ve plakaları tampona çift taraflı bant yada silikon yardımıyla yapıştırın, sorun çözülecek.
    3- ilk 1.000 km boyunca biraz usul sürmeye çalışın
    4- android'i bilmiyorum ama Apple'da bluetooth yada carplay ile araca bağlıyken direksiyon üzerindeki ses komut tuşuna basıp arama yada mesaj yazdırma komutu verebiliyorum

• koksalbasaran kullanıcısına yanıt
    konunun tüm geçmişine bakarsanız hepimiz aracımızla ilgili yaşadığımız olumlu/olumsuz her türlü tecrübeyi aktarıyoruz. çok değil biraz yukarılara baksanız benim kendi olumsuz görüşlerimi de okuyabilirsiniz. yani sizin belirttiğiniz gibi para verip aldığımız aracın kölesi değiliz çok şükür, doğrusunu da yanlışını da mertçe söyleriz.

zar zor sahip olduğunuz birikimlerinizi boşline polo ile değerlendirin o zaman. hem ikinci elleri piyasada sıfırından pahalı satılıyor, hem de hiç bir donanıma sahip olmadığından sahibine de bir sıkıntı yaratmıyor. aman ha şunu da belirteyim, Dsg'li model almayın ocağınıza incir ağacı diktirmeyin. ya da isterseniz alın, nasılsa artı garanti yada iyi niyet garantisi diye milleti kekliyorlar
    servise gidebilsem silecek alan ayarını sorucam biraz daha genişletebilir miyiz diye. vakti zamanında babamın Vaneo varken serviste bu istekle silecek kollarının silme alanını ayarlatıp genişletmiştik, belki bunda da işe yarar
  • koksalbasaran kullanıcısına yanıt
    "İyi ki erken davranıp almamışım" demek, burada, bütçesini bir şekilde ayarlayıp, gerektiğinde zorlayıp alan, araçları hakkında deneyim ve tecrübelerini paylaşan bizlere bir nevi hakarettir. Varsa olumsuz bir düşünceniz, bütçeniz ile uygun gördüğünüz markanın modelini alırsınız, ama bu sizde saklı kalır, herkes ciddi paralar ödüyor bu araçlara, mal canın yongası, bu çerçevede biraz saygılı olmak gerek
  • Merhabalar,

Aracıma bir arkadaşın vasıtasıyla film kaplama yaptırdım. Yaptırdığım yerin söylediğine göre llumar markaymış filmler. Aynı yere daha evvelden de belirttiğim gibi folyo da yaptırmıştım.

Şimdi filmlerle ilgili 2 sıkıntım var. İlki bazı camlarda yer yer 1-2 piksel boyutlarında hava kabarcıkları var. Yapan adamın deyimine göre zamanla filmler oturack ve o kabarcıklar geçecekmiş ki ben inanmadım ne yalan söyleyim.

İkinci konu ise ki rahatsız olduğum bir konu bu. Gece bir aracın farı arka cama vurduğunda rezistanslarda ışık dağılarak göz yorucu bir görüntü yaratıyor. Tarif etmeye çalışmak gerekirse normal karasal yayın yapan tv'de 3D tuşuna basıldığında çiftleşen görüntü gibi bir görüntü oluşuyor. Yani filmsiz halinde hiç bir sıkıntım yoktu zaten dikiz aynası karardığı için güllük gülistanlıktı akşamları. Filmli halinde de gündüzleri ve far gelmediğinde geceleri görüntü ile ilgili bir problem yok fakat ışık geldiğinde dikiz aynasına bakasım gelmiyor. Yani bu tür şeyleri kafasına çok takmayanlar için belki önemsiz olabilir fakat ben gözlük camlarında en ufak bi lekede bile yanımda gözlük camı temizleme mendili taşıyan bi adamım. Başka yerlerde konuyu araştırdığımda normal diyenler var, böyle bir şey olmaz diyenler var. Bu konuda tecrübesi, bilgisi, fikri olan var mıdır?

Son olarak filmle ilgili bu deneyimleri yaşadıktan sonra net bir şekilde diyebilirim ki bu işleri serviste yaptırmadığıma çok ama çok pişmanım. Yeni araba alacak olan arkadaşlar bu tür konulara dikkat etsinler derim ben. Serviste olsa en azından arabayı teslim almazsın, bağırır çağırırsın, dışarda yaptırınca hele bi de tanıdık vasıtasıyla; bağırsan da, sakin kalsan da ne yaparsan yap vakit, enerji ve doğal olarak ta para kaybediosun. Başta ucuza yapacağını düşündüğün bu tür şeyler sonra anlaşılıyor ki daha pahalıya patlıyor.

CEVABIN İÇİN TESEKKURLER cok yardımcı oldun
    bu arada dedıklerıne katılıyorum cevremdekı herkes arabayı cok sevdı ben bayıldım resmen eskı aracım da corsa d di
    dsg lı golf le arasında kalmıstım sımdı yıne secım yapsam astra derım skoda ve wolkswagen forumlarını ınsanlar okursa bu tıp sorunların o forumlarda cokca dıle getırıldıgını goreceklerdır tekrardan tesekkurler
    Kolların başında yer alan kapakların altında vidalar var, silecekleri çalıştığı esnada tam A sütununda kalacak şekilde sabitlediğinizde, bu vidalar yardımı ile yaklaştırıp uzaklaştırabilirsiniz. Bir zamanlar silecekler aşağıda iken, içeriden çok görünürdü, ben de biraz aşağı alır ve aldırtırdım. Kar ile aşağı esneyen arka sileceği de böyle yukarı alırdım.
  • from_anatolia kullanıcısına yanıt
    Opel, şu ara sipariş yetiştirme derdinde Her şey para değil mi
  • @_chimera_ ne demek, kazasız belasız güle güle kullanın inşallah

@eisenberg son 1 haftadır iş seyahatleri nedeniyle şehir dışındayım, yarın eve dönücem kısmetse, geçince dediğin şekilde bir kurcalayayım
  • Selamlar

Aracım 1.4t dynamic otomatik 2016 Polonya üretimi alalı bir 10 gün oluyor. 500 küsür km oldu henüz.

araçtan çok memnunum öncelikle ilk defa otomatik araç kullanıyorum çabuk alıştım sayılır. Bir alışamadıgim elektronik park freni biraz da obesesif olduğumdan hep kontrol etme ihtiyacı duyuyorum. Cektim mı çekmedim mi eski tip el freninde asılıp o sesi duymak rahatlatıyordu ama tabi bu da bir alışkanlık meselesi.

Anahtarsız çalıştırma özelliği en sevdiğim özellik oldu şimdiye kadar bu kadar yararlı olacağını düşünemezdim ama artık olmazsa olmazım bundan sonraki araçlarım olursa önce bu özelliğe bakacağım.

Önceki aracım turbo dizel manuel bir araçtı tabi onun atikligini arıyorum otomatik viteslerde araçlar biraz daha hantal mı kalıyor yoksa bana mı oyle geldi bilmiyorum gerçi yüksek hızlarda araç hic hissettirmiyor hizini

Şimdi benim bir sıkıntım var bu malum park sensörü on tarafta artık kronik diyebileceğim hiçbir sey görmeden ötme mevzusu tamam onu plakalıyi yapıştırarak bir sekilde aştık diyelim.

Ancak iki gündür söyle bir sıkıntım var vites kolunun oradaki park sensör kapama tuşu basınca tepki vermiyor ne ışık yanıyor ne sensörleri kapatabiliyorum bu soruna canim sıkıldı hafta içi götürüp baktiricam umarım yazılımsal bir durumdur.

İsin doğrusu bu kadar elektronikle iç içe bir makinede bunun gibi sorunlar olacaktır diye düşünüyorum moral bozmamak gerek mekatronik harikası bir makine var elimizde tabi ki daha da geliştirilecektir bu sistemler gelecegin teknolojileri sonuçta

Şerit takip sistemi açıkken mesela çizgilerin biraz yanına kaymaya başlayınca direksiyon kendini döndürüyor hani aslında bunu yaparken biraz korkutucu geliyor sanki kontrol bizde değilmiş gibi ama insansız araçlarda bu sekilde başlayacak alışma evresi geçiriyoruz sadece

Çok kararsız kalmıştım aracı seçerken neredeyse çoğu markaya gittim test sürüşleri yaptım en ciddi olarak auris icin pazarlık yapmıştım ama opelin koltuğuna oturduğumda bu olmalı dedim.

Çoğu araçta opsiyon bile olmayan olsa bile hepsini aynı pakette veya fazla fiyatla bulabileceğimiz bir çok özellik bu araçta standart geliyor ben çok memnunum umarım yanılmam.

• 
Sayfa: önceki 728729730731732
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.