Şimdi Ara

Yeni model dizel araçlarda yakıt bitimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
860
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

yeni model dizel bir araçta yakıtın bitmesi durumunda "hava alma işlemi" gibi bir durum söz konusu mudur?

hiç başıma gelmedi ama ya gelirse :))

araç 2010 nemo.

• Tamamen bitirirseniz hava yapar. Araç çalışmaz.

Mazot motora basınçla püskürtülür. Mazotu rail'e basınçla sağlayan da mazot pompasıdır. Mazot bittiği zaman da mazot pompası kütleye göre basınç ürettiği için gelen havayı enjektöre göndermeyecektir. Bu nedenle yakıt depodan bir türlü çekilemez ve motor hava yapar.

Servis çağırmadan da halledemezsiniz. Onlar motorun içine özel yanıcı bir sıvı dökerek hallediyorlar bildiğim kadarıyla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nk061 -- 3 Ekim 2013; 15:19:05 >
  • Denemedim ama ben çeyrek depo altında kullanmamaya özen gösteriyorum...
  • Motor zaten yakıt bitmeye yakın (son nefesini verirken ) emareler verecektir, anında motoru stop eder depoya mazot konulursa sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
  • oooo desenize sıkıntı büyük:(( bende aynı şekilde riske atmıyorum ama ne olur ne olmaz diye düşünüp bir bilene danışalım dedim:) nk061 teşekkür ettim
  • Bitince mazot koysanızda çalışmaz fakat kaputu açıın arda ufak bir ponpa var pompalayım havayı attıgınızda araç çalışır servis çağırmaya gerek yok

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bazı araçlarda hava almaya yarayan küçük kauçuk pompalar bulunuyor. Depoya yakıt koyduktan sonra üç dört defa elle kuvvetlice pompalanınca yakıt motora, dolayısıyla enjektörlere ulaşıyor. En doğrusu yakıt bitti ışığının yanmasını beklememek. Son dişe kalmadan yakıt ikmali yapmak.
  • 1,6 HDi motorda hava yapma durumunda havayı almak için elle çalıştırılan bir yakıt pompa düzeneği mevcut. Kılavuzunda da yazıyor, yakıt bitmesi durumunda eğer araç tekrar çalışmazsa yakıtı buradan elle pompalayın diye.

Diğer araçlarda nasıldır bilemem.
  • Bu ve bunun gibi durumlar "kullanici klavuzu"nda yaziyor. Araci aldiktan sonra cogu kisi klavuza bakma geregi dahi duymuyor, sonra herhangi bir durumda ne yapacagini sasiriyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yasakpınar

Bu ve bunun gibi durumlar "kullanici klavuzu"nda yaziyor. Araci aldiktan sonra cogu kisi klavuza bakma geregi dahi duymuyor, sonra herhangi bir durumda ne yapacagini sasiriyor.

katılıyorum sana üstad kesinlikle kullanım kılvuzu okunmalı fakat benim durumum biraz farklı; şirket aracı olduğundan ve ilk kullanan ben olmadığımdan kullanım kılavuzunun nerede olduğu bilinmiyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.