Şimdi Ara

YENİ MEGANE SPORT TOURER SAHİPLERİ (580. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
12.104
Cevap
88
Favori
871.216
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 578579580581582
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • aracım 1,5 dci 105 bg. benim motor yağıda 5-40 mıdır acaba?
  • burakzzz kullanıcısına yanıt
    megan 3 lerin cam rüzgarlığı oluyor şık duruyor ucundan az kesip takıyorlar
  • cny61 C kullanıcısına yanıt
    MEGAN 3 LERİN CAM RÜZGARLIKLARI OLUYOR ŞIK TA DURUYOR UÇ TARAFINDAN BİRAZ KESİP OTURTUYORLAR BEN TAKTIRDIM
  • quote:

Orijinalden alıntı: furkani

Eyvallah hocam.

Castrol edge düşünüyorum..

Fiyati yüksek ama sanırım tercihim o olacak..

Castrol, Total, Elf, Mobil gibi markalar arasında neredeyse hiç fark yok. İnsanlar hiç bir bilgileri olmadan, tamamen marka ön yargısı ve bilinirliğine göre "x iyi", "y daha iyi" gibi yorumlar yapıyorlar. Şu ana kadar yağ kalitesi ile ilgili bir tane test gördüm; onda da insanların yukarıdaki markaların en kötüsü kabul ettiği Elf diğer yağlardan daha başarılı idi. (viskozite ve yüksek sıcaklıktaki performans değişimi gibi kriterlere göre ölçüyorlar)

Alacağınız yağ 5-40, 10-40 5-30 olabilir, bu o yağın düşük ve yüksek sıcaklıklarda (-17 derece ve 98 derece olması lazım) 'viskozite'sini belirler. Soğuk bir yerde yaşıyorsanız w'den önceki değerin küçük olması, sıcak bir yerde yaşıyorsanız sonraki değerin büyük olması avantajdır.

Yağın RN7010 onaylı olmasına dikkat edin, yeterlidir.

• Merhaba Arkadaşlar,

Bugün çok sevdiğim arabamdan ayrılarak Kadjara geçmiş bulunmaktayım.

Arabamda 3 aylık kullanmış olduğum bagaj havuzumu satıyorum.

Fiyat için 60 tl düşünüyorum. Fotoğrafınıda isteyene atabilirim.

Herkese iyi akşamlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de pert olan aracımın yerine dün itibariyle makyajlı Insignia (1.6 170ps turbo otomatik vites) alarak Megane 3 ST macerama son vermiş bulunuyorum.

100.000 km kullandığım aracımla ilgili olarak burada tarafsız biçimde fikirlerimi dile getirdim; olabildiğince diğer arkadaşlara doğru bilgiler vermeye çalıştım.

Genel olarak 2. el almayı düşünenlere Megane 3 ST'ın artı ve eksileri kabaca nedir son bir bilgi vermek isterim...

Öncelikle düzgün binilirse problemsiz, dertsiz ve masrafsız bir araç. İç hacmi mükemmel, frenleri iyi, motoru tüketim olarka çok başarılı ama 105ps olanlar alt devirlerde biraz cansız. Bu nedenle de şehir içinde sık sık vites istiyor ve düşük devirde hızlanmadığı için bazen can sıkıcı olabiliyor. 110'luklar daha iyi deniyor ama yorum yapacak kadar kullanmadım.(110'lukların da DPF dezavantajı var...) 105'lik motora sprint booster vs takılarak bu durum giderilebilir.

İç mekan kalitesi gayet iyi bir araç, bir kaç yerde kronik tıkırtı var ama günümüzde tıkırtı olmayan araç yok gibi.

Ses yalıtımı sınıf standardında. Ses sistemi ise facia; müzik dinlemeye önem veriyorsanız kesinlikle masraf var.

Yol tutuş ise yine sınıf standartlarında, viraja girildiğinde araç biraz yatıyor ve hafif tedirgin ediyor ancak hafif bir yatma sonrasında tutuyor. Değişik bir tavrı var; bu durum yumuşak yay + sert amortisörden kaynaklanıyormuş.Bu araçla ilgili en beğenmediğim yanı da süspansiyonu zaten. Hem konforsuz olacak kadar sert, hem de mükemmel bir yol tutuş sağlamayacak kadar yumuşak. Maalesef insana ucuz bir araçtaymış gibi hissettiriyor; yoldaki en ufak bir bozukluğu bile hissediyorsunuz. Ancak büyük kasislerde çok kötü değil, yine de limiti aşılırsa darbeyi savuşturamıyor ve araç tabiri yerindeyse dağılıyor.

Bulutların üzerinde gider gibi bir his istiyorsanız bu araç kesinlikle size göre değil... Ancak şöyle bir gerçek var; C segmenti araçların çoğu bu konuda yetersiz. Bu segmentte Golf bu konuda çok beğendiğim bir araç. Hatta daha önce kullandığım 2008 model Polo bile bu konuda daha iyiydi.

Kısaca; mantıkla hareket edilirse kesinlikle alınabilecek bir araç. Duygularınızla hareket ederseniz beklentilerinize bağlı olarak aradıklarınızın bazılarını veremiyor.

Ayrıca; DH Forumu'ndaki en seviyeli başlıklardan birisi bu başlık; bu da araç kullanıcılarının bilinçli insanlardan oluşmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Fakat artık üretimi bitmiş eski bir model olduğu için başlıkta pek fazla yazan kalmadı, ben de bundan sonra pek yazı yazmam sanırım ama favorilerimden silmiyorum. Ara ara takip etmeyi düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolfien -- 19 Nisan 2017; 12:31:15 >

• wolfien W kullanıcısına yanıt
    Yeni aracını kazasız belasız günlerde güle güle kullanasın. Yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum. Paylaşımlarından çok faydalandım. Marka değiştirsen de aramızda kalmaya devam etmeni isterim.

Forumun seviyesi konusunda çok haklısın. Dediğin gibi bilinçli kullanıcılar olunca seviye de kendiliğinden oluşuyor.

MST için üretilmiyor demişsin. Yeni kasanın fotoğrafları nette dolaşıyor. Burdaki servise sormuştum ne zaman gelecek diye, 2017 içinde demişti.

Ancak bana kalırsa (tamamen subjektif bir görüş) netteki yeni kasa MST fotoğraflarına bakarak halihazırdaki makyajlı kasa MST (2012 sonrası) yeni kasa MST'den çok ama çok yakışıklı.Yeni kasa MST gelince (gelirse) o zaman daha iyi kıyaslarız...

Foruma kattığın seviye ve paylaşımların için teşekkürler...
  • Bagaj havuzu satılmıştır arkadaşlar. Teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: uçtakiadam

Yeni aracını kazasız belasız günlerde güle güle kullanasın. Yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum. Paylaşımlarından çok faydalandım. Marka değiştirsen de aramızda kalmaya devam etmeni isterim.

Forumun seviyesi konusunda çok haklısın. Dediğin gibi bilinçli kullanıcılar olunca seviye de kendiliğinden oluşuyor.

MST için üretilmiyor demişsin. Yeni kasanın fotoğrafları nette dolaşıyor. Burdaki servise sormuştum ne zaman gelecek diye, 2017 içinde demişti.

Ancak bana kalırsa (tamamen subjektif bir görüş) netteki yeni kasa MST fotoğraflarına bakarak halihazırdaki makyajlı kasa MST (2012 sonrası) yeni kasa MST'den çok ama çok yakışıklı.Yeni kasa MST gelince (gelirse) o zaman daha iyi kıyaslarız...

Foruma kattığın seviye ve paylaşımların için teşekkürler...

Merhaba uçtakiadam, iyi dileklerin için teşekkür ederim. MST üretilmiyor derken bizim kasayı kastetmiştim. MST 4 gelecek elbette... Fakat tasarım konusunda kesinlikle katılıyorum. Hem makyajlı, hem makyajsız kasa MST 3 kendi döneminde insanlara SW tasarımını sevdiren, tabiri caizse "defacto" bir tasarımdı. MST 4 ise güzel ama sıradan bir tasarım...

Yukarıdaki mesajıma ek olarak; 2011'de araç alırken Renault'yu tercih etmemde ancak bugün Renault almayı düşünmememdeki en büyük nedenlerden birisi fiyat artışıdır. Fransız araçları artık Alman araçları kadar kaliteli, sorunsuz ancak genel olarak iç mekanda daha özenli, altyapıda daha ucuz araçlar. Dolayısıyla benim gibi önce altyapı diye düşünen insanlar için fiyat-performans oranı nedeni ile tercih edilebilecek araçlar. Ben MST'yi alırken içi daha dar ve pek çok özellikten yoksun Astra SW ve Focus SW'dan %15-20 kadar daha ucuzdu. Ancak Renault aradan geçen zaman içerisinde tasarımda attığı adımları fiyatlara yansıttı, bugün fiyat olarak neredeyse hiç bir avantajı yok.

Son bir söz de makyajlı Insignia ile ilgili söylemek isterim... Premium bir araç almak istiyor ancak bütçeniz müsaade etmiyor ya da o paraları ödemek istemiyorsanız; cüzi bir fiyata premium keyfi yaşatan bir araç. Düşünen olursa detaylı bilgi için mesaj atabilir arkadaşlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolfien -- 21 Nisan 2017; 8:33:44 >

• wolfien W kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun kazasız belasız keyifle kullanılmasını dilerim. Mst den sonrs yakıt haricinde bir dezavantaj olmaz. Yakıtsa %40 civarı fark eder maalesef umarım bunu göze almışsınızdır.

• Bu aralar bakım kampanyası olur mu 4+ yaş için bilen var mı ?

• Marmaratic M kullanıcısına yanıt
    Dostum merhaba. Yaklaşık 3 ay önce kampanya vardı. Burdaki (Osmaniye) yetkili servise gitmiştim. Araca baktılar ve hocam 3-4 ay daha idare eder. Boşuna para verme dediler. Ben hazır indirim varken (sanırım %20 indirim vardı)yaptırayım dediğimde, hocam ne zaman geldiğin önemli değil. Sana her zaman indirim uygularız demişlerdi. Sen de bir yokla bakalım. Kim bilir sana da benzer bir yaklaşımda bulunabilirler...

Bu arada sen MST'yi satmamış mıydın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uçtakiadam -- 21 Nisan 2017; 22:6:51 >
  • uçtakiadam kullanıcısına yanıt
    Dostum selam. Önerin için teşekkürler. Seni gördüğüme sevindim. Valla sattık ama özletti kendini. Hele seninki gibi 130 luk bir beyaz melek olsa şöyle az yakar çok kaçar ohh... Bakımı arkadaşın araba için sordum. Yarın bir bayiye sorarım. Banada yaparlar %20 diye tahmin ediyorum.

• Marmaratic M kullanıcısına yanıt
    Sana da selam olsun dostum. Beyaz melek ile mutlu mesut yaşıyorum. Bir sor bakalım. Muhtemelen sana da aynı indirimi yaparlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Marmaratic

Hayırlı olsun kazasız belasız keyifle kullanılmasını dilerim. Mst den sonrs yakıt haricinde bir dezavantaj olmaz. Yakıtsa %40 civarı fark eder maalesef umarım bunu göze almışsınızdır.

Teşekkürler Marmaratic...

Yakıt tüketimini göze aldım hocam, açıkçası bu konuda bizim milleti anlamakta zorlanıyorum. Benim 1.6T Cosmo donanımlı Insignia aldığım fiyata adam Skoda Rapid 1.6 TDI DSG alıyor! 1.6 CDTI Insignia'lara baktım arada 15-20.000 lira fark var. Tamam yakıt tüketimi önemli, benim de 1 ay öncesine kadar 2 aracım da dizeldi ama sırf az yaksın diye D segmenti yerine B segmenti araca da binilmez diye düşünüyorum. Üstelik araçların biri 170ps gibi oldukça yükssek bir güç verirken... İşin daha da garibi insanlar araçlarına jant alıyor, aksesuar alıyor, film vs derken binlerce lira harcıyor ama araç alımına gelince dizel olsun da B segmenti olsun diyorlar! Bana çok ama çok saçma geliyor. Ya da 170ps araç yerine 136ps'lik dizeli almak için 20.000 lira fazla veriyorlar, sonra da 100 km'de 1 litre az yakıyor... Üstelik bariz bir performans farkına rağmen!

Yakıt tüketiminin somut verilerine bakacak olursak; ev-iş arasında 6 litreden 7.5-8 litreye çıktı; bu da yaklaşık %30 artış demek; bir de fiyat farkı olunca yaklaşık %50'lik bir fark oluyor.

• Merhabalar,

Megane ST almak için araç araştırıyoruz. 2. el ilan sayfalarında seçeneklere uygun bulmak zor ve fazla ilan yok.

Tercihimiz dizel otomatik, cam tavan, ciddi kazası belası olmayan, fazla km yapılıp yorulmamış bir araç.

Makyajlı makyajsız kasa fark etmez. Privilege donanım. İstanbul'dayım.
  • Merhabalar ;

Fren balatası + diskler + lastik için bilgi paylaşmak istedim.
    Aracı 2. el aldığımda eski sahibi bakımını yeni yaptırmış. Diğer bakıma henüz 15.000 km. olduğundan yetkili servise gitmedim. Motorda ilk çalıştırma ve stop ederken sarsıntı olduğundan motor takozlarını kontrol etmek için Ümraniye oto sanayideki ustama gösterdim. Motor takozlarını kontrol etti normal bir sorun yok dedi. Dizel motorlar soğukken böyle sarsıntı yapar dedi.
    Bu arada genel bir kontrol yaparken, disklerin ve balataların bittiğini tespit ettik. Diskler neredeyse 3 mm den fazla aşınmıştı. Emniyet parçası olduğundan değiştirelim dedik. Masraf ise 4 disk + balata : 850 tl. + 150 tl işçilik. toplam 1.000 tl. Özellikle arka diskler çok pahalı. yanlış hatırlamıyorsam 500 tl si arka diskler idi. Arka diskler rulmanlı olduğundan dolayı çok pahalı oluyormuş. Balataları da KALE marka taktı. Diskler ise; SNR marka takıldı. Sökülen orjinal diskler üzerinde renault yazıyordu fakat içindeki rulmanlarda SNR marka idi.
    Bu arada başka bir sürpriz daha çıktı. Önceki sahibi sadece ön lastikleri değiştirmiş. Bende alırken sadece ön lastiklere baktığımdan ohh ne güzel lastiklerde yeni diye geziyordum. Balatalar değişirken arka lastikler gözümüze çarptı. 2012 yılındaki fabrikanın orjinal lastikleri. Neredeyse parçalanacak halde ve diş felan kalmamış. 2 adette lastik parası çıktı başımıza.
    Ön lastikleri michelin ile değiştirdiğinden bende onu tercih ettim. birkaç yere sordum 490 tl. ile 400 tl arasında değişen fiyat buldum. 400 tl lik yere sipariş verdim. hafta içi çalıştığımdan yeğenimi gönderip lastikleri taktırdım. Aracın sesi soluğu değişti. süper oldu derken... aradan 2 hafta geçtiğinde yıkamacıda farkettim ki lastikçi 2015 yılının lastiklerini takmış. 2 yıllık eski lastik takmış. yeri uzak olduğundan çok uğraşmak istemedim ama kandırıldığımdan dolayıda bir hayli zoruma gitti.

• Araç hayırlı olsun.

Motorda sorun yok, DCI motorlar ilk çalışmada fazla silkeler... Karakteristik bir özellik.

Arka diskler "porya" ile bütünleşik olduğundan daha pahalı, ama yine de fiyatları gayet iyi.

Balataları Kale taktırmak çok doğru bir tercih olmamış bence; Feredo, TRW, Valeo veya Delphi daha iyi olabilirdi...(Bosch da var ama sahtesi çok olduğundan ben uzak duruyorum)

SNR marka Renault'nun "OEM" üreticisi. Yani taktığınız parçalar "orjinal". Servise gitseniz onlar da SNR, Delphi vb bir marka takacaklardı; sadece kutusunda "Renault" yazacaktı.

Lastikçinin yaptığı büyük adilik... Gerçekten sinir bozucu bir durum ama sizde de hata var. Lastik alırken mutlaka tarihine bakmak ve tarihine göre fiyat almak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolfien -- 3 Mayıs 2017; 12:15:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: wolfien

Araç hayırlı olsun.

Motorda sorun yok, DCI motorlar ilk çalışmada fazla silkeler... Karakteristik bir özellik.

Arka diskler "porya" ile bütünleşik olduğundan daha pahalı, ama yine de fiyatları gayet iyi.

Balataları Kale taktırmak çok doğru bir tercih olmamış bence; Feredo, TRW, Valeo veya Delphi daha iyi olabilirdi...(Bosch da var ama sahtesi çok olduğundan ben uzak duruyorum)

SNR marka Renault'nun "OEM" üreticisi. Yani taktığınız parçalar "orjinal". Servise gitseniz onlar da SNR, Delphi vb bir marka takacaklardı; sadece kutusunda "Renault" yazacaktı.

Lastikçinin yaptığı büyük adilik... Gerçekten sinir bozucu bir durum ama sizde de hata var. Lastik alırken mutlaka tarihine bakmak ve tarihine göre fiyat almak lazım.

kale marka arka balata kullandım bende aracım 60000 km deyken taktırmıştım. (öncesi orjinal di) aracımı 115k da sattım hala arkada kale balatalar vardı daha da sağlamdı. sıkıntısını görmedim hiç.

• E.Kalkan kullanıcısına yanıt
    Güncel ;)

Merhabalar,

Megane ST almak için araç araştırıyoruz. 2. el ilan sayfalarında seçeneklere uygun bulmak zor ve fazla ilan yok.

Tercihimiz dizel otomatik, cam tavan, ciddi kazası belası olmayan, fazla km yapılıp yorulmamış bir araç.

Makyajlı makyajsız kasa fark etmez. Privilege donanım. İstanbul'dayım.
  • 
Sayfa: önceki 578579580581582
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.