Şimdi Ara

Yeni Kia Sportage Alanlar ve Alacaklar (514. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27.258
Cevap
186
Favori
2.711.266
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 512513514515516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • zamlara gelince 2006 yılında 6 ay avustralya ya esimle gittik orada opel astra benzinli aldım o zaman ülkemizde dolar 1.75 lerdeydi benzin litresi

temmuz 2006

95 OKTAN 98 OKTAN
    FİRMA ESKİ YENİ ESKİ YENİ
    Opet 3,04 3.08 3,29 3,33
    POAŞ 3,04 3.08 3.31 3.35
    BP 3,02 3,08 3,29 3,35
    Shell 3,02 3,08 3,28 3,35

au da ortalama 1,10 au dolarıydı simdi orada 1,20lerde bizde ne degişti?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pimbo -- 24 Aralık 2011; 9:36:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ocean72

quote:

Orijinalden alıntı: maminci

quote:

Kışın soğuktan ? Yazın sıcak sebebiyle açılacak klimadan... Bu YAKIT benzer ortalamalarla böyle devam eder :))
    Bu arada yol bilgisayarindaki deger sizi yanıltmasın. Oradaki değerle gercek değer arasında daima 0,5-0,7 lt ARASI fark oluyor . Yol bilgisayarı neden bilmem EKSİK gösteriyor...

Ben kullandığım tüm araçlarımda klimayı sürekli kullandım, spoda da aynen devam, iki kuruş az yakacak diye yazın terleyecek, kışın donacaksam klima niye var ki? Gözlemim o ki yazın klima yakıta çok etki etmiyo, ediyosa da yazdığım sebeplerden umrumda değil

Ya gülmeyin ama bir sorum var. Araçtaki klima evlerdeki klimaların tarzında mı ( yaz/ kış -soğuk /sıcak ) çalışıyor ???! Araclardaki klimaların sadece soğutma işlevi olduğunu biliyordum . Kısın ısıtma işlevi icin hep araç motorunun ısınması beklenir ve kalorifer tesisatından faydalanılırdı! :))) eğer yaz - kıs klima mantığı devrede ise cok önemli bir şey öğrendim demektir.:)))

gülünecek bişey yok ,
    araçlardaki klimalar sadece soğutma amaçlıdır ,
    kaloriferle beraber klimayı çalıştıranlar boşuna çalıştırıyor , çünkü araçlardaki kalorifer tamamen motorun sıcaklığıyla çalışan bir alet .
    dolayısıyla kışın ısınma amaçlı klimayı çalıştırmanıza gerek yok , gereksiz ve fazladan yakıt sarfiyatı olur sadece .

• Sorun da orada zaten, bir şey 'değişmedi', duyarsızlık, tepkisizlik vb hepsi aynı..

Ama duyarlı olunan memleketlerde durum nasıl ben bir örnekle açıklayayım:

Konu çok farklı gibi durabilir ama toplumsal duyarlılık, saygı vb kavramlarla ilgili olduğunu düşündüğümden sizlerle paylaşmak istediğim bir kitap var: Kitabın adı Japon Kültürü, 1977 de yazılmış, (Y:Bozkurt Güvenç), o kitapta okuduğum duyarlılıkla ilgili bir kaç olguyu anlatayım da bizimle onlar arasındaki yaşamsal farklar da az çok anlaşılılır belki:

Efendim Japonya 2. dünya savaşından sıfırı tüketerek çıkmış teslim olmuş, gık deme hakkı yok. Amerikan büyükelçisi binanın bahçesine bir keçi getirmiş, savaş yorgunu Japonlar ayaklanmış, neden biliyo musunuz? 'O keçi ağaçların yapraklarını yer, bizim kültürümüzde yeşili korumak var, onun için o keçiyi götürün' demişler, adam savaşta bile doğayı çevreyi düşünüyo, amerikalılar yarı şaşkın hiçte mecbur olmadıkları halde keçiyi götürmüşler oradan..

Yolda yürürken gördüğünüz ağzı maskeli Japonlar başkasından kendisine hastalık bulaşmasın diye korunanlar değil tam tersi hemşerilerinin havasını kirletmek istemediği için maske takan hasta ama daha çok duyarlı olanlarmış..

Paraya çok saygı duyarlarmış -değer veriler demiyorum- çünkü o paranın üzerinde toplumsal birleştiriciliğin simgesi imparator bilmemkinin resmi varmış, o nedenle parayı katlamazlar, buruşturmazlar, alışverişlerinde karşıdakine saygı gereği önce temiz paralarını verirlermiş..

Sıfır araç alacaklara o aracı park edeceği otoparkı yazılı olarak bildirmesi şartıyla araç satılıyomuş, yoksa yok..

Polis kirli olan aracı diğer insanlara zarar veriyo gerekçesiyle geçici olarak trafikten men edebiliyomuş..

Bir Türk olarak maalesef okudukça şaşıracağınız nice örneklerle dolu bir eser, ben okurken bir taraftan da fantastik roman okur gibi şaşırıyorum, yer yüzünde böyle memleketler de mi varmış diye?

• quote:

Orijinalden alıntı: özufocu

quote:

quote:

quote:

Kışın soğuktan ? Yazın sıcak sebebiyle açılacak klimadan... Bu YAKIT benzer ortalamalarla böyle devam eder :))
    Bu arada yol bilgisayarindaki deger sizi yanıltmasın. Oradaki değerle gercek değer arasında daima 0,5-0,7 lt ARASI fark oluyor . Yol bilgisayarı neden bilmem EKSİK gösteriyor...

Ben kullandığım tüm araçlarımda klimayı sürekli kullandım, spoda da aynen devam, iki kuruş az yakacak diye yazın terleyecek, kışın donacaksam klima niye var ki? Gözlemim o ki yazın klima yakıta çok etki etmiyo, ediyosa da yazdığım sebeplerden umrumda değil

Ya gülmeyin ama bir sorum var. Araçtaki klima evlerdeki klimaların tarzında mı ( yaz/ kış -soğuk /sıcak ) çalışıyor ???! Araclardaki klimaların sadece soğutma işlevi olduğunu biliyordum . Kısın ısıtma işlevi icin hep araç motorunun ısınması beklenir ve kalorifer tesisatından faydalanılırdı! :))) eğer yaz - kıs klima mantığı devrede ise cok önemli bir şey öğrendim demektir.:)))

gülünecek bişey yok ,
    kaloriferle beraber klimayı çalıştıranlar boşuna çalıştırıyor , çünkü araçlardaki kalorifer tamamen motorun sıcaklığıyla çalışan bir alet .
    dolayısıyla kışın ısınma amaçlı klimayı çalıştırmanıza gerek yok , gereksiz ve fazladan yakıt sarfiyatı olur sadece .

Sn özufocu klimayı ısıtma yada soyğutma amacının dışında kaba bir rakamla haftada en az 10 dk çalıştırmak gerekir. Bu, klima gazının kendini yenilemesini sağlayarak ömrünü uzatır, kullanılmayan klimanın gazı azalır ve ömrü de kısa olur..

• sn maminci aracınızı dgiştirmeyi mi düsünüyorsunuz? juke?
  • Bir ara öyle corsayla değiştirmek gibi bir niyetim oldu hatta test te ettim ama o paranın arabası değil diye vazgeçtim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: eray156

bahsedilen hava basma olayı tamamen doğru. geçen yıl jeneratör için 5lt benzin bidonuyla benzin aldığımda iyice anladım bende. bidon 5lt kapasiteli basılan benzin 7.5 lt. hadi fazladan 1lt daha aldı diyelim,peki gerisi...anlayın artık nasıl bir tezgah...

eee , kafa tutmadınız mı orda ? bu ne biçim iş diye ? malum , bidonun kapasitesi ortadaymış .
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

gülünecek bişey yok ,

Sn özufocu klimayı ısıtma yada soyğutma amacının dışında kaba bir rakamla haftada en az 10 dk çalıştırmak gerekir. Bu, klima gazının kendini yenilemesini sağlayarak ömrünü uzatır, kullanılmayan klimanın gazı azalır ve ömrü de kısa olur..

son yazdığınız mesajınız doğru ,
    ama benim mesajımda değindiğim konu farklı .

• quote:

quote:

bahsedilen hava basma olayı tamamen doğru. geçen yıl jeneratör için 5lt benzin bidonuyla benzin aldığımda iyice anladım bende. bidon 5lt kapasiteli basılan benzin 7.5 lt. hadi fazladan 1lt daha aldı diyelim,peki gerisi...anlayın artık nasıl bir tezgah...

eee , kafa tutmadınız mı orda ? bu ne biçim iş diye ? malum , bidonun kapasitesi ortadaymış .

ne kadar itirazda etsen kavgada etsen değişen birşey olmuyor malum ülkemizde. yapılabilecek tek şey ordan birdaha yakıt almamak ve aldırmamak oluyor. önemli olan yakıt alırken mümkün olduğunca epdk dışında kendi bünyesindede düzenli kontrollerini yapan akaryakıt firmalarından almak. malum adamlar öyle sistemler yapıyor ki epdk tarafından denetime gelindiğinde normal akaryakıt, gider gitmez ise uzaktan kumandalı mekanizma ile kaçak akaryakıta devam mantığında...

• quote:

quote:

quote:

ne kadar itirazda etsen kavgada etsen değişen birşey olmuyor malum ülkemizde. yapılabilecek tek şey ordan birdaha yakıt almamak ve aldırmamak oluyor. önemli olan yakıt alırken mümkün olduğunca epdk dışında kendi bünyesindede düzenli kontrollerini yapan akaryakıt firmalarından almak. malum adamlar öyle sistemler yapıyor ki epdk tarafından denetime gelindiğinde normal akaryakıt, gider gitmez ise uzaktan kumandalı mekanizma ile kaçak akaryakıta devam mantığında...

kesinlikle katılıyorum muhatap olmamak su an en iyisi

• quote:

Sn erkyuo paylaşımınız için teşekkürler, grfiğe bakılınca alt devirlerdeki cansızlığının sebebi anlaşılıyo.

Arkadaşlar dün yakıt aldım, hep tabanca atınca çekerdim bu sefer sırf denemek için tepeleme doldurtayım dedim, tabanca attığında 150 liralık benzin almıştı, devam ettik doldurmaya 200 liraya kadar aldı -litresi 4,24 ten 11,7 litre daha aldı, hala da alıyodu- ve ben orada durdurdum,
    -benzin almak için istasyona girdiğimde yol bg verileri: ort tük:9,5 kalan mesafe: 166 km (bu hesaptan içeride 15 litre benzin varmış zaten)
    -200 liraya litresi 4,24 ten 47,16 litre benzin aldı (dediğim gibi daha da alırdı ben kestim)
    -İçindeki benzin: 15 lt + aldığım benzin: 47 litre = 62 litre, bir de ben erken kestiğim için içeride ne kadar olduğunu bilmediğim bir kapasite daha var.
    Kullanım klavuzunda 58 litre deposu var diyo, dün gördük ki 62 litreyi alıyo, fazlası da var, uzun yola çıkarken depoyu doldurmak adına bu bilgi faydalı olabilir diye düşünüyorum..

Arkadaşlar, Kullanma klavuzun da, yakıt alırken yakıt tabancası atana kadar doldurun diyor dikkatinize.

• quote:

Orijinalden alıntı: al06

quote:

Orijinalden alıntı: drselcuk

quote:

Orijinalden alıntı: al06

acaba arabayi arkadan iten birilerimi var :)))benim aracimda ben 8 lt yi dahi goremedim

ARACI OKŞAR GİBİ KULLANIYORUM MASUM BI BEBEGI SEVER GİBİ...VITESLERI ZAMANINDA YERINDE KULLANIYORUM..ANİ FREN GAZDAN UZAGIM..BU SEKILDE KULLANIYORUM..

SİZE TŞK EDERİM DR SELÇUK BEY .BEN 30 SENE KADAR ARABA KULLANMAMIŞIM, SAYENİZDE ARABA NASIL KULLANILIR ÖĞRENDİM

arkadaşım ben kimseye burda nasıl araç kullanılır diye ders vermedim haddimede değil..bende yıllardır kullanırım..ama bu aracın kullanılma şekli diğer kullandııgm araclardan farklı bunu izah etmeye çalıştım sadece..nasıl kullanırsanız kulannın beni ilgilendirmıyor..istersenız 20 lıtre yakın dahada buraya bısey yazmıyorum..saygılı olun lütfen..

• arkadaslar biraz sakin olalım lütfen bazen yanlıs anlamalar olabiliyor cok alıngan olmamak gerekir (kimseyi kastetmiyorum).Burada bizler sadece bilgi paylasımı ve sohbet etmek için yazısıyoruz kimsenin kimseyi kızdırmak ve bunu isteyerek yaptıgını zannetmiyorum.Yanlıs anlasılmasın yasımız büyüsede yinede içimizdeki cocuk büyümüyor bu güzel birsey alınganlık yapmamız samimiyetimizi gösteren bir olgu olduguna inanıyorum ve gercekten bu foruma girmekten okumaktan ve yazmaktan büyük zevk alıyorum herkesi sevgi ve saygıyla selamlar kazasız belasız sürüsler dilerim
  • bizim araclar 135 ps yani yaklasık 133 bg yapar
  • ben aracı bayiden teslim alırken. içinde çok az yakıt olduğu için. ilk benzinliğe girip 50 liralık benzin almıştım. 10 - 15 km sonra ışık yanmıştı.acaba 58 litre denilen şey ( ışık ile - boş depo arasındaki pay hariç.) geriye kalan kapasitemi acaba ?

Edit: depo ile kapak arasındaki payıda hesaba katarsak ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arian Galatian -- 24 Aralık 2011; 20:43:46 >
  • arkadaşlar aramızda koltuk kılıfı kullanan var mı ?

ben bu aralar internetten hediye çekim var ve kılıf alarak kullanmak istiyorum.. bir adet sipariş vereceğim ancak kılıflar hakkında hiç bilgim yok bu kılıflar standart mı oluyor her araca uyar şeklinde bilgiler var bizim araçlara farklı gelir mi?
    saygıyla selamlar..
  • arkadaşlar, bugün ankaradan Spo için 58250 fiyat aldım (fatura tam kesilecek)....sizce bu fiyat nasıl ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kk35 -- 24 Aralık 2011; 23:45:25 >
  • Merhaba arkadaşlar beyaz sportage'imi aldım 300 km yol yaptım uzun yol 80 lira yaktı çok şaşırdım araç çok rahat ve konforlu cidden bütün dikkatler üzerinde aracın Her konuda yardımcı olan sportage sahiplerine sonsuz teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smilodon22__ -- 24 Aralık 2011; 23:49:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kk35

arkadaşlar, bugün ankaradan Spo için 58250 fiyat aldım (fatura tam kesilecek)....sizce bu fiyat nasıl ?

gelin şunu 57500 yapalım de aslında 750 lira daha yapacakları indirimde bayiye yansıyan sadece 400 lira , indirimden vergileri çıkartırsak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi steinbeck0635 -- 25 Aralık 2011; 0:41:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: smilodon22__

Merhaba arkadaşlar beyaz sportage'imi aldım 300 km yol yaptım uzun yol 80 lira yaktı çok şaşırdım araç çok rahat ve konforlu cidden bütün dikkatler üzerinde aracın Her konuda yardımcı olan sportage sahiplerine sonsuz teşekkürler...

ve almak için baştan sona araştırmalar yapan sonunda alarak 300 kmde zevkten dört köşe olan son kullanıcı

almayı düşünenlere nasıl nedir memnun kalırmıyım diyenlere büyük bir örnek

biz birşey demiyoruz artık bu portreyi izleyin

hayırlı olsun kardeşim kazasız belasız iyi günlerde kullan..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi steinbeck0635 -- 25 Aralık 2011; 0:53:58 >

• 
Sayfa: önceki 512513514515516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.