Şimdi Ara

Yeni Kia Sportage Alanlar ve Alacaklar (1308. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
27.258
Cevap
186
Favori
2.711.636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 13061307130813091310
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    çok teşekkür ediyorum, sağolun
  • Selamlar, 2015 Sportage aracım 10bin e geldi, bayramda İstanbul-İzmir yaptıktan sonra servise sokacağım. Evime en yakın Avcılar ERSU Yurt ancak burası için hoş olmayan tecrübeler okudum. Yakın zamanda giden oldu mu ? Sonuçta ilk bakım yağ, yağ filtresi falan değişecek ne kadar sorun olabilir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atayerel -- 21 Haziran 2016; 11:15:31 >
  • arabayı 1 aydır bu rakamlarla kullanıyorum.. tabi çok agresif değil ortalama 85-90 km/hız arası..

• arkadaşlar selam, denizci olduğum için yılın 6 ayı karadayım. sapanca'da yaşıyorum ve aylık ortalama 2000 km (maksimum) yapıyorum. yıllık ortalamada ayda 1000 km diyebiliriz. iş böyle olunca exforce sorento'mu sıfır sportage gt line ile takas ettim. sorento km'de 37 kuruş yakıyordu. sportage ise 43 kuruş yakıyor ama hem sakin kullanan birisiyim, hem de malum sakarya merkez dışında pekte trafiği olan bir yer değil. dizel modeli mevcut olsa bile arada 80bin tl gibi uçuk bir fark var. ben mtv'yi baz aldım bu sefer çünkü 7 yaşındaki sorento'ma yıllık 1886 tl, sıfır sportage'ıma 997 tl ödüyorum. spo'dan bahsedecek olursam mükemmel bir araç. ben donanım takıntılı birisiyim ve beni gerçekten tatmin ediyor (arka koltukların uçaktaki gibi yatıyor oluşundan arka koltuk ısıtmasına kadar). piyasaya bakıyoruz, a marka şu fiyat ama vergisi bu. b marka araç şu fiyat ama donanımı bu. totalde kaliteye bağlı olarak hepimizin cebinden bir miktar çıkmakta. ben aslan besliyosan yemini esirgemeyenlerdenim. ama yinede yakıtı düşünenlerdenseniz başka bir markaya bakmanızı öneririm çünkü bu araç yakıt anlamında ekonomik bir araç değil

• Arkadaşlar geçen gün aracı çalıştırdıktan sonra dalgınlıkla marşa tekrar bastım.
    Marşa basılı tutarken motor durdu, klima durdu. Farkedip kontağı bıraktığımda motor tekrar çalışmaya başladı, klima da aynı şekilde.
    Ama motorun tekrar çalışması için marş motoru çalışmadı, motor sanki stop-start varmış gibi kaldığı yerden devam etti çalışmaya.
    Tekrar denedim yine aynı şekilde oldu. Aracımda stop-start yok ama motorda sanki bu mekanizma mevcut gibi anladım.

Yani aslında özellik araçta var, ama kullanıma sunulmamış diye düşünüyorum.
    Otomatik spolarda hız sabitleyicinin kullanıma verilmemesi gibi.
  • C4_1400 C kullanıcısına yanıt
    Aslında üzerinde gidilip araca zararı var mı yok mu diye araştırmak lazım.
  • Ben internetten baktım biraz ama bu konu hakkında hiç bir şey bulamadım.
  • Aracımı son bakıma götürdüğümden beri ortalama yakıt tüketimi yaklaşık 1 litre arttı.eskiden yazın tüketim 7,2lt/100km iken , 8,5lt/100km'ye çıktı.servise gittim.baktılar ettiler.bilgisayara bağladılar.yarım litre fazla yağ varmış motorda onu aldılar.dönüşte ortalama 7,3 oldu ama sadece 17km'lik yolda ve genelde düz yol.o zamandan beri yaklaşık 80km daha yol yaptım.ortalama yine 8,5'lerde . Aracı 5 senedir kullanıyorum.normal değil bu sarfiyat,ama servis bi anormallik bulamadı.ne yapsam bilemedim.
    Tek bişey geliyor aklıma:VW gibi yazılımlarında hile vardı,düşük gösteriyordu da,acaba yazılımı düzelttiler de gerçek tüketim şimdi gösterdiği mi acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba. Hava filtresi orijinal olmayabilir veya orijinaldir ama farklı geçirgenlikte bir filtre takılmış olabilir. Filtrenin montajında sorun olabilir.

• Filtreyi hem kendim kontrol ettim,hem serviste kontrol ettirdim.orijinal.takılmasında da hata yok.

• 3 yıl önce Punto dizel araçta aynısı başıma gelmişti. Bakımdan sonra tüketim artmıştı. Serviste ne yağ koydularsa bilmiyorum artık sonrasında tüketim artmıştı. En sonunda 1500 km sonra özel serviste kendi gözümün önünde yağı komple değiştirdim tüketim normale dönmüştü. Kia ilk defa aldım ve henüz servise hiç gitmedin ancak genel olarak yetkili servislerde ne yaptıklarını görmediğimiz için insanın aklında hep soru işareti kalıyor.

• Yağ değiştirme işini ben de yaptırmaya düşünüyorum.
    Yazılım işine ne diyorsunuz peki? Onda bi katakulli yapmış olabilirler mi?

• özufocu kullanıcısına yanıt
    Yazılım ile ilgili bir durum olduğunu sanmam.
    Yazılım turbolu araçlarda çok daha önemli. Atmosferik araçlarda yazılım olumlu veya olumsuz pek bir etki göstermez zaten.

• Yağ kalitesinde problem olabilir ancak yazılımla oynayacaklarını da zannetmiyorum. Magnatec 5/30 tavsiyemdir.

• metinorhan34 M kullanıcısına yanıt
    Bizim araçlara 5w40 daha uygundur. 5w30 dizel motorlara ve 2.0 üstü yada performans motorları için daha iyi. Bizim arabaya 5w30 olsa hiç sıkıntı olmaz güzelde olur ama ince gelir :)
  • Merhaba sevgili sportage kullanıcıları.
    Bu hafta Tekirdag'dan Marmarise uzun bir yolculuk yaptım. İzmir e kadar yol kalabalıktı. Hele Burhaniye yokmu. Çok kötüydü. Ekonomi hesapları böylece devre dışı kaldı.Ama Izmır sonrası harikaydı. Bende yolun durumuna göre basabildiğim kadar bastım. Yol 13 saat sürdü toplam. Vapur, burhaniye ve ayvalık miladı olunca böyle oldu. Bu uzun yolculuğun sonunda çok ilginç bir şekilde hiç bir yorgunluk hissetmedim. Beni en çok şaşırtan bu oldu. 3.5 yaşındaki kızım hiç şikayet etmeden bu yolculuğu tamamladı. 120 den az olmamak kaydıyla 140 150 gibi hızlarda kullandım. 8.8 ortalamada şu an yol bilgisayarı.Pazartesi dönüş yolculuğu var. Klima sürekli açık bu arada. Performans olarak hiç bir sorun yok. Virajlı yokuşlarda 4. Vites işi bitiriyor. Dizel falan tanımıyor. Bu kullanıma bu tüketim çok çok iyi bu araç için. Benim çok hoşuma gitti. Araç manuel onu da belirteyim.

• C4_1400 C kullanıcısına yanıt
    Hocam iyi bayramlar olsun, aracınızdan memnun kalmanıza sevindim.

Ancak atmosferik basınçlı bir aracı yokuşlarda dizel araba ile mukayese etmeyelim, yanıltıcı olur.
  • Arkadaşlar, otomatik suv tarzı araç almayı düşünüyorum. yolda kia sportage gördüm ve hoşuma gitti.
    aracın konforu, yol tutuşu, yakıt tüketimi vs. nasıldır?
    hangi donanımı almayı tavsiye edersiniz?
    yakın zamanda bezinli yada dizel otomatik için fiyat alan var mı?
    bayiler liste fiyatı üzerinde ne kadar nidirm yapıyorlar?
  • celebic kullanıcısına yanıt
    Hocam size de iyi bayramlar. Bir makinanın gücü önemlidir hesaplamalarda. Bu gücü ürettiği devirlerde kullanırsanız bu güçten faydalanmış olursunuz. 110 hp dizel 135 hp benzinli makineden daha iyi gidemez. O daha iyi gidiyor zannettiğiniz şey dizelin anlık tork yükselişidir. 5000 6000 devir arası çalışan benzinli ile mücadele edemez. Ama fark tüketimde ortaya çıkar. Benzinlide çok yakacağından endişe eden bizler yüksek viteste düşük devirde kullanmaya çalışıyoruz. Dizel daha iyi olsaydı tüm yarış ve performans araçları dizel olurdu. Dizel ferrari kulağa mantıklı geliyor mu.

• quote:

Orijinalden alıntı: C4_1400

Hocam size de iyi bayramlar. Bir makinanın gücü önemlidir hesaplamalarda. Bu gücü ürettiği devirlerde kullanırsanız bu güçten faydalanmış olursunuz. 110 hp dizel 135 hp benzinli makineden daha iyi gidemez. O daha iyi gidiyor zannettiğiniz şey dizelin anlık tork yükselişidir. 5000 6000 devir arası çalışan benzinli ile mücadele edemez. Ama fark tüketimde ortaya çıkar. Benzinlide çok yakacağından endişe eden bizler yüksek viteste düşük devirde kullanmaya çalışıyoruz. Dizel daha iyi olsaydı tüm yarış ve performans araçları dizel olurdu. Dizel ferrari kulağa mantıklı geliyor mu.

Yazdığımı tekrar okumanızı öneririm

"Ancak atmosferik basınçlı bir aracı yokuşlarda dizel araba ile mukayese etmeyelim, yanıltıcı olur"

• 
Sayfa: önceki 13061307130813091310
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.