Şimdi Ara

Yeni Kaliteli Çay Tavsiyeleri 2018-2022 ve DUYURULAR (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.105
Cevap
103
Favori
148.926
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bjkyener

Hocam böyle dandik dundik firmalardan çay alma

Ben geri gönderdim
    Rizeçaysepetinden m aldın
  • quote:

Orijinalden alıntı: _TUTANKHAMUN_

denemedim ama bendeki bu çaylar güzel test ettim

Dsotum bu nee çayın birde hediyelik karton kutuda olanı var onu neden tercihetmedin? Arada fark varmı
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatihanilerdivanli

Rizeçaysepetinden m aldın

Alıntıları Göster
    Satıcı beycayhttps://www.hepsiburada.com/bey-cay-walanda-elekalti-hediyelik-cay-500-gr-p-HBV00000AISGF?magaza=beycay

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 4 Ocak 2019; 19:39:2 >
  • fatihanilerdivanli kullanıcısına yanıt
    abicim ben çaykolik mağzasından aldım cevizliden ama internet üzerindende verebilirsin vega ve kuşlu güzel çay doğuş biraz sert neşe iyi çıkmadı malesef :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _TUTANKHAMUN_ -- 4 Ocak 2019; 21:20:4 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yeni Kaliteli Çay Tavsiyeleri 2018-2022 ve DUYURULAR testlere devam :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _TUTANKHAMUN_ -- 7 Ocak 2019; 19:26:3 >
  • _TUTANKHAMUN_ kullanıcısına yanıt
    hocam,

çayları nereden aldınız? bir de denediklerinizden içimi bizim damak tadına en yakın olan hangisi?

ben de pek çok çay aldım ve almaya devam ediyorum ancak hala doğru düzgün bir lezzet yakalayabilmiş değilim. aldıklarım ya çok acı ya da çok hafif, tatsız ve açık renk oluyor.
  • the_wind222 T kullanıcısına yanıt
    valla üstat ben türk çaylarını sevmiyorum hepsini denedim çoğu tel maşa arkadaş seylan çayı farklı bi alış bırakamazsın zaten ben çoğunu n11 den aldım ama malesef sahte olanlar çok mardin şırnak tarafından temin ediyorum gerçeklerini :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _TUTANKHAMUN_ -- 8 Ocak 2019; 11:56:15 >
  • Arkadaşlar bilinmedik markaları almamaya çalışın, ne olur ne olmaz. Boya olur, başka bir yaprak olur, madde olur. Aman dikkatli olun. Allah korusun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar bilinmedik markaları almamaya çalışın, ne olur ne olmaz. Boya olur, başka bir yaprak olur, madde olur. Aman dikkatli olun. Allah korusun.

• bjkyener kullanıcısına yanıt
    Yuh çeken huyunuza karşılık çayı denedim, beğenmedim.
    Soğuk suda demlenmesi öneriliyor. 30-60 dk demleme süresi yeterli olmadı sanırım. Alttaki suyun sıcaklığıyla da olsa yetmedi. Gece soğuk suya koyup sabah içmeyi deneyeceğim. Osman Müftüoğlu da bu şekilde önerdi. O zaman belki daha iyi bir fikir verebilirim.

• Shafter kullanıcısına yanıt
    Bu çayı sade için hocam. Bergamotu bile bastırıyor. Lipton bergamotla iyi oluyor.

• İkiçay markasının Kızılbüyü ve Çatak çaylarından sipariş verdim. Gelsin bakalım merak ediyorum baya. Resimdekileri istedim Yeni Kaliteli Çay Tavsiyeleri 2018-2022 ve DUYURULAR Yeni Kaliteli Çay Tavsiyeleri 2018-2022 ve DUYURULAR

• Geçenlerde Gökçay geçti elime. İyi su ve bakır demlikte fena olmadı deneyen var mı? Bir de geçenlerde ofçay tiryakisine içtim çok hoşuma gitti tadı kokusu bıraktığı his. Umarım kızılbüyü de öyledir Yeni Kaliteli Çay Tavsiyeleri 2018-2022 ve DUYURULAR Yeni Kaliteli Çay Tavsiyeleri 2018-2022 ve DUYURULAR

• Bu konu bizim gibi cay tiryakileri icin super olmus. 6 ay kadar once srilanka'dan 3 farkli seylon cayi aldim orasi seylanin merkezi sayilir biliyorsunuz. 2tanesi sade 1'i zencefil parcacikli caydi ve inanin 37yasima kadar boyle lezzetlo cay icmedim. Gidersem birdaha muhakkak alicam.

Su an en gozde en cok tavsiye edilen "kizilbüyü" dogru mudur?

• meganers kullanıcısına yanıt
    Burda öyle hocam. Sonra doğuş Karadeniz export ve çaykur rize hediyelik. Ben 3ünü de deneyemedim henüz 😁

• bendende bi arşiv gelsin ..:)

Yeni Kaliteli Çay Tavsiyeleri 2018-2022 ve DUYURULAR

• quote:

Orijinalden alıntı: Askaparta

Yuh çeken huyunuza karşılık çayı denedim, beğenmedim.
    Soğuk suda demlenmesi öneriliyor. 30-60 dk demleme süresi yeterli olmadı sanırım. Alttaki suyun sıcaklığıyla da olsa yetmedi. Gece soğuk suya koyup sabah içmeyi deneyeceğim. Osman Müftüoğlu da bu şekilde önerdi. O zaman belki daha iyi bir fikir verebilirim.
    Hocam soğuk suda çay demlenmez kim söylüyorsa yalan söylüyor

Elekaltı çayı bu şekilde bir yap yorumu yaz

1 - Arıtılmış suyu kaynat fokurdayana kadar
    2 - Kaynatılan suyu üst demliğe dök (çay koymadan)
    3 - Suyu döktükten sonra 1 dakika bekle
    4 - 1 Yemek kaşığı elekatı çayı üst demliğe dök (1 Yemek kaşığı 1 demliğe yetiyormuş)
    5 - Üst demliği ateşe koymadan 3 dakika kenarda beklet
    6 - 3 dakika sonra üst demliği alt demliğin üstüne koy
  • Çok güzel bir konu olmuş çok güzelde çaylar paylaşılmış ustadlardan teşekkür ederim size.Lipton Rize çayi deneyen yudumlayan var mı nasıldır.

• Konu Sahibi Arkadaş @bjkyener 'ın da katkıda bulunduğu yönteme benzer bir şekilde demleme yaptım. Sonuç: EFSANE!!

Arkadaşlar daha önce yazmıştım evde son kalan çayım GÖKÇAY'dı diğerleri (Kızılbüyü ve Çatak) daha gelmedi. Yöntemi GÖKÇAY ile deneyeyim dedim. Yaptıklarımı yazıyorum.

1- Saka su vardı pH falan bilmiyorum üstadlardan bilen varsa su da tavsiye edebilir sevinirim. Bence işin %30'u suyun kalitesi, çaydanlığa koydum ve kaynattım. Birkaç dk sonra;

2- Kaynayan suyu demlik(küçük olan) kısmına aldım ve tezgah'ın üstünde 5 dk beklettim. Evimde termometre olduğu için ölçme imkanım vardı. Su (tezgahtaki) 80 Dereceye geldi.

3- 2 yemek kaşığı (ölçü değişir çaya demlik büyüklüğüne göre) çayı kibarca üstüne bıraktım yüzeyin heryerine gelecek şekilde.

4- Bu sırada çaydanlıkta azalan suyu yine içme suyuyla tamamlayıp ocaktan hiç almadım, ısınmaya başladı o da.

5- Demliği oynatmadan usulca koydum çaydanlığın üzerine ve tam 20 dk bekledim demlenmesini. (Bu noktada isterseniz çaydanlığın çıkışlarını peçete ile kapatabilirsiniz kokuyu salmasın hapsolsun iyice)

Arkadaşlar sonuç gerçekten çok iyiydi. Eşim bile bu çay çok güzel olmuş dedi 2 aydır içmemize rağmen, ilk kez böyle birşey dedi. Ki benim tat alma konusunda çok iyi olduğum söylenir çevremdeki herkes tarafından, ben zaten farkına vardım lezzetin ama onun varmasını beklemiyordum. Bilirsiniz normal insanlar :) tat konusunda "bir fark yok yaaaa, aynı işte" veya "yok canım bunun içinde mahlep'in ne işi olur" gibi farkına varamıyor küçük nüansların :D

Keyifli içmenin kalan %20 çaydanlık kalitesi temiz kireçsiz olması porselen olması vs bence, diğer %50 ise çay kalitesi.

Size tavsiyem bu şekilde denemeniz yönünde olur, naçizane. haberlerinizi bekliyorum :)

Konu yapısı itibariyle bu yöntem ile en güncel yaptığım içimi değerlendirirsem:

GÖKÇAY SİYAH ÇAY:

Tadı : 8,5
    Kokusu : 7
    Yumuşaklık : 9
    Toz Miktarı : 7

Damakta kalıcı hissedilir bir tat bırakıyor. Yumuşak içimli ve bergamot tarzı katkıları yok has çay kokusu var. Tozu çok yok ama ben Bayburt'ta içtiğimde elemeden geçmiş halini içmiştim ve oranın çok iyi suyu vardı. Ayrıca bakır demlik seti ile masamızda alttan yakıcı jel eşliğinde demlenen çayı içiyorduk. O vakit tam puan almıştı bende. İstanbul şartlarında puanlamam bu şekilde :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tiestoly -- 14 Şubat 2019; 10:36:47 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.