Şimdi Ara

Yeni iPhone SE'nin DxOMark puanı belli oldu (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
2
Favori
3.094
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kim bunu alır videosunda güzel bir yıkama yağlama yapılmıştı. Ve videonun %80'i kamerayla alakalıydı ki nasıl övseme gidiyordu video sürekli çünkü elde hiç bir şey yok normal karşılanacak o fiyata. Al sana her yerde haber yaptığınız DxOMark'ın yorumu. Şu telefona 3.000 tl bile çok ama rezillik derecesinde bunu normal karşılayanlar var yorumlarda bile. Dünyada hiç bir firma Apple kadar sömürücü değil. Kepçeyle alıp bu kadar az veren bir firma daha yok. 7 bin tl ye satılan 11 modelinde 720p ekran, yani insana hakaret gibi ama bunu övenler var akıl fikir versin.

• strathmorea kullanıcısına yanıt

aynen öyle. apple olması yetiyor fanboylara. güzel tasarım, yüksek ekran gövde oranı, full hd hatta 2 k çözünürlük 90 hz ekran, farklı kamera modları için üç dört kamera, 1 günü rahat çıkaran hatta bazı modellerde 2 günü gördüren batarya.... uzar gider. hiçbiri önemli değil marka bağımlıları için. iddia ediyorum şu an 150 dolarlık xiaomi redmi note 8 in arkasına elma logosu bas 10.000 liradan çıkart. apple süper devrim yapmış diye yıkarlar buraları ve kapış kapış da satar. dünyanın en çok satan modeli falan olur.

• dodofran D kullanıcısına yanıt
    içine ios koy, tabi satar

Parayı ios a veriyorsun
    Devir değişti artık ekosisteme ve işletim sistemi para ediyor.
    Amazon vb kendi ürünlerini çok uyguna veriyor fire tablet vb neden çünkü kendi sistemini yayıp üzerinde işlem yaptırmak için , prime tv vb ye bağlamak için.

Diğer alanlarda da android ve ios var, ben şahsen ios daki uygulama kalitesi ve akıcılığından daha memnunum, sorun olunca geliştiriciler hızlı çözüyor.
    Android de ise çok cihaz var geliştiriciler her hataya o kadar hızlı yetişemiyor veya çözemiyordur falan.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Guaire kullanıcısına yanıt
    Kasa boyutu ısı tahliyesinde önemli bir etken bu konuda hak veriyorum. Hak vermediğim konu ise A13’ün sürdürebilir performans konusunda iyi olmadığını iddia etmeniz. 5 yıllık iPhone 6s kullanıcısıyım. Plus değil 4.7 inç ekranlı modeli. Aralıksız 3 saat boyunca CODM oynadığımı bilirim. Üstelik de şarja takılı bir vaziyette telefonu ateş topuna döndürdüğüm halde en ufak bir kasma ya da throttle yemedim. Ki efekt kalitesi de iyidir. A9 bile böyleyken A13’ün sürdürebilir performans konusunda çok daha iyi olduğuna eminim. Rakamlardan ziyade kullanıcı deneyimine bakarım.

4.7 inçlik ekranda ben çok rahat oyun oynuyorum. Oynanmaz demek biraz abes. Büyük ekrana geçtiğiniz için size öyle geliyor. Bu tamamen alışkanlıkla ilgili bir durum. iPhone 5’ten Mi Mix 2’ye geçen arkadaşımda bizzat aynı durumu gözlemledim. Adam tek elle kullanım hastasıydı. O kadar büyük telefonu ne yapacağım diye söylenir dururdu. Bunun telefonu pert olunca daha uygun fiyatlı olduğu için Android’e yöneldi. Şimdi ise büyük ekrana alıştığı için küçük ekranlı cihazı eline aldığında kullanamıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Symbianist

Madem planlı eskitme o halde neden bu olay açıklanmadan önce servisten pilimi değiştirdiğimde cihazım hızlandı? Planlı eskitme olsaydı pil değişse bile sistem işlemci hızını yavaş tutardı. Bu tezinizi çürütmek için yeterli.

Pilin eskidiğini bildirmek yerine direk yavaşlattıkları GERÇEĞİ ortada. Bu yavaşlamalar yüzünden insanların telefonlarını yenilemeye daha önce karar verdikleri GERÇEĞİ ortada. Bu konuyla alakalı planlı eskitmeden ceza aldıkları GERÇEĞİ ortada.

Adamlar senede yüz milyon telefon satıyor. Bu her sene yaklaşık 100 milyon iPhone'un 1 sene daha eskidiği anlamına gelir. Yani şu anda birkaç senelik iPhone kullanan yüzlerce milyon kullanıcı var.

Bunların sadece yarısı telefonları ciddi derecede yavaşladığı için güncellese dünyanın parasını kazanırlar ekstradan. Bütün piller teknolojisi gereği belirli sayıda şarj döngülerinde belirli oranlarda kapasite kaybederler. Hatta bulundukları ortam ısısı ve pilin doluluk oranına göre de kapasiteleri düşer. Her telefonun bataryası istisnasız olarak normal kullanımda belirli bir süreden sonra gider. Bundan kaçış yoktur.

Yani bu uygulama sistematik olarak bütün kullanıcıları hedef almaktadır.

Bu uygulama için yaptıkları savunma çok gülünç. Pilin sağlıksız olduğunu tespit edebiliyorsan bilgisini verirsin insanlar gider değiştirir. Sizinki tamamen tesadüf olmuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

Kasa boyutu ısı tahliyesinde önemli bir etken bu konuda hak veriyorum. Hak vermediğim konu ise A13’ün sürdürebilir performans konusunda iyi olmadığını iddia etmeniz. 5 yıllık iPhone 6s kullanıcısıyım. Plus değil 4.7 inç ekranlı modeli. Aralıksız 3 saat boyunca CODM oynadığımı bilirim. Üstelik de şarja takılı bir vaziyette telefonu ateş topuna döndürdüğüm halde en ufak bir kasma ya da throttle yemedim. Ki efekt kalitesi de iyidir. A9 bile böyleyken A13’ün sürdürebilir performans konusunda çok daha iyi olduğuna eminim. Rakamlardan ziyade kullanıcı deneyimine bakarım.

4.7 inçlik ekranda ben çok rahat oyun oynuyorum. Oynanmaz demek biraz abes. Büyük ekrana geçtiğiniz için size öyle geliyor. Bu tamamen alışkanlıkla ilgili bir durum. iPhone 5’ten Mi Mix 2’ye geçen arkadaşımda bizzat aynı durumu gözlemledim. Adam tek elle kullanım hastasıydı. O kadar büyük telefonu ne yapacağım diye söylenir dururdu. Bunun telefonu pert olunca daha uygun fiyatlı olduğu için Android’e yöneldi. Şimdi ise büyük ekrana alıştığı için küçük ekranlı cihazı eline aldığında kullanamıyor.

A13 güç tüketimi açısından A9'dan daha iyi olacak diye bir kaide yok. Hem üretim teknolojisi eski nesillere göre çok daha ilerde, hem de mikromimari açısından daha gelişmiş evet, ama termal sınırları daha fazla zorlayarak benchmarklara oynuyor biraz da... Yoksa hızı biraz düşürdüğünde sorun yok. Anandtech makalelerini takip ederseniz tek çekirdekte 5W kadar bir güç sarfiyatı var. 2 veya daha çok çekirdek çalıştığında zaten saat hızını da bir miktar düşürüyor, ama 2 büyük çekirdek çalışırken CPU o yüksek performansı sürdüremez. Yine çok hızlı, ama normalde biraz daha aşağıda olması lazım hızların.

GPU'su da zaten benchmarklardaki maksimum performansından %30-35'e kadar daha düşük bir sürdürülebilir performans gösteriyor. Zaten soğukken yapılan ve yüksek çıkan sonuçlarda 6W kadar çıkan GPU güç harcaması sürdürülebilir seviyeye geldiğinde 4W seviyesine iniyor. Bu da bu boyuttaki bir gövde için aşağı yukarı normal bir değer.

Telefon oyunlarında parmaklar da ekranın üstünde olduğu için görüşü daha fazla kapatıyor. Artı olarak batarya da oyun için önemli bir faktör olur.

Zaten gündelik kullanım için yeterli olmayan telefon yok gibi bir şey.

• Epey hararetli bir konu olmuş. Ben de bir apple kullanıcısıyım. Muhtemelen bundan sonra iphonelarla devam edeceğim. Ancak benim düşüncem iphone u tercih nedenim cihazdan ziyade yazılım. Yani ios tüm telefon üreticilerinin kullanımına açık olsa apple ın ürünlerini alacağımı zannetmiyorum. Şimdi yazılım ve telefonun uyumu çok iyi, androidler 2 sene sonra performans kaybediyor diyenler olacaktır. Belki öyle ama elimizdeki iphone dan memnun olabilmek için androidlerle kıyas yapmak zorunda değiliz ki. Tasarımsal olarak başarılı değil iphonelar. Çentiksiz modelleri olsa kim şikayetçi olurdu. Android telefonlarda 5000 mah pil var ama 1 günü bile çıkarmıyor gibi yorumlar var. Ya boşver androidi. Biz androide yetişmeye çalışmıyoruz ki. Biz tam anlamıyla içimize sinecek model çeşitliliğini apple ekosistemi içerisinde görmek istiyoruz. Kompakt model olsun dersin tamam var ama tek kamera ya da düşük bataryaya razı gelirsin. Kamera ve bataryası daha iyi olsun istesen seni en tepe pahalı modeli almak zorunda bırakır. Yani en anlaşılır haliyle 2 asgari ücret ödeyip tam ekran alabileceğin bir modeli bile yok apple ın. Sözün özü android platformunu kullanıyorsan illaki istediğin cihaz bulunur ama ucuz ama pahalı. Ios kullanacaksan sana ne veriliyorsa onu kullanmak zorundasındır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İphone se bu fiyata tam ekran gelseydi. Aynı kasa ile. 5000 e piyasayı dağıtırdı. Gerçekten 5 senedir iphone6 dan o kadar memnunum ki. Androidden korkuyorum. İlk dönemlerde s6 maceram olmuştu. İki de bir uygulamalar bir sorunla karşılaştılar, sörf de reklamlar, kamera odaklanmaması vs derken iphone çok daha stabil

• Guaire kullanıcısına yanıt
    Atladığınız bir konu var. A13 6.5 inç 1242*2688 piksel ekrana sorunsuz bir şekilde yetiyorken 4.7 inç ve 1334*750 piksel gibi üçte birinden bile düşük çözünürlüklü bir ekranda olası frekans düşürülmesinin hiçbir etkisi olmayacaktır. Zaten içersindeki GPU iPhone 11 Pro Max’te çalıştığı hızlarda çalışmıyordur muhtemelen. Çünkü 1334*750 piksellik ekranda grafik oluşturmak için o kadar yüksek hızlara çıkmasına gerek kalmıyor. Sonuçta iPhone 11 Pro Max ~%234 daha yüksek çözünürlüğe sahip.

Şunu da söyleyeyim ki iPhone SE’yi şarja takarak dahi hiç kasmadan donmadan oyun oynanabilir. Ben iPhone 6s’te bile bunu rahat bir şekilde yapabiliyorsam dört misli daha kuvvetli bir GPU’da bunu haydi haydi yaparım.

• Numenorian Man'e verdiğim cevap silinmiş. Arkadaşı bilgisi olmadan fikir sahibi olduğu konularda aydınlatarak ona bir iyilik yapmıştım halbuki.

Mesajım silindiği için cevap vermediğimi sanıp bana gücenmesin diye tekrar bilgilendirecektim. Bir de ne göreyim, alıntılayamıyorum. Cevap veremiyorum.

Neyse ben forumdaki arkadaşların bilgilenmesi adına yine yazacağım.

Arkadaşlar,

Numenorian Man denen vatandaşın "malzeme kalitesi" hakkındaki yorumu fosilleşmiş, güncelliğini kaybetmiş eski bir düşüncenin ürünüdür. Eskiden bütçe dostu Android telefonlarla ilgili bir durumdu. Oysa artık hemen hemen her bütçede aşılmış bir konu. Zaten telefon incelemesi yapanların malzeme kalitesini övdüğü telefonların sonradan kolayca bükülebildiğini görmüşlüğümüz var. Malzeme kalitesi dedikleri şey telefon dış kasası metal ve cam ise malzeme kalitesi iyi diyorlar. Bu kadar yüzeysel bir konu bu aslında. Zaten hepimiz biliyoruz, o telefonlar alınıp hemen plastik bir kılıf içine koyulup hep öyle kullanılıyor. Hatta bir de camına film çeken veya ekstra cam taktıranlar oluyor.

Sadece kırık arka camının değişimi servisinde 3200TL tutan 5300TL'lik bir telefonu da alıp plastik bir kılıf içinde kullanıp malzeme kalitesi konusunda ahkam kesme de... Neyse!

SE ile kıyasla yarısı kadar fiyattaki Android telefonların malzeme kalitesi leş demiş. Ben de ona 2800TL'den alınabilen Mi 9 SE ve 3200TL'den alınabilen Mi 9T örneklerini verdim.

SE denilen telefon cam ve aluminyum sandviç. Tıpkı bu adı geçen telefonlar gibi. Bunlar sadece 2 tane örnek. Çok sayıda örnekle devam edilebilir.

Kamerası çamur demiş. Ben de sadece bir APK kurulumuyla kameraların performansı değişiyor dedim. Bunu bizzat Mi A1 üstünde Gcam'e karşı iPhone 6s Plus ile deneyerek kendi tecrübelerimden biliyorum. Mi Note 10 Lite üstünde de yine bir Gcam modu olan Ultracam kurarak biliyorum.

SE gece modu yok. Mi Note 10 Lite'taki gece modu ile 11 Pro Max'i rahat kıyaslarsınız. Gündüz fotoğraflarında da yine HDR+ ve HDR+ Enhanced modları, hatta gece modu ile çok efsane fotoğraflar çekebilirsiniz. Bunun için root gibi riskli işlemlere gerek yok. Sadece APK'sını indirip kuruyorsunuz.

Lens demiş, ama büyük ihtimalle lens ile sensörü karıştırıyor. Zira telefonlarda kullanılan lensler plastik, ucuz lenslerdir. DSLR kameralarda lens çok şey fark ettirir, ama telefon dünyasında lensin o kadar büyük bir önemi yok. Eski Nokia Lumia'lar ve Huawei amiral gemileri hariç lens konusu bundan ibaret. Bir de LG'nin bir modelinde cam lens kullanılmıştı, ama yazılım ve sensör nedeniyle kaliteli lenslere kamera konusunda başarısız oldu.

Yazılım ve sensör belirleyici faktörler. İyi sensörler artık orta seviyede bile bulunabiliyor. En büyük belirleyici faktör yazılım. Sensör zaten iyi. Yazılım da rootsuz basit bir uygulama kurulumundan ibaret.

iPhone 12 jenerasyonunda zaten kamerada fark yaratan yegane şey yazılım. Kamera donanımında bir gelişim yok.

Güncellemesi övülüyor da, istese Apple şu anda eski jenerasyon telefonların kameralarına bir yazılım güncellemesi ile bambaşka bir hayat verebilir. Zira iPhone 12'leri kamera ile satıyor. Eski iPhonelar birden çok daha iyi bir kameraya tek bir güncelleme ile sahip olsa iPhone 12 satışları düşer. SE'nin gece moduna sahip olmamasının donanım olarak hiçbir bahanesi yok.

Neydi itiraz? Malzeme kalitesi ve kamera. İkisinin de gerçeklerle alakası olmadığını ortaya koydum.

Kamerada farklı yazılımla çok daha iyi sonuçlar almak mümkün iken, SE'nin kusurlarını başka türlü kapatamıyorsunuz. Örneğin düşük çözünürlüklü LCD ekrana mahkumsunuz. Çok düşük kapasiteli bataryasına mahkumsunuz. Hızlı şarjı kutusunun içinden çıkmadığı gibi, örneğin Mi Note 10 Lite'taki 30W hızlı şarjı parası neyse verip dahi alamıyorsunuz. Tam ekran OLED, ekran altı parmak izi okuyucusu, 3.5mm jakı da cabası.

Alan alsın burada almak isteyenleri caydırmak gibi bir misyonum olamaz, ama gerçek dışı bazı şeylerin yazılmasına itiraz ediyorum.

Sadece ve sadece 50TL'lik arka camı kırıldığında Apple servisinin 3200TL'ye o camı değiştireceğini bilerek siz yine de alın o telefonu, ama çok daha ucuza alınabilen Android telefonlardaki malzeme kalitesi ve kamera yetenekleri konusunda yanlış fikirlere sahip olarak yapmayın bunu.

• Oyun oynayabilirsiniz tabi ki. Rahat rahat yeter. Zaten bir iki jenerasyon öncekiler bile rahat rahat yeter.

• Yazılım avantajı var uzun süre güncel kalacak bir telefon bu fiyarlara alacağın android telefon 2 sene sonra bitik

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Android telefonlar kamerasıyla, bataryasıyla, ekranıyla ezip geçiyor kısaca

• Apple DxOMark ve 3dmarkta rakiplerine yaklaşamıyor bile. Sürekli malzemeden çalıp extra kar etme peşindeler

• mert1907 kullanıcısına yanıt
    Onu devletçiğine söyle.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • DH Misafiri D kullanıcısına yanıt

Ezip geçse ne olacak. Sırf fotoğraf çekmek için o telefonları alacaksan sorun yok. Ama öteki türlü 1-2 yıl içinde şişip elinde kalır, büfeye koyar izlersin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.