Şimdi Ara

YENi Fiat EGEA (ANA KONU PAYLASIMLAR BURADAN) (304. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
11.399
Cevap
173
Favori
896.930
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 302303304305306
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: lojistisyen

Ne demek hocam

Nickinizden (lojitisyen) lojistikçi olduğunuzu düşünüyorum. Eğer öyleyse meslektaş sayılırız. Ben de bir petrol ve doğalgaz arama firmasının lojistik koordinatörüyüm.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tesadüfen bu başlığa 2 sene önce yaptığım yorumları gördüm. Hiç aklımda yokken 2 sene sonra Egea sahibi olmuşum.

Aldığım arabanın -0- km fiyatı 83.900.-TL'den satılıyor. Hadi tanıdık bayi vs ile zorlasan 80.000.-TL'ye kadar alındığını düşünürsek 2. elde değer kaybı oldukça fazla. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Not: 7 aylık 24.000 km'deki aynı arabayı 62.500. - TL'ye aldım.

• celebic kullanıcısına yanıt
    Evet hocam, meslektaşız

Bu 2.el olayına ben de baktım, aslında bu kadar düşük olmaması lazım, benim aracın 2. el fiyatları, benim aldığım fiyatın 3-4 bin aşağısındaydı. Siz çok iyi fiyata almışsınız.

Alındığı günkü fiyatına bakmak lazım hocam. Misal 1,6 mjet lounge aracımın şu anki fiyatı 90 küsür ama ben geçen sene 68 e almıştım. Doğal olarak satarken de 68 üzerinden değerlendireceğim, tutup benim araç 93 olmuş 80 den satayım diyemem. Gideceği fiyat 65-70 arasında olacaktır.

Birde siz güzel yakalamışsınız, malum kimine acil para lazım oluyor bi kaç binlira olması gerekenin altına satabiliyor.

• hava sürkülasyonu dışardan değil ondan mı acaba klima az da olsa yakıtı arttırıyor diye açmak istemiyorum :) yoksa otomatik klima da var :)
  • madman1 M kullanıcısına yanıt
    Hocam yapmayın, kabini defrost yaparken açacağınız klima bir şey yakmaz ayrıca klimalı arada bir çalıştırmalısınız. Klimalı kullanımı normal tüketimi taş çatlasa %10 artırır yani göründüğü gibi korkunç değil. Kış mevsiminde bile klimayı çalıştırmakta fayda var.

Hava sirkülasyonu kesinlikle dışarıdan hava alacak konumda olmalıdır yoksa kabin çok çabuk nemlenir ve camlarda buğu oluşur. Ayrıca en önemlisi sağlık açısından dışarıdan içeri hava girmelidir. Örneğin arabada 4 kişi olduğunu düşünün. Onları içinden çıkan havayı siz tekrar soluyor olacaksınız. Çok sağlıksız bir durum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi celebic -- 25 Kasım 2017; 15:37:56 >
  • yargicc kullanıcısına yanıt
    Hocam ben ucuza almış olabilirim fakat aldığım arabanın ederi 65 civarı, bayide sıfır km 80-81'e alınabilir. Aracın 6-7 ayda bu kadar değer kaybı normal değil ayrıca araba sınıfında f/p oranı en yüksek araçlardan biri.

Not: Debriyaj biraz yukarıda kavrıyor gibi geldi bana sizde de öyle mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: celebic

Hocam ben ucuza almış olabilirim fakat aldığım arabanın ederi 65 civarı, bayide sıfır km 80-81'e alınabilir. Aracın 6-7 ayda bu kadar değer kaybı normal değil ayrıca araba sınıfında f/p oranı en yüksek araçlardan biri.

Not: Debriyaj biraz yukarıda kavrıyor gibi geldi bana sizde de öyle mi?

Araçlar son zamanlarda fiyatı çok arttı hocam yoksa kimse 90 na alıp 70 e koymaz kolay kolay.

Debriyaj konusunda da ben baya alıştım artık, yeni alan birine sormak lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: madman1

hava sürkülasyonu dışardan değil ondan mı acaba klima az da olsa yakıtı arttırıyor diye açmak istemiyorum :) yoksa otomatik klima da var :)

Klima açık kapalı farketmez hocam hava sirkülasyonu dışardan olursa buğu yapmaz. Hatta bazı havalarda buğuyu klima ile bile gideremezsiniz.

Dışarıdan sirküle kesin çözüm

• Aracı almadan önce aracı teste sokturmuştum. Raporda araç 105 beygir ve 210 nm tork değeri vermiş. Yani normalden 10 beygir ve 10 nm tork fazla verdi.

Benim açımdan motor gücü testinin hiçbir önemi yok, çok tutarsızlar. Ekspertizde kaportaya, alt takımlara, motorun temel birimlerine baktırıp geçmek lazım ama girince o da yapılıyor işte.
  • Niye hocam? Motorun sağlıklı olup olmadığını, üfleme yapıp yapmadığını, varsa vuruntuyu başka nasıl anlayabilirsiniz? Ya da motor yağına su karışıp karışmadığı veya turboda kaçak olup olmadığı ancak bu şekilde anlaşılabilir. Motorun ürettiği beygir ve tork bu testte çıkıyor.

Onlar göz kontolü veya test sürüşüyle falan da anlaşılır, benim asıl demek istediğim bu güç testi verilerine güvenmemek lazım. Zaten fazla beygir çıkmasıyla da tutarsız bir test olduğunu belli etmiş. Forumda konusu da vardı, motor testinde %90 çıkan araca 6 bin masraf yapmışlar mesela.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tamyigit

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: serdarc2

Merhaba arkadaşlar 2 gün önce yeni bir 1.6 Dizel Egea lounge plus dct alarak aranıza katıldım. Yakıt tüketimi ortalama 8.5 gösteriyor ortalama hız ise 35km. Bu normal mi arkadaşlar?

Birisi bana "düşer " falan desin. Bu böyle gitmez be yaa!

Düşecektir hocam, daha rodaj dönemi.

Ben de bu akşam teslim aldım 1.6 multijet dct aracımı, ortalama hız 15, tüketim 9 litre.

Hocam hiç bekleme yakıtın düşmesini ben 3 aydır kullanıyorum şehir içi tüketimim 9 litre benzine de sürekli zam geliyor aracim hb urban paket 2016 model 8000km de hesaplamaya bile gerek yok şehiriçi direk 50 kuruş yakıyor son gelen zamlarla. Uzun yolda yakıt düşüyor tabiki tahmini uzun yolda 35 kuruş civarı yakar.

İyi de senin aracın benzinli ve yakıtı da gayet normal gözüküyor. Bizim araçlar dizel otomatik. Dolayısıyla yakıt tüketiminin düşeceğine ben de kanaat getirdim zira araç 500 km. oldu ve şu an yakıt tüketimini 6,9 gösteriyor bilgisayar...

• Bugün aklıma takıldı, trafikte arka arkaya birkaç kere start stop sistemi devreye girdi, bunun turboya bir zararı olur mu acaba diye merak ettim. Ne dersiniz bu konu hakkında?

Sıkıntı çıkaracak olsa mühendisler düşünürdü diyeceksiniz ama insanın aklına geliyor işte

• lojistisyen kullanıcısına yanıt
    Bende start stop kapali. Zamanla mars dinamosunu daha cabuk eskitir.
  • serta2 kullanıcısına yanıt
    Galiba ben de kapatacağım

• İyi akşamlar herkese,

Aracı yeni aldığım için pek kurcalayamadım. Saati sadece radyo açıkken mi görebiliyoruz? Radyo kapalıyken saati görme şansımız var mı?

Yol bilgisayarı ekranında görünmüyor mu?

• quote:

Yol bilgisayarı ekranında görünmüyor mu?

Hocam arabayı İzmir'den aldım ama Ankara'ya kadar yolun tamamında nerdeyse eşim kullandı. Yolculukta feci bir diş ağrısı çektim, arabayı kullanamadım. Fazla kurcalayamadım sadece eşim sordu başka saat yok mu diye ö

• 
Sayfa: önceki 302303304305306
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.