Şimdi Ara

Yeni Corolla hatchback Türkiye fiyatı açıklandı (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
201
Cevap
2
Favori
18.515
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Aşağıdaki linkte üçüncü jenerasyon Toyota Hybrid Synergy Drive anlatımı vardır. Anlaması kolay olsun diye 3.jenerasyonun videosunu paylaştım, Corolla ve CHR hibritlerde bulunan 4.jenerasyon da aynı mantık üzerine kuruludur.

https://www.youtube.com/watch?v=dLNDGUISTYM&feature=youtu.be

Videoda mekaniği görülen sistemde;

- MG2 (motor ve jeneratör) doğrudan tekerleklere bağlıdır ve araç hızlanırken motor, yavaşlarken jeneratör görevi görür. Ana tahrik motoru MG2'dir, benzin motoru yardımcıdır.

- MG1, benzin motorunu çalıştırır (marş motoru) veya yine MG2 gibi jeneratör görevi üstlenerek bataryayı şarj eder.

- Power Split Device (PSD - Güç Dağıtım Aygıtı) ise dişliler sayesinde benzin motorunun gücünü dağıtır. Benzin motorunun gücü bazen MG1'i çevirerek MG2'ye elektrik sağlayabilir ve/veya bataryaya şarj verebilir veya güç tekerleklere aktarılabilir ve bütün bunları her koşulda yazılım ayarlar. Sistem hem seri, hem de paralel hibrit gibi çalışabilir.

- Bu mekanik sistem yazılımla yönetilir.

- Videoda görüldüğü gibi sistemde şanzıman bulunmaz. Mekanik ve yazılım ile CVT taklidi oluşur.

- Kavrama (baskı-balata) yoktur. (Videoda görülen 'dumper disk' denilen aygıt titreşimi engelleyen parçadır, kavrama değildir.)

Diğer rijit durumlar;

- volan üzerinde harici bir marş motoru olmaması,

- klima ve devirdaim pompalarının elektrikli olması ( benzin motoru çalışmasa bile klima ve kalorifer çalışabilir!),

-alternatörün olmaması (yukarıda dediğim gibi MG1'in kendisi zaten hem marş motoru, hem de alternatör görevi görür)

- dolayısıyla motora bağlı kayış-kasnak-gerginin olmaması şeklinde sıralanabilir.

Kısacası; aktarma organındaki rijit yapı ve motor üzerindeki hareketli parçaların azaltılması arıza olasılığını, başka değişle bakım gereksinimlerini azaltabilir.

Hyundai Ioniq'in hibrit sisteminde 6 ileri DCT şanzıman bulunur. Çift kavramasıyla, mekatronik sistemiyle bu şanzımanlar bol parçalıdırlar ve arızalanma olasılıkları fazladır veya belirli aralıklarda parça değişimleri yapılmalıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bulentcandan -- 29 Şubat 2020; 20:19:49 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Melez motoru neden 1.2-1.3 hacimde turbo beslemeli yapmıyorlar.Vergi avantaji olurdu.

• quote:

Orijinalden alıntı: tokcan57

Çıktı. Lakin geldiği gibi bitti, bugün bayileri aradım hibrit hariç araç yok. Gelen az sayıdaki aracı eşe dosta satmışlar...
    İzmir bayi daha satışa başlamadık pazartesi diyor ?

• quote:

Bana toyota mezcar bayi lansman fiyatından 10 bin TL fazla fiyat önerdi. Bayilerin kendisi bile galerici olmuş
    Şikayet edin

• Araç çarşamba gününden beri satışta nasıl satışa başlamadık der. Kesinlikle yalan atıyor, ben dün Kocaeli bayiden satın aldım. 3 gündür Marmara bölgesinde aramadığım bayi kalmadı hiçbiri daha satışa başlamadık demedi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • tokcan57 T kullanıcısına yanıt
    Vallaha araçlar daha yeni geldi, broşür bile yok, satışa başlamadık dedi , kimseyede satmadı ben oradayken

Bi dümen var ama anlamadım, anlaşılan yine yok diyecekler bize

Ismimi yazdı herkesin gibi arayacağız dediler ararlar mı bilmem

Toyota'ya şikayet etmek lazım eğer dediğiniz gibiyse

Lansman perşembe gece oldu çarşamba dan nasıl araç satıyorlar onu da anlamadım

Gerçekten ne broşür ne de donanım seviyeleri hakkında hiçbir bilgi broşür yoktu , özellikle sordum broşür bile mi yok donanıma baksaydım dedim hiçbirşey yok zaten satışta yok pazartesi başlayacak dedi

1.2 Flame ve hybrid flame x 2 araç vardı başka da araç yoktu showroom da

Yeni Corolla hatchback Türkiye fiyatı açıklandı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ariic -- 29 Şubat 2020; 20:33:12 >

• Çarşamba günü İstanbul Ortaköy bayi elinde araç olduğunu isterse opsiyonlayacağını söyledi, aracı yakından görmediğim için o gün almadım. Perşembe günü ise bütün İstanbul bayilerinde satış başlamıştı, her aradığım bayi benzinli araç kalmadığını hepsinin anında satıldığını söyledi o gün tek toyota büyükçekmece bayisinde istediğim renk ve donanım da araç buldum orası da liste fiyatından 10 bin TL fazla fiyat çıkarınca vazgeçtim almaktan, yani araç olmadığı için fırsatçılık yapmaya kalktı. Cuma günü ise bütün Marmara bölgesi ve Ankara bayilerini aradım hepsinde araç satışı vardı, hepsi hibrit araç hariç ellerinde araç kalmadığını Nisan ayına kadarda yeni araç gelmiyeceğini söyledi. Bütün bayilere bıraktığım not neticesinde cuma günü öğleden sonra bir kişinin aracını almaktan vazgeçmesi neticesinde kocaeli toyata dan aracımı aldım. Toyata bayilerinde aldığım bilgiye göre bu araçtan yıl sonuna kadar 1050 adet gelecek bunlardan sadece 400 tanesi 1.2 turbo benzinli olacak. Yani bu araçta peugeot 2008 gibi karaborsa olacak. Sonuç olarak bizler yine paramızla rezil olacağız.

• Neticede İzmir bayisinin böyle bir şey söylemesi mantığa ters. Yada işin içinde başka birşey var.

• Evet bende YouTube’dan gördüğüm kadarıyla, zaten inceleme yapan arkadaşta arkaya sığamamış. Arkaya sadece çocuklar oturabilir bence, onun haricinde boğucu. İç tasarım da pek hoşuma gitmedi zaten. Bunun yerine duster alınır daha iyi bence. Gönül ister pejo 2008 de o da gt line hoş güzel ama fiyatı çok.

Kaldık yine böyle

hayırlı olsun
  • ygurler kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam

Bende aldım 1.2 dream cam tavanlı, 23-29 mart arası teslim edecekler inşallah kullanmaya başlayınca deneyim ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim

• ygurler kullanıcısına yanıt
    size de hayırlı olsun, güle güle kullanın benim araçta dream cam tavanlı egzotik kırmızı benimde teslimat 18-20 mart arası. İnşallah doğru tercih yapmışızdır. Araç elime geçtikten sonra merak edilen herşeyi burda paylaşırım.

• quote:

Çarşamba günü İstanbul Ortaköy bayi elinde araç olduğunu isterse opsiyonlayacağını söyledi, aracı yakından görmediğim için o gün almadım. Perşembe günü ise bütün İstanbul bayilerinde satış başlamıştı, her aradığım bayi benzinli araç kalmadığını hepsinin anında satıldığını söyledi o gün tek toyota büyükçekmece bayisinde istediğim renk ve donanım da araç buldum orası da liste fiyatından 10 bin TL fazla fiyat çıkarınca vazgeçtim almaktan, yani araç olmadığı için fırsatçılık yapmaya kalktı. Cuma günü ise bütün Marmara bölgesi ve Ankara bayilerini aradım hepsinde araç satışı vardı, hepsi hibrit araç hariç ellerinde araç kalmadığını Nisan ayına kadarda yeni araç gelmiyeceğini söyledi. Bütün bayilere bıraktığım not neticesinde cuma günü öğleden sonra bir kişinin aracını almaktan vazgeçmesi neticesinde kocaeli toyata dan aracımı aldım. Toyata bayilerinde aldığım bilgiye göre bu araçtan yıl sonuna kadar 1050 adet gelecek bunlardan sadece 400 tanesi 1.2 turbo benzinli olacak. Yani bu araçta peugeot 2008 gibi karaborsa olacak. Sonuç olarak bizler yine paramızla rezil olacağız.
    Çarşamba günü izmirde ki diğer Toyota bayini aradım,
    Araçların gelmediğini pazartesi, salı geleceğini test aracı bile olmadığını söyledi

Sıraya yazıyormusunuz dedim , pazartesi satış başlayacak sıraya yazmıyoruz pazartesi gelin yardımcı olalım dediler

Pazartesi sabah dikilirim bayiye, hesapta satış pazartesi başlayacak ya , araç bitti derse , satışa çıkmadan mı bitti derim olay çıkarırım

Her yere şikayet ederim, Japonya'ya kadar.

3 arkadaş gittik 3'ümüze de aynı şeyi söylediler

Eğer yalan söylüyorlarsa bu KARABORSACILIK'tır.

• noche34 kullanıcısına yanıt
    2008 şuan 230 bin

Hazirana kadar gelmez diyorlar

O zamana kadar 250 bini geçer

Hb bulamazsam sedan bulmaya çalışacağım

• Bence de pazartesi sabah bayi de olun araç yok derlerse hesap sorarsınız

Öyle yapıcam

• https://www.toyota.com.tr/download/cms/trtr/COROLLA_HB_2020_tcm-3043-1887952.pdf

Brosur toyota sitesinde var.

Arka havalandirma sadece hybrid flame xpackte var

Dream pakette far sensoru var ama yagmur sensoru yok. Kararan dikiz aynasi yok onlar da olsa gayet dolu olacakmis. Bir de anahtarsiz calistirma yok. Xpackle dreame bile cam tavan eklenebiliyor. Keske yagmur sensoru de olsaydi dream dusunurdum.

Benzinli Flame xpack ciddi dusunuyorum pazartesi bi bayiye gideyim bakalim neler olacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bender B. Rodriquez -- 1 Mart 2020; 18:47:3 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Bu gün 1.2 dream x aldım hocam lakin hata mı ettim bilmiyorum,

Arka taraf halen dar geliyor gözüme

• Hocam 2 gündür benimde kafama o takılıyor, incelemelerde de hep gözüme battı

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.