Şimdi Ara

Yeni civic lpg tüketim değeri.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
279
Cevap
3
Favori
17.022
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Çok çok uzun zamandır konu açmıyordum. Çok yakın bir zamanda yeni civic almak nasip oldu. Merak edilen lpg tüketimini sizler ile paylaşmak istedim.

10 gün önce 105 TL ye (2,71 TL den 38,74 lt lpg) doldurmuş olduğum gazı bitirdim.

310 km sonunda bitti depo.

10 gün boyunca ilk 500 m benzin ile gitti araç. Geri kalan tüm yolları gaz ile gitti.

Deponun sonunda ekranlarda yazan değerler

Ort hız 23 km/s

Ort tüketim 10.7 lt.

Alınan yol 310 km.

10 gün boyunca alınan her 500 m toplamda 5 km yapar. Bu ilk 500 m olan mesafe kabaca 15 lt ortalama ile geçse

5 km de 0,75 lt benzin tüketmiş oldu.

Kalan 305 km de ise 38,74 lt gaz bitti.

Bu 305 km nin yakıt ortalaması reelde

38,74x100/305= 12,7 lt dir.

Ekranda yazan 10.7 değeri aslında 12,7 değeridir.

Bu da 1.18 kat fark olduğu anlamına geliyor.

Bu değer corollada 1.15 olarak gerçeklerşiyordu. Ayrıca daha büyük deposu olduğundan şehir içi 400 km altında yakıtı bitmezdi.

Bu akşam depoyu yeniden doldurdum.

2. Depo biraz daha fazla yakıt aldı.

113,3 TL yakıt aldım. 2,75 TL den 41,2 lt yakıt aldım.

Üşenmedim benzin deposunu da yakıtı görene kadar doldurdum.

Şimdi 10 depo gaz bitirip benzini tekrar aynı şekilde dolduracağım. Bu şekilde tahmine gerek kalmadan net yakıt değeri çıkacak.

Diğer bir durum ise ekran değeri aynı güzergahta corollaya göre 1 lt daha düşük yakıt tüketimi göstermesi oldu.

Unutmadan benim aracın lastikleri standartlardan biraz farklı.

215 55 16 yerine 235 45 17 lastikler var. Yakıt tüketimine %5 civarı etkisi olacaktır.

Corollada ise lastik ebadı 205 55 16 idi.

Özet olarak

310 km yolu sadece benzin ile 165 TL ile almak yerine

Karma olarak 110 TL ye almış oldum.

55 TL fark oldu. Bu da % 33 ekonomi olmuş oluyor şehir içinde. Tabi bu oranlar lpg pompa fiyatlarına göre değişecektir.

Peki şimdi lpg kitine verdiğimiz ücreti ne kadar km de amorti edeceğiz.

Ben 2950 TL ye aldım. İşletme vs masrafı ile 3500 TL diyelim.

Her 1000 km de 177 TL yakıt farkı cebimizde kalıyor.

Pompa fiyatlarına bağlı olarak 20 bin km yol yaptığımızda kite verdiğimiz ücreti geri alıyoruz.

Umarım aracın lpg tüketimini merak edenler için faydalı olmuştur.

Ekleme yapayım. Ben aracı brc kiti ile almadım. Benzinli executive alıp kendi ustamda prins silverlie kit monte ettirdim. Aracı 89 bin TL ye aldım. 2016 model son araçtı. Garantili lpg li alsaydım 100 bin TL verecektim. Çünkü 2016 lpgli kalmamıştı. Mantıklı gelmedi açıkçası.
    Keyifli forumlar dilerim arkadaşlar.
    Gün içinde aracımın fotolarını da ekleyeceğim.
    Tabi satmış olduğum corolla ile de yol farkından bahsedeceğim.

Az önce aynı güzergahı dizel otm golf ile aldım. Sabah akşam bu güzergahta yol alınıyor genelde.

Bazı arkadaşların tsi o hızda "7 lt yakıyor" diyorlar. Lakin dedikleri değerler malesef çok zor.

Ekleme :
    2. Depo lpg yi bu gün aldım.
    2.75 tl den 37.3 lt gaz aldı.
    Tutar ise 102.6 tl.
    Gidilen mesafe 376 km.
    Lpg ortalaması 10 lt ekranda yazan ortalama ise 8 lt.
    Ortalama hız 32 km/s
    Km de 27 kuruş yakıyor araç. Bu depo 3 günde bitti. 3 kere benzinde çalıştı. İhmal edilebilir dir değer çıkacaktır.

Şimdi ise benzer bir hızda TDI değeri verelim :

Alınan yol 247 km
    Ortalama hız 30 km/s
    Ort tüketim 6.4 lt
    Km de 28.7 kuruş yakmış golf 7 tdi dsg.

Yeni değerler :
    Merhaba arkadaşlar. Aracim 9600 km oldu.
    Bir çok tüketim verisi toplamış oldum bu sürede.
    En çok merak ettiğim nokta ise lpg nin yanında tüketilen uzun dönem benzin miktarı idi onu da hesaplamış bulunuyorum.
    Araçta trip a ve trip b olamk üzere iki veri var.
    Trip a yı yaklaşık 6300 km boyunca sıfırlamadım. Benzin deposunu silme doldurdum ve trip a yı sıfırladım.
    6380 km nin 3180 km lik kısmi uzun yol. Kalan 3200 km ise şehir ici. Aracim sadece ilk çalışmada kullandığı ve lpg ye geçene kadar kullandığı benzin miktarını hesapladım. Bu arada özellikle yazın aracı calistirdikdan 30 sn sonra otm gaza geçiyor. Motor soğutma suyu 30 dereceye ulaşınca lpg ye geçiyor yakıt.
    Bu akşam benzin deposunu yine aynı şekilde doldurdum.
    Alınan yakıt ise 5,56 lt. 3200 km de sadece bu kadar. 100 km de 0,0173 lt demek oluyor. Bu değer 100 km de 10 krş bile değil. 8,8 krş sadece.
    Ayrıca tüm denemelerimde şu sonuca vardım : kadranda yazan tüketim değerini 1,2 ile çarparsanız pompadaki alınan lpg ile uyuşuyor.
    Diğer bazı tüketenler ise şu şekilde. Verilen değerler lpg değeridir.

Ort hız 31 km/s
    Mesafe 78 km
    Ort tüketim 9 lt

Ort hiz 26 km/s
    Mesafe 109 km
    Ort Tüketim 10,2 lt

Ort hiz 135 km/s (izmit istanbul arası)
    Mesafe 108 km
    Ort Tüketim 11,9 lt

Ort hiz 23 km/s
    Mesafe 257 km
    Ort Tüketim 13,5 lpg

Ort hiz 23 km/s
    Mesafe 315 km
    Ort tüketim 12,9 lpg

Ort hiz yine 23 km/s
    Mesafe 293 km
    Ort tüketim 12,6 lt

Aracın km si arttıkça ve havalar ısındıkça tüketimi düşmüştü.

Ort hiz 91 km/s istanbul edremit arası.
    Mesafe 414 km
    Tüketim 8,4 lt

Ort hiz 116 km/s bursa edremit arası
    Mesafe 240 km
    Ort tüketim 9,8 lt

Ort hiz 111 km/s
    Mesafe 362 km
    Ort tüketim 9,5 lt

Ort hiz 73 km/s
    Mesafe 405 km istanbul edremit arası
    Tüketim 7 lt

Ort hız 100 km/s
    Mesafe 611 km edremit antalya arası
    Tüketim 8,4 lt. ( aynı yolu dizel golf benim araca göre 150 kg daha az yıl ile 5,2 lt ile, forester ise 7,8 lt ortalama ve benim araçtan 100 kg daha fazla yük ile tamamladı)
    Kuruş olarak civic 19 kuruş, golf 22 kuruş, forester ise 33,5 krş km ortalaması yapmıştı)

6380 km nin genel ortamasi ise
    Ekranda 7,8 lt
    Gerçekte ise 9,36 lt lpg. Ilave olarak da 5,5 lt benzin.

Umarım tüketimi merak eden arkadaşlar için faydalı olur.

Sonuç olarak emsal dizel araçtan yaz ayarında az yakar kış aylarında lpg ye gelen zamlar yüzünden aynı yakar.
    Keyifli forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umutsirvan -- 8 Temmuz 2017; 22:13:45 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu aracı dikkatle inceleyip test ettim. Bana göre bu aracın özeti şudur;

Çok çok yakan (lpg ile 35-36 kuruş gibi)

Az kaçan

Performanssız

Donanım zengini

Yalıtım fakiri

Önü hoş

Arkası boş

En önemlisi bu arabanın motoru ve şanzımanı maalesef tüm olumlu yönlerini berbat ediyor. Ben de çok almak istedim ısrarla iyi taraflarını görmeye calistim, kac defa test sürüşü yaptim ama bi türlü içime sinmedi. Duygusal davranıp çok düşünmeden alınabilir ama mantıklı düşününce alınacak araba değil.

Not: Dediklerim şu anda satılan 125hp atmosferik ve cvt kombinasyonu için geçerlidir. Yeni motorları kapsamamaktadır.
    Ya bi bitmediniz arkadaş.

Al bak polo 1.2 dsg 0-100 12.1 sn. Ayrıca fabrika verisi 10.8 sn

https://youtu.be/IJ4qBOXJ3lA

Araç 90 bg ama civic ten hafif 1139 kg polo.

Bak bu da fabia 1.2 tsi 110 bg 9.75 sn. Fabrika verisi 9.4 sn

https://youtu.be/yiq8K2A8hbI

Bu da octi tdi senin 1.2 ye benzer performans veren araç.

0.100 fabrika verisi 10.7 sn ama GPS ölçümü 11.45 sn çıkıyor.

https://youtu.be/0J7egETN9DM

Benzer durum golf ve jetta için de geçerli.

Golf :https://youtu.be/EBLjj5apwq0

Jetta :https://youtu.be/BffjEDbPvT0

Vag grubu fabrika değerlerinin hep üstünde.

Şimdi senin toz yutturuum dediğin araçlar var.

Yeni civic fabrika verisi 11.6 sn ölçümde 10.3 sn çıkıyor.

https://youtu.be/n2WxbGxcUis

Makyajlı corolla. Fabrika verisi 11.1 sn ölçümde 9.95 sn

https://youtu.be/qTZE5nxLasQ

Aruris fabrika verisi 11.1 sn ölçümde 10.25 sn.

https://youtu.be/N8C_UKXbRuM

Bi de bunlar hep cvt çağ dışı şanzıman ve Osmanlıdan kalma motor ile.

Bunlara da inanmıyorsanız pratikte deneyebilirsiniz.
    Benzinli c sınıfı araç (bak marka model yazmıyorum) 23km ile nasıl 7lt yakıyor bir türlü aklım almıyor arkadaş. Bir gün sırf yakıt testi için benzinli golf kiralayıp bineceğim. Benim dizel 26km ile 7.3lt yakıyor.

Honda civic ana konusunda "hastasıyız ama istanbul içinde 11-12lt yakar" dediğimde arabadan anlamayan cahil muamelesi gördüm.

Gerçekçi bir değerlendirme ve bilgi paylaşımı olmuş. Konu sahibine teşekkürler.
  • Nedense çok geldi 2.4 aracımda 12.5 yakıyor şehir içi lpgde
  • Hayırlı olsun. Tüketim gayet başarılı.

Corolla ile detaylı karşılaştırma yapabilir misiniz? Ayrı konu olsa daha da güzel olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: commandx

Hayırlı olsun. Tüketim gayet başarılı.

Corolla ile detaylı karşılaştırma yapabilir misiniz? Ayrı konu olsa daha da güzel olabilir.

Teşekkür ederim.
    1400 km de LPG taktırdım araca.
    Evet sanki ayrı bir konuda değerlendirmek daha mantıklı olacak 2 aracı.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • tüketim fb7 ile eşdeğer. kağıt üzerindeki 1lt fark yok gibi sanki
  • quote:

Orijinalden alıntı: av.ak

tüketim fb7 ile eşdeğer. kağıt üzerindeki 1lt fark yok gibi sanki

Fb7 ile kıyas yapamam ama beklediğimden daha az yakıyor araç. Kağıt üzerinde fabrika değerleri corollada daha iyiydi ama pratikte civic daha iyi geldi.

Mesala şöyle bir uzun yol değerim var :

Araçta toplamda 350 kg yük varken.

Ortalama hız 117 km/s ve 422 km yol. Deniz seviyesinden 170 m rakım a çıkan bir güzergah.

Benzin ile gelmiştim (henüz lpg monte edilmemişti) ve ortalama 8 lt yakmıştı. Aram daha 1000 km de idi.

Fb7 de ne olur bilmem.

• quote:

Orijinalden alıntı: umutsirvan

quote:

Orijinalden alıntı: av.ak

tüketim fb7 ile eşdeğer. kağıt üzerindeki 1lt fark yok gibi sanki

Fb7 ile kıyas yapamam ama beklediğimden daha az yakıyor araç. Kağıt üzerinde fabrika değerleri corollada daha iyiydi ama pratikte civic daha iyi geldi.

Mesala şöyle bir uzun yol değerim var :

Araçta toplamda 350 kg yük varken.

Ortalama hız 117 km/s ve 422 km yol. Deniz seviyesinden 170 m rakım a çıkan bir güzergah.

Benzin ile gelmiştim (henüz lpg monte edilmemişti) ve ortalama 8 lt yakmıştı. Aram daha 1000 km de idi.

Fb7 de ne olur bilmem.

istanbula geldiğinizde deneyelim :)

• av.ak kullanıcısına yanıt
    İstanbuldayım hocam deneyelim.

Hızlanma falan da yaparız hem.

Yalıtım, donanım vs de kıyaslarız.

• Tüketim çok fazla bence ayrıca Megane varken neden kalitesiz Civic aldınız.Yorumlarda çokça malzeme kalitesinin düşük,yol sesi alan,arkası dar,tarihi motorlu bir araç olduğu söyleniyor doğrumu?

• 152 tork arabaya 235 lastik
  • quote:

Orijinalden alıntı: Moueson

Tüketim çok fazla bence ayrıca Megane varken neden kalitesiz Civic aldınız.Yorumlarda çokça malzeme kalitesinin düşük,yol sesi alan,arkası dar,tarihi motorlu bir araç olduğu söyleniyor doğrumu?

Yeni megane gittim baktım. Dıştan yakışıklı evet. Donanım da var ama oturma pozisyonu iç mekan malzemesi beni tatmin etmedi. Fiyat da çok abartı geldi. Test sürüşü bile yapmadım.

Motorun tarihi olmasını ben istedim. 2006 dan 2013 e kadar dizel araçlarım oldu. 2013 te atmosferik corolla ve lpg kombinasyonu beni çok memnun etti ve yine böyle bir kombinasyon seçtim.

Sadece 3 aracı test ettim son dönemde.

Vitara

Makyajlı corolla

Ve yeni civic

Anlatılanlar veya söylenenler açıkçası benim umrumda değil. Aldığım fiyata o donanıma sahip araç bulamadım.

3 bin TL daha verince dizelden ekonomik araca sahip oldum. Nasıl ekonomik oluyor derseniz kardeşimin dizel golfü var genelde beraber gezeriz ailece. Sürekli tüketim kıyasında lpg li corolla avantajlı çıkıyordu. Yolda performans olarak da benim aracım üstündü. Tek sıkıntısı yüksek devirlerde motor sesine maruz kalıyorum.

Yol sesine gelelim. Evet araç yol sesi alıyor. Ama beni rahatsız edecek boyutta değil.

Donanım, iç mekan, lpg uyumu ve sürüş tarzı bana en uygun araçtı.

İç mekana dar diyen kimse aracı bayide tekrar incelemesini öneririm.

• Hocam emeğinize sağlık, oldukça detaylı bir test olmuş...LPG ile ilgili merak edenler için güzel detaylar..Kazasız belasız İnşallah..
  • quote:

Orijinalden alıntı: jimhendrix

152 tork arabaya 235 lastik

152 tork derken ?

Torq tek başına hiç birşey ifade etmez. Travego da yanılmıyorsam 2000 nm torq var. Ne ifade ediyor şimdi bu torq ?

• Bende fb7 otomatik var sert kullanınca şehir içi değerlerim sizinkiyle hemen hemen aynı . Arabanız hayırlı olsun . Kazasız belasız kullanın . Maddi durumunuzu bilmediğim için yağacağım bu yorum biraz havada kalacak ama; fabrikasyon lpg civic de motor parçaları farklı diye biliyorum ayrıca 6 sene garantisi de var benim aracın . Ben olsam fabrikasyon lpg alırdım . Umarım memnun kalırsınız .

Ayrıca okul arkadaşımda corolla 1.6 cvt premium vardı ve 13 lt benzin ort ile geziyordu , ayrıca sanruf yoktu , bence mantıklı bir değişim yapmışsınız .

Lastik konusunda sizi eleştirenler olabilir , ancak bilmedikleri bir nokta var ; yeni civicte orjinal jant lastik takımı çamurluğu doldurmuyor çünkü araba çok iri. Ben de olsam rs teki gibi bir jant takardım.

Tekrardan kazasız belasız sürüşler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-93D60FA95 -- 22 Mart 2017; 0:32:55 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Backstreet

Hocam emeğinize sağlık, oldukça detaylı bir test olmuş...LPG ile ilgili merak edenler için güzel detaylar..Kazasız belasız İnşallah..

Teşekkürler hocam. Bugün sana mail attım fotoları ama adres yanlış dedi geri döndü mail.

• 37 kuruş yakmış oha yani lpg de ucuz değil tabi

• quote:

Orijinalden alıntı: umutsirvan

quote:

Orijinalden alıntı: Moueson

Tüketim çok fazla bence ayrıca Megane varken neden kalitesiz Civic aldınız.Yorumlarda çokça malzeme kalitesinin düşük,yol sesi alan,arkası dar,tarihi motorlu bir araç olduğu söyleniyor doğrumu?

Yeni megane gittim baktım. Dıştan yakışıklı evet. Donanım da var ama oturma pozisyonu iç mekan malzemesi beni tatmin etmedi. Fiyat da çok abartı geldi. Test sürüşü bile yapmadım.

Motorun tarihi olmasını ben istedim. 2006 dan 2013 e kadar dizel araçlarım oldu. 2013 te atmosferik corolla ve lpg kombinasyonu beni çok memnun etti ve yine böyle bir kombinasyon seçtim.

Sadece 3 aracı test ettim son dönemde.

Vitara

Makyajlı corolla

Ve yeni civic

Anlatılanlar veya söylenenler açıkçası benim umrumda değil. Aldığım fiyata o donanıma sahip araç bulamadım.

3 bin TL daha verince dizelden ekonomik araca sahip oldum. Nasıl ekonomik oluyor derseniz kardeşimin dizel golfü var genelde beraber gezeriz ailece. Sürekli tüketim kıyasında lpg li corolla avantajlı çıkıyordu. Yolda performans olarak da benim aracım üstündü. Tek sıkıntısı yüksek devirlerde motor sesine maruz kalıyorum.

Yol sesine gelelim. Evet araç yol sesi alıyor. Ama beni rahatsız edecek boyutta değil.

Donanım, iç mekan, lpg uyumu ve sürüş tarzı bana en uygun araçtı.

İç mekana dar diyen kimse aracı bayide tekrar incelemesini öneririm.

Anladım.Allah kaza bela vermesin.Şu bir gerçekki araçın tasarımı çok etkileyici bakan bir daha bakıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ArslanF

Bende fb7 otomatik var sert kullanınca şehir içi değerlerim sizinkiyle hemen hemen aynı . Arabanız hayırlı olsun . Kazasız belasız kullanın . Maddi durumunuzu bilmediğim için yağacağım bu yorum biraz havada kalacak ama; fabrikasyon lpg civic de motor parçaları farklı diye biliyorum ayrıca 6 sene garantisi de var benim aracın . Ben olsam fabrikasyon lpg alırdım . Umarım memnun kalırsınız .

Ayrıca okul arkadaşımda corolla 1.6 cvt premium vardı ve 13 lt benzin ort ile geziyordu , ayrıca sanruf yoktu , bence mantıklı bir değişim yapmışsınız .

Lastik konusunda sizi eleştirenler olabilir , ancak bilmedikleri bir nokta var ; yeni civicte orjinal jant lastik takımı çamurluğu doldurmuyor çünkü araba çok iri. Ben de olsam rs teki gibi bir jant takardım.

Tekrardan kazasız belasız sürüşler.

Teşekkürler. Hocam fabrikasyon lpg li araç alacak maddi durumum vardı lakin durumu anlatayım.

Test araçları fabrikasyon brc li. Bu araçlarda parça değişimleri olduğu söyleniyor. Doğrudur muhtemelen. Fakat test araçlarında benzin gaz geçişlerinde bir miktar tekleme yapıyor. Ben prins kitle bunu yaşamıyorum.

Bir diğer durum şunu tecrübe ettim : aracın benden sonraki sahibine alıyrmuşum ben aracı. Ben bu aracı en fazla 3.5 yıl kullanırım. Bu süreçte zaten bana sıkıntı çıkarmaz.

Lastik konusunda evet. Bu jantlar ile harika durdu.

• Yeni civic lpg tüketim değeri.

• umutsirvan kullanıcısına yanıt
    Allah Allah..Özelden yazıyorum tekrar hocam..
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.