Şimdi Ara

Yeni çıkan askerlik kanununa göre rapor!' (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
131
Cevap
4
Favori
53.978
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 353dönem

quote:

Orijinalden alıntı: alpcan14

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: alpcan14

quote:

Şöyle bir mantıkta yapabilirler ..30 gün rapor 30 temmuzda biter ..Ağustosta birşeyin kalmaz askere geleceksin gibi....

öyle bir şey yapılamaz yasal olmaz.yönetmeliği okumamışsınız besbelli

yapabilirler diyorum...askerlikte mantik aranmaz ogretmedilermi sizlere?

yapamazlar yasalar yönetmelikler apaçık ortadadır.keyiflerine göre karar veremezler.gelen emir ve talimatlara genelgelere göre hareket etmek zorundadır.Askerlikte mantık aranmaz şeklinde söylenen klasik boş laflar beni ilgilendirmez ben yasalara bakarım yönetmeliklere bakarım.Hükümet ne derse o dur.

Şubede kendini bilmez memurlar ne diyormuş bazı arkadaşlara haziranda mezun olsan da Ağustosta gidersin..bu tür saçmalıklara karşı olabilir söylenebilir ama hiç bir sonuca varılmaz diyorum...Yapamazlar ama milletin ağzı torba değil büzelim, konuşuyorlar..
    Sen o zaman diyorsun ki, Raporum 30 gün beni kimse askere alamaz ...

MADDE 9 – Sevk hazırlık işlemleri için müracaat tarihleri en az 15 gün öncesinden Türkiye Radyoları ve Televizyonu aracılığıyla tebliğ edilir. Statü, sınıf ve tertibatın belirlenmesine yönelik sevk hazırlık işlemleri ve sevk için kanuni bir mazereti olmaksızın askerlik şubesine müracaat etmeyenler bakaya işlemine tabi tutulurlar. Sevk öncesi hazırlık işlemlerine gelmeyip bakaya kalanlardan bir sonraki celbin sevk hazırlık döneminin sonuna kadar askerlik şubelerine gelenlerin ise sevk hazırlık işlemleri tamamlanıp sınıf ve tertibatı belirlenerek ilk celp döneminde silahaltına alınmaları sağlanır.”

Bir sonraki celbin sevk hazırlık döneminin sonuna kadar derken o celbin sevk hazırlık dönemi kastediliyor arkadaşlar. Yoksa 1 temmuzda dahi gitsen seni sonraki celp için sınıflandırırız diye bir durum yok. Bunu da hemen bir önceki maddeden anlıyoruz:

“MADDE 8 – Kanuni mazeretleri sebebiyle askerlik karar tarihi itibariyle emsali olarak askere alınanlarla birlikte sevk öncesi hazırlık işlemleri için müracaat etmeyenler mazeretlerinin sona ermesinden sonraki ilk sevk öncesi hazırlık işlemleri döneminde bilgilerini güncellemek üzere askerlik şubelerine başvururlar.”

Görüldüğü gibi ağustosta mazeretli olduğun için sevk hazırlığına başvurmazsan bir sonraki celbin sevk hazırlık döneminde bilgilerini güncellemek için başvurman gerekiyor. Madde 9'da dediği gibi o celbin hazırlık döneminin sonuna kadar başvurursan sınıflandırılıyorsun.

Sevk hazırlığına gitmediğin halde sınıflandırılma diye bir şey yok. 1 temmuzda şubeye giden kişi sınıflandırılmaz. Öyle olsa hazırlık döneminde şubeye gitmeyen bakaya sayılmazdı. Neden bakaya sayılsın ki halen daha sevk hazırlığı için başvurabiliyor. Bakaya demek zaten başvuru süresini kaçıran kişi demektir. Bu aynı celp döneminin 25 gün olduğu zamana benziyor. Bildiğiniz gibi ilk 3 gün belli merkezlerde sonraki 22 gün Ankara'da sınav olurdu. Peki ilk 3 gün sınava katılmayan bakaya kalır ama biz onu sonradan Ankara'da yine sınava sokarız mı deniyordu? Hayır, 25 gün boyunca hiç gelmezsen bakayasın deniyordu. Şimdi de 1-30 Haziran arası gelmezsen bakayasın ama ben seni gene de temmuzda sınıflandırırım diyemez.

Rapor konusunda da 1-30 haziran olayı bana mantıksız görünüyor. Herhalde kimse niye ayın sonuna kadar bekledin, sevk hazırlığı için daha önce başvurmadın diye sormaz. Böyle bir durum çok mantıksız olur. Haziranın son iş günü alınacak raporun yeterli olacağını düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: haviconi

quote:

Orijinalden alıntı: Pentagramet

quote:

Orijinalden alıntı: anatolia28

Madde 47 – (Değişik birinci fıkra:31.3.2011-6217/1 md.) Askere sevk için
    çağrıldıkları halde;

b) Ana, baba, eş, kardeş veya çocuğunun resmi sağlık kurumu heyet raporuyla
    belgelendirilmiş hayati tehlike içinde olduklarını gösteren hastalığı, nedeniyle askerlik şubesine gelemeyecek olanlar, bu mazeretlerini kanıtlayan
    belgeleri askerlik şubesinde bulundururlar. Bunlar hakkında bakaya işlemi yapılmaz.

Annem als hastası ağustos ayında askere gitmem gerekiyormuş, annemin heyet raporu ile askerliğimi bir sonraki celp dönemine tecil ettirebilecekmişim , peki arkadaşlar kaç dönem bu şekilde tecil ettirebilirim askerliğimi ?

heyet raporunun hangi tarihler arasında olduğu kesinlik kazandı mı peki?

Arkadaşın bahsettiği heyet raporu ile senin sorduğun heyet raporu farklı kardeş...

anatolia28, geçmiş olsun arkadaşım. Allah acil şifalar versin...
    Kanuna göre o celp dönemi tecil oluyor. Ama yinede askerlik şubesine gidip daha detaylı bilgi alabilirsin. Kanun maddesinden anladığım kadarıyla; muhtemelen senden her celp dönemi için yeni rapor isteyecekler.

@anatolia28 @Pentagramet

elimde falanca kişinin hayati tehlikeye haiz bir hastalığı bulunmaktadır diyor , yani belli bir tarih aralığı yok

• quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Pentagramet

quote:

Madde 47 – (Değişik birinci fıkra:31.3.2011-6217/1 md.) Askere sevk için
    çağrıldıkları halde;

b) Ana, baba, eş, kardeş veya çocuğunun resmi sağlık kurumu heyet raporuyla
    belgelendirilmiş hayati tehlike içinde olduklarını gösteren hastalığı, nedeniyle askerlik şubesine gelemeyecek olanlar, bu mazeretlerini kanıtlayan
    belgeleri askerlik şubesinde bulundururlar. Bunlar hakkında bakaya işlemi yapılmaz.

Annem als hastası ağustos ayında askere gitmem gerekiyormuş, annemin heyet raporu ile askerliğimi bir sonraki celp dönemine tecil ettirebilecekmişim , peki arkadaşlar kaç dönem bu şekilde tecil ettirebilirim askerliğimi ?

heyet raporunun hangi tarihler arasında olduğu kesinlik kazandı mı peki?

Arkadaşın bahsettiği heyet raporu ile senin sorduğun heyet raporu farklı kardeş...

anatolia28, geçmiş olsun arkadaşım. Allah acil şifalar versin...
    Kanuna göre o celp dönemi tecil oluyor. Ama yinede askerlik şubesine gidip daha detaylı bilgi alabilirsin. Kanun maddesinden anladığım kadarıyla; muhtemelen senden her celp dönemi için yeni rapor isteyecekler.

@anatolia28 @Pentagramet

elimde falanca kişinin hayati tehlikeye haiz bir hastalığı bulunmaktadır diyor , yani belli bir tarih aralığı yok

git o raporu şubene teslim et

• bende aradım subeyi tecillim temmuzda bitiyor, askere de gitmek istemiyorum ne yapmalıyım dedim :D. yeni yazı genelge gibi bişey bekliyorlarmıs net bisey yokmus. rapor su an için işe yaramıyormus .raporun süresi bittiği zaman yine eski işlem devam ediyormus. eskisi gibi bir sonraki döneme sarkmıyormus. ilk grup ağustosta ikinci grup eylül gidicekmiş.
  • arkadaşlar bilgisi olan biri beni bilgilendirebilir mi? konuda tüm yazılanları okudum benim de tecil kağıdımda 31 temmuz 2013e kadar askerlikle ilişkisi yoktur yazıyor. 8 temmuzda yüksek lisans kayıtları var ben şimdi 1-30 haziran tarihleri arasında şubeye gidip işlemlerimi yaptırmalı mıyım yaptırmamalı mıyım? yaptırmazsam 1 temmuzda bakaya kalmış mı oluyorum yani yüksek lisans kaydım yapılmaz mı? 1-30 haziranda şubeye gidersem durum ne olur yüksek lisans kaydım kabul olur ve askerliğim tecil olur mu? lütfen yardımcı olun bütün planlarım karıştı bu kanunla!
  • quote:

Orijinalden alıntı: trayvaz

arkadaşlar bilgisi olan biri beni bilgilendirebilir mi? konuda tüm yazılanları okudum benim de tecil kağıdımda 31 temmuz 2013e kadar askerlikle ilişkisi yoktur yazıyor. 8 temmuzda yüksek lisans kayıtları var ben şimdi 1-30 haziran tarihleri arasında şubeye gidip işlemlerimi yaptırmalı mıyım yaptırmamalı mıyım? yaptırmazsam 1 temmuzda bakaya kalmış mı oluyorum yani yüksek lisans kaydım yapılmaz mı? 1-30 haziranda şubeye gidersem durum ne olur yüksek lisans kaydım kabul olur ve askerliğim tecil olur mu? lütfen yardımcı olun bütün planlarım karıştı bu kanunla!

bu durumda çok kişi var ama maalesef kimse bir şey bilmiyor. hiçbir şey net değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aicacan

bende aradım subeyi tecillim temmuzda bitiyor, askere de gitmek istemiyorum ne yapmalıyım dedim :D. yeni yazı genelge gibi bişey bekliyorlarmıs net bisey yokmus. rapor su an için işe yaramıyormus .raporun süresi bittiği zaman yine eski işlem devam ediyormus. eskisi gibi bir sonraki döneme sarkmıyormus. ilk grup ağustosta ikinci grup eylül gidicekmiş.

hayır yok öyle bir şey yönetmeliğin 8 ve 9cu maddesini okuyun
  • quote:

Orijinalden alıntı: qwerty0909

quote:

Orijinalden alıntı: trayvaz

arkadaşlar bilgisi olan biri beni bilgilendirebilir mi? konuda tüm yazılanları okudum benim de tecil kağıdımda 31 temmuz 2013e kadar askerlikle ilişkisi yoktur yazıyor. 8 temmuzda yüksek lisans kayıtları var ben şimdi 1-30 haziran tarihleri arasında şubeye gidip işlemlerimi yaptırmalı mıyım yaptırmamalı mıyım? yaptırmazsam 1 temmuzda bakaya kalmış mı oluyorum yani yüksek lisans kaydım yapılmaz mı? 1-30 haziranda şubeye gidersem durum ne olur yüksek lisans kaydım kabul olur ve askerliğim tecil olur mu? lütfen yardımcı olun bütün planlarım karıştı bu kanunla!

bu durumda çok kişi var ama maalesef kimse bir şey bilmiyor. hiçbir şey net değil.

http://www.yesevi.net/#!duyurular#130

2013-2014 GÜZ DÖNEMİNDE KAYIT YAPTIRACAK VE ASKERLİĞİNİ YAPMAMIŞ ERKEK ÖĞRENCİLER İÇİN BİLGİLENDİRME

2013-2014 Güz Dönemi Kayıtları 8 Temmuz 2013 Pazartesi günü başlayacaktır.
    Ağustos Celp Döneminde askere gitmek durumunda olan ve Yüksek lisansa kayıt olmak isteyen öğrenciler:
    Haziran ayında askerlik şubelerine gidip bilgi güncelleme işlemini yaptıracak,
    8 Temmuz’da başvuru formunu doldurup, gerekli belgelerle birlikte bize gönderecekler,
    Öğrenim Ücretini ödedikten sonra, Öğrenci işleri ve Eğitim destek Uzmanlarından alacakları yazı ile en geç 15 TEMMUZ 2013 tarihine kadar askerlik şubesine gidip, bir celp dönemi için tecil yaptıracaklar, Eylül ayında da 3 yıllık tecilleri üniversite olarak tarafımızdan yaptırılacaktır. (15 Temmuz 2013 tarihinden sonra tecil işlemleri yapılamamaktadır.)

• Vışşş, şimdi ben bunu mu yapsam yoksa rapora devam mı etsem bilemedim iyi mi
    Şu an zaten bakaya durumdayım. Acaba yinede rapora devam edip, haziran dolar dolmaz hemen askerlik şubesine mi gitsem. Yoksa hiç raporu karıştırmadan direk o duyuruda yazılanları yapıp yüksek lisans başvurusu mu yapsam
  • quote:

Vışşş, şimdi ben bunu mu yapsam yoksa rapora devam mı etsem bilemedim iyi mi
    Şu an zaten bakaya durumdayım. Acaba yinede rapora devam edip, haziran dolar dolmaz hemen askerlik şubesine mi gitsem. Yoksa hiç raporu karıştırmadan direk o duyuruda yazılanları yapıp yüksek lisans başvurusu mu yapsam

bakaya kalındığı zaman yüksek lisans ile askerliğinizi tecil ettiremiyorsunuz diyordu kanunda.
    Benimde tam emin olmadığım konu bu. Sanırım Haziran bitmeden askerlik şubesine gidip işlemlerimizi yaptıracağız, 8 temmuzda da başvurumuzu yapacağız. Yarın üniversiteyi arayacağım, en net bilgiyi alıp paylaşırım burada:)

• ahmet yesevi maliyeti nedir ki? y.lisans basvursak gitmesek olur mu niyetim sadece y.lisans ile askerlik tecili 3 temiz tecil olur? uni tavsiye edebilecek arkadas var mı?
  • poowtik P kullanıcısına yanıt
    cevap için teşekkürler ben de bu durumu yeni ögrenmiştim çok şükür bu şekilde halloluyormuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: aicacan

ahmet yesevi maliyeti nedir ki? y.lisans basvursak gitmesek olur mu niyetim sadece y.lisans ile askerlik tecili 3 temiz tecil olur? uni tavsiye edebilecek arkadas var mı?

bugün konuştum ünideki öğrenci işleriyle.
    asal'la görüşme yapılıp o şekilde bi duyuru yapılmış
    3 dönem tezsiz lisans için dönem başına 2.100 lira isteniyor.
    657'ye tabii olanlara %20 indirim yapıyorlar.
    ilk bir yıl dondurma işlemi yapamıyorsunuz.
    Yani kısacası toplam maliyet 6bini buluyor.
  • Bu Yesevi universitesi benim emniyet sibubabim.
    Ales 95
    YDS 90
    GPA 3.22

Bilkent universitesi lisans. Agustos'ta askere cagiriyorlar.
    Hacettepe ya da ODTU'de yuksek lisans yapmak istiyorum normalde ancak onlarin kkabul edilen ogrencilerin aciklanma tarihi biraz gec.
    Bir donem Yesevi de ogrenci kalip ikinci donem bunlardan birinde basliyacagim
    Hic yoktan 2 bin tl para bayilacagim Yeseviye.Su rapor olayi netlesseydi direk rapor alip direk bunlara basvururdum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: innervision

Bu Yesevi universitesi benim emniyet sibubabim.
    Ales 95
    YDS 90
    GPA 3.22

Hacettepe ya da ODTU'de yuksek lisans yapmak istiyorum normalde ancak onlarin kkabul edilen ogrencilerin aciklanma tarihi biraz gec.
    Hic yoktan 2 bin tl para bayilacagim Yeseviye.Su rapor olayi netlesseydi direk rapor alip direk bunlara basvururdum.

Benimde
    Ales: 86
    Kpds: 95
    Gpa: 3.25

bende bayılacağım sonra 2 dönem başka arayıp 2 bin liradan kurtulacağım inş:)
  • bakaya durumunda yüksek lisans kabul edilmiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: poowtik

quote:

Ales 95
    YDS 90
    GPA 3.22

Benimde

En risksizi bu gibi duruyor. Raporu olayi net degil.
    Bu ayin sonlarina dogru yoklamaya gidecegim, Temmuz 8 de kayit yaptirip aldigim kagitla Yeseviden agustos tecilini yapacagim zaten sonrasinda kendileri 3 senelik tecil yapiyorlarmis.
    Icim yaniyor bosu bosuna 2 bin lira verecegiz ama yapacak birsey yok.

Allah yardimcimiz olsun:)

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: poowtik

quote:

Ales 95
    YDS 90
    GPA 3.22

Benimde

En risksizi bu gibi duruyor. Raporu olayi net degil.
    Bu ayin sonlarina dogru yoklamaya gidecegim, Temmuz 8 de kayit yaptirip aldigim kagitla Yeseviden agustos tecilini yapacagim zaten sonrasinda kendileri 3 senelik tecil yapiyorlarmis.
    Icim yaniyor bosu bosuna 2 bin lira verecegiz ama yapacak birsey yok.

Allah yardimcimiz olsun:)

kesinlikle en risksiz bu gibi durmakta.
    Bende yesevi üniversitesini en az 20 kere arayıp darladım:)
    asal'la görüşme yapıldıktan sonra bu ilan verilmiş.
    Önemli olan bakaya durumuna düşmemek. Düşmemek içinde haziran ayında mutlaka askerlik şubesine gidip bilgi güncellemesi yapmak lazım
    diğer işlemlerde dediğiniz gibi.
    Hepimize kolay gelsin:)

• Beyler bakaya durumda olup da Yesevi'nin bu ilanı üzerine askerlik şubesine giden oldu mu?
    Normalde rapor alıyordum ve bugün yine rapor almam lazım ama bu ilandan ötürü muallakta kaldım...
  • quote:

Beyler bakaya durumda olup da Yesevi'nin bu ilanı üzerine askerlik şubesine giden oldu mu?
    Normalde rapor alıyordum ve bugün yine rapor almam lazım ama bu ilandan ötürü muallakta kaldım...

Ben de henuz gitmedim, rapor nasil almayi planliyorsun(bakaya kalmamak icin hangi tarihlerde almak gerekiyor?)
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.