Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Yeni CB Sisteminde de Koalisyon Olacak

17
Cevap
0
Favori
360
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Yeni CB Sisteminde de Koalisyon Olacak
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Yüzbaşı
  942 Mesaj
  Muhtemelen bunu herkes biliyordur şimdiye kadar. Bilmeyenler varsa AKP'nin artık koalisyon olmayacak gibi saçma propagandasına maruz kalmasın.

  7 Haziran'da ne olduğunu herkes biliyor.
  AKP mecliste çoğunluğu olan parti çıkmasına rağmen tek başına iktidar olamamıştı. Milletvekili sayısı yeterli sayıya ulaşmamıştı.

  Benzer durum yeni getirmek istedikleri sistemde de olacak, zira Cumhurbaşkanı meclisten güvenoyu almadan hükumet kurabilecek, ucube bir sistem.

  7 Haziran'a benzer bir durumda AKP ve Erdoğan hükumet olmalarına rağmen mecliste çoğunlukları olmadığında mecbur başka bir partiyle koalisyon kurmak zorunda kalacaklar. Zira CB bakanlarıyla ne karar alırsa alsın meclisten onaydan geçirmek zorunda. Mecburi olarak, bakanlarını ve yardımcılarının bir kısmını koalisyon ortağından seçmek zorunda kalacak.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Buzmavisi -- 9 Mart 2017; 10:39:37 >  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3041 Mesaj
  Baskanlik yargilancak kelimesi yokmu tam gicik kapiyorum

  Benim atadigim hysk beni yargilayacak  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9600_G_T -- 9 Mart 2017; 10:29:02 >
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  594 Mesaj
  [27 Eylül 2019 18:50:02 tarihine dek bölüme mesaj atamaz]
  koalisyonu yasaklayalım. &#128527;  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  369 Mesaj
  Dediğiniz normal bir başkanlık sistemi olsaydı daha olasıydı.

  Bize dayatılan sistemdeyse başkan zaten parti genel başkanı direkt.Başkan doğal olarak bir partiden çıkıyor ama o partinin genel başkanı olması Dünya üzerinde bizden başka bir ülkede mevcut mu bilmiyorum ben.Yani %51 alarak başkan olmuş kişi aynı zamanda partisinin lideri.Türkiye'de de bölgesindeki milletvekilinin özelliklerinden ziyade parti liderinin karizmasına göre meclis seçimleri yapıldığı için pratikte koalisyon kurulması zor.

  Zaten getirilen 18 maddelik değişikliğin esas amacı burası.600 milletvekiliymiş ,18 yaşmış seçilme yaşı falan biraz fasa fiso.Cumhurbaşkanı aynı zamanda partisinin de genel başkanı olsun maddesi esas arzuladıkları şey.

  Not:Hayır!  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi salih uçan -- 9 Mart 2017; 10:59:27 >
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  942 Mesaj

  7 Haziran'da başkanlık olsaydı böyle olacaktı ama. Ya da yine seçim iptali yapacaklardı, ancak bahaneleri olmayacaktı, hükumet kurulamadı vs olmayacak çünkü. CB kimseden onay almadan hükumet kurabiliyor.

  Hükumet kurmayı beceremedi olur, koalisyon yapmazsa...
  |
  |
  salih uçan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  369 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Buzmavisi

  7 Haziran'da başkanlık olsaydı böyle olacaktı ama. Ya da yine seçim iptali yapacaklardı, ancak bahaneleri olmayacaktı, hükumet kurulamadı vs olmayacak çünkü. CB kimseden onay almadan hükumet kurabiliyor.

  Hükumet kurmayı beceremedi olur, koalisyon yapmazsa...

  Başkan %51 alıp,partisi mecliste çoğunluğu alamazsa çok değişik bir yere çıkıyor.Başkan fesih yetkisini de kullanabilir koalisyona da gidebilir.Ama yürütmenin başı nasıl olsa belli olduğu için meclisi fesihtense yardımcılarını koalisyon ortaklarından alır sadece mantıken.Veya son ihtimal parti genel başkanlığı meşruluğı tartışılır .Yani Cb olarak kalır ama parti kongre yapar ve yeni bir lider seçer.Bu da parlamenter sisteme benzer bir yere götürür.Farklı farklı teoriler çıkıyor ama dediğim gibi %51le seçilmiş Cb'nin partisi de çok büyük olasılık meclis çoğunluğunu alır.Organik bağ olacak çünkü aralarında.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi salih uçan -- 9 Mart 2017; 12:19:8 >
  |
  |
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  2 Not

  Ondan önce kendi 400 vekilinin imza atması gerek tabi bu seferde 400 vekil hain fetocu denip meclis fesh edilir  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  9600_G_T kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  11941 Mesaj
  yeni sistemde milletvekillerinin hiçbir önemi kalmıyor diye biliyorum.
  cb istediği yasayı geçirecek zaten.

  yeni sistemde %10 barajının kaldırılmaması saçmalık.
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  942 Mesaj

  Tamamen önemsizleşmeyecek de etkisi azaltılacak. Özellikle Ohal durumlarında CB hiç kimseye sormadan KHK lar ile ülkeyi tek başına yönetebilecek.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  e_capkan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Binbaşı
  1960 Mesaj
  Koalisyon hükümeti ne demek onu öğren önce.

  Bu sistemde hükümet yasamanın içinde çıkıyor. Koalisyon hükümeti , Yürütme organında birden fazla partinin olması ile olur.

  Seçimlerde bir parti salt çoğunluğu alamıyorsa eğer salt çoğunluğu yakalayabilecek partilerle koalisyon oluşturup hükümeti kurar.

  Başbakan en çok oyu alan partiden seçilir. Bakanlar oy oranlarına göre partiler arasında bölüştürülür.

  Yürütme bölük börçük bir şey olur. Türkiye tarihinde pek çok kez yaşadığımız gibi krizler üretir.  Başkanlık sisteminde koalisyon olmaz. Çünkü yürütme doğrudan halk tarafından seçilir.

  Mecliste çoğunluk oluşturup oluşturamaması , yürütme erkinin çalışmasını engellemez.

  Sistemin güzel yanı da bu zaten.

  Mecliste uzlaşı ara ama sistemin yürümesini engelleme


  Yürütme ve yasama birleşecek diye ağlayanlar gelen sistemde karşı olup şimdiki sisteme alkış tutuyor.

  KHK ise şimdiki bu sistemde var. Tek parti iktidar da ise Meclisten yetki alıp Bakanlar kurulu kararı kanun hükmünde kararname çıkarabilir. Meclisin işini yürütme yapıyor. Asıl senin kafanın buna da karşı çıkması lazım.
  Yeni sistemde Başkan kendi alanında kararname çıkarabilecek.

  Kanun ise sadece mecliste çıkarılabilecek ve başkanlık kararnamesinden üstün.

  Aynı şey...
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  369 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: PresidentBerke

  Ondan önce kendi 400 vekilinin imza atması gerek tabi bu seferde 400 vekil hain fetocu denip meclis fesh edilir

  Günümüzde de yanlış hatırlamıyorsam 3/4 çoğunluk gerekiyor vatana ihanetle yargılanması için.Pkk'yla masaya oturmaktan ülkeyi fetöye teslim etmeye kadar vatana ihanet denebilecek çok şey yapıldı.Sonra da pişkin pişkin aldatıldık denildi.Demem o ki bu maddeler zaten uygulanmaz.Biraz prosedürel duruyor.Cumhuriyet tarihinde de meclisin bu yönde karar almasını geçin deneme çabası bile yok.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi salih uçan -- 9 Mart 2017; 13:30:19 >
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1931 Mesaj
  Aslında sistem güzel ama kritik maddelerin değişmesi vasıtasıyla güzel olabilir. Meclis başkandan daha yetkili ve güçlü haklara sahip olmalıdır.
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  942 Mesaj

  Sanki biz farklı bir şey söyledik. Hükumeti kurma yetkisi doğrudan CB'ye verilecek. CB bakanları atayacak vs. Kabine oluşturacak. Hükumet güven oyu almadan kurulacak.  Ancak CB nin partisi mecliste çoğunluk olmazsa ne olacak? Hükumet her kanun çıkardığında, her torba yasa geçirmeye çalıştığında meclis onaylamayacak.  OHAL olmayan durumlarda CB KHK yayınlamak isteyecek, meclis onaylamayacak. CB OHAL ilan edecek, meclis OHAL kararını geri alacak, yeni anayasada bunların hepsine yetkisi var meclisin.  Ama meclis kanun çıkarmak istedi mi CB'ye veya hükumete sormadan kanun çıkarabilecek. En fazla kanunu onaylaması için CB'ye gidecek, CB bir kere reddetse dahi meclise geri dönen kanunu ikinci defa da onaylamak durumunda kalacak.  Meclis içinde başka bir partinin genel başkanıyla bu tarz durumlardan kaçınmak için anlaşma yapmak durumunda kalacak. Yoksa neden meclis içindeki başka parti hükumetin yasalarına, icraatlerine onay versin? Mecbur onlara bakanlık ve Cb yardımcılığı vs... verecekler. Bu kadar basit... Zaten koalisyonlarda da aynen böyle anlaşmalar yapıyorlar.  Biz koalisyon derken yürütmeyi kurmak için koalisyon kuracağını söylemedik zaten.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  İl teber kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Binbaşı
  1960 Mesaj

  Ee tamam işte daha ne istiyorsun yeni sistemde meclis daha güçlü olabiliyor ? Kendin söylüyorsun.

  İşin espirisi yürütme organı. O görevine devam edecek. Başkan ve bakanlar sistemi işletebilecek aksama olmayacak.


  Yeni sistemde yapılmak istenen güçlü meclis , güçlü yürütme , güçlü uzlaşı.

  #Evet i daha iyi anlatamazdık teşekkürler.
  |
  |
  Bahsedilenler: Buzmavisi
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  942 Mesaj

  Tabii... Güçlü meclismiş de bilmem neymiş de. Daha onları da çürütürüz merak etme. İlk önce koalisyon olmayacak yalananı deşifre ettik. Sen de hak verdin teşekkürler. Kendi partinin propagandasına yalan dediğin için teşekkürler.  Eski sistemde meclis zaten en güçlüsüydü. Meclis isterse 276 oyla gensoru vererek hükumeti düşürürken şimdi 360 oya ihtiyaç duyuyor ve hükumeti düşürmek için kendisini de tasfiye etmesi gerekiyor. Amma güçlüymüş. Hükumet kurulması dahi meclis onayına tabii idi. Şimdi değil.  Daha bütün kamu kuruluşlarındaki bütün üst düzey bürokratları tarafsız olmayan CB'nin ataması olayı var. CB'yi yargılayacak olan anayasa mahkemesinin tümüne yakın üyelerini dolaylı yoldan yine CB atayacak.  Eskiden CB kişisel suçlardan(adam öldürme gibi) yargılanabilirken şu an onlar da bile 400 vekil onayıyla yargılanacağı olayı var.  Daha bir sürü şey var da konuyu dağıtmayalım.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  İl teber kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Binbaşı
  1960 Mesaj

  Koalisyon yok zaten. Yukarıda anlattım ya. Anlamadın mı ?

  Yavaş yavaş oku. Kavraya kavraya...


  Koalisyon hükümeti ne demek onu öğren önce.
  Bu sistemde hükümet yasamanın içinde çıkıyor. Koalisyon hükümeti , Yürütme organında birden fazla partinin olması ile olur.
  Seçimlerde bir parti salt çoğunluğu alamıyorsa eğer salt çoğunluğu yakalayabilecek partilerle koalisyon oluşturup hükümeti kurar.
  Başbakan en çok oyu alan partiden seçilir. Bakanlar oy oranlarına göre partiler arasında bölüştürülür.
  Yürütme bölük börçük bir şey olur. Türkiye tarihinde pek çok kez yaşadığımız gibi krizler üretir.
  Başkanlık sisteminde koalisyon olmaz. Çünkü yürütme doğrudan halk tarafından seçilir.
  Mecliste çoğunluk oluşturup oluşturamaması , yürütme erkinin çalışmasını engellemez.
  Sistemin güzel yanı da bu zaten.
  Mecliste uzlaşı ara ama sistemin yürümesini engelleme


  Bu sistemde hükümet yasamanın içinden çıktığı için güvenoyu ve gensoru mantıklı.

  Ama yeni sistemde doğrudan halk tarafından seçileceği için millete karşı sorumlu.

  Cumhurbaşkanı seçildiği an bütün anayasa mahkemesi üyeleri sıfırdan hepsini seçmeyecek merak etme. Süresi dolanlardan sırasıyla seçilecek. Belki 1-2 kişi bilmiyorum.


  Bakanları , müsteşarları , üst düzey bürokratları seçilmiş Başkan atayacak kim atayacak bakkal ahmet amcamı. Yürütme başkanın sorumluluğunda.

  Mantıklı düşün. Sen kendi sorumluluğunda olduğun bir konuda atamayı kendin mi yaparsın yoksa gidin bana sokaktan birini bulup getirin mi dersin.
  |
  |
  Bahsedilenler: Buzmavisi
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  425 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Buzmavisi

  Tamamen önemsizleşmeyecek de etkisi azaltılacak. Özellikle Ohal durumlarında CB hiç kimseye sormadan KHK lar ile ülkeyi tek başına yönetebilecek.

  Yanlış bilgilerini, doğruymuş gibi satma...

  Tembellik yapma, Aç önce bir oku değişiklik teklifini...

  Kılıçdaroğlu gibi sonra "yeni sistemde başbakan olacak" zannedersin sende...
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  942 Mesaj

  Sen de benim yazdığımı oku istersen:  Yürütme kimlerden oluşuyor? CB ve bakanlar kurulu değil mi? Mecliste yeter sayıda milletvekili çıkaramamış bir cumhurbaşkanı yeni sistemde yasa geçirebilmek ve meclisi kendi isteği doğrultusunda çalıştırabilmek için başka bir parti ile anlaşmak zorunda kalacak. Aksi taktirde icraat yapamaz. Başka işlerde de meclise muhtaç.  Meclis sürekli önüne taş koyar. Anlatabildim mi? Mecbur mecliste anlaşabilmek için başka partiden kişileri bakan olarak atayacak, yine diğer partinin genel başkanını cb yardımcısı olarak atamak zorunda kalacak. Olay budur. Bu da zaten hükumet kurabilmek için değil de hükumeti sürdürebilmek için koalisyon demektir. Arada çok büyük fark yok.  Ayrıca söylediğim birçok normal durumlarda geçerliyken anayasa mahkemesi gibi, OHAL de kararnamelerle yapamadığı neredeyse hiçbir şey yok.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  İl teber kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
e-ticaret
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
haberler
üniversite
Paykasa
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,422
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.