Şimdi Ara

Yeni Bir Ürün ..:: Elektrikli Kombi ::.. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
335
Cevap
9
Favori
154.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öhö öhhhöööö Bende üç beş cümle yazayım okuyunuz. Türkiyede elektrik her zaman kıt yetmiyor. Fiyatları şimdilik uygun gibi, ama güvenilmez....Bu yılı şu kadara ısındım diye ölçü almak yanlış kış görmedik. Bu yeni ürün elektrikli kombi yıllardır kullandıgımız elektrikli termosifon degilmi. Bir genleşme kazanı, bir pompa ilave...Hepsi bu kadar...Sıcak suyu peteklerde dolaştır tamam...Amerika yeniden keşfedilmiyor...Fiyatını bilmiyorum ama ben 60 Lt lik bir termosifonla genleşme tankı ve pompa ilavesiyle çok çok ucuza yapılacagını düşünüyorum. Elektrige fazla güvenmeyin şu an piyasalar durgun dogru dürüst fabrikalar tam kapasite çalışamıyorlar işler açılınca kesintiler başlar.. Dogru dürüst tam kapasite sanayii üretimi yok elektrik Kw fiyatları düşük tutuluyor, işler açılsın gümmmm diye zammı bindirirlr......Elektrik kıt....Güvenmeyiniz....Para sizin , karar sizin arkadaşlarım...Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 20 Mart 2007; 10:37:25 >

• İlk başta elektrikle ucuza ısınmak çok şaşırtıcı gelebiliyor fakat bu sistemle elektrik sobalarını,fanları, banyo şofbenlerini karıştırmamak lazım. Elektrikli kombiler suyu yine rezistansla ısıtıyor fakat kapalı devre çalışan, sıcaklık farkı max 20 C olan su ısıtılıyor.

Evinde hazır kalorifer tesisatı bulunanlar için ve kalorifer kullanmayı düşünenler için şu an en uygunu elektrikli kombi.Komşumuz 2 yıldır kullanıyor ve çok memnun..Mazota ve katı yakıta göre gerçekten tasarruflu.Pislik, baca derdi ve depolama sorunlarındanda kurtarıyor.

Markaya gelince, termodinamik bildik bir marka, fakat bu işi Türkiye'de ilk başlatan izmirde emsaş firması 4 senedir üretiyorlarmış, patent haklarıda varmış.Komşumuzda 2 yıldır hiç bir sorun çıkmadı 3 yıl garanti veriyorlar.Bildiğim kadarıyla diğer illerdede bayiileri var.Bu yaz bende taktırmayı düşünüyorum.
  • Ben Elektrikli kat kaloriferi taktırdım, markası HESKOwww.hesko.com.tr izmirdeyim, 3.400 tüm tesisat petek ve cihaz dahil taktırdım , elektrik tesisatı da yaklaşık 250 tuttu, tesisatta değişiklik yapmak gerekiyor, monofaze dedikleri sistemi taktırdım trifaze çok pahalıya yaptırılıyor, cihazı deneme imkanım olmadı, malum yaz, ama bir sorun var evin içindeki sigorta panosu ve aşağıdaki sayacın üstündeki sigorta 20amper değil 40amper olması gerekiyormuş, bunun sakıncası olarak tedaş sadece 20 ampere izin veriyormuş ama , başka ne zararı olabilir bilmiyorum bilen arkadaş varsa bana cevap verebilirmi? kullandıkça deneyimleri paylaşıcam.
  • quote:

Orjinalden alıntı: engink

ben bu kadar abuk bir ürün görmedim. onun yerine elektrikli petekler alıp odalara koysanız daha verimli ısınırsınız. zaten yakında elektriğe zam gelecek. Ben şu an doğalgaz kullanıyorum, o bile ucuz değil. şu an en ucuz yol klima ile ısınmak. bu sistemler %400 verimle çalışıyor. 1Kw harcıyorsunuz, 4kw'lık ısı veriyor.

Bende böle abuk şey görmedim, yani 1 den 4 çıkartabilmek kolay olmasa gerek!Öncelikle şunu belirteyim doğal gaz kombi firmalarının reklamlarında kullandığı 100 de 108 verim gibi ibareler bile tamamen yanlıştır,100 de 100 verimin üstüne çıkmak imkansızdır..O kombilerde en fazla 100 de 90 falan verimle çalışabilir, daha sonra baca gazınında sıcalığından faydalandıkları için ekstra verim gibi gösteriyolar!Doğalgazın yanmasından çıkacak kalori bellidir üstüne çıkamazsınız.Biz evimizde kömürlü kazan kullanıyoruz, başta ucuz gibi geliyor ama aslında büyük sıkıntı yaratan bi sistem ;

1) Kömür pisliğiyle uğraşmak çok dertli, kesinlikle bahceye falan kurulmalı
    2) Sistemin verimliliği açısından ve tekrar yakmak falan zor olduğu için genelde devamlı süreyle (1 hafta, 1 ay) yanması gerekiyor, bu da tüketimi gerksiz yere arttırıyor.
    3) Abimler mazotlu kaloriferle dairede oturuyolar ve nerdeyse hiç kullanmadılar çok pahalıya geliyor.Klimayla tek oda ısıtma, ayrıca diğer odalırınıda elektrikli petekle ısıtıyolar,fena değil ama yüklü elektrik faturası az değildi,sadece bi oda ıstmalarına rağmen.
    4) Yine kömürlüye döneyim; hergün veya 2 günde bir kömür yüklemek hakkaten dert oluyor ilerleyen günlerde..Otomatik sistemler var gerçii kolaylık sağlayabilir...

Diğer ewimize yeni elektirkli kombilerdn taktırdık hesap yaptığımızda hakkaten çok iyi gözüküyor.Tavsiye ederiimm

• Merhaba,
    konu ile ilgili birşeyler yazmadan geçemedim.
    Klima ile ilgili COP değerleri ile ilgili yazı yazan arkadaşlar alaya maruz kalsalar da haklıdırlar. Her ne kadar mantıksız da görünse; COP denilen Coefficient of performance ın kısaltmasıdır. Yani performans katsayısı. Yani çıkan enerji/giren enerji. Vee bu kaliteli klimalarda 3 ün üzerindedir. Bunun nedeni sistemin mekanik bir sistem olmamasıdır. Sistem içerisindeki gazın buharlaşırken ve yoğuşurken çevreye verdiği ve çevreden aldığı enerji ile ısıtma/soğutma yapar. klimaları normal yakıt sistemleri, motorlar gibi sistemlerle kıyaslamamak lazım. Zira bu sistemlerde verim teorik olarak %100 ün üzerine çıkamaz. Pratikte ise zaten bu değer imkansızdır.
    Gelelim elektrikli kombiye. Benim algıladığım sistem aynı kat kaloriferi sistemi gibi. sadece brülör yerine rezistans var. yani suyu ısıtmak için direkt elektrik enerjisi kullanılıyor ki, bunun verimli olabileceğini düşünmüyorum ben.
    şahsi fikrim izmir gibi ılıman iklimlerde klima. ayrıca kimsenin bahsetmediği bir konu da izmir gibi bir yerde yazın serinletici sistemin de şart olduğu. ben de izmirdeyim ve klimasız bir yaz düşünemiyorum...
    not: inverter denen sistem klimadaki kompresörün kademeli çalışmasına olanak verir. yani içerisi ayarlanan
    sıcaklığa yaklaştıkça kompresör gücünü düşürür ki bu da uzun süreli kullanımlarda enerji taarrufuna neden olur.
    Ayrıca yukarıda bir arkadaşın verdiği örnekte eve 24+18+18+18.000 btu klima örnek olarak koymuş. ev alanı abartı olmadıkça 18+12+12+9.000 gayet rahat yeterli olacaktır ki
    AYRICA ARKADAŞ ŞURADA HATA YAPIYOR: 4 KW HARCAYAN ELK. KAT KALORİFERİ TESİSATININ TOPLAM GÜCÜ 12 KW (KAPASİTESİ) CİVARI. FAKAT ÖRNEK VERDİĞİ KLİMALARIN TOPLAM KAPASİTESİ 24+18+18+18=78.000 BTU=23KW
    YANİ VERİLEN ÖRNEKTEKİ ELK KAT KAL. 1 EV ISITIRSA, AYNI ÖRNEKTEKİ KLİMA SİSTEMİ 2 EV ISITIR. YANİ BİR ELİNDE BİR ELMA VAR, DİĞER ELİNDE 2 ELMA. LÜTFEN HER İŞİ EHLİNE BIRAKALIM...

• izmire doğalgaz geldi elektrikli kombi olayına gerek kalmadı
  • hesco marka elektrikli monofaze kombi kullanmaya bu ay başladım, önceleri elektriği attırıyordu, geldiler elektrikçi getirdiler, pano yanlış bağlandığı için sorun çıkarmış, şu an çok iyi ısıtıyor,petekler 15 dakikada cayır cayır yanıyor, ortalama 100-120 m2 eviniz var ise uygun sanırım,sarfiyat konusunda ancak ocakta bilgi verebilirim çünkü yeni kullanmaya başladık,sistemi monofaze çalıştırmak için extra birşeye gerek yok,ben sadece evi yeni yaptırdığım için cihaza giden kabloları trifaze kablo yaptırdım evdeki panoya kadar, ve ona uygun şalterler sonrada trifazeye geçmek iyi olur dediler, elektrikçilerde, ama 1.200-1.500 ytl ye mal olduğu için artık bir dahaki yaza dedik, ama kabloları hazır bıraktık, onun dışında aşağıdaki panoda sayacı elektronik yaptırdık bide c serisi siemens 40A sigorta taktırdık buda bize toplam 230 ytl ye mal oldu başka birşeye gerek yoktu. Sonuç olarak kolaylık temizlik bakımından makul görünüyor elektrikli kombi,deneyimlerimi sizlerle gene paylaşırım, kazık yediysek herkes yemesin dimi :)

• iyide izmire geldide nerelere geldi daha ben bile bilmiyorum heralde yaygın olarak kullanımı 2 seneyi bulur, benide ozamana kadar idare eder bu elektrikli,baksanıza kasım oldu izmir hala yanıyor :) , bu arada doğalgazın üstünlüğü tartışılmaz tabiki elektrikli alternatif... saygılar...
  • arkadaşlar ne kadar tüketir bu kombi ankara şartlarında verimlimi
  • valla ben kullanan birkaç kişiyi aradım yaklaşık izmir şartlarında 250 ytl toplam elektrik faturası geliyormuş...
  • quote:

Orjinalden alıntı: aytuga

valla ben kullanan birkaç kişiyi aradım yaklaşık izmir şartlarında 250 ytl toplam elektrik faturası geliyormuş...

Buna ocak da dahil olsa bile fazla bence.
  • iyi de ne ile karşılaştırdığına bağlı, bizim izmirde burda mazotluya göre en iyisi bu, ama tabiki merkezi sistem,termal ve doğalgaza göre uçuk bir rakam... poligona gelsede termal yada doğalgaz , artan parayla plazma alsak
  • Bencede 250 milyon neye göre fazla? Aslında kalorifer konforu için birkaç ay ödenebilecek bir rakam. Klimaylada ev ısıtmayı denedim ama asla evin her tarafından yayılan bir ısıyla klimayı karşılaştıramam. Şu sıra bizim gibi doğalgaz gelmeyen yerlerde en uygun ısıtma gibi görülüyor ve bende taktırmak üzereyim. Faturalardan ve diğer detaylardan daha sonra bilgi vereceğim.
  • ewt arkadaşlar 1 ay oldu kullanalı , bir kaç defa şalter attırdı alet ama sonunda çalışma sistemini anladım, çok güzel ısıtıyor, yalnız işte biraz ısıtması uzun sürüyor diğer alternatiflere göre, ama normal kaloriferden farkı yok , şu an için memnunum ama göreceğiz bakalım sonradan, fatura gelmedi ilginç hala okuma yapmamışlar, k.l gibi geçirmeye hazırlanıyorlar herlade :))
  • ewet arkadaşlar fatura geldi, 1 ay 25 günlük geldi artık 2 aylık okunacakmış galiba elektrik faturaları, fatura : 88 ytl geldi, hepsi bunun içinde tabi,3 farklı zaman uygulamalı tarifem var ama en ucuz tarifeden hiç uygulamamış gözüküyor anlamadım,neyse bu fiyat süper anlayacağınız, 29 eylül - 24 kasım arası 88 ytl izmir havası , tabi bakalım aralık faturası ne gelecek bekliyorum, cihaza gelince bu hesco ne yalan söyleyeyim güzel alet tabi monofaz olduğu için bazen şalter atıyor ama onunda çaresini buldum,ısıyı yavaş yavaş arttırınca çok elektrik çekmiyor böylece atma derdi kalkıyor,kademe kademe yükseltiyorum ısıyı ve 24 derece yetiyor. tavsiye edermisiniz derseniz eviniz küçük ise kesinlikle ederim ama diğerlerini bilmem.... görüşmek üzere...
  • bence 88 ytl çok iyi bir rakam.. bende izmirdeyim. 10 kasım- 30 kasım arası 20 günde yaktığım doğalgaz 150 ytl + 40 ytl de elektrik faturası. oda sıcaklıkları 22 derece..evimde ufak 100 m2
  • ewet arkadaşlar fatura geldi k.. gibi :)) 241-ytl yalnız bu elektrik zamsız hali 1 ay 10 günlük fatura, 3 zamanlı tarife ile, ve kombiyi hiç kapatmadım gece gündüz,içerisi 22 derecenin altına inmedi, bir böyle deneyeyim demiştim :)) şimdide gündüzleri işe giderken kapatarak deneyeceğim, esasında 241 çok da değil 41 i bizim elektirk harcamamız olsa, 200 ü yakıt, tek de bir değişik bir öncekini 2 ay da bir okudu, bunu 1 ay 10 gün, neyse bakalım bundan sonra ne olacak, gördükçe paylaşacağım...
  • Degerli arkadaşlarım , bu topikte 19 mart tarihinde yazdıgım yazımı özellikle ve mahsuseten, ve hasseten okumanızı canı gönülden arzu ediyorum. Okuyacak arkadaşlarıma nacizane teşekkürlerimi sunuyorum....Aklın yolu birdir..... Saygılarımla....

• Taşkafa kardeşim,bizde farkındayız olayın , sende diğer benim yazdıklarımı oku, alternatif ısınma aracı bu iş, mazotlu ve doğalgaza göre avantajlı işte,diğer durumlar tabiki, doğrudur, pahalı, ama olmayınca yılana sarılacaz arkadaş :)) hem dikkat ettiysen ben zaten 250 yi gözden çıkarmıştım, öylede oldu önceden yazmıştım,bu 241 ytl de gece gündüz işte iken bile açıktı kombi,ev hep 22 derece idi :))
  • Arkadaşlar

Bu tartışmaya son noktayı koyuyorum.
    1.Klimalar Havadan havaya ısı pompalarıdır
    2. öyle bir verip beş filan almazsınız burda ısı değişimi söz konusudur. Yazın evinizin dışı ısı çukurudur kışın evinizin içi yazlık kışlık duruma göre ısıyı biyerden alır öteki tarfa verirsiniz. Burda enerji değişimi oda ile hava arasında olur .Klimanın kompresörü aracılık eder. yani 2.cil enerji olan ısıyı yerdeğiştirimi için aracılık eder.
    3. Beş-On yıl öncesine kadar sadece teoride ve Labratuvarda test için yapılan ; toprağı , su,yada havayı ısı çukuru olarak kullanan ve suya veren ısı pompaları yapılmaya başlandı.Bu nedemek Evinizdeki kat kaloriferi,kombi veyağut herne kullanıyorsanız bunların tamamından dağa verimli derken Isınmaya ödeyeceğiniz miktar açısından bakarak söylüyoruz cihazlarartık üretiliyor var satılıyor.
    4.Bucihazları yazın evinizin tamamında soğutma kışınsa tamamında ısıtma maksadıyla kullanıyorsunuz.
    5.Bu cihazlardan türkiyede 2 firmada toprağı ısı çukuru olarak kullananı ki bunların hem cihazları çok pahalı hem kuruluş altyapı maliyetleri oldukça yüksek Bu cihazlar dağa çok lüxkonutlarada yada butik otellerde falan kullanılabilir fiyat mertebelerinde şimdilik.
    6.Havayı ısı çukuru olarak kullanan cihazlarda ise -18 dereceye kadar 58 C garanti edile biliyor dış hava sıcaklığı -18 derece olan biryerde 58 derece petek(yada dağa verimli Hava apreyine benzeyen peteğinde) yada duşunuzda elde edeceğiniz sıcaklıktır.

Bu kadar bilgi yeter realite ne diyen arkadaşlara uzun uzun hesaplar yapıp burda maliyetleri verecek değilim

Bunları üretici firmalar zaten yapıp cihazların Data larında veriyorlar ortaya çıkan sonuç 200 metre kare bir evi ısıtmak için

doğal gazla 3 lira verirseniz 2 lira elektrikli kombi yada kat kaloriferi ile ödersiniz. Havadan suya Isı pompaları ile 1 lira ödersiniz arkadaşlar.bu cihazlarla ayrıca istediğiniz mekanı aynı zamanda soğutabilirsinizde.

Kalorifer yada kombi tesisatını yeni kurdacakların veya bir mahalli istenilen iklimlendirme şartlarına getirme iğtiyacı olan arkadaşlar varsa marka model ismi reklama gireceği için veremiyorum.mail adresim aşağıda ordan sorabilirsiniz.

Herkese saygılar.

mertali71@hotmail.com

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.