Şimdi Ara

##YENİ BİR MASAÜSTÜ BİLGİSAYAR SİSTEMİ TOPLARKEN UNUTMAMANIZ GEREKENLER## (13.09.2023) (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
552
Cevap
56
Favori
153.245
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Süper bilgiler yeni sistem topluyacaklara güzel rehber olucaktır...
  • Oyun Sistemi Toplayacak Arkadaşlara Bende Burdan Birkaç Tavsiyede Bulunayım.
    Yeni Toplayacağınız Sistemin Minimum(En Düşük) Bu Özelliklerde Olmasına Dikkat Ediniz
    İşlemci:İntel E7200/AMD 5000+AM2
    Anakart:İntel P35 Chipset/AMD 780G Chipset
    Ram:1GB ddr2 800Mhz Ram
    Hardisk:160GB/SATA2/16MB
    Ekran Kartı:Nvidia 9600GT 512MB/ATİ HD3850 512MB

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GaMeLeCtROniCa -- 3 Eylül 2008; 5:14:34 >
  • GÜZEL ÖNERİDE BULUNMUŞSUNDA HDD ÖNEMLİ EN AZ 16MB OLANINI ALMALARINI YAZIN
  • quote:

Orjinalden alıntı: ali277

GÜZEL ÖNERİDE BULUNMUŞSUNDA HDD ÖNEMLİ EN AZ 16MB OLANINI ALMALARINI YAZIN

Düzelttim
  • oyununa göre degişir , sistem tavsiyeleri için bir anakonu mevcut zaten
  • quote:

Orjinalden alıntı: cluber00

sistem tavsiyeleri için bir ana konu mevcut zaten

• ##YENİ BİR MASAÜSTÜ BİLGİSAYAR SİSTEMİ TOPLARKEN UNUTMAMANIZ GEREKENLER## (13.09.2023)

ÜStadlar Yeri Degil Ama Üstteki Parçalar KDV Dahil 820 YTL..
    Oyun Makinası Topluyorum Sizce Bu Kasa İyimi 2 Sene Götürürmü Beni ?
    Yada Farklı Önerileriniz Varmı ? Limit 825 YTL
    Boş Kasa Elimde Mevcut
  • Dh Ready !!!

• çok sağol işime yarıycak bu öneriler
  • bende yeni bir pc toplucaktım bu bilgileri kullanıcam sağol....
  • çok güzel bilgiler teşekkürler
  • arkadaşlar merhaba;
    muhasebe programımızı yenilememiz gerekiyor ve eski bilgisayar çok eski ve yavaş;yeni programı çalıştıramıyor.programı satan arkadaş çift çekirdekli bir sistem alın dedi.min512mb ramli.
    çift çekirdek muhasebe programı için gerekli mi?çift çekirdek olunca fiyat çok farkediyor.
    p4 3.0 mhz 1mb ramli bir sistem işmizi görmez mi?
    anakartı intel mi almalıyım amd mi?
    oem parçalardan problem yaşayan oldumu?
    ustalardan yardım bekliyorum.
  • bilgiler için çok teşekürler ben çok hataya düşmüşüm zamanında...
  • Bilgiler oldukça iyi ancak dikkat çekmek istediğim nokta F/P konusu.

Peki F/P neye göre belirleniyor ? Yani Performası etkileyen unsurlar nelerdir bir anakartta veya ekran kartında. Ürünlerde performansı etkileyen unsurlar için bir lişste varmıdır ? Ve varsa bu listeyi kim neye dayanarak belirliyor veya belirledi ?

Örneğin, nVidia destekli bir oyunda aynı segmentteki ati ve nVidia 2 karttan nVidia olanı daha iyi performans verirse; F/P olarak doğru bir değerlendirme yapmış olur muyuz ?

Yada, 2 güç kaynağını ele alalım. Bir tanesi daha ucuz ancak şehir şebekesinde kullanıyoruz ve bize stabil yetiyor. Ancak aynı psu yu, kırsal bir kesimde dengesiz voltaj altında kullanınca F/P cihazı olmaktan çıkıp yerini aynı güçteki daha fazla dalgalanmaya direnç gösterebilen daha pahalı olan modele mi bırakmış olacak ?

Nedir arkadcaşlar bu F/P kıstasları ?

Daha geniş sorum ve bu konudaki düşüncelerim için ;

http://www.xfiles.gen.tr/blog/hangisi-daha-iyi.html göz atabilirsiniz. Cidden bu konuda bir cevap bekliyorum...

• Fiyat / performans kriterinde seni sıkıntıya sokan kısım, fiyatlar sabit olduğuna göre performans kısmı olsa gerek.
    Açıklamalarda bahsettiğim gibi f/p den önce ilk gelen kriter kullanım alanı. Aslında bu zaten f/p ye yön veren etkenlerin başında geliyor.
    Dilersen bir kullanım alanı belirleyip f/p sı bunun üzerinde inceleyelim.

Diyelim ki kullanım amacımız sadece oyun ve multimedya ve OC yapmıyoruz.
    Bu şartlardaki bir kullanıcının oyun ve multimedya uygulamalarındaki %1-2 lik farklar için gidip crucial ballistix 2x2 1066mhz ram alması f/p açısından tepetaklak edecektir. 800mhz lik 2gb herhangi bir ram alsaydı performansı hissetmeyeceği kadar düşecek ama 100 küsur doları cebinde kalacaktı. Bu mantıksızdır.
    Aynı kullanıcı 4870 ekran kartı yerine (monitörün 22inç civarında olduğunu varsayarsak) 4870x2 alması da akıl karı değildir. 4870 ile 60fps aldığı oyundan 4870x2 ile 75 fps alıyorsa gereksiz sokağa atılan para olacaktır. Çünkü zaten gözü 40fps den sonrasını doğru düzgün ayırt edemeyecektir.

Kısacası yazında belirttiğin gibi satış pazarlama amaçlı bulunmuş bir yöntemden ziyade israfı önleyen bir mantık yolu olarak karşımıza çıkıyor fiyat performans kriteri.

Her ürünün kendine göre performans kriterleri vardır elbette.
    Anakartta bu stabilite, oc potansiyeli (bağıntılı olarak soğutma ve bios), ek özellikleri (raid-cf vs) gibi özellikler kriterleri oluştururken
    Ekran kartında güncel oyunlarda verdiği fps değerleri kriter olarak alınmaktadır ki doğrudur.
    Türkye şartlarında şehir ceyranı da çok güvenli olmadığı için (antalya-merkezde bir pc kızarttım bunun yüzünden) psu olarak her halükarda kaliteli ürünleri tercih etmek yerinde olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SorrowOcean -- 17 Eylül 2008; 20:41:16 >

• Sayın Emre Bey;

2 ürün karşılaştırması yaparken cidden F/P kıstası çok öne çıkıyor. Dediğiniz gibi performans olarak % 10 belki 20 farklar için %50 ( aslında % 100 ) daha fazla para ödemek tabiki akıl karı iş değil.

Fakat bahsetmek istediğim konu aslında şu.

Nezaket göstererek, zaman ayırıp yazdığınız cevabınızda 4870x2 ve 4870 kıyaslaması yapmışsınız. Kaba bir tabir ile 800-850 YTL ve 475 YTL civarında [ Fiyatlar ostalama ve yuvarlamadır ] iki kartı kıyasladığımız da 4870 in F/P ürünü olduğunu söylemek çok doğru olacaktır.

Ancak birde bu ikilinin yanına 4850 eklersek ki her üç kart ta aslında aynı seri üretime sahipler. yani 48xx serisi. 3. kartı eklediğimizde bu kez bu 3 kartı kıyasladığımızda sanırım 4870 in hali hazırda F/P kartı olduğunu söylemek sanırım pek doğru olmayacaktır.

O zaman şöyle bir sonuç çıkacak karşımıza [ Eğer düşüncelerimde bir yorum hatası yok ise ] ;

+ 4870x2 ile 4870 i karşılaştırdığımızda F/P oranı iyi olanı; 4870
    + 4870x2 - 4870 - 4850 yi karşılaştırdığımızda F/P 4850 olacak.

Oysaki ilk karşılaştırmada daha farklı idi.

Peki, dürüst olmak gerekirse F/P olayı aptalca yapılan kıyaslamalara göre çok daha akılcı olduğunu biliyorum ancak, yukarıdaki örneği biraz daha genelleştirirsek, yada tüm ekran kartlaqrını dikkate alırsak [ atıyorum taban 50 usd başlangıç tavan 1500 usd ] F/P kartı olan ürünü belirlemek çok daha zorlaşacaktır sanırım.

İşte asıl anlatmak istediğim noktalardan bir tanesi bu. Genellemeyi yada çerçeveyi daha genişletirsek işler daha da sarpa saracaktır. Bunun da bir kıstasları olması gerektiğini düşünürken ki örnekte fps kriteri var. Örneğin atmasyon bir kriter düşünelim; FPS verileri +/- % 30 a kadar değişik sonuçları veren kartlar arasında bir F/P kriteri yapılabilir gibi bir durum söz konusu olması gibi belirleyici unsurların olmaması satıcılar tarafından çok kullanılan bir durum olduğunu belirtmek istedim. Bu durum art niyetli kişilerce cidden çok kullanılıyor.

Bir diğer nokta da, işlemci konusunda bir arkadaşın E5200 core2duo işlemcilerinden bahsedilen konu da yaptığı yorum cidden çok hoşuma gitmişti. E2xxx yi o/c yaparsak stabil olarak şu değeri verecek ama E6xxx ide O/C yaparsak, E5200 performansından %bilmem kaç daha fazla olacak falan diye güzel bir beyin fırtınası gerçekleştirmişti.

Ancak atıyorum bunuda, 45nm ve 65nm iki, işlemciyi [ belki segmentleri farklı olsa da teknolojileri çok farklı değil; ] F/P olarak değerlendirirken, tekil bazda değil de çoğul bazda düşünelim.

Mesela, teknik sorumlusu olduğum, şirketimizdeki 150 civarı pc yi değiştireceğiz. F/P oranını belirlerken bu kez cihazların O/C kapasitesine değil harcadığı güçten tutun bir işlemi gerçekleştireceği zamanı da ciddi anlamda düşünmek zorunda kalacağız. Zira atıyorum 65 nm işlemci alsak senelik 1 işlemci de 100 usd elektrik farkı faturası oluşsa, bu 150 pc de 150x100 = 15.000 usd gibi bir rakama tekabul edecektir. [ rakamlar bu kadar abartı olmayacaktır tabiki ama örnekti ] Buda 150 pc de belkide 10 - 15 civarı bilgisayarın bir senelik elektirik masrafından dolayı kar/zarar edebileceğini görmek ne kadar tasarruf yada zarar edebileceğini göstermekte fayda sağlayacaktır sanırım. Tabi bunu bilgisayarların çalışırken sahip oldukları iş yükünü ve işlem yapma zamanlarını incelersek bu kez de personel maliyetlerini de hesaba katmamız gerekiyor.

İlginize ve konuya olan hassasiyetinize teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X Files -- 17 Eylül 2008; 21:25:53 >

• Düşünceleriniz doğru ama sizin de dediğiniz gibi bir mantık hatası var
    İş sadece f/p olsa belki haklı olabilirsiniz ancak bundan önce devreye kullanım alanı giriyor. Yani bir sistem alınmaya karar verildiğinde aslında şu sıralamayla karar veriyoruz:

1-Bütçe
    2-Kullanım alanı
    3-OC yapılıp yapılmayacağı
    4-F/P oranı

Sistemi kurarken bu sıralamada gitttiğimizde bahstettiğiniz kargaşanın içine düşmüyoruz. Çünkü yelpaze zaten daralıyor.
    Mesela sizin durumunuzda, kullanım durumuna göre tasarruf ön planda olduğu için 65nm işlemciler direk devre dışı kalıyor ve biz 45nm işlemciler arasından f/p açısından en iyisini seçiyoruz.
  • güzel çalışma elinize sağlık sorrow ocean
  • Çok sağlam bilgiler olmuş elinize sağlık,bilgisayar alırken zorlananlara ideal çözüm.
  • çok teşekkürler
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.