Şimdi Ara

Yeni bir başlangıç için 'ilk adım'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
1
Favori
2.857
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kendim için çok zor bir karar verdim.Öncelikle şöyle girim konuya

Mersin'de çok iyi denebilecek bir anadolu lisesinden mezun oldum.Anadolu lisesinin çok iyi olması sizinde iyi olacağınız anlamına gelmiyor.Lisede hiç ders çalışmadım bunun sonucunda ilk senemde 95 bininci oldum.

İkinci senemde de pek çalıştığım söylenemez ama 50 bininci oldum ve Çukurova Üniversitesi bilgisayar mühendisliğine (i.ö.) yerleştim.

İstediğim bir yer değildi çünkü İstanbul'da okuyup orada yaşamak istiyordum.

Dün aldığım bir kararla sınava tekrar hazırlanmak ve İstanbul'da İTÜ veya YTÜ'de bir bölüme yerleşmek istiyorum.

Hazırlık olduğum için dersler ağır değil ve 2. öğretim olduğum için çok fazla boş zamanım oluyor.

Okuldan 60 puan geliyor ve yarısı gideceği için biraz zor olacak.Özellikle de evde hazırlanacağım için.
    (Katsayının kalkmasıyla birlikte bana gelecek puan 48e düşüyor ve yarısı gideceği için 24 puan oluyor.)

Öncelikle hedefim YGS'den 120 net ve üzeri yapmak MF4'ten ham olarak 360 üzeri bir puan almak istiyorum.

Yaptıklarımı ve yapacaklarımı buradan güncellemek istiyorum eğer benim gibi çalışmaya yeni başlayanlar ve evde çalışacak zorunda olanlar varsa yardımcı olmak açısından

2011 YGS-LYS netlerim:

Güncelleme : 1

Bölüm konusunda kararımı verdim. İstatistik yazacam. ( Yıldız teknik , Marmara veya Mimar Sinan ) (yani 325+ bi ham puan yapmam gerekiyor)

ZTV'ye 6 aylık üye oldum dersleri oradan takip edecem artık (1 haftadır Final Dergisinden çalışıyordum ama burası daha mantıklı geldi )

Yaklaşık 1 ay içinde ygs konularını bitirmeyi düşünüyorum.Konuları bitirdikten sonra test çözmeye başlıcam. Zaten konuların çoğunu baya iyi hatırladığım için konu ardından test çözmemenin zararını göreceğimi zannetmiyorum.

Kendime program yaptım .

Pazartesi : ZTV (Mat , Kimya ) , Biyoloji , Geometri (Test)

Salı : ZTV (Mat , Fizik ) , Tarih,Coğrafya , Geometri (Test)

Çarşamba : ZTV (Mat , Kimya ) , Biyoloji , Geometri (Test)

Perşembe : ZTV (Mat , Fizik ) , Coğrafya,Felsefe , Geometri (Test)

Cuma: ZTV ( Mat , Kimya ) , Biyoloji , Geometri (Test)

Cumartesi : ZTV ( Mat , Kimya ,Türkçe ) ve Geometri (Test)

Pazar : ZTV (Mat , Türkçe , Coğrafya ) ve Geometri (Test)

Biyolojiyi geçen sene dershanede çok iyi not tutan bir arkadaşımdan aldığım defterden çalışacam.
    Tarih ve coğrafyayı ise dergiden çalışacam.

Ek olarak zaman gazetesi ile birlikte verilen denemeleri almayı düşünüyorum her hafta.

Güncelleme : 2

Ders programında değişikliğe gittim.Geometride Ztv'den çalışmaktansa test çözerek tekrar etmeyi daha doğru buldum.

Matematikte Fonksiyon,Kombinasyon,Binom,Olasılık,İşlem ve Modüler aritmetik konuları kaldı.
    Kimyadan mol kavramı ve kimyasal denklemler konusu kaldı.
    Türkçe,Coğrafya ve Felsefe tamamen tekrar edildi.
    Fizikten daha 2-3 konuya çalışabildim.

Fem'in "5 Hamlede YGS" kitabını aldım. Çok yararlı olacağını düşünüyorum bu kitabın.Ekspres testlerin kitap haline getirilmiş ve konulara göre 5e ayrılmış hali gibi bir şey.Kitapsan'dan 18 TL ye aldım.

Zaman Gazetesi'nin verdiği Fem YGS denemesini aldım.Ve her hafta alacam.Konu çalışmam bittikten sonra denemelere başlıyorum.Çözdüğüm denemelerin netlerini tek tek yazmayı düşünüyorum.

Güncelleme : 3

Ygs konu çalışmam yaklaşık 2 hafta önce bitti.

5 hamlede ygs kitabında 3.hamlenin yarısına kadar geldim.(Çarşamba gününe kadar 3.hamle bitecek Perşembe-Pazar arası yılbaşı tatili için İstanbul'a gidiyorum.Bu tatile ihtiyacım var bu aralar )

Her ders için ayrı bir defter aldım.Yapamadığım soruları kesip ,deftere yapıştırıyorum.Nerede yanlış yaptığımı ve doğrusunu altına yazıyorum.

Kitapsan'dan renkli A4 kağıtlar aldım.Lys konu çalışırken özet ve formülleri o kağıda yazıyorum daha sonra odamın duvarlarına yapıştırıyorum.

Kimya için bu kitabı :

Fizik için bu kitabı :
    aldım.

Lys konu çalışıyorum.Bitirdiğim konular:

Mat-2: 2.dereceden denklemler, 2.dereceden eşitsizlikler, polinom, parabol
    Kim-2: Atom modelleri, Kuantum mekaniği
    Fizik-2: Dairesel hareket, Keppler Kanunları , Harmonik hareket

Günde yaklaşık 300 soru çözüyorum.Şimdilik her şey güzel gidiyor çok yorulmam dışında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Polipeptit -- 25 Aralık 2011; 17:31:36 >

• hayırlısı olsun, umarım kazanırsın. okulu bırakma kesin olarak kazandığında bırakırsın garanti olsun.
  • kardes bence cok zor hem 30 35 puan gerıden baslıyosun hem de hedefledıgın yerler yaklasık 500 puan. Ve yapabıldıgın ortada
  • quote:

Orijinalden alıntı: Galois_

hayırlısı olsun, umarım kazanırsın. okulu bırakma kesin olarak kazandığında bırakırsın garanti olsun.

Okulu bırakmıcam zaten.Sağol bu arada :)

quote:

Orijinalden alıntı: FrankWoods

kardes bence cok zor hem 30 35 puan gerıden baslıyosun hem de hedefledıgın yerler yaklasık 500 puan. Ve yapabıldıgın ortada

Ben bilgisayar ,makine veya elektrik-elektronik yazmıcam zaten. Puanı daha düşük olan bölümlerden olacak
  • ---

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TeechN9ne -- 12 Kasım 2011; 2:34:47 >
  • Ham olarak 360 yapmak istiyorum diyosun okuldan da 30-35 gelecekmiş İTÜ veya YTÜ istiyosun 360+30=390 nasıl olacak anlamadım ham 460 mı demek istedin acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sonics093

Ham olarak 360 yapmak istiyorum diyosun okuldan da 30-35 gelecekmiş İTÜ veya YTÜ istiyosun 360+30=390 nasıl olacak anlamadım ham 460 mı demek istedin acaba?

puanı düşük bölümleri istediğini yazmış yukarıda. jeofizik, maden vs ya da ytü kimya, istatistik falan olabilir o puanla..
  • çukurovayı kazanmışsın daha ne istiyorsun
  • kolay gelsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: hcno

quote:

Ham olarak 360 yapmak istiyorum diyosun okuldan da 30-35 gelecekmiş İTÜ veya YTÜ istiyosun 360+30=390 nasıl olacak anlamadım ham 460 mı demek istedin acaba?

puanı düşük bölümleri istediğini yazmış yukarıda. jeofizik, maden vs ya da ytü kimya, istatistik falan olabilir o puanla..

Kesinlikle arkadaşın dediği gibi maden , jeofizik , jeoloji , istatistik,metalurji ve malzeme gibi bölümler düşünüyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: meymür

çukurovayı kazanmışsın daha ne istiyorsun

Üniversite iyi bölümüm de iyi o konuda sorunum yok ama mutlu değilim.Mutlu olmadığım bir yerde devam edemeyeceğimi düşündüğüm için bu karara vardım.

quote:

Orijinalden alıntı: ParZ

kolay gelsin

Sağol :)

Pazartesinden itibaren çalışmaya başlıyorum. Bu aralar ön hazırlık yapıyorum kitap ve defter toplama ,çalışma programı vs.

• Konuyla alakasız ama Çukurova'da okuduğunu görünce merak ettim. Ben İstanbul'da yaşıyorum. İstanbul'da üniversite kazanmam zor. İstanbul dışında bana güzel gelen Çukurova oldu. İng. İşletme falan düşünüyorum. Hakkında pek olumsuz yorum okumadım. Özellikle kampüsünün güzelliğinden bahsediliyor. Ulaşım ve yemek ucuzmuş ta. Sence nasıl bir üni. Çukurova? Okunası bir üniversite mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: by_kesh

quote:

Orijinalden alıntı: hcno

quote:

Kesinlikle arkadaşın dediği gibi maden , jeofizik , jeoloji , istatistik,metalurji ve malzeme gibi bölümler düşünüyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: meymür

çukurovayı kazanmışsın daha ne istiyorsun

Üniversite iyi bölümüm de iyi o konuda sorunum yok ama mutlu değilim.Mutlu olmadığım bir yerde devam edemeyeceğimi düşündüğüm için bu karara vardım.

quote:

Orijinalden alıntı: ParZ

kolay gelsin

Sağol :)

Pazartesinden itibaren çalışmaya başlıyorum. Bu aralar ön hazırlık yapıyorum kitap ve defter toplama ,çalışma programı vs.

Hocam maden,jeofizik vs.ne yapacaksın senin bölümün gayet iyi sırf yaşantım iyi olsun diyosan 1 sene daha bekle okul puanın normal olunca kasar itü&ytü bilgisayarı alırsınTabi yine senin bileceğin iş kendini nerde mutlu hissediyosan orda ol

• tercih yapmadığımız taktirde okul puanında herhangi bir kesinti oluyormu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: galaxy54

tercih yapmadığımız taktirde okul puanında herhangi bir kesinti oluyormu?

Sadece tercih yapıp kontenjanlı bir bölüme yerleşirsen ilk sene kesinti oluyor, onun dışında olmaz.
  • hey allahım ya tercıh yapmadıgım halde puanımız kesilir gibi sorular var .d
  • hocam iyi güzel çalış tamamda burası forum günlük değil önemli bi şey olursa yaz tamam destek çıkarız acını sevincini paylaşırız ama lütfen forumu kişisel kullanmayalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: cinkers

Konuyla alakasız ama Çukurova'da okuduğunu görünce merak ettim. Ben İstanbul'da yaşıyorum. İstanbul'da üniversite kazanmam zor. İstanbul dışında bana güzel gelen Çukurova oldu. İng. İşletme falan düşünüyorum. Hakkında pek olumsuz yorum okumadım. Özellikle kampüsünün güzelliğinden bahsediliyor. Ulaşım ve yemek ucuzmuş ta. Sence nasıl bir üni. Çukurova? Okunası bir üniversite mi?

Kampüs güzel eğitim de güzel o konuda bir sıkıntı yok ama İstanbul'da yaşıyorsan çok sıkıntı çekersin.Adana'nın büyük şehir olması sadece nüfusundan kaynaklanıyor.Gidebileceğin yerler çok kısıtlı.
    Çoğunluk Adana'dan ,Mersin'den veya yakın illerden zaten.

quote:

Hocam maden,jeofizik vs.ne yapacaksın senin bölümün gayet iyi sırf yaşantım iyi olsun diyosan 1 sene daha bekle okul puanın normal olunca kasar itü&ytü bilgisayarı alırsın Tabi yine senin bileceğin iş kendini nerde mutlu hissediyosan orda ol

Burada mutlu olmadığım için böyle düşünüyorum umarım pişman olmam

quote:

Orijinalden alıntı: _LeBron_

hocam iyi güzel çalış tamamda burası forum günlük değil önemli bi şey olursa yaz tamam destek çıkarız acını sevincini paylaşırız ama lütfen forumu kişisel kullanmayalım

Burasının günlük olmadığını bende biliyorum hatırlatmana gerek yok.Ben bu konuyu açtıktan sonra benimle aynı durumda olan ve destek olmak isteyen bir şekilde yardım etmek isteyen insanlardan özel mesajlar alıyorum.Ben bunu istiyordum ve bundan memnunum

• Son değişiklikler ilk mesajıma eklendi
  • mesajım bulunsun ilk senemde sınava çok az çalıştım dershane sınavlarını önemsemedim vs. 95 bininci oldum aklımda tercih yapmak yoktu ama sonra ailem aklıma girdi tercih yaptım kendi şehrimde yerleştim şu an uni 2. sınıftayım bu sene puanım düşmicek sınava gerçekten çalışıp iyi biyer olursa bende bırakmayı düşünüyorum
  • Başarılar dostum inşallah istediğin yere gelirsin.Konu güzel bu arada
    Ben de Bilkent işletme bilgi düşünüyorum ama olmazsa da İTÜ jeoloji filan da aklımdan geçmiyor değil.(ilgim var biraz bu bilime)
    Düşündüğün bölümler hakkında ayrıyeten bilgi edinirsen onları da buraya yazmanı isterim dostum:)Bu bölümleri düşünenlere de katkı olması mahiyetinde.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.