Şimdi Ara

Yeni AURİS 2013 (277. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8.973
Cevap
62
Favori
605.815
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 275276277278279
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Be-Mine

quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa
    Benimki ne seyirde nede Park'ta çalışmıyor.
    Servis sorun yok deyince bunda sağ rezistansı yok şüphesi aklıma takıldı.

Sağ taraftakinin de rezistanslı olduğundan %100 emin olduktan sonra bunu söyleyen servisle tekrar görüşüp sorunu hallettirirsiniz.

Diğer taraftan zaten donanım bilgilerinde de;
    "Elektrik kumandalı, ısıtmalı, dönüş sinyalli yan aynalar"

olarak geçiyor. Sadece sürücü yan aynada rezistans olsaydı, Toyota hatalı bilgi vermekle itham edilebilirdi.

İstanbul adam gibi kar görseydi rezistanslardan emin olabilirdim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Nasıl yani? Emin olmak için elle falan kontrol etmediniz mi hiç

Ben yarın park halinde iken aynaya su dökeceğim ve elle de ısınıp ısınmadığını kontrol edeceğim. Bu kadar şüpheye düştükten sonra kar, yağmur vs. bekleyemezdim ben açıkçası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: drtroy

Arkadaşlar 1,33 aurisime sis farı düşünüyorum ama hiç servise taktıran oldu mu?

Kaça mal oldu acaba?

Ben 1.6 dan once 1.33 e niyetlenmistim sormustum 450 demislerdi.
    Jant a da 1600.
    2 bin tl veresiye uste az daha ekler 1.6 alirim demistim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cetera

Arkadaşlar yağ ne kullandınız

Castrol EDGE 5W30 4 LİTRE var 100tl civarı birde,

CASTROL MAGNATEC 5W/30 4 LİTRE 75 tl civarı . Sizce ne yapmalı ?

Castrol 5-30 kullandim en son 30 bin bakiminda. 4 litersini 60 tl ye aldim afyondaki toptancisindan.

• quote:

quote:

Ben yarın park halinde iken aynaya su dökeceğim ve elle de ısınıp ısınmadığını kontrol edeceğim. Bu kadar şüpheye düştükten sonra kar, yağmur vs. bekleyemezdim ben açıkçası.

Yıkamacıdan çıktıktan sonra aynada kalan damlaları kurutmak için kullanıyorum.

• Navigasyon konusunda çoğu arkadaşla aynı fikirdeyim. Ünitede yazılım olarak Başarsoft haritalarını kullanan iGo Primonun tercih edilmesi çok doğru bir karar olmuş. Ancak fiyatı aşırı yüksek, bu paraya değeceğini düşünmüyorum, ben kesinlikle almayacağım.

Artık hepimizde akıllı telefonlar, tabletler olduğuna göre çok daha pratik ve ucuz şekilde Navigasyon kullanmamız mümkün olabiliyor. Araçta dahili navigasyon ünitesi olmasının kendi içinde avantajları var tabiiki. Ancak harici cihaz kullanmanın da diğer başka avantajları var bence:

* Birkaç farklı araçta gördüğüm kadarıyla dahili ünitelerde sesli yönlendirme anında müzik sesi kesiliyor, sonrasında devam ediyor. Arkada müzik çalarken sesli komutun onun üzerine eklenmesi gibi bir ayar seçeneği yok sanırım, emin değilim. Oysa araçta müzik açıkken navigasyon sesini de duyabilmek harici cihazlarla mümkün olabiliyor, böylece müzik keyfimiz kesintisiz devam ediyor.
    * Harici cihazları gözümüzü yoldan çok fazla ayırmadan, odaklama problemi sonucu kaza riski yaşamadan daha uygun bir pozisyona konumlandırıp kullanmamız mümkün. Bunun tersine aracın ekranı büyük olmasına rağmen biraz sağda ve aşağıda kaldığı için dahili ünite kullanımı biraz daha riskli olacaktır.
    * Telefon/tablet/harici cihazlarda aGPS ile uydu kilitlenmesini hızlandırmak mümkün. Ayrıca opsiyonel olarak TMC kullanabilme, TTS seslerden yararlanabilme gibi avantajlarımız var. Dahili ünitede tüm bu özelliklerin (benzer maliyetlerle) kullanılabileceğinden şüpheliyim.
    * Harici cihazlarda navigasyonu daha yüksek çözünürlüklerde ve dikey olarak da kullanabilme imkanımız var. Dahili ekranda ise yatay 800*480 çözünürlük tek seçenek olacaktır.
    * Yeni nesil cihazlar Amerikan GPS sistemi yanında Rus GLONASS sistemini de kullanabiliyor, böylece uydu kilitlenmeleri daha hızlı , kopmalar ve sapmalar ise çok daha az oluyor. 2020 yılı civarlarında Avrupa GALILEO ve Çin Beidou sistemleri de kullanılabiliyor olacak. Toyotanın dahili ünitesinde GPS uyduları haricinde diğerlerine destek olduğunu/olacağını hiç sanmıyorum, GLONASSı teyit etmek lazım.

Bunun yanında akıllı cihazlarda (Android, iOS, WinCE..) uygun fiyatlara farklı yazılım/harita seçeneklerimiz de mevcut:

1) Başarsoft Navigation Turkey (iGo Primo): Yaklaşık 20$, hem yazılım başarılı hem de Başarsoft haritası kullanılıyor. Androide geldiğinden beri favorim, ancak farklı cihazlara desteğini artırması gerek. Forumda da konusu var:
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.basarsoft.igo.javaclient&hl=tr
    http://forum.donanimhaber.com/m_80791034/tm.htm

2) NLife Türkiye: Eksikleri olmasına rağmen uygun fiyatı ve Başarsoft haritası kullanması sebebiyle tercih edilebilir. Şu an hala 10TL olması lazım ve fiyatın daha da inebileceği söyleniyor. Forumda konusu var, takip edilebilir:
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ndrive.nlifeturkey
    http://forum.donanimhaber.com/m_80692023/tm.htm

3) Navitel Navigator: Türkiye haritası ile beraber 16€uro idi sanırım. Başarsoft haritası kullanıyor diye biliyorum.
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.navitel&feature=search_result

4) Sygic: GPS Navigasyonu, Harita: Normalde 23,99€uro ama bir süredir 1alana 1bedava kampanyası vardı, bitmiş galiba. Yazılım mükemmel olmasına rağmen Başarsoft haritası olmaması yüzünden (TomTom) Türkiye'de kullanmak merkezi yerler haricinde sıkıntılı olabiliyor.
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sygic.aura&feature=search_result
    http://forum.donanimhaber.com/m_85090216/tm.htm

5) Yandex.Navigasyon: Veri iletişimi gerektirmesi ve diğer eksikleri sebebiyle hiçbir zaman profesyonel offline bir yazılımın yerini tutmayacaktır ama ücretsiz böyle bir alternatifin olması harika!
    https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.yandex.yandexnavi

6) NDrive, Route66, CoPilot vs. gibi şimdilik yetersiz/pahalı gözüken diğer seçenekler....

Ben araçta navigasyon için telefon kullanmayı tercih ediyorum, birkaç ilave malzeme ile beraber kendim için en ekonomik ve optimum sonuca ulaştım sonunda. Ön cama uygulanan vantuzlu tutucuların hem kötü duracağını, hem de kullanışsız ve güvensiz olacağını düşünüyorum. Öncelikli olarak telefonu dik durumdayken navigasyonunu kullanabileceğim şekilde havalandırma peteklerine takılabilen bir tutucu bulmam gerekiyordu. Birkaç basit cihaz denedim ama sonuç alamadım. Peteklere takarken sert plastikleri kırılanlar oldu. Sonuç olarak araçta şu 3 aparatı kullanıyorum:

1-) BlackLabel 2 fonksiyonlu Torpido Üstü Kaydırmaz Mat: Yumuşak, yılışık, toz tutan basit bir ürün, ama bir o kadar da kullanışlı . Yatay pozisyonda IdeosX5 ile kusursuz bir kullanımı var. Aurisin dashboard üst yüzeyi tam düz olmamasına rağmen iyi yapıştı, kolay oynamıyor. 130gr lık telefonumu tutmakta başarılı. Navigasyon için kullanırken de görüşünüzü kısıtlamıyor, fotoğraflarda görebilirsiniz. Telefonu koymadığım zamanlarda da küçük ıvır-zıvır koyuyorum, gözlük koyuyorum vs. İlk aldığımda ~10TL idi, geçenlerde yedekte dursun diye bir tane daha aldım ~5.5TLye, şimdi ~7TL. Tavsiye ederim, alın, beğenmeyip atsanız ya da birine verseniz bile acımazsınız bu paraya.
    Dikkat: IdeosX5'in kalınlığı 11,6mm olduğu için, aralığı 10mm olan (aşağıda speclerine bknz) esnek aparat üzerinde sabit durabiliyor. Ancak 10-11mm'den daha ince olan yeni nesil telefonlar hareket halinde iken stabil durmayıp hafif boşluk sebebiyle öne-arkaya hareket edebilir, uyarayım!

Linkler: @ BlackLabel 2 fonksiyonlu Torpido Üstü Kaydırmaz Mat

Yeni AURİS 2013 .  Yeni AURİS 2013 .  Yeni AURİS 2013 .  Yeni AURİS 2013 .  Yeni AURİS 2013 .  Yeni AURİS 2013

2-) Ttec Plus Universal Araç İçi Telefon Tutucu: Dikey kullanım için favorim. Peteklere takılan kıskaçları sert/adi plastik olmadığı için kırılmıyor, ayrıca uçlarını lastikle takviye etmişler. Ayarlanabilir olması güzel ve lastik tamponları ile kullanışlı. Havalandırma ızgarasına yerleştirdikten sonra dörtlü sinyal tuşunun kullanılmasına engel değil. Yol şartlarında yan kolların telefonu sabit tutamayıp hafif oynatması sıkıntı olabiliyor bazen. Gerçi bu biraz da IdeosX5'in altının kavisli olup ayak tutucularındaki lastik tamponlardan tam yararlanamamaktan kaynaklı, çok problem değil. Ben bir Teknosa Extra'da tesadüfen görüp 20TL'ye almıştım, tavsiye ederim.
    Güncelleme: Fiyatı 10TL'ye düşmüş, Teknosa'da gördüm. Yedekte dursun diye 1 tane daha aldım mağazadan.

Linkler:
    http://www.teknosa.com/urunler/145053123/ttec-universal-arac-ici-telefon-tutucu?term=ttec%20tutucu
    http://www.ttec.com.tr/Ttec-Universal-Arac-ici-Telefon-Tutucu-2TT0000,PR-114472.html
    http://www.bimeks.com.tr/urun/122296/ttec-plus-universal-arac-ici-telefon-tutucu.aspx

Yeni AURİS 2013 .  Yeni AURİS 2013 .  Yeni AURİS 2013 .  Yeni AURİS 2013 .  Yeni AURİS 2013 .  Yeni AURİS 2013

3-) TTEC - 2CKU7505 MICRO USB ARAÇ ŞARJ CİHAZI: Ve tabii şarj cihazı olmazsa olmaz. Piyasada birçok alternatif var, ama özelliklerine ve kalitesine bakıldığında en uygun fiyatlı olanı bu sanırım. 700mA akım verebildiği için birçok şarj cihazına nazaran (çoğu en fazla 500mA civarında) daha kısa sürede şarj edebiliyor. Gerçi piyasada 1A'likler de gördüm ama onlar çok daha pahalıydı, değmeyeceğine karar verdim. Eğer tablet kullanılacaksa 1A ve üzeri çıkış verebilenlere yönelmek mantıklı olabilir. Zamanında Vatan bilgisayardan %25 indirimli 10TLye almıştım. Son zamanlarda piyasada pek bulunmuyor, zaten her yerde satılmıyordu. Unutmadan, kablosu spiralli ve yeterince uzun, ancak birçok oto şarj cihazı kablosunda olduğu gibi bunda da Data aktarımı desteklenmiyor, bilginiz olsun.
    Güncelleme: Daha küçük boyutta olan "TTEC COMPACT 2CKC753" modelini bu modelin yerine piyasaya sürmüşler galiba. Teknik özellikleri aynı, kablosu da yine spiralli.

Linkler:
    http://www.ttec.com.tr/Ttec-Micro-USB-Arac-Sarj-Cihazi-2CKU7505,PR-114090.html
    http://www.teknosa.com/urunler/145052311/ttec-plus-2cku7505-cak-micro-usb-sarj-cihazi
    ----
    http://www.vatanbilgisayar.com/Piller%20ve%20Şarj%20Aletleri/ttec-2ckc753-2ckc753-compact-micro-usb-arac-sarj-cihazi/productdetails.aspx?I_ID=66387
    http://www.teknosa.com/urunler/145053454/ttec-compact-2ckc753-arac-sarj-cihazi-micro-usb

Yeni AURİS 2013 .  Yeni AURİS 2013 .  Yeni AURİS 2013 .  Yeni AURİS 2013

Bu 3 aparatı da IdeosX5 ile aktif olarak kullanıyorum ve gayet memnunum, herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Her ne kadar telefonların çoğunun boyutları büyüyüp, kalınlıkları azalmış olsa da , yine de bu aparatların çoğumuzun telefonu ile uyumlu olduklarını tahmin ediyorum. Sizler de kendi kullandığınız cihazları belirtirseniz iyi olur, kullanım alışkanlıklarımıza uygun alternatifleri görebiliriz böylece.

Benim kullanımım ile karşılaştırma yapabilmeniz için ayrıntıları vereyim:
    Boyum 1.77m (Görüş açısı, koltuk ayarı karşılaştırması için)
    Telefon: Huawei IdeosX5 (3.8" 800*480, 120 x 62 x 11.6 mm , 130gr)

------------------------------------------------------

Son olarak, linkleri eklerken aşağıdaki ürünü gördüm Teknosa'da. 17TLye iyi bir seçenek gibi duruyor, değerlendirilebilir (sadece tutucuyu 20TLye almıştım):
    TTEC UNIVERSAL ARAÇ IÇI TELEFON TUTUCU , TTEC COMPACT 2CKC753 ARAÇ ŞARJ CİHAZI MİCRO USB
    http://www.teknosa.com/urunler/119973301/ttec-universal-arac-ici-telefon-tutucu-ttec-compac
    Güncelleme: Link verdim, ama kaldırmışlar sonrasında, satışta görünmüyor. Üstte bahsettiğim araç telefon tutucu ve şarj cihazını ikili takım olarak 17TL'ye satıyorlardı, yalan olmuş şimdi. Arada Ttec ürünlerinde kampanya yapıyor olabilirler, belki ona denk gelmişimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Be-Mine -- 21 Ocak 2014; 23:58:43 >

• Be-Mine kullanıcısına yanıt

Tebrik ederim çok faydalı bir paylaşım olmuş. Şehir içi bende telefondan hallediyorum ama şehirler aradında navigasyon şart
  • quote:

Orijinalden alıntı: ecz_mel

quote:

Orijinalden alıntı: cetera

Arkadaşlar yağ ne kullandınız

Castrol EDGE 5W30 4 LİTRE var 100tl civarı birde,

CASTROL MAGNATEC 5W/30 4 LİTRE 75 tl civarı . Sizce ne yapmalı ?

Castrol 5-30 kullandim en son 30 bin bakiminda. 4 litersini 60 tl ye aldim afyondaki toptancisindan.

Benimki herhalde magnatec 5 30 du

En güzeli yaptığınız işlem aslında. Ben de gerekli bulmadım hiç navigasyonu. Bu arada kalorifer peteğine taktığınız telefon askılığı zaman içinde o peteğin zarar görmesine yahut kırılmasına sebep olabilir. Bir arkadaşımın aracında başımıza gelmişti benzer bir durum.
  • Havalandırmaya takılanlarda zamanla sıkıntılar olabilir evet. Ben de exogear2 türünden mandallı bir tutucu düşünüyordum ama bu blacklabel iyi durmuş gibi. Aynı zamanda autoboy blacbox gibi android yazılımlarla araç içi kamera olarak kullanmayı da düşünüyorum ama o tutucu kısım kamerayı kapatır mı diye merak ettim.
  • Arkadaşlar merhabalar...

MMT şanzıman dizel kullanan arkadaşlar 50 tl lik mazot ile (yaklaşık 10-11 lt) şehir içinde kaç km yol gidiyorsunuz???

Ben 120 km max 130km yi geçemedim..
  • emg23 E kullanıcısına yanıt
    şu zamanlarda tüketimim 6,1 ve 6,2 ortalama olarak yani senin hesabına göre 180km yakın yol yapabilirim.
  • Alicilik kullanıcısına yanıt
    Sağol üstat, arada bizim de katkımız olsun konuya, belki işine yarayan arkadaşlar olur.

Şehirler arasında telefonu neden tercih etmiyorsunuz, ne gibi dezavantajları oluyor?
  • quote:

quote:

quote:

Park halinde iken de deneyip netleştirdim, sağ aynada da ısıtıcı özelliği var, bilginize.

Tekrar kontrol edip, çalışmadığından kesin emin olursanız servise başvurun bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: Erdemmani

En güzeli yaptığınız işlem aslında. Ben de gerekli bulmadım hiç navigasyonu. Bu arada kalorifer peteğine taktığınız telefon askılığı zaman içinde o peteğin zarar görmesine yahut kırılmasına sebep olabilir. Bir arkadaşımın aracında başımıza gelmişti benzer bir durum.

İşte o zaman felaket olur, telefonu sürekli bu şekilde kullanıyorum çünkü, çok alıştım.

Gerçi havalandırma ızgaralarındaki plastikler sağlam gibi görünüyor. Ayrıca küçük ve kısa parçalardan oluştuğu için mukavemetleri de fazla olur diye umuyorum. 130 gr. da az bir ağırlık değil hakkaten, 6-7 aydır kullanıyorum sorun çıkmadı, inşallah 6-7 yıl derim ileride.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Park halinde iken de deneyip netleştirdim, sağ aynada da ısıtıcı özelliği var, bilginize.

Tekrar kontrol edip, çalışmadığından kesin emin olursanız servise başvurun bence.

Sağ ayna su damlacıklarını tamamen kaç saniyede kuruttu?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Sağ ayna su damlacıklarını tamamen kaç saniyede kuruttu?

Arakdaşlar her iki aynada da rezistans var. Benim 2000 Corolla aracımda da vardı bundada var.

Benim tavsiye o şekilde kullanmamanız olur. Çünkü bu olay başına gelen arkadaşlarım var. Ayrıca 130gram az bir ağırlık değil. Bir de tutacağın da ağırlığı ekleniyor buna.
  • Erdemmani E kullanıcısına yanıt
    Ben 206da uzun süre kullandım bu hava paneline asılan tutacağı. Eski telefonum 157gr dı. Ekran açma butonu tepedeydi. Tuş kilidni açarken yağtığım basınçla ağırlık 200grı aşıyordu anlık olarak. Buna rağmen bir gün kardeşim kolunu çarptı tutacak kırıldı sadece.

Bütün yük panele binmiyor aşağıda ayakları var. Dengeli bir yere dik veya üstü arkaya yatık olduğunda ağırlığın büyük bir kısmı statiksel olarak o ayaklara biniyor. Yani benim telefona anlık uyguladığım basınçla oluşan ağırlıkla beraber telefon ağırlığı merkezde toplanıp ayaklara dağılıyor konumuna göre az veya çok iletiliyordu. 200grlık ağırlığın uygunlanması klima paneline 100den fazla gelmiyordu.

Bana göre tek dez avantajı paneli kapatması ve panel hareketini engellemesi.
  • Hayatımdaki ilk sıfır araç tecrübem ve burnumdan geldi.
    Plastiği dökülüyor, diskler ötüyor, onu geçtim sağ rezistansı çalışmıyor diye ağustos ayında servise başvurdum servis sorun yok dedi ama sağ ayna üzerindeki su damlaları 10 dakika geçmesine rağmen yerinde duruyor.
    Aracı satmaya miyetlendim bu defa da kaza yaptım ikinci el değeri 5000 TL düştü.
    Keşke o kazada pert olsaydı da kurtulabilseydim.
    İnşaallah bir dahaki sefere kimsenin canına zarar vermeden pert edebilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TuVNeRa -- 17 Ocak 2014; 23:45:29 >
  • 
Sayfa: önceki 275276277278279
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.