Şimdi Ara

Yeni Suzuki Vitara (ANA KONU) (242. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
8.824
Cevap
176
Favori
933.766
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 240241242243244
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu GL+ modellere daha sonradan servis park sensörü takabiliyor mu? Internette listeden baktığımda çıkmıyor. Taktıran var mı acaba?
  • gevurgazi G kullanıcısına yanıt
    Orjinal aksesuar olarak değil ama takıyorlar. Bende var. Alırken takmışlardı. İsterseniz kendiniz istediğiniz bir ürün alıp taktirabilirsiniz de.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kış ayları yaklaşırken bir düşüncedir aldı.
    Konu "KIŞ" lastiği DEĞİL aslında. Çünkü yaşadığım yerde kışın gündüz sıcaklığı çok nadiren 7 C'nin altına düşer. Bir kış sezonu (3-4 ay) boyunca toplasanız 10 günü geçmez. Ne var ki, kış sezonunda 2-3 kez de olsa Erciyes, Gaziantep, Diyarbakır gibi rota boyunca soğuk, karlı olan yerlere de seyahatimiz olur. Bu amaçla 4-mevsim kullanabileceğim "All Terrain" (AT) diye tabir edilen lastikler daha kullanışlı gibi geliyor. Bu lastikler ile 5-10 cm, ister kuru-yoğun ister sulu karla kaplı yollarda bile ilerleyebilir Vitara. Yoğun buzlanma olmadıkça zincire de ihtiyaç göstermez.
    Bir kış sezonunca 3 ay boyunca o da toplamda en fazla 3 kez yapılacak soğuk yörelere yolculuk için KIŞ lastiği almaktansa, 4-mevsim kullanılabilecek, Vitara'nın asfalt dışı performansını da belirgin artırabilecek AT lastikler daha kullanışlı olur olmasına
    AMMAAAAA...
    215/55R 17 ebatında AT lastik YOK.
    Tolerans sınırları içinde (+/- %3) kalabilen, en yakın 215/65R 16 ebatında var ama onun da Türkiye'de bulunması çok zor. Bir şekilde yurtdışından getirtilse bile 16" 4 adet jant, hadi onu geçtim, Vitar'nın sistemine uyumlu TPMS için lastik basınç sensörleri gerekiyor. İş uzadıkça uzuyor.
    Yine dönüp dolaşıp, orjinal ebatta (215/55R 17) temini çok daha kolay, ülkemizde pek çok markanın olduğu KIŞ lastiğine geliyorum. Onu da "kış sezonunda yapılacak 2-3 seyahat için almaya, taktırırken janttaki mevcut basınç sensörlerinin zarar görme riskine değer mi?"
    Bilemiyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BRAVEHEART11 -- 15 Ekim 2017; 11:42:34 >

• BRAVEHEART11 kullanıcısına yanıt
    Bulunmasi cok zor dediginiz ebat; Dusterin orjinal lastik ebadi ve hemen hemen her markada lastik var bu ebatta.

Hatta BFGoodrich All Terrain'in ilk neslinde 215/70/16 varken KO2 deseninde 215/65/16 var. Turkiyede hyli fazla satilan bir ebat.

Offroad yapan Dustercilarin cogu bu lastigi aliyor.

Hatta yine populer br lastik olan Yokohoma GO15 de de 215/65/16 var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Carsever kullanıcısına yanıt
    quote:

Bulunmasi cok zor dediginiz ebat; ..... ve hemen hemen her markada lastik var bu ebatta.

Kastettiğim bu ebattaki AT "All Terrain" lastikler. Ülkemizde 235 taban kalınlığından küçük AT lastik zor.
    BF Goodrich T/A 215/65R 16 bulunuyorsa gerçekten güzel haber. Hangi bayii satıyor bunları.
    ASLINDA 16" bir takım jantım da var. Vitara'nın bijon aralığı 5 x 114,3 ise Vitara'ya da uyar.
    Geriye Vitara'nın sistemine uyumlu 4 adet lastik basınç senseörü bulmak kalır ki; "yetkili serviste ateş pahası" diye yazılmıştı forumda bir yerde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BRAVEHEART11 -- 15 Ekim 2017; 14:3:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BRAVEHEART11

quote:

Bulunmasi cok zor dediginiz ebat; ..... ve hemen hemen her markada lastik var bu ebatta.

Kastettiğim bu ebattaki AT "All Terrain" lastikler. Ülkemizde 235 taban kalınlığından küçük AT lastik zor.
    BF Goodrich T/A 215/65R 16 bulunuyorsa gerçekten güzel haber. Hangi bayii satıyor bunları.
    ASLINDA 16" bir takım jantım da var. Vitara'nın bijon aralığı 5 x 114,3 ise Vitara'ya da uyar.
    Geriye Vitara'nın sistemine uyumlu 4 adet lastik basınç senseörü bulmak kalır ki; "yetkili serviste ateş pahası" diye yazılmıştı forumda bir yerde.

Biz BFGoodrichleri Bostancı Levent lastikten aliyoruz.

Eger Avrupa yakasindaysaniz da Buyukcekmece Mimarotolastikte her daim stoklarinda var.
    Bahcelievlerde Ünsallar Lastikten de temin edebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Carsever -- 15 Ekim 2017; 14:28:11 >

• Bende çok düşündüm BFGoodrich lastik takmayı, hem buna uygun jant takımı hemde basınç sensörleri de ekleyince fiyatlar bir hayli yükseldi. Ortlama bir jant takımı sıfır atıyorum 2bin tl buna BFGoodrich lastikleride 3bin desek buna orjinal sensörüd de 2bin tl desek toplam 7bin tl fiyat çıkıyor. Şuan ödeyecek durumda olsam da dahi 2. Planda kalan bir ihtiyacım olduğu için, bir kaç yıl ertelemek zorunda kaldım. Daha yapılacak ses sistemi ve yalıtım mevzusu var ki aman aman 🤔🤔😊

• Lastik basinc sensorlerini orjinal olmayan jantta takmayiverirsiniz.

Tek sıkıntı surekli basinc ikazi verir.

Yakın zamanda BFGoodrich, Urban Terrain desenine 215/55/17 ebat secenegi ekleyecek.
    Bu lastik yaz/kiş kullanim icin Avrupada oldukca populer bir SUV lastigi. M+S ve 3PMSF logosu da var.
    Ben kendi aracimda 1 yildir kullaniyorum.
    Umarim 215/55/17 ebati satisa sunulur ve Yeni Vitaracilar rahat eder

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Carsever -- 15 Ekim 2017; 16:32:25 >
  • Carsever kullanıcısına yanıt
    Bu sizin yaptığınız test video'su mu.

https://youtu.be/eyzWvF_E-0I

Şuan mevcutta kış için kar lastiğim mevcut. ortalama 2-3 mevsim kullandıktan sonra bir ihtimal yeni ebatta urban terrain gelirse ozaman alırım.

• redloves kullanıcısına yanıt
    Yalıtım ses sistemi yalıtımı mı, yoksa genel bir yalıtım mı? Aşağı yukarı kaça mal olacak, ve artıları eksileri nedir biraz açar mısınız hocam. Araba bindiğimde çok huzurlu, sessiz. Ama kontağı çevirince gürlüyor. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: aliyuksel06

Yalıtım ses sistemi yalıtımı mı, yoksa genel bir yalıtım mı? Aşağı yukarı kaça mal olacak, ve artıları eksileri nedir biraz açar mısınız hocam. Araba bindiğimde çok huzurlu, sessiz. Ama kontağı çevirince gürlüyor. :)

Evet ses sistemi için kapı içlerine yalıtım yaptırmayı düşünüyorum. Maliyet konusu biraz karışık. hoparlör ve yalıtım birarada amfi hariç 3-4 bin tl daha önce fiyat almıştım. Bu fiyatı daha aşağılara çekmekte mümkün. Araştırmam devam ediyor. Ümraniye de 2 yer tavsiyesi aldım bu hafta uygun olduğumda gidip görüşeceğim.

• aliyuksel06 kullanıcısına yanıt
    Kapı içlerine yapmıştım ben.(bitüself+akustik sünger) Amacım genel yol gürültüsünü kesmekti ama sadece müziği daha iyi duymama yaradı.Bagaj ve lastik üstlerine de yapacağım uygun bir zamanda.Çünkü ses zaten buralardan geliyormuş :)
  • Çok teşekkür ederim cevaplarınız için.

• Konu hazır sesten açıldı. Ben de 1 ay kadar önce ek fitil uygulaması yaptım.
    Bu konuyu okuyunca aklıma yattıhttps://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=105224050
    @aboyur'a güzel bir konu açtığı için teşekkür ederim

İlk işlemde Z tipi (kırmızı çizgi) ve P tipi fitil (yeşil çizgi) kullandım.

Z tipini kapı arasına uygulamak gerçekten zor oluyor.
    Özellikle başlangıç ve bitiş kesim yerleri belli olmasın diye bir kaç kez söküp tekrar taktım.
    Aşağıdaki fotoğrafta, küçük bir parça ile deneme yaparken çekmiştim.

Kapı altı için de P tipi uyguladım. Ancak kapı kapandığında, kapı alt tarafı, araca çok yaklaşmıyor. Dolayısıyla fitil ezilip tam görevini yapamıyor. Fitilin sadece uzantısı işlev görüyordu.
    Ayrıca kapı altındaki su tahliye yerlerinin hemen altını boş bırakmıştım. Ancak gereksiz oldu. Zaten oradan çok su akmıyor ve sadece boş bıraktığım yerden (5cm) kapı altı tozlanıyordu.

Bu defa kapı altı için de Z tipi yapmaya karar verdim ve siparişi geçtim. Geçen hafta uyguladım.

Hafta sonu yağmurda yoldaydım. Önceleri kapı altı plastik parça -her arabada olduğu gibi- ıslanıp, kirleniyordu. Bu defa tertemiz kaldı
    Ses bakımında sayısal bir değer ölçmedim. Ancak bir nebze rüzgar sesini azalttığını söyleyebilirim.

Satın aldığım yer burası https://www.aliexpress.com/item/KAHNOS-Z-Type-Seal-Trim-3M-Car-Rubber-Seal-Filler-Adhesive-High-Density-Car-Door-Seal/32735326004.html
    Toplamda 8 metre Z tipi almışım. Kapıya ilk fitil uygulamamda beğenmeyip, tekrar uygulamıştım. Dolayısıyla biraz fazla harcadım. 1 kez sökülünce yapışkanlığı azalıyor, tekrar kullanamıyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: HesaplayanAdam

Konu hazır sesten açıldı. Ben de 1 ay kadar önce ek fitil uygulaması yaptım.
    Bu konuyu okuyunca aklıma yattıhttps://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=105224050
    @aboyur'a güzel bir konu açtığı için teşekkür ederim

İlk işlemde Z tipi (kırmızı çizgi) ve P tipi fitil (yeşil çizgi) kullandım.

Z tipini kapı arasına uygulamak gerçekten zor oluyor.
    Özellikle başlangıç ve bitiş kesim yerleri belli olmasın diye bir kaç kez söküp tekrar taktım.
    Aşağıdaki fotoğrafta, küçük bir parça ile deneme yaparken çekmiştim.

Kapı altı için de P tipi uyguladım. Ancak kapı kapandığında, kapı alt tarafı, araca çok yaklaşmıyor. Dolayısıyla fitil ezilip tam görevini yapamıyor. Fitilin sadece uzantısı işlev görüyordu.
    Ayrıca kapı altındaki su tahliye yerlerinin hemen altını boş bırakmıştım. Ancak gereksiz oldu. Zaten oradan çok su akmıyor ve sadece boş bıraktığım yerden (5cm) kapı altı tozlanıyordu.

Bu defa kapı altı için de Z tipi yapmaya karar verdim ve siparişi geçtim. Geçen hafta uyguladım.

Hafta sonu yağmurda yoldaydım. Önceleri kapı altı plastik parça -her arabada olduğu gibi- ıslanıp, kirleniyordu. Bu defa tertemiz kaldı
    Ses bakımında sayısal bir değer ölçmedim. Ancak bir nebze rüzgar sesini azalttığını söyleyebilirim.

Satın aldığım yer burası https://www.aliexpress.com/item/KAHNOS-Z-Type-Seal-Trim-3M-Car-Rubber-Seal-Filler-Adhesive-High-Density-Car-Door-Seal/32735326004.html
    Toplamda 8 metre Z tipi almışım. Kapıya ilk fitil uygulamamda beğenmeyip, tekrar uygulamıştım. Dolayısıyla biraz fazla harcadım. 1 kez sökülünce yapışkanlığı azalıyor, tekrar kullanamıyoruz.

konu benimde dikkatimi çekti ama yapabilirmiyim bilmiyorum güzel bir uygulama gibi gözüküyor

• merhaba arkadaşlar,

Donanımhaber forumda sistem ve tercihlerim kısmında, otomobil olarak Suzuki seçilemiyordu, çünkü ekli değildi.
    Saolsun admin yardımcı oldu ve oraya Suzuki markasını da logo ile beraber ekledi.
    Ben hemen Suzuki olarak seçtim kendim için, buraya da Suzuki kullanan arkadaşların bilgisi olması açısından yazıyorum.
    Suzuki seçip, otomobil konularında da nikinizin altında Suzuki logosunun görünmesi, arabaya markaya 1 tane bile olsa ilgi & alaka getirecektir.
    güzel sürüşler.
  • Sizce 4 mevsim lastik mi daha mantıklı yoksa yaz kış ayrı lastik kullanmak mi mantıklı İstanbul için

• finitura F kullanıcısına yanıt
    İlk başlarda biraz deneme yapmak gerekiyor. Sonra kolaylaşıyor.
  • aliyuksel06 kullanıcısına yanıt
    Normal müzik çalar taktılar emanet olarak. Sadece radyo ve cd sürücü var, bluetooth yazıyor ama telefonu tanıyor mu diye denemedim, nasıl olsa değişecek diye fazla kurcalamadım. Radyosu daiichiden iyi çekiyor :) usb bağlantısı da duruyor tabi ama ordan müzik dinlemeyi denemedim, çalışıp çalışmadığını bilmiyorum. Fotoğrafını yarın atarım. Biraz da kurcalar yorum yazarım. Dokunmatik ekran falan yok. Daiichi'de tamir olup servise gönderilmiş ama taktırmak için fırsatım olmadı haftaya taktıracağım çünkü servis bana çok uzak. 2 haftada tamir olur demişlerdi 2 haftada halloldu gerçekten.
  • epidemic E kullanıcısına yanıt
    Şimdi üstadım, malum zevkler tartışılmaz. :) Biraz zaman geçsin. Şu kredi borcu falan bitsin. Tableti söküp, oraya normal müzik seti koyacağım. Şu an Daichi 4x50 w, 4x100 lük bir müzik seti alacağım. Üzerine de bundan biraz daha küçük, suzuki'nin orjinal tabletin ekranı büyüklüğünde bir navigasyon cihazı taktıracağım. Sorun çıkarmayacak bir ürün.

Çünkü ben tabletin sadece müzik ve navigasyonunu kullanıyorum. İstediğim zaman saniyede açılan bir basit müzik seti. Ve zırt pırt konum aramayan bir navigasyon cihazını, tablete değişirim. Ve bence orta konsol daha güzel olacak o zaman :)

Tabi benim bahsettiklerim ekrana sığar mı sığmaz mı ben onu bilemiyorum. O yüzden, sizin şu anki durumda, müzik seti nasıl görünüyor, keşke bir fotoğraf atsanız üstadım, o bana çok ciddi referans olacak. Benim yapmak istediğim şey, şu an sizde var, ve sizden başkasında görme imkanım sanırım yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aliyuksel06 -- 18 Ekim 2017; 8:57:32 >

• 
Sayfa: önceki 240241242243244
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.