Şimdi Ara

Yedek Subaylık İle İlgili Tecrübelerim (20. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
637
Cevap
36
Favori
360.973
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Birliğe göre değişir. Biz acemi birliğinde yatakhanede kaldık (3 kişilik odalar), usta birliğinde misafirhane vardı. Ben eve çıktım arkadaş misafirhanede kaldı.

Yedek subaylara lojman vermiyorlardı, en azından bize vermediler. 😀

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tmp341 -- 12 Eylül 2019; 16:34:5 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Öncelikle iyi akşamlar bu forumda ilk yazım,
    Ben Şubat celbinde yedek subaylık için başvuru yapıcam,
    Bununla ilgili bir kaç gün sorum olacak;

1)2-3 aylık eğitimden sonra izin hakkımız var mı?(varsa kaç gün)
    2)Geriye kalan 9 aylık kıta görevinde toplam kaç gün izin hakkımız var?
    3)Eğer doğuda görev yapmak durumunda olursak operasyonlara katılır mıyız?
  • Tmp341 kullanıcısına yanıt
    çok sağolun son sorum bu; yedek subaylık için celp dönemlerini mi beklemek lazım yani tecilimi bozup başvuru yapıp şimdi de gidebilir miyim?
  • İyi akşamlar hocam öncelikler faydalı bilgiler için teşekkürler ama dikkatimi çeken bir nokta oldu ben bilgisayar mühendisliği mezunuyum bu meslek grubundan hiç bahsetmemişsiniz acaba yedek subay olma ihtimali düşük müdür?
    Şimdiden teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • oguzorhan_ O kullanıcısına yanıt
    Benim devre vardı bilgisayar mühendisi. Çıkıyor yani. Ama makina mühendisleri daha çoktu o zaman, denizci olduğumuzdan herhalde.

• @karşıyakalı3535

1- Meslek kurası olanlarda (1 ay acemilik) acemilikte izin (çarşı izni dahil) yok. Özel durumlarda (cenaze, sınav, mülakat, vizite vb.) komutan izni ile çıkabilirsiniz. Takım komutanı olanlarda (2.5 ay) acemilikte izin oluyor.
    2- İzin süreniz 926 sayılı TSK personel kanununda subaylara tanınan yıllık 30 gün izin hakkının yedek subayların kıtada görev süresine oranlanması ile bulunur. Meslek kurası olanlarda 28 gün; takım komutanı olanlarda 24 gün izin hakkı var. Yeni sistemde 2 ay acemilik yaparsanız (10 ay kıtada) (30*10/12=25 gün) yıllık izniniz olacak. Ayrıca acemi birliğinden usta birliğinize geçişte (acemi birliğin olduğu şehri kurada çekmediyseniz) 15 gün meyil izni de var. Bu süreler askerlikten sayılıyor.
    3- Subay sıkıntısı var. Ne olacağı belli olmaz. Ama operasyona genelde muvazzaf gider. Epi topu 6 mermi atmış adamı operasyona götürüp timi tehlikeye atmazlar. Karakolda komutan yardımcısı /takım komutanı falan olabilirsiniz. Ama bu takım komutanı gidenler yapar meslek kurası en kötü ihtimal hizmet veya güvenlik tabur/bölüğüne gider.

@imcoolrick

Tecili bozdurduktan bir dönem sonra gidersiniz. Yalnız ne çıkacağı şans işi. Er çıkarsa değiştirme şansınız olmayacak. Tecil ettirseniz de yine er olarak gideceksiniz.

@ oguzorhan_

Bizim dönemde Havacılarda 98 kişide 5 bilgisayar mühendisi vardı. Bir inşaat, makine, elektrik kadar olmuyor ama alım var. Mebs taburuna verirler bilgisayar mühendislerini. Ya sahada fiber ile uğraşırsınız ya da birliğin pcleri ile.

Genel olarak yazayım. Bizim istihkam taburu 8 yedek subay, 11 yedek astsubay isteği yapmış. MSB ne verecek bakalım.

Edit: düzeltme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a-f-h -- 13 Eylül 2019; 11:10:22 >
  • Gki G kullanıcısına yanıt
    Hocam ben de kimya mühendisiyim. Askerliğim geçen mayıs da bitti. Yedek subay dım.

• Merhabalar, haftalardır sağlıklı bilgiler alabileceğim bir sayfa arıyordum sonunda buldum. Herkese vermiş olduğu bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Turizm işletmeciliği lisans mezunuyum ortalamam 2.75, sırasıyla yedek subay , yedek astsubay , er/erbaş tercihlerini yaptım. 2016 yılından beri B Sınıfı ehliyetim var.Hevesli ve heyecanlıyım günler geçmek bilmiyor benim için sorumu mazur görün sizlerin tahminlerine göre benim şansım var mıdır teşekkür ederim herkese görevi başındaki arkadaşlara hayırlı görevler dilerim.

Boy: 1.79
    Kilo : 81
    İngilizce ve fransızca iyi derecede biliyorum
    2014 K.K.K.'lığı Kara&Hava Astsubay 2015 Jandarma Astsubay ve 2015 K.K.K.'lığı kara astsubay mülakatlarında spor sözlü sağlık mülakatlarını geçip yedek sıralamada kaldım. Şansımı üniversiteden sonra denemek istedim. Hevesim ve heyecanım bu sebeptendir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ragnar64 -- 14 Eylül 2019; 5:29:31 >
  • Bilgisayar mühendisliğinde durum neydi acaba?

• Avengement kullanıcısına yanıt
    İyi akşamlar, bilgisayar mühendisliği yedek subaylık hakkında bir fikriniz var mı? Takım komutanı mı olurlar yoksa meslekçi mi? Bir de sizde ihtimal nedir?

• Asteğmen olarak yurtdışında nasıl görev yapabiliriz? Lübnan ve Bosna gibi yerlerde?

• Kasım celbinde askere gidecegim. Yedek subaylık başvurusu yaptım. Gastronomi ve mutfak sanatları mezunuyum (aşçılık sayılır ) , bu bölümün yedek subaylığı hakkında bilgisi olan var mı ? Meslekçi veya takım komutanı olarak hangisinden girebilirim , yardımcı olursanız sevinirim

• Sarkislan S kullanıcısına yanıt
    Asteğmeni gemiye bindirmiyorlar yurtdışına hiç çıkarmazlar.
  • Arslan2636 A kullanıcısına yanıt
    Gıda mühendisi gibi muhtemelen restaurant ya da yemekhaneye görevlendirirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tmp341 -- 16 Eylül 2019; 21:54:15 >
  • @tmp341

Teşekkürler cevap için.

Peki Kıbrıs da askerlik yapabilir mi asteğmen?

• Sarkislan S kullanıcısına yanıt
    Kadro varsa olabilir. Bilemiyorum.

• Yedek astsubaylık hakkında bilgi verebilecek var mı?
    Lise web tasarım, ünide de medya ve iletişim okudum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dis3c

Bu mesaj silindi.
    Teşekkürler. Ben yeni mezun oldum ve özel sektör biraz sıkıntılı şuan bende iyi denk gelirse mesleğimi askeriyede devam ettirmeyi düşünmüştüm bu yüzden Yedek subaylık çıkmadığı taktirde orduevine girebilirsem askerlik bittikten sonra devam etme şansım olabilir mi yani öyle bi seçeneğimiz olacak mı
    Birde yedek subay olunca orduevine veya benzer iyi yerlere yine girme şansım yok mu illa kısa dönem olması mı lazım

• Arslan2636 A kullanıcısına yanıt
    Yedek subay iken başvurabilirsin ancak askerde kalma olayı kaldırıldı, yani subay alımı olunca başvurman gerek. Bu tarihte yedek subaysan ona göre de sicil notu istiyorlar. Eski alım kılavuzlarına bakarsan ayrıntılı bilgi alırsın.

• 
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.