Şimdi Ara

Yazın Antifrizi Eklenmedi ?? ( Genleşme kabı değişimi ) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
1
Favori
1.342
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam 30 dk sürer değişimi, yarın sabah erkenden kalkıp bir benzinlikten uygun antifiriz ve saf su alıp düzgün birine değiştirtin bence. Motor sağlığı için de önemli bunlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ulubudun kullanıcısına yanıt

Sistemde şu anda antifiriz tam olmadığı için beklenmedik sızdırma patlatma yapmaz diye düşünüyorum, gözünüz hararette olsun eğer hararet artarsa klimayı sıcağa alıp fanı 3. kademeye gerekirse 4 e alıp harareti düşürebilirsiniz aklınızda bulunsun. Son olarak ara sıra su seviyesini kontrol edin yeterli.

1 hafta sonra yolculuğunuzdan dönünce sistemi temizletip antifirizinizi koyarsınız 1 haftadan bir şey olmaz diye düşünüyorum sadece genleşme kabını değiştirdiyse sistemdeki bütün su boşalmaz motor bloğunda az da olsa antifirizli su kalmıştır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi facepunchS -- 25 Ağustos 2021; 23:8:6 >
  • AtesHırsızı kullanıcısına yanıt

hocam hasaslaşan bir yeri anfiriz sonrası patlama sızdırmaya başlarsa diye endişelendim onun için bir hafta erteledim

• facepunchS F kullanıcısına yanıt

İnşallah hararet sorunu olmaz şehir içi bir gün yoğun trafikte yüksek devirde kullandım birşey olacaksa yola çıkmadan olsun diye hararet yapmadı hiç umarım yolda da yapmaz

• quote:

Orijinalden alıntı: ulubudun

hocam hasaslaşan bir yeri anfiriz sonrası patlama sızdırmaya başlarsa diye endişelendim onun için bir hafta erteledim

O zaman bir miktar saf su al at bagaja ne olur ne olmaz. Yolda da göz sürekli hararette olsun. Hararet bir anda 0a düşerse anında sağa çek ve kontak kapat. Arabayı da çok sıkıştırma. Muhtemelen kazasız belasız gidip gelirsin uzun yola.

• Öncelikle tez vakitte "ekim ayında antifriz koyarız" diyen usta!yı değiştirmeni salık veririm.

Antifirizin amacı sadece kışın motor soğutma suyunun donma derecesini aşağı çekmek değil aynı zamanda kaynama derecesini de yukarı çekmektir.

Deniz seviyesinde 100 derecede kaynayan su biraz yüksek irtifalarda daha düşük sıcaklıklarda kaynamaya başlar. Aracın randımanlı çalışması için motorun sıcak olması gerekir. Blok içindeki suyun ısısı 80-85 derecelere geldiğinde termostat açar ve radyatörden dolaşım sağlar.Buna rağmen su bir miktar daha ısındığında genelde 90-92 derecelerde fan müşirleri devreye girip fanı çalıştırarak bir miktar daha soğutma sağlanır.

Ancak yaz günü zaten havalar sıcak ve aracı da biraz zorladığınızda, soğutma yeterli olmayıp motor soğutma suyu daha da ısınmaya başlar ve 98-100 derecelere geldiğinde kaynama başlayacağından aşırı bir basınç oluşturup bi yerleri patlatır su boşalır ve conta yakarsın. Duruma göre farkına varamazsan daha büyük hasar da oluşabilir.Halbuki antifiriz olmuş olsa soğutma suyu 125-130 derecelere kadar kaynamayacağından böyle bir sıkıntı da olmaz.

Sanayide ustayım diyen insanların bu kadar basit bir durumu dahi bilmemesini hayretle karşılıyorum.

Edit: çeşme suyunun korozyon ve kireç oluşumuna girmedim bile ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadobay -- 26 Ağustos 2021; 8:18:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: facepunchS

Sistemde şu anda antifiriz tam olmadığı için beklenmedik sızdırma patlatma yapmaz diye düşünüyorum, gözünüz hararette olsun eğer hararet artarsa klimayı sıcağa alıp fanı 3. kademeye gerekirse 4 e alıp harareti düşürebilirsiniz aklınızda bulunsun. Son olarak ara sıra su seviyesini kontrol edin yeterli.

1 hafta sonra yolculuğunuzdan dönünce sistemi temizletip antifirizinizi koyarsınız 1 haftadan bir şey olmaz diye düşünüyorum sadece genleşme kabını değiştirdiyse sistemdeki bütün su boşalmaz motor bloğunda az da olsa antifirizli su kalmıştır..

Alıntı

metni:
    hararet artarsa klimayı sıcağa alıp fanı 3. kademeye gerekirse 4 e alıp harareti düşürebilirsiniz

Pek çok kişinin bilmediği extra bilgidir...  

• Opelse araç hiç yola cıkayım deme zira sürekli hararet 100 derece üstü

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Peki son olarak Ankara da ben bu iş için nereye gidebilirim ?

belli ki gittiğim iki usta da maalesef doğru tercih değilmiş

• Volvo araç Focus 2 1.6 motorlu modellerden hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulubudun -- 26 Ağustos 2021; 0:3:38 >
  • ulubudun kullanıcısına yanıt

Hocam sanayiye girip ustalara tek tek sorun tamamen saf suyla sistemi durulayıp antifiriz koyacağız diye, eğer bulamazsan da eurorepar car servislerden birine gir motor suyunu değiştirmek istiyorum de saf su+antifiriz şeklinde diye yardımcı olurlar

• 1 ay antifiriz olmaması çok sorun çıkarmaz. hiç denemedim tabi. usta falan uğraşma. bir hortumla sifon yap radyatörden 1-2 litre su çek. sonra araca uygun antifirz alıp saf su ile yoksa kaynamış durulmuş su ile olmadı hazır içme suyu ile karışımı yap radyatöre doldur. aracında nasıl hava alınıyor onu da öğren, o ustanın tam iş yaptığını sanmıyorum.

• Ustanı değiştir bence, o su motor bloğunu çürütür pas yapar daha sonra antifiriz koyduğunda biyerleri patlatır.Böyle bilgisiz insanlara aracınızı teslim etmeyin.

• Hocam merhaba. Bende yakın zamanda opel astra h aracımın antifrizini yenileyeceğim. Bu konuda bilginiz varsa paylaşabilir misiniz? Usta değişirken nelere dikkat etmeliyim? Konuda da belirtildiği gibi saf suyu bilmeyen ustalar var. 3 litre shell konsantre antifriz ve 5 litre saf suyu kendim aldım. Teşekkür ederim.

• Alıntı

metni:
    Direk musluk suyu koydu.

Önünüze çıkan herkese usta demeyin bence

• Musluk suyu döküm blokta da alüminyum blokta da korozyon yapar

• Kireç ve paslanma sonrası çürüme. Nasıl yapmış bunu. Çok yazık

• bizim aracımız ve piyasada gördüğüm birçok aracın hararet sebebidir soğutma sıvısı yerine su koyulması hele hele çeşme suyu

minimum böyle bildiğim 5-6 hikaye var. kendi arabama antifriz koydum 2 ay sonra boru patlattı hararetten motor gitti.

onun için motoru paslandırmadan düzenli olarak antifriz kullanmak gerekiyor.

yolculuğa çıkılır sıkıntı olmaz ama bir an önce antifriz kullanmanızı tavsiye ederim.

• Bu ustayla son alisverisiniz olsun... Antifriz ile suyun farkini bilmeyen adama usta demem, iş yaptırmam... İlk firsatta suyu boşaltın uygun antifrizle saf su ekleyin.

• Saf su temini yazın bol miktarda kolay...

Çalıştırılan mekan klimalarının borusundan dışarı boşa akıtılan su saf sudur. Ziyan etmeyin hortumun ucunu bir bidona takın dolduğunda hem motor suyunda hem camsil deposuna güvenle koyabilirsiniz.

Not: tahliye hortumunun ucunu bidonun dibine kadar indirmeyin su seviyesi hortum ağzına geldiğinde odanızın içine su akmaya başlar...

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.