Şimdi Ara

Yazın Antifrizi Eklenmedi ?? ( Genleşme kabı değişimi )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
1
Favori
1.342
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

aracımın genleşme kabı ve radyatörleri yenilendi işlem sonrası yedek su deposuna sadece su koydu usta antifiriz koyalım dedim fakat Ekim ayı gibi koyarız dedi

antifiriz olmadan uzun yola çıkarsam sorun olur mu yaz mevsiminde ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Antifiriz yaz kış konulmalı, ustanız ekim ayına doğru tekrardan tüm soğutma sistemini değiştirtmenize sebep olmak istiyor anlaşılan...

Antifiriz sistemde pas oluşumunu önler, gerekli parçaların yağlanmasını sağlar. Sadece soğukta donmaması için konulmuyor bu meret, kaynama derecesini de arttırıyor. Bu arada çeşme suyunu mu bastı direkt yoksa saf su mu koydu?
  • Antifiriz yaz kış konulmalı, ustanız ekim ayına doğru tekrardan tüm soğutma sistemini değiştirtmenize sebep olmak istiyor anlaşılan...

Antifiriz sistemde pas oluşumunu önler, gerekli parçaların yağlanmasını sağlar. Sadece soğukta donmaması için konulmuyor bu meret, kaynama derecesini de arttırıyor. Bu arada çeşme suyunu mu bastı direkt yoksa saf su mu koydu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi facepunchS -- 25 Ağustos 2021; 23:15:29 >
  • facepunchS F kullanıcısına yanıt

Direk musluk suyu koydu.

Uzun yola çıkacaktım bu sabah bir hafta bu şekilde uzun yolda sorun teşkil eder mi acaba ? Gelince baştan boşaltıp saf su eklesem

• ulubudun kullanıcısına yanıt

Tekrardan her yeri kireç yapar. Yazık.

Saf su bulunmuyorsa hiç olmazsa düşük kireçli içme suyu koyun, mutlaka %50 de antifiriz, BS 6560'ı karşılasın.

Antifiriz koymayan usta (değil ama lafın gelişi dedim) saf su koyar mı hiç :)

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Karbon 12 K kullanıcısına yanıt

o zaman yolculuğu erteleyip suyu baştan başka bir ustaya değiştirmeliyim anladığım kadarıyla bir hafta sonra geç olacak

o suyu boşalt kendine usta diyen hıyarın kafasına dök. sabah başka bir yere suyu boşalttırıp saf su + antifriz koyun maksimum yarım saat filan sürer.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • O ustanı değiştir. Antifriz yaz kış kullanılır. %50 saf su %50antfriz şeklinde.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Peki dikkat etmem gereken başka bir noktası var mı acaba ? Havası vs gibi

çünkü ilk yedek değişimine gittiğim usta hava almadığı için kalorifer peteğini patlattı başka ustaya gittim değiştirdim o da antifiriz vs koymadı

Ah be hocam musluk suyunu çaydanlığa koyunca kireçten şikayet eden adamlar gidip ince kanalların olduğu soğutma sistemine ekliyor akıl alır iş değil... Sizin yerinizde olsam en erken vakitte o suyu komple boşaltıp saf su koyar sistemin yarısına tekabul edecek şekilde de antifirizi eklerdim...

Soğutma sisteminin kaç litre kapasiteli olduğunu motulun sitesine yağ seçici kısmından araç bilgilerinizi girerek öğrenebilirsiniz en altta çıkıyor. Misal 7 litre kapasiteliyse 3-3.5lt antifiriz atın gerekli şartları sağlayan. Ya da ben uğraşamam diyorsanız sistemi komple boşaltıp hazır antifiriz kullanın ekstradan saf su eklemenize gerek yok ama bu şekilde biraz tuzlu olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi facepunchS -- 25 Ağustos 2021; 22:26:31 >
  • adam antifriz yağlar demiş. ahahahaha yahu hiç de huyum değildir dalga geçmek ama...

bu arada neden herkes papağan gibi yüzde 50 antifriz diyor? o yüzde yaşadığınız iklime göre değişir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi diatta1903 -- 25 Ağustos 2021; 22:27:6 >
  • diatta1903 D kullanıcısına yanıt

Sen kendinle dalga geç birader.

Yazın Antifrizi Eklenmedi ?? ( Genleşme kabı değişimi )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi facepunchS -- 26 Ağustos 2021; 14:47:4 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: facepunchS

Sen kendinle dalga geç birader.

dünyanın en sıkılama yazısını bulup koymuş. sökmesek, takmasak, antifrize bulaşmasak neyse de tereciye tere satma birader bak işine.

Her motor için hava alma prosedürü farklıdır. Ama genel olarak: radyatör kapağı açık halde, ya termostatı çıkarırsınız veya açılıncaya kadar motoru çalıştırısınız. Radyatörde seviye dalgalanması durduğunda, kabarcıklar azaldığında havası alınmıştır, basınçlı radyatör kapağı takılır. Sistem küçük miktarlarda hava yapar ve bunu tahliye eder. Termostat çıkarıldıysa eğer, takarken üzerindeki küçük delik yukarda olmalı.

Hava alınmadığı için radyatörün patlaması tuhaf şey. Önceden paslandığı için ilk değişimde kendini belli etmiştir diye düşünüyorum.

Motor özel bir antifiriz istemiyorsa yazdığım standardı karşılasın. Hiç bir standardı karşılamayan, bazıları bilindik markalar da dahil ürünlerin işlevleri iyi değil. Altı ayda bir değiştirince belki sorun olmaz. Kaiitesiz antifizler yaygın.

• diatta1903 D kullanıcısına yanıt

Aha arkadaşın usta bu herhaldeYazın Antifrizi Eklenmedi ?? ( Genleşme kabı değişimi ) 

• O ustaya bir daha gitme. Bunu bile yanlis yapan adamin yaptigi diğer islerden hayir gelmez.

• Çok teşekkür ederim yanıtlarınız için
    İşimi erteleyemedim ben yazık ki yarın bu şekilde yolculuğa çıkacağım gelir gelmez değiştireceğim eğer inşallah sorun olmazsa tabi

• Ben ne ustalar gördüm mekanikte on numaralar ama bu tarz ince detayları gereksiz görürler.. Sanayii de alayı musluk suyunu basıyor zaten, hatta bazı yetkililer bile musluğu dayayıp geçiyor...bu soğutma suyu konusunda çok çekiyor bu millet

• Karbon 12 K kullanıcısına yanıt

Evet termostat da değiştirdi ilk usta sorun yok dememe rağmen akabinde kalorifer radyatörü patladı

Hocam peki su değişimi sonrası problem teşkil eder mi radyatör de vs bi korozyon kireç pas gibi yerleri iyice bozmayalım yolculuk öncesi 🙂 bir hafta da sorun olur mu bu Antifizden hemen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulubudun -- 25 Ağustos 2021; 22:52:29 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.