Şimdi Ara

Yazılımda Kararsızlık

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
278
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, hangi bölümde ilerleyeceğim konusunda biraz yardım lazım.

Genel olarak 2 yazılım dili biliyorum; C# ve Java. (C# biraz daha iyi)

Bu dillerle yapabileceklerime baktığımda C#, Unity ve ASP.Net içinde; Java ise oyun modlama, Android uygulama geliştirme gibi bölümlerde kendini göstermiş.

Tek sorun hangi dilin hangi bölümünde yoğunlaşmam gerektiği. Freelance işlere baktığım zaman web ve oyun geliştirme çoğunlukta, hiç işe girmediğim için ofiste ne isterler onu da bilmiyorum.

Yazılım sektöründe iyice gelişmem için ne yapmam gerekiyor ?

• c# ve java yoğun olarak web uygulamalarının server tarafında kullanılır. Desktop uygulaması yapan yerler de var ama azalıyorlar yavaş yavaş.

Bu tarz bir alanda çalışmak istiyorsan c# için asp.net core java için de spring boot frameworklerini öğrenmeni tavsiye ederim. Çünkü modern bir şirket bunları kullanıyor olacaktır. İkisinden birine odaklanmak daha mantıklı. Birini öğrendikten sonra diğeri zor olmayacaktır çünkü yapıları benzer. Sevdiğini seç iş olanakları hemen hemen aynı.

Android kısmı biraz farklı. Backend java uzmanı olman seni otomatikman java mobil uygulama uzmanı yapmaz. Dil aynı olsa dahi kullanımında farklar var. Mobil uygulama özelinde öğrenilmesi gereken kavramlar ve yapılar var.

Oyun kısmı ikisinden de çok farklı.

Yeterince yazdım. Önce sen hangi alanda kendini geliştirmek istediğine karar vermelisin. Dil sonra gelir.

Şirketlerde her bölüm için(frontend,backend varsa ios,android veya hybrid) ayrı ekipler olur genellikle. Sen işe girerken de yine böyle spesifik bir ekibe dahil olursun. Biraz mobil yapalım biraz oyun biraz web uygulaması tarzı bir durum yok yani.

• @Lentus, yorumun için teşekkürler. Spring'i hiç duymamıştım, bir araştırıp bakmam lazım sanırım.

Şöyle bir bakınca web kısmının daha mantıklı olduğunu gördüm, belki ASP.NET yönünde ilerleyebilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: EvilMonster01

@Lentus, yorumun için teşekkürler. Spring'i hiç duymamıştım, bir araştırıp bakmam lazım sanırım.

Şöyle bir bakınca web kısmının daha mantıklı olduğunu gördüm, belki ASP.NET yönünde ilerleyebilirim.

ASP.NET "CORE" öneririm.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.