Şimdi Ara

YAZILIMDA DİPLOMANIN ÖNEMİ (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
141
Cevap
5
Favori
8.890
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kimseyi kucuk gördüğüm yok. Sadece, baska ülkelerin mühendisleriyle rekabet edip, bizim geri kalmamızı engelleyebilecek seviyede degiller.

Crud: Create-Read-Update-Delete : Icinde karmasik "business logic" olmayan, basit uygulamalar.

Ornek mühendislik problemleri:

1) Mesela basit bir web uygulaman var. Bunu büyütüp, 1-10 milyon kisiye hizmet edecek hale getirmek mesela. Bunun icin gerekli olan server/disk/bandwidth gereksinimini hesaplamak çok basit ve çok karsilasilan bir mühendislik problemi. Yaptigim mülakatlarda, cogu bunu yapamıyor. Hangi soruları soracagini, hangi datalara ihtiyacı oldugunu bilmiyor/dusunemiyor. Azcik teorik bilgisi (algorithm complexity) ve azcik sistem bilgisi (Memory, cpu, gpu, Database vs.) olan biri bunu yapabilmeli.

2) Aselsan mesela görüntü isleyerek hedef takip eden sistemler yapıyordu 10-12 sene once. Bunun teorisi (icinde matematik var), üstüne optimizasyonunu (islemcilerin gucu yetmeyebiliyor, fpga kullanman gerekebiliyor) yapmak. Hiç kodlamaya baslamadan, normal islemcinin yetip yetmeyeceğini hesaplayabilmek.

3) Mesela getir.com'un elinde kuryeler var, müşterilerin talepleri var, warehouse'lar var. Kuryelerin is bolumunun planlanması mühendislik problemi.

Iyi para veren hiçbir şirket, gidip 2 satir kod yazsın diye para vermiyor mühendislerine. Problem cozsun diye veriyor. Mesela Google'da, toplam 8 mühendislik kidemi var. Bunlardan ucuncu kıdem "senior" mühendis. Ikinci kidemden sonra kod yazma oranı baya azalıyor. Senior mühendisler zamanlarının %20-40 ini ancak kodlamaya ayırıyor. Ucuncu seviye uzerindekiler ise hiç kod yazmıyor nerdeyse. Bunlardan sadece problem çözmeleri bekleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mghfreud -- 24 Kasım 2020; 5:30:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mghfreud

Kimseyi kucuk gördüğüm yok. Sadece, baska ülkelerin mühendisleriyle rekabet edip, bizim geri kalmamızı engelleyebilecek seviyede degiller.

Crud: Create-Read-Update-Delete : Icinde karmasik "business logic" olmayan, basit uygulamalar.

Ornek mühendislik problemleri:

1) Mesela basit bir web uygulaman var. Bunu büyütüp, 1-10 milyon kisiye hizmet edecek hale getirmek mesela. Bunun icin gerekli olan server/disk/bandwidth gereksinimini hesaplamak çok basit ve çok karsilasilan bir mühendislik problemi. Yaptigim mülakatlarda, cogu bunu yapamıyor. Hangi soruları soracagini, hangi datalara ihtiyacı oldugunu bilmiyor/dusunemiyor. Azcik teorik bilgisi (algorithm complexity) ve azcik sistem bilgisi (Memory, cpu, gpu, Database vs.) olan biri bunu yapabilmeli.

2) Aselsan mesela görüntü isleyerek hedef takip eden sistemler yapıyordu 10-12 sene once. Bunun teorisi (icinde matematik var), üstüne optimizasyonunu (islemcilerin gucu yetmeyebiliyor, fpga kullanman gerekebiliyor) yapmak. Hiç kodlamaya baslamadan, normal islemcinin yetip yetmeyeceğini hesaplayabilmek.

3) Mesela getir.com'un elinde kuryeler var, müşterilerin talepleri var, warehouse'lar var. Kuryelerin is bolumunun planlanması mühendislik problemi.

Iyi para veren hiçbir şirket, gidip 2 satir kod yazsın diye para vermiyor mühendislerine. Problem cozsun diye veriyor. Mesela Google'da, toplam 8 mühendislik kidemi var. Bunlardan ucuncu kıdem "senior" mühendis. Ikinci kidemden sonra kod yazma oranı baya azalıyor. Senior mühendisler zamanlarının %20-40 ini ancak kodlamaya ayırıyor. Ucuncu seviye uzerindekiler ise hiç kod yazmıyor nerdeyse. Bunlardan sadece problem çözmeleri bekleniyor.

Gayet hakli noktalara deginmis @mghfreud

Ben gayet kucuk goruyorum. CRUD dedigimiz sey gunumuzde surukle birak ile yapilacabilecek is. Muhendislik yetenegi bahsedildigi gibi olcekleme gerektigi zaman ortaya cikiyor.

Bahsedilenlere ek olarak multithreading/concurrency muhendislik pratikleridir. Bunlardan haberi olmadigi halde kendisini "yazilim muhendisi" olarak tanimlayan arkadaslar var, bunlari hic ciddiye almamak lazim.

Muhendislik kod yazmak degildir, muhendislik bir problemi en verimli ( maliyet, performans, zaman ) sekilde cozebilmektir. Problem cozuldukten sonra implementasyonu yapmak isin kolay tarafi.

• Diploma boş silaha benzer. İçerisinde mermi yoksa amacı da olmaz. Mermiden kasıt kendinizi geliştirmenizdir.

• Birşey bulup köşeyi dönmeyeceksen

biryerlerde çalışacaksan ne olursa olsun diploma şart

• Okumak zor.

• Bakin ben dunyanin en buyuk ERP yazilimi ureten firmalarindan birinde calisiyorum.

Benim gozlemlerim sunlar;

1) Cok buyuk bir cogunluk universite mezunu. Cok yasli calisanlar arasinda eminim lise mezunu olanlar da vardir. Ama yeni ise alinanlarda minimum universite egitimi sart kosuluyor.

Cunku universite mezuniyeti demek derslerinizi iyi kotu bitirmis, en azindan universite kulturunu yasamis daha olgun bir birey oldugunuz anlamina gelir.

Hatta aramizda yuksek lisans ve doktora yapmis adamlar bile var. Her ne kadar cok farkli alanlardan gelsek de hepsi isinde cok iyi, bir yerden baslayip ogrenmisler ve su an hayvan gibi is cikariyorlar.

2) Ozellikle ise alimlarda temel bilim veya muhendislik gormus olanlarin sansi daha yuksek cunku Computer Science(CS) dedigimiz aslinda temelinde temel duzeyde mantik/ matematik ve sorun cozebilmektir. O yuzden matematik, fizik, kimya veya makine muhendisi mezunu bir adamin CS in temellerini anlayabilmesi daha kolay. Sadece biraz zamana ihtiyaci var.

3) Iyi bir yazilimci olmak icin CS derecesi olmasa da temel bilim veya muhendislik okuyup ustune CS temelleri insa edebilirsiniz. Ama ben lise mezunu bir talebe olsam ve iyi bir yazilimci olmak isteseydim gider iyi bir okulda CS derecesi okurdum. Isini temelini okulda ogrenirdim.

4) Google, Amazon, Facebook gibi sirketler artik diplomaya bakmiyor dogru ama adamlar size algorithm complexity sorusu soruyorlar. Orda CS temellerini cok iyi oturtmus olmaniz gerekir CS mezunlariyla yarisabilmek icin. Imkansiz degil ama cok calismaniz lazim. Olay sadece 2 tane kurs alip bitirmek degil. Isin arka planinda duzgun karaktere sahip olmak, iyi iletisim kurmasini bilmek, ingilizceyi yazili-sozlu cok iyi kullanabilmek. Yani sayisiz parametre var.

Diploma konusu sizin kac yasinda oldugunuza, ne yapmak istediginize, ne gibi imkanlara sahip oldugunuza baglidir. Bugun disardan CS derecesi de alabilirsiniz oturdugunuz yerden. Artik udemy, edx gibi platformlar her seyi onunuze getiriyor.

Lise cagindaysaniz gidin CS okuyun bir universitede. Ama universite imkaniniz gectiyse acin udemy, edx ve oralardan CS in en azindan temellerini ogrenin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pyp -- 3 Şubat 2021; 13:46:5 >
  • Bu dediğinizin doğruluk payı ne kadar bilmiyorum ama tüm mühendislikler için geçerli değil mi? Elektrik Elektronik Mühendisli adamda gitse onunda patronu ilk okul mezunu çıkabilir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Berkanq4

Bu dediğinizin doğruluk payı ne kadar bilmiyorum ama tüm mühendislikler için geçerli değil mi? Elektrik Elektronik Mühendisli adamda gitse onunda patronu ilk okul mezunu çıkabilir?

ali ağaoğlunun, inşaat mühendisi çalıştırması gibi. niye şaşırdın.

• Bu dediğim gibi tüm mühendisliklerde olabilir; parası olan şirket, fabrika kuruyor. Kimse sen üniversite mezunu değilsin fabrika kuramazsın demiyor burda para konuşuyor. Ama bu bahsettiğim yazılım sektöründe daha az olur, patron öyle ya da böyle eğitimli biri olmak zorunda yoksa işten nasıl anlasın? Ama inşaat mühendisinin bir patronu ilk okul mezunu,cahil, müteahhit olabilir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-DA02D78F4

gerçekten çok iyi yorum :)

bazı insanlar hem diplomanın hem kendini geliştirmenin aynı anda olamayacağını falan sanıyor sadece gülüyorum devam edin diyorum.

Alıntıları Göster

Üniversitede bu bölümü okumuş olmama rağmen okulda verilen eğitimler iş hayatında gerçekten pek bir etkisi yok. Hele hele taşra üniversitelerinde 1945 yılında günümüz bilgisayar mimarisini bulan isim John Von Neumann gibi isimleri ezberletiyorlar ki iş hayatında gerçekten hiç bir etkisi yok. Tamamen zaman kaybı. Bunlar kendi düşüncelerim ve ben bunun okulunu okudum öyle boş sallamıyorum. YAZILIMDA DİPLOMANIN ÖNEMİ 

• Giriş için lazım işçilikten sonra diplomanın ne maaşa nede makam mevkiye destek olabilecegini düşünmüyorum.

• devlet kurumlarında çok önemi var 4 yıllık mezun değilsen seni almıyorlar ama serbest piyasa öyle değil ilk okul mezunu ol kendini geliştirmiş ol yazılım öğrenmiş ol yetiyor

• Şu yazılım işi cidden çok basit seviyelere indirgeniyor. Yazılım demek ide yi açıp kod yazmak demek değildir. İyi bir Yazılım ya da Bilgisayar mühendisi demek iş süreçlerini iyi tahlil edebilen ve algoritmalarını ona göre oluşturabilen, araştırmacı, kendini sürekli olarak geliştirebilen, soyut düşünme becerisi kuvvetli, basma kalıp kodlarla tasarım yapmayıp desing pattern lar ile kodu okunabilir ve geliştirilebilir bir şekilde yazabilen, çalıştığı takım içerisinde iyi lietişim kurabilen, uyumlu ve egosuz olan, sadece kendisine verilen CRUD base ekranları çıkartmayıp aynı zamanda üzerinde çalıştığı ürüne teknolojik ve süreçsel anlamda kalite katabilen, okuyan, sorgulayan meraklı, yaşanan yazılımsal sorunlardan kaçmayıp, çözüm üretebilen, çalıştığı teknolojileri olabildiğince best practise lere göre uygulamaya gayret eden insandır. Bu saydıklarımın üzerine koyabileceğim bir bu kadar daha madde var. Peki bunları bilmek için diploma gerekir mi ? Hayır tabi ki de ama bireysel olarak bu kabiliyetleri okulunu okumadan kazanmanız kolay değil. Kaldı ki piyasadaki Senior Bilgisayar Mühendisi olarak adlandırılan mühendislerin büyük bir kısmı bile yukarıda yazdığım özelliklerin çoğunu taşımıyor. Bu özelliklere de sahip değilseniz yüksek maaşları unutun, kodlama öğrenseniz bile çalıştığınız yazılım firmasında kas gücü olarak görev alırsınız ancak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leonheart07 -- 11 Aralık 2020; 1:6:17 >
  • ABD'de top 5 şirket Netflix,google,amazon,facebook,youtube diploma şartını kaldırmışken yazılımcı olarak çalışanların içinde büyük bir çoğunluk elektornik,makine mühendisiyken sence?

• bestanealtcizgi B kullanıcısına yanıt

bestciğim onu bunu boşver yazmışsınn etmişsin kafa güzel aylık eline geçen net rakam nedir ? Gerisi fasa fiso para getirmezç

• quote:

Orijinalden alıntı: flyer_mig

bestciğim onu bunu boşver yazmışsınn etmişsin kafa güzel aylık eline geçen net rakam nedir ? Gerisi fasa fiso para getirmezç

Merhaba,

Rahmetli amcamin bir sozu vardi, "para ya alacakliya ya da o*ospuya gosterilir" diye ki kendisine hak veririm. Cok sukur kimseye borcum oldugunu da hatirlamiyorum, diger gruba dahilseniz ilgilenmiyorum, tesekkurler.

• YAZILIMDA DİPLOMANIN ÖNEMİ

Bloodcugum aylik maas onemli aylik gecen net maas. Diplomayi ciktir et maasa gore yasarsin ve muamele edilirsin. Atm ye cekmeye gitmeye diploma gitmiyor bizzat sen gidiyorsun. Suan bir yarbay 8 e yakin maas aliyor omrunden omur gidiyor ana aliyor.

Diploma kagit parcasi olmaktan oteye gecemez, gecseydi acun ilicali devam ederdi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üniversitenin hayatta tek katkısı, gerizekalı insanları 4yıl okutmaktır.

Ben gezdim tozdum takıldım. 9-10 yılda bitti üniversite, hatta benim ile aynı kafada olsan 2arkadaşım ile aynı anda bitirdik. İşe gireli daha 1yıl dolmadı.

Ben mimarlık alanında bir şirkette yöneticiyim

arkadaşım bankada müdür yardımcısı

diğer arkadaşım ise yazılım öğrendi sonradan şuan bir yerde ortalama üstü kazanıyor.

Hepimizin tek bir ortak özelliği vardı. Okurken çalıştık ama çalışma sebebi yokluk değildi. Cidden para kazanmak, kendimizi geliştirmek için çalıştık. Şimdi 3ümüzde mesleğimizi bırakmayı düşünüyoruz, fırsat bulursak artık ne alanda açık var ise orda kendimizi geliştiririz. Bunun içinde okumaya pek gerek yok

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.