Şimdi Ara

yazılımcıların aldığı maaşlar (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
130
Cevap
15
Favori
15.938
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Okul iyi bir etikettir ama siz oyle seyler yaparsınızki adamlar hakkınızı vermek zorunda kalır.Kendinize guveniyorsanız girişin derim yoksa çok çaba ve emek istiyen bir is ayrıca tamam ben oldumuda yok bu isin her sene üzerine koymanız lazım...
  • acıkcası ciddi bir cirolu sirketim var ama bu isi o kadar istiyorum ki isi bırakacagım sanırsam istemekte sıkıntı yok ama su anda calısıyorum internet uzerinden videolarla anlamakta cok sıkıntı cekmiyorum su anda sadece zaman sıkıntısı var :) ve en basında oldugum icin örnekte sıkıntı var nasıl derseniz mesala ıf veya switch case isledim ogrendim ama bana en az 50 ornek lazım bana ama bir turlu bulamıyorum :S hani cozsem 50 ornek her biri icin cok super olacak oyle bir kaynak bulsam :D tabi zamanda kısıtlı olunca su anda biraz arastırmada sıkıntılar oluyor :D
  • Yanlıs yerden baslamıssınız bence zamanınızda yoksa guzel bir kitap alın once okuyun sonra kapatın ve kendiniz deneyin oyle her kod parcası icin 50 ornek ararsanız olmaz once temeli kapın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Xenom

2400. 1 yıllık tecrübe ama farklı alanda. seneye 3bini bulur.

Tecrübesiz sayılırım çünkü.

şimdi ne oldu
  • 2009 mezunuyum yaş 30 Teknoparkta yazılım firmasında yazılım geliştirme uzmanıyım.7 bin net alıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: coder73

2009 mezunuyum yaş 30 Teknoparkta yazılım firmasında yazılım geliştirme uzmanıyım.7 bin net alıyorum.

Nerden mezunsun?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2015 kocaeli bilgisayar mezunuyum 4250 net alıyorum + yan haklar var 3. sınıfta teknoparkta çalışmaya başladım mezun olunca 2 yıl tecrübeli olarak şirket değiştirdim
  • iychan İ kullanıcısına yanıt
    Kıbrıstan.Bilgisayar mühendisliği mezunuyum.

Okulda öyle ahım şahım yazılım eğitim verilmedi.Tamamen iş hayatında zorluk çekerek geliştirdim kendimi.
  • Aslinda maaslara bakinca paranin ne kadar eridigi ortaya cikiyor. Bir arkadas 2009 mezunu 7 senelik tecrubeyle 7000 aliyor. Euroya cevirsem 2000 euro ediyor. Ben 2009 da ise girdigimin 1. Senesinde euro 1.9 lardaydi maasim da 3000 tl den 1500 euro ediyordu. 3 4 senelik yazilimcilar 2.5 3000 euro aliyorlardi. Simdi bakiyorum da 7 senelik adamin 1 yillik adamdan sadece 500 euro fazla kazaniyor olmasi tl nin nasil eridigini gosteriyor. Ha 7000 iyi parami iyi para bence ama tl erimis. Alim gucu dusmus.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kaygerya

Aslinda maaslara bakinca paranin ne kadar eridigi ortaya cikiyor. Bir arkadas 2009 mezunu 7 senelik tecrubeyle 7000 aliyor. Euroya cevirsem 2000 euro ediyor. Ben 2009 da ise girdigimin 1. Senesinde euro 1.9 lardaydi maasim da 3000 tl den 1500 euro ediyordu. 3 4 senelik yazilimcilar 2.5 3000 euro aliyorlardi. Simdi bakiyorum da 7 senelik adamin 1 yillik adamdan sadece 500 euro fazla kazaniyor olmasi tl nin nasil eridigini gosteriyor. Ha 7000 iyi parami iyi para bence ama tl erimis. Alim gucu dusmus.

tl euro ve dolar karşısında eridi ama hesabınız yanlış geldi.1senenizde euro 1.9 bu yıl 3.29 tarzı bişey bu yıla göre sizinde euro nuz düştüğü için 1 yıllık adamdan kat kat fazla kazanıyor.ha genelde ne anlatmak istediğinizi anladım ona da artık yapacak bişeyimiz yok düşmüyor lanet kur

• coder73 C kullanıcısına yanıt
    Iyi günler bende ankarada web programcılığı okuyorum 12.sınıfa geçtim staj yapmam lazım teknokent uygunmudur acaba beni alırlarmı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BOUN-EE

quote:

şimdi ne oldu

5000+
  • Bende Swift üzerine eğitim alıyorum. Kendimi Apple dünyasına adamak istiyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: BOUN-EE

quote:

şimdi ne oldu

5000+

Alıntıları Göster
    quote:

Orijinalden alynty: Xenom

quote:

Orijinalden alynty: BOUN-EE

quote:

Orijinalden alynty: Xenom

2400. 1 yyllyk tecrübe ama farkly alanda. seneye 3bini bulur.

Tecrübesiz sayylyrym çünkü.

?imdi ne oldu

5000+

hangi ?irket hocam birde hangi üniversite mezunusunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BOUN-EE -- 19 Haziran 2016; 17:36:50 >

• quote:

Aslinda maaslara bakinca paranin ne kadar eridigi ortaya cikiyor. Bir arkadas 2009 mezunu 7 senelik tecrubeyle 7000 aliyor. Euroya cevirsem 2000 euro ediyor. Ben 2009 da ise girdigimin 1. Senesinde euro 1.9 lardaydi maasim da 3000 tl den 1500 euro ediyordu. 3 4 senelik yazilimcilar 2.5 3000 euro aliyorlardi. Simdi bakiyorum da 7 senelik adamin 1 yillik adamdan sadece 500 euro fazla kazaniyor olmasi tl nin nasil eridigini gosteriyor. Ha 7000 iyi parami iyi para bence ama tl erimis. Alim gucu dusmus.

Türk lirasının yerin dibine girercesine devalüe olmasını her alanda sıkıntıyla tadıyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

quote:

Türk lirasının yerin dibine girercesine devalüe olmasını her alanda sıkıntıyla tadıyoruz.

Malesef yavas yavas olunca bu olay(4 senedir yavas yavas oldu) insanlar biryerlerde sorun oldugunu göremiyor. Kemal Derviş eger önlem alınmazsa, bunun daha da devam edeceğini soylemisti bir röportajında. Malesef uzun sure boyle gideceğe benziyor.

• merhaba,
    simdiye kadar aldigim maaslari hatirlayabildigim kadari ile yazmaya calisayim merak eden arkadaslar icin.
    99 yilinda universiteye girdim, matematik muhendisligine, 2. donem calismaya basladim

ilk isim yatirim bankaciligi backoffice yazilimi yapan bir sirket icindi, part-time gibi calismaya basladim once destek ekibinde. eski para ile 100 milyon maasim vardi, bir sure sonra bu 150 oldu. Yavas yavas yazilim ekibine gecip ise yaramaya baslayinca 300 tl ye cikti maasim. 2001 krizi ile ortalik karisti, o zamanlar dolar ile maas alirdi abiler. Once bu dolarlar turk lirasina dondu, ardinda da kur 1.6 ( eski para ile 1.600.000 ) iken 1.2 den hesap edilerek verilmeye basladi. ardindan toparlandi biraz piyasa. 2004 yilinda ilk isimden istifa ettigimde brut 1600 tl maasim vardi, net'i ne kadar gelir hatirlamiyorum.

2. isimde sistem entegretoru bir firma icin calisiymaya basladim, 2004-2005 arasi burada kaldim. 1600 net aliyordum hatirlayabildigim kadari ile

daha sonra su an faliyetini durdurmus bir yazilim sirketine neredeyse 2 kati paraya gectim ( 3000 tl civari olsa gerek ). para cok cazip gelmisti ama sirkette kan govdeyi goturuyordu, orada 6-7 kalabildikten sonra ufak capli bankalardan birisine gecip tekrar finans isi ile ugrasmaya basladim. sene 2006-2006 civarlari olsa gerek, daha onceki isimden daha az maasa gecmistim, tahminim 2800 tl civariydi.

bankada da 1 yil ancak dayanabildim 2006 yili sonunda cok uluslu sirketlerden birisinin turkiyedeki yazilim gelistirme ofisinde calismaya basladim. hayatimin en sahane olaylarindan birisini yasamistim. aralik 27 idi sanirim ise basladim ve 1 ocakta herkes ile beraber zam verdiler. 2009 yazinda askere gitmek icin isten ayrilirken yanlis hatirlamiyorsam 3500 tl civari aliyordum.

askerlik donusu gsm operatorlerinden birisinde calismaya basladim, teknokentte oldugu icin vergisizdi. 2010 yilinda 5000'in biraz uzerinde bir maas ile basladim. Burada da 1 yil kadar calistiktan sonra tekrar finans sektorune geri dondum.

2011-2015 arasi finansal veri hizmetleri saglayan sirketlerden birisinde yoneticilik/principal developer/danisman pozisyonlarinda calistim, daha sonra turkiyeden ayrildim. ayrilmadan once 13k maas, danismanlik verdigim projelere gore prim ve sirket aracim vardi.

2015 sonunda Turkiye'den ayrildim yurtdisinda calismaya basladim. calismaya basladigimda euro simdiki seviyesinde olmadigi icin aldigim para Turkiye'de kazandigimdan biraz daha azdi. Sirket araci da yok dogal olarak. Su an kurun degismesi ile eski maasimi gecmistir biraz.

yildizda matematik muhendisligi okudum, bitiremeden atildim ve lisans diplomami alamadim. 15 yillik deneyimimin 10+ yili finans/yatirim bankaciligi uzerine oldu. genelde java ile sunucu tarafi islerle ugrastim.

Turkiye'deki yazilim sektoru ile ilgili soyleyebilecegim bir kac sey var bu kadar zamandan sonra.
    Oncelikle teknik olarak cok iyi elemana ihtiyac yok, hic kimsenin derdi mercedes uretmek degil. sahin uretelim bize yeter diyorlar. bu yuzden cok kaliteli teknik elemana ihtiyac yok. spesifik bir domain uzerinde ( finans, telko vs. ) uzmanlasip teknolojiyi cok iyi bilmek yerine isi cok iyi bilen bir yazilimci olursaniz daha kiymetli olursunuz.
    eskiden cok para isteyen yazilimcilari patronlar "ben teknik adama bu kadar cok para vermem" diyerek mudur yapardi. iyi bir muhendis kaybedip kotu bir yonetici kazanirlardi. Allahtan "architect" unvani bizde de populer oldu da mudur kadar para verecekleri teknik elemanlar icin pozisyon acildi.
    Ben yurtdisina kisisel sebepler yuzunden cok gec gittim. Ozellikle 2010 yilindan itibaren muazzam bir beyin gocu var yurtdisina bu yuzden Turkiye'de kalifiye eleman sikintisi var. Gelmeden once ben de dahil olmak uzere, halen kalan arkadaslarim cok mantiksiz paralar kazaniyorlar. Turkiye'deki oyun sirketlerinin birisinde platform lideri arkadasim da yurtdisina tasinmak istiyordu fakat yaptigi gorusmelerden sonra teklif almasina ragmen kendisine Turkiye'de aldigindan daha az para onerdiler.

Kisaca su an kalifiye eleman yok Turkiye'de herkes kacti ya da kacmak icin firsat kolluyor. Bu da kalanlar icin bir firsattir.

• bestanealtcizgi B kullanıcısına yanıt
    ben yurt dışında çok daha iyi paralar alıyorlar diye düşünüyordum acaba özel değilse ülkeyide söylermisin gerçekten merak ettim
  • Dusuncelerinizi veri ile de desteklemek isterseniz buradan baslayabilirsiniz.http://www.payscale.com/

Amsterdam'da calisiyorum ve yasiyorum. Madem sordunuz bu konuda da bir kac sey soyleyeyim. Kuzey/bati avrupada gelir dagiliminda Turkiye kadar bir ucurum yok. Turkiye'de yeni mezun ile 10 yillik tecrubeli yazlimcinin maasi arasinda atiyorum 4 kat fark olur ama Avrupa'da bu max 2 kat falan olur sanirim.

Amerikada ise isler biraz daha farkli. Google, amazon, facebook gibi buyuk sirketlerde calisan arkadaslarim var. Maaslar Avrupa'ya gore daha yuksek fakat calisma sartlari farkli. Ornegin burada ise girdiginiz an 30 gun yillik izniniz olur Amerikada ise yillik izin yok resmi olarak. Sirket size bunu benefit olarak sunar ya da izin sirasinda size maas odemez.
    Ayrica Amerika'da eyalet/sehre gore yasam maliyeti degistigi icin ayni pozisyon icin verilen maaslar arasinda buyuk farkliliklar var. Ornegin silikon vadisinda 1+1 icin kiralar 2300-2500$ civari iken Amazon'un merkezinin oldugu Seattle da 1200$ civari. Tabi buna bagli olarak yeme icme, hizmet sektoru vs. de fark ediyor.

Bir de Avrupa ve Amerikadaki ucretlerin cogu yillik ve brut olarak hesaplaniyor, vergiyi de isin icine katmaniz lazim.

• bestanealtcizgi B kullanıcısına yanıt
    Baskalari da faydalansin diye pm gondermiyorum, amsterdam da yasam sartlari ve maaslar nasil seyrediyor ortalama ? Yani cost of living / salary orani nasildir genel olarak ?
    Bir de teknik branch de kalmayi tercih eden bir muhendis ( yoneticilik tercih etmeyen kimse ) yine salary olarak competetive kalabiliyor mu yoksa ucurumlar olusuyor mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mephalay -- 20 Haziran 2016; 18:43:39 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.