Şimdi Ara

yazılımcıların aldığı maaşlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
130
Cevap
15
Favori
15.937
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar internette çoğu sitelerde yazılımcı maaşları ile ilgili çok yorum var ve hepsi sallamasyon, uydurma bilgilerle dolu.. yazılımcı olmayan yazılımcı maaşının ne kadar olacağını yazmış.. yok bir arkadaş şu kadar alıyordu, yok arkadaşın abisi şu kadar alıyordu, yok bilmem kim şu kadar alıyor .. ben ikinci kişinin ağzından yazılmış yazıya pek inanamıyorum..

Bilgisayar müh. vs üniversitelerden mezun ve yazılım işinde çalışan arkadaşlar varsa buraya ne kadar aldıklarını yazabilirler mi?

NOT: YAZILIMCI OLMAYANLAR YORUM YAPMAZSA SEVİNİRİM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iychan -- 5 Haziran 2014; 20:55:23 >

• o kadar da abartmamak lazım. ben okulda nümerik analiz, yön eylem araştırması vs.. vs.. dersler gördüm ancak bunların hiçbirini kullanmadım. bir bilgisayar programcısı 4 işlem dışında birşey kullanmaz. matematiksel fonksiyon olarak bir signumu kullanırım ki onun yaptığı iş de bir if/else'ye bakar.
    şimdi liselerde göstermiyorlar bildiğim kadarıyla ama bize mantık dersi vermişlerdi lise 3'te. bilgisayar programlamanın temeli tamamen mantık dersinde gördüklerimize dayanıyor.
    dünya çapında çok baba bilgisayar programcılarının da aralarında olduğu üyelerinin tamamı profesyonel bir ağdaki arkadaşlarıma -2**2 nin cevabını sorduğumda %100'e yakını yanlış cevap vermişti. malesef ünlü bilgisayar dilleri ve excel dahi bu sorunun cevabını yanlış buluyor. bir tek matematik mühendisi bir arkadaşım ve lise öğrencisi (başka bir lise öğrencisini denemedim) kızım doğru cevaplamıştı bu soruyu.
    yani demem o ki çok iyi matematik bilmek gerekmiyor. hatta çok zeki olmak bile gerekmiyor. vasat zekada çok bilgisayar programcısı gördüm ben. iş görüyorlar. ama tabii ki zeki olanları çok daha iyi oluyor.
    Hocam soru bana degil ama kendi fikrimi paylasmak istiyorum.
    Sokaga ciktiginda, markete gittiginde, herhangibir kafeye oturdugunda, ya da en basitinden sıra beklerken muhattap oldugun insan kalitesi farklı malesef.
    Biri nasil araya kaynayacaginin hesabini yapiyor(güya musluman ve kul hakkinin ne oldugunu biliyor) digeri ise en basından "acaba sirada misiniz" diye soruyor. Hakkıni yemek istemiyor.(gavur bize gore ama).
    Baska bir fark da entellektüel birikim. Bizim universite okumuslarimiz bile kitap okumuyor, ama adamlarin supermarketindeki kasiyer turk tarihini( Kürt sorununu vs) biliyor, okuyor.
    Malesef arada hayat kalitesini etkileyen, para disinda da cok etken var, ve bu etkenlerin çoğunda durum turkiye aleyhine.
  • 2012 mezunuyum, 4000 net. Istanbul da calisiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mephalay M kullanıcısına yanıt
    Hangi üniversiteden mezunsunuz, ne üzerine çalışıyorsunuz? Ek olarak, okulda kendinizi çok fazla geliştirdiğiniz için mi bu ücreti almaktasınız yoksa sadece size öğretilenleri düzgün bir şekilde kavrayıp normal bir şekilde mi mezun oldunuz?

Teşekkürler.
  • Sabanci mezunuyum. Java ile ilgilenip gelistirdim kendimi stajlar ve Kisisel projeler vesilesi ile. Acikcasi para hesabi da hic yapmadim. Seviyorum bu isi diyerek surekli bir seyler gelistirdim. Hala da ayni sekilde. Kurumsal J2EE gelistiren cogu insan benzer maaslar aliyor.

• Aldığın ücret çalıştığın firmaya göre değişir. Devlet dairesinde çalışıyorsan öyle yüksek bir maaş hayal. Özel sektörde de girdiğin firmanın büyüklüğüne ve iş potansiyeline göre maaşın 5000'lere kadar çıkar. Burda maaşını arttıran önemli etken, senin kendi potansiyelin. Sen yeterli bilgiye ve iş yapabilme becerine güveniyorsan zaten fiyatı sen belirlersin. Yazılım işiyle ilgili uğraşan insanların en az maaşı 1800 en çok 7000 e kadar çıkar.
  • Benim is yerim rahat. Gunde neredeyse 1 2 saat calisiyorum. Bu yuzden de en az maasim kadar ekstra isler yurutebiliyorum. Kendi sirketlerimle islerimle ilgileniyorum. Yani bizim sektorde maas cok belirleyici birsey degil. Cok calisip cok para kazanmak mumkun. Belki 7-8 bin liralik bir iste calisabilirim ama isten yogunluktan kafami kaldirmaayacagim bir isten bile bu kadar kazanmaya ben zarar gozuyle bakiyorum. Sonucta sirketimi islerimi devretmem gerekecek. Bana gore degil pek.

• Peki bir oyun şitketinde çalışan bir programcıda mı ortalama 4000-5000 Tl maaş alıyor ?

• aceloq kullanıcısına yanıt
    Türkiyede oyun şirketi var mı?

• Tabiki var talewords, madbytegames , soobe ve daha bir sürü var

• quote:

Orijinalden alıntı: Kaygerya

Benim is yerim rahat. Gunde neredeyse 1 2 saat calisiyorum. Bu yuzden de en az maasim kadar ekstra isler yurutebiliyorum. Kendi sirketlerimle islerimle ilgileniyorum. Yani bizim sektorde maas cok belirleyici birsey degil. Cok calisip cok para kazanmak mumkun. Belki 7-8 bin liralik bir iste calisabilirim ama isten yogunluktan kafami kaldirmaayacagim bir isten bile bu kadar kazanmaya ben zarar gozuyle bakiyorum. Sonucta sirketimi islerimi devretmem gerekecek. Bana gore degil pek.

IT departmanında çalışıyorum. İş yoğunluğu 3-4 saat günde geri kalan zaman kendi şirketime ve diğer işlerime arıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gabriel.Espaso

quote:

Benim is yerim rahat. Gunde neredeyse 1 2 saat calisiyorum. Bu yuzden de en az maasim kadar ekstra isler yurutebiliyorum. Kendi sirketlerimle islerimle ilgileniyorum. Yani bizim sektorde maas cok belirleyici birsey degil. Cok calisip cok para kazanmak mumkun. Belki 7-8 bin liralik bir iste calisabilirim ama isten yogunluktan kafami kaldirmaayacagim bir isten bile bu kadar kazanmaya ben zarar gozuyle bakiyorum. Sonucta sirketimi islerimi devretmem gerekecek. Bana gore degil pek.

IT departmanında çalışıyorum. İş yoğunluğu 3-4 saat günde geri kalan zaman kendi şirketime ve diğer işlerime arıyorum.

Kendi şirketim kastınız ne? yazılım şirketi filan mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: iychan

quote:

quote:

1i yazilim sirketi. 2. Si yazilimlarini benim yaptigim denizcilik sirketi ortakligi.3. Su ise yakinda acacak oldugum e ticaret platformu

• quote:

quote:

quote:

quote:

1i yazilim sirketi. 2. Si yazilimlarini benim yaptigim denizcilik sirketi ortakligi.3. Su ise yakinda acacak oldugum e ticaret platformu

Bir yazılım şirketi açabilmek için neler gerekiyor kısaca anlatabilir misiniz?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bir yazılım şirketi açabilmek için neler gerekiyor kısaca anlatabilir misiniz?

Bu konu hakkinda bir muhasebeci ile gorus. Elinde pek is yok ise sirket kurmaya cok gerek yok. Ben ilk zamanlar yaptigim freelance isleri gider pusulasi uzerinden aliyordum.
    Ama bir ltd sirketi kurmak icin 3000 tl. Ve aylik 150 tl muhasebe ucreti + fatura bastirmak falan gerekiyor.

• Normalde bir şirketin IT Departmanından sorumluyum . Kendi Şirketim Finlandiya'da Yazılım ve Mobil Çözümler sunuyorum.

@Kaygerya nın dediklerine katılıyorum Türkiye içinde şirket kurmak için.
  • mobil yazılım için en çok aranan dil java mı ?
  • 2400. 1 yıllık tecrübe ama farklı alanda. seneye 3bini bulur.

Tecrübesiz sayılırım çünkü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Xenom

2400. 1 yıllık tecrübe ama farklı alanda. seneye 3bini bulur.

Tecrübesiz sayılırım çünkü.

hangi üniversite?
  • yas 29 bu zamandan sonra bu ise baslasam okulunu okumadan is bulabilir miyim.illa okul okumak gerekli mi?
  • okul okumuşlara öncelik tanınacaktır
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.