Şimdi Ara

YAZILIMCI arkadaşlar şu kardeşinize yardım edin üniversite tercihi hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
1
Favori
2.743
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İstanbul gelişim ünide ceng okuyup kendimi geliştirmek mi kyk yı okula basıcam ve yazın çalıştığım paramı da basıcam yıllık ücreti çıkarmış olurum (14bin tl) ve bölüm türkçe

Ytü istatistik okuyup kendimi geliştirip yazılım uzmanı olmak için çalışıp (makine öğrenmesi data analist) yıllık 14 bin tl yi kendi gelişimim için harcamak mı

(bölüm ingilizce ve evime 10 dk fazla zaman kaybetmicem kendimi geliştirmek için bir sürü vaktim olucak

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Şu vonder.. denen adamın internete bakıp dünya alem üzerine ahkam kesmesinden bıktım, daha hiçbir yurtdışı deneyimi yok, bir yabancı nasıl oralarda iş bulur, bilmeden üfürüyor.
    Ben bunları yazmaktan bıktım burada:
    Sen yurtdışına diplomasız gidemezsin çünkü diplomasız yabancının vize kontenjanı yok, sadece niteliki iş kollarında var ve onun ilk koşulu 4 yıllık diploma. "Bachelor's degree or equivalent experience" ifadesinde equivalent exp'nin tanımı nedir belli değil, liseden sonra 5 yıl mı 10 yıl mı iş tecrübesi, non-US iş tecrübesini sayar mı, tümüyle İK memurunun insiyatifinde. Bir de onun üzerine 15 yıl ekleyeceksin, ilanda öyle diyor çünkü. Böyle ilanlara bakıp ıslak hayallere dalmayın, sen yabancı uyruklu olarak ağzınla kuş tutacaksın ki bir şansın olsun oralarda. Veya mahoni gibi uzaktan köle gibi çalışacaksın, artık ne verirlerse razı olacaksın.

Hocam biraz geç yazıyorum, hortlatıyorum konuyu, çok meşguldüm son 2 haftadır is dolayisiyla.

Neyse, teşekkürler. Benim amacim sadece su:

Bu foruma gelip okuyacak, 16-17 yaşlarında, liseli çok arkadas var. Bu arkadaslardan kucuk bir kısmi, gelip buraları okuyup, "alani bilmeyen" ve "internette gördüğün verileri sentezleyemeyen" arkadaslardan etkilenip, yanlış kararlar alabilirler. Çok kucuk bir oran olsa da, "eğer bunlardan bazilarini yanlış karar almaktan döndürebilirsem, burada harcadigim zamana deger" diye düşünüyorum.

• Arkadaşım naptın sen yılda 14bin TL üniversiteye mi verilir? Oradan alacağın diplomanın iş garantisi yok. gündemde olduğu için: Altın / Gümüş acayip deger kazanıyor, 14bin TL'lik altın al, 1 yıl içinde o 20-25bin TL olur. Tutorialdan bakıp laptopunda deneyerek öğrenemeyeceğin konu yok. Tamamen bedava olsa bile üniversite hantal kaçıyor. Diplomanın anlamlı olduğu tek senaryo, ODTÜ, BÜ gibi biyerden diploma alıp, TCELL, Havelsan, Kavalsan gibi büyük firmalara başvurmak

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kismen katiliyorum ben de. Saygin, prestijli universitelerde okumak her turlu avantaj saglar. Ancak ise girmek istendiginde de muhendislik diplomasi olmayani almaz kurumsal sirketler. Universite diplomasi bu yuzden sart.

İnternet uzerinde dunyanin en prestijli universitelerin gercek mufredat dersleri var. Udemy gibi platformlarda cok kaliteli kurslar var. Ozellikle yazilim alaninda muhtesem kaynaklar var. Kendini gelistirmek, bir sey ogrenmek istedikten sonra bu kaynaklar yeter de artar bile. Universite kotu olsa da insan istedikten sonra kendini gelistirebilir. Bunun orneklerini cok gordum. Ortalama bir universiteden mezun olsan bile kendini gelistirmissen mulakatlarda fark atarsin zaten on plana cikarsin. Zaten odtu okumayan ise giremezdi boyle olsa. Bu acidan dusunmek lazim.

Heves, calisma ve istikrar = basari.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eğer amacın yazılım Uzmanı olmaksa bunu da bir oku.
    https://programmingwithmosh.com/general/dont-need-college-degree/

Mesele diploma ise Netkent hem daha ucuz hem evine yakın. Bir incele derim. Bahsettiğin okullara dair bilgim yok mezun olalı çok oldu tavsiye den ziyade incele diye Bilgi veriyorum.

Yazılım geliştirici olmak okuldan bağımsız bir iş. Ben keza işletme mezunuyum ancak 8 yıldır yazılım geliştirici olarak devlet , özel ve Global kurumlarda çalıştım.

4-5 yıl okuyacaksın. Çok iyi karar ver. Paradan ziyade kaybedilen zaman daha kıymetli. Gelecekteki işlere artık diploma seni hazırlamıyor tabi üniversitede meslek edinme kursu değil o yüzden önceliğin meslek edinmekse bunu üniversiteden bağımsız düşün.

• Hocam attiginiz linkleri ben pek incelemedim ama zaten size kismen katildigimi belirtmistim. Ancak surada ayriliyoruz: Universite kendini gelistirmek isteyen icin gerekli degil diploma icin gerekli.

Yazilim, bilgisayar muhendisligi ozelinde konusursak sirketlerin is ilanlarinda daha ilk cumlede muhendislik fakultesinden mezun olma sarti aradigini farkedersiniz. Bu bir on gereklilik. Bunu kabul etmek lazim oncelikle. Universite diplomasi is mulakatlarinin kapisini acar. Tabi ki kendini gelistiren, donanimli bireyler mulakatlarda fark atacaktir. Ancak diploma yok ise is gorusmesine giremeden basvuranlar arasindan eleneceklerdir.

Universite okumadan kendinizi cok iyi gelistirebilirsiniz. Bunun onu acik cok fazla kaynak var. Heves, calisma ve istikrarli olmak ile bu basarilabilir. Ancak ben de bir sirket olsam diplomasi olan ile olmayani ayirirdim.

• Lanaya L kullanıcısına yanıt
    Tamam tamam, sen haklısın sildim mesajımı :)
    4 yıllık bir üniversite diploması alıp büyük şirketlerle görüşebilirsin şimdi :)

• Ben zaten buyuk bir sirkette calisiyorum. Gorusme yapmama gerek yok o yuzden. Yazdiklarim gayet acik degil mi?

Son mesajim olsun. Amacim hakli olmak degil burayi okuyanlari dogru yonlendirmek. O yuzden seviyesiz uslubunuza aldirmayacagim.

Burayi okuyan arkadaslar sunu bilin diplomasiz kurumsal sirketlerde is bulamazsiniz. Ancak sadece diploma almak da bir anlam ifade etmez kendinizi iyi gelistirmis ve donanimli olmaniz lazim ki mulakatlarda one cikabilin. Diploma tek basina bunu saglamaz. Kendiniz isteyip kendinize yatirim yapmaniz lazim. Yuzlerce kisinin basvurdugu ve birkac kisinin ise alinacagi mulakatlarda bir sekilde fark yaratmaniz gerekiyor. Bu da kendini gelistirmekle olur. İnternet leb-i derya, bunu kullanmak sizin elinizde.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lanaya

Kismen katiliyorum ben de. Saygin, prestijli universitelerde okumak her turlu avantaj saglar. Ancak ise girmek istendiginde de muhendislik diplomasi olmayani almaz kurumsal sirketler. Universite diplomasi bu yuzden sart.

İnternet uzerinde dunyanin en prestijli universitelerin gercek mufredat dersleri var. Udemy gibi platformlarda cok kaliteli kurslar var. Ozellikle yazilim alaninda muhtesem kaynaklar var. Kendini gelistirmek, bir sey ogrenmek istedikten sonra bu kaynaklar yeter de artar bile. Universite kotu olsa da insan istedikten sonra kendini gelistirebilir. Bunun orneklerini cok gordum. Ortalama bir universiteden mezun olsan bile kendini gelistirmissen mulakatlarda fark atarsin zaten on plana cikarsin. Zaten odtu okumayan ise giremezdi boyle olsa. Bu acidan dusunmek lazim.

Heves, calisma ve istikrar = basari.
    ". Ancak ise girmek istendiginde de muhendislik diplomasi olmayani almaz kurumsal sirketler"

Bunu hangi deneyimine dayarak soyledin merak ediyorum zira surekli aksini yasiyor ve goruyorum. istisna da degilim.

• He diplomaya gerek yok... Olmayan diploma ile IK yı nasıl geçeceksiniz ? Battal gazi gibi surlarlara mı saldıracaksınız...

Evet okumadan öğrenirsin, iş bulabilirmisin orası tartışmaya açık.

Lakin türkçe bilgisayar mühendisliği olmaz. Hatta mühendislik olmaz.
  • mahoni_38 kullanıcısına yanıt
    Siz neye sahit oldunuz bilmiyorum ancak su an bile kurumsal sirketlerin muhendis ilanlarina bakabilirsiniz. İlk bir muhendislik fakultesinden mezun olma sarti ararlar. Ben baska turlusune sahit olmadim. En azindan calistigim sure boyunca. 5 yildan fazladir sektordeyim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lanaya

Siz neye sahit oldunuz bilmiyorum ancak su an bile kurumsal sirketlerin muhendis ilanlarina bakabilirsiniz. İlk bir muhendislik fakultesinden mezun olma sarti ararlar. Ben baska turlusune sahit olmadim. En azindan calistigim sure boyunca. 5 yildan fazladir sektordeyim.
    ilanlar temennidir. olmazsa olmaz değil. Bulabildiği en iyi adayı almak ister. 8 senedir sektördeyim çalışma arkadaslarımın yarısı bambaşka alanlardan gelmeydi.

2015 yılındaki bir habere göre sektörün 3 de biri alaylı. https://webrazzi.com/2015/01/19/turkiye-yazilim-gelistiricileri-anketi-2014-sonuclari/

Sektörün bazı tanınmış isimleri
    Mert susur - Fizikhttps://www.linkedin.com/in/msusur/
    Deniz irgin -https://www.linkedin.com/in/deniz-irgin-ab66b752/
    Bora kaşmer. İnşaat müh.https://www.linkedin.com/in/borakasmer/
    Fatih kadir akın myohttps://www.linkedin.com/in/fatihkadirakin/
    Adem ilterhttps://www.linkedin.com/in/ademilter/
    Gökhan şengün elektrik müh.https://www.linkedin.com/in/gsengun/
    Burak selim şenyurt matematikhttps://www.linkedin.com/in/burak-selim-%C5%9Fenyurt-b15537ab/

Google muhendislik fakultesinden mezun olma sartı arıyor mu sizce?

• Google'da uni mezunu olmamis Turk calisanlari soyler misin?

• Okurum bi ara

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Soruya neden yanıt vermedin ki. Arife tekrar gerekmez ancak tekrar etmek zorundayım:

Google muhendislik fakultesinden mezun olma sartı arıyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 3 Ağustos 2020; 13:41:58 >
  • Referans gormek istiyorum. Ben olani soyluyorum. Turkiye'de ve bir Turk forumunda oldugumuz icin bu baglamda konusuyorum. Ayrica belirtmeye gerek duymamistim Turkiye sartlarinda konustugumu. Ancak madem Turkiye sinirlarini astik sizden referans istiyorum.

Siz universite okumaya gerek yok Google'da ise girebilir demeye getirdiniz konuyu. O halde referans verebileceginiz ornekler olmali.

Google'ın iş ilanlarının tümü "BS degree or equivalent experience" tarzı başlar. Rasgele bir SS
    YAZILIMCI arkadaşlar şu kardeşinize yardım edin üniversite tercihi hakkında

Gördüğünüz gibi Google'da en temel backend işler için dahi diploma koşulu yok. Yeterli referans oldu mu :)

• Şu vonder.. denen adamın internete bakıp dünya alem üzerine ahkam kesmesinden bıktım, daha hiçbir yurtdışı deneyimi yok, bir yabancı nasıl oralarda iş bulur, bilmeden üfürüyor.
    Ben bunları yazmaktan bıktım burada:
    Sen yurtdışına diplomasız gidemezsin çünkü diplomasız yabancının vize kontenjanı yok, sadece niteliki iş kollarında var ve onun ilk koşulu 4 yıllık diploma. "Bachelor's degree or equivalent experience" ifadesinde equivalent exp'nin tanımı nedir belli değil, liseden sonra 5 yıl mı 10 yıl mı iş tecrübesi, non-US iş tecrübesini sayar mı, tümüyle İK memurunun insiyatifinde. Bir de onun üzerine 15 yıl ekleyeceksin, ilanda öyle diyor çünkü. Böyle ilanlara bakıp ıslak hayallere dalmayın, sen yabancı uyruklu olarak ağzınla kuş tutacaksın ki bir şansın olsun oralarda. Veya mahoni gibi uzaktan köle gibi çalışacaksın, artık ne verirlerse razı olacaksın.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.