Şimdi Ara

Yazılım mühendislerinin para basması

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
48
Cevap
0
Favori
1.338
Tıklama
Tüm Forumlar >> Web Tasarım - Programlama >> Yazılım Geliştirme >> MsSQL / MySQL >> Yazılım mühendislerinin para basması
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    10535 Mesaj

Almanya’da doktor un maaşı çok iyiymiş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Ankaratıplı kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

2. Linkten alıntı:

In der Radiologie sind die durchschnittliche Einnahmen 2.343.000 Euro, bei jedoch ebenfalls 1.493.000 Euro Aufwendungen. Obwohl dies lediglich etwa 36 % Reingewinn an den Einnahmen sind, bleiben stattliche 850.000 Euro Reingewinn pro Praxis (373.000 pro Praxisinhaber) bei diesem Beispiel.

Radyolojide muayenehanesinde ortalama (yıllık) gelir €2.343.000 fakat bunun €1.493.000'ı giderler (personel maaşı, malzeme, vs) yani bunun sadece %36'sı olan €850.000 net gelir ki o da muayenehane sahibi başına €373.000 'a (her bir muayenehane için ortalama 2.28 sahip var) denk geliyor.

Yani radyoloji muayenehanesi işleten bir doktor yılda ortalama €373.000 gelir elde ediyor fakat bu, gelir vergisi kesilmiş rakam mı (yani muayenehane başına €1.493.000 olan gider rakamına muayenehane sahiplerinin gelir vergisi de ekli mi) ona da bakmak gerekli. ekli değilse yani bu rakamdan gelir vergisi kesilecekse yıllık brüt €250.000 geçtiği için %42 gelir vergisi kesilir ki o durumda yıllık gelir net 216.000 olur. Yani muayenehane açarak ve en yüksek gelir getiren alanda çalışsan dahi eline aylık net €18.000 geçer ki bu da asgari maaş olan €1600- €1700'ün ortalama 11 katı. Almanya'da serbest programcılık yapan kişiler arasında (saat başı ücret olarak) asgari x 15'i alan kişiler var. Yani konuya bu açıdan bakınca doktorlara Almanya'da yüksek maaş olayı yok.

Makalede yer alanhttps://www.praktischarzt.de/arzt/verdienst-gehalt-facharzt/ linkini tıklayınca

Während sich ein Assistenzarzt, nachdem er ein außergewöhnlich gutes Abitur gemacht und im Schnitt sieben Jahren harten Studiums hinter sich gebracht hat, über ein Einstiegsgehalt um ca. 4.500 € brutto monatlich freuen darf.

deniliyor yani ==> İyi bir üni bitirmiş 7 yıl okumuş yeni mezun bir doktor aylık €4500 brüt maaşla yetinmek zorunda.

€4500 brüt aylıkhttps://www.brutto-netto-rechner.info 'da cocuksuz bir bekar için net €3100 demek. Yani Almanya'daki asgarinin 2 katı bile değil. Aynı oranla türkiye'de yeni mezun bir doktor 4000TL net maaş alması gibi birşey yani bu durumda Türkiye'deki doktor maaşları Avrupaya oranla gayet iyi olduğu sonucu çıkar ki bu hiç te şaşırtıcı değil cunku sağlık lobisi Türkiye'de oldukça güçlü aynı zamanda toplumsal kültür olarak da doktorlara iyi ücret vermek kanıksanmış durumda.

|
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    1 Not

Hocam asılsız bilgi o arkadaş yanlış anlamış.Almanya Avrupada en düşük doktor maaşı veren ülkelerde biridir yukarıda ki arkadaş düzgünce açıklamış.
    |
    |
    alimmm78 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ayrıca Almanya'da sağlık sektörüne karşı faaliyetler de var. Örneğin kemo ve radyoterapi tedavi etmiyor direkt öldürüyor, aşı yaptırdım kalıcı beyin hasarına uğradım blog siteleri ve basılmış birçok kitap ve çalışma var; hepsinin kaynak ve belgesini gönderebilirim. Almanya da şu anda yaşlı nüfus cok fazla olduğundan daha cok hemşire ihtiyacı var. Doktor ihityacı yok.

|
    |
    Vizyon reis kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

https://www.merkur.de/leben/karriere/gehalt-arzt-viel-verdienen-aerzte-zr-9776779.html

2011 verilerine göre sadece devletin verdiği saf maaş içinde 72 stunde nöbet parası ve ek ödemeler yok
    |
    |
    vonderplanitz kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

doktor ihtiyacı yok mu herhalde takip etmiyoursunu

http://www.hurriyet.com.tr/avrupa/almanyada-doktor-ihtiyacimiz-artiyor-41203999

sağlık uzmanları doktor istiyoruz diyorlar her yerden gidiyorlar hatta şu anda sadece doktorlar için almanca kursları açan yerler var ya da sınıfların büyük kısmını ya doktorla ya da doktor adayları dolduruyor

hatta sınava bile gerek yok diyorlar sadece b2 ya da c1(eyaletten eyalete değişiyor) saedce dil bilin sınavsız gelin diyorlar gitmesi çok kolay olduğundan bayaa giden var sizin kaynağı da atarsınız sevinirim
    |
    |
    vonderplanitz kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Oradaki 2018 doktor ücret tablosuna göre 'spesyalist' yani (tahminen) belli süre deneyimli doktor maaşı yıllık brüt €84.000. aylık maaş €7000 yapar. Bu €7000 'lik maaştan kabaca €1400 gelir vergisi ve yaklaşık €600 de emeklilik, işsizlik , hastalık ve bakım kesintileri yapılır. Bunların 3'ünden (emeklilik, işsizlik , hastalık) muaf olsun, kesintiye €100 diyelim, aylık net €5500 ele geçer ve bu da asgari x 3.4 maaş demek. Almanya'da asgari x 3.4 maaş iyi kategorisinde fakat 'cok iyi' denilecek bir kategoride maaş değil.

|
    |

Hocam rica ediyorum konunun temasının dışına çıkıp konuyu sabote etmeyin konumuzun adı "yazılımcıların para basmasıdır" doktor maaşının düşüklüğü veya yüksekliği değildir.Ha ben memnun değilim diyorsanız o zaman Ankara tıpı bırakın direkt yazılımcı olun
    |
    |

yazılımcılar para basması şu anki çağımızda zaten normal ilerde daha da kazanacak zaten ama diğer mesleklerin de verilen emeğinin almasından yanayım ama siz karşıysanız normal karşılarım her görüşe açığım

yazılımcılar için ayrı parantez açarsak da türkiyedeki şirketlerin de bu gibi paraların verilmesini çok isterdik ama şu an yüksek maaşı aselsan veriyor o da yıllık 20-25 bin dolar artması gerek bence
    |
    |
    Vizyon reis kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    1) Su linkte daha doğru bilgiler mevcut (https://www.mtu.edu/engineering/outreach/welcome/salary/). Bu veriye gore bilgisayar mühendisleri degil de, elektronik mühendisleri(computer hardware engineer) daha fazla kazaniyor gibi gorunuyor.
    2) San Francisco'daki 100.000$ ile Houstan'daki 100.000$ ayni degil (San Francisco'da median ev fiyatı 1.3 Milyon$ di en son baktigimda, Houstan'da ise 2-300.000$ civarındaydı, bu aradaki fark bile yıllık fazladan 80.000$ maas gerektiriyor, yani biri 100.000$ Maas aliyorken, oburu 180.000$ Maas almalı ki, hayat standartları ayni olsun).
    Yazılım mühendisleri daha çok hayatin daha pahalı olduğu yerlerde kümelenmiş durumdalar (San Francisco/Silikon Vadisi, Seattle, New York/Manhattan etc.) ama ornek olarak petrol mühendisleri daha çok Teksas gibi hayatin gorece daha ucuz olduğu yerlerde kümelenmiş. Bir de, California maaşın %5-10 arasını gelir vergisi olarak alıyor, Teksas ise gelir vergisi almıyor.
    3) Ornegin Google, Apple, HP,FB gibi şirketlerin ilk kurulduğu yer olan Silikon vadisindeki Palo Alto bölgesinde, yıllık 250.000$ dan az kazananlara kira yardimi yapmayı dusunuyorlardi 1-2 sene once.
    Silikon Vadisinin neredeyse tamaminda, yıllık 110.000$, kira yardimi almaya hak kazanacak kadar düşük bir miktar. Ancak ortalama bir 2-3 odalı ev kirasıni karsilamaya yetiyor. Ama Houstanda 110.000$ ile baya rahat bir hayatiniz olur.
    4) Yukarıdaki verdigim bilgiler isiginda, söyledikleriniz çok mantikli durmuyor.

Bir de amerikadan ornek vermişsiniz. Ne kadar güvenilir bilmiyorum ama suradan karsilastirma yapabiliyorsunuz:https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=United+States&city1=San+Francisco%2C+CA&country2=Turkey&city2=Ankara&amount=17750&displayCurrency=USD
    Google, Facebook gibi baya kalburüstü şirketlerin, Silikon Vaidisinda, uzman mühendislere verdigi maas bile median yıllık brut 350.000$ civarı. Bunun ayligi yaklaşık 17.750$ net ediyor. Hayat standardı bakımından bu Ankara'da yaklaşık 21000 TL ediyor. Bu da, Aselsan, Havelsen, Turkcell gibi şirketlerde, benzer tecrübede insanlara verilen maasa çok yakin. Bu arada, Aselsan ve Havelsanda bilgisayar mühendisinden çok, elektronikçiler calisiyordu en son.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mghfreud -- 7 Aralık 2019; 7:13:48 >

• Teğmen
    167 Mesaj

Numbeo zırva tamamen. Dolar kuru yüksek olduğu için bizdeki tüm fiyatları düşük gösterip, her şeyi dolar üzerinden kıyaslıyor, böylece TR’de çoğu şeyin ABD’den ucuz olduğu gibi gülünç bir sonuç çıkartıyor ortaya. Numbeo’dansa kişinin yaşam maliyetini karşılaştırmak için iki ülke arasındaki belli masraf kalemlerini “birim” bazında, objektif verilere dayandırarak karşılaştırması daha sağlıklı olacaktır.

Saçmalığa bakın:

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Turkey&city1=Istanbul&country2=United+States&city2=Dallas%2C+TX&displayCurrency=USD

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ksenofanex -- 7 Aralık 2019; 10:4:42 >
    |
    |
    mghfreud kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
    172 Mesaj

Hocam, belirttiginiz seylerde, sitenin yanlis yaptigi birsey goremedim. Biraz daha acar misiniz? Madde madde listelerseniz sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Ksenofanex kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Gayet basit ve anlaşılır yazdım aslında. Aşağıdaki linki baz alarak anlatıyorum tekrar:

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Turkey&country2=United+States&city1=Izmir&city2=Austin%2C+TX

1-) Bu tarz kıyaslamalar birim bazında, yani kur dahil edilmeden, ceteris paribus şeklinde hesaplanmalı. Çünkü parası çok değersiz olan ülkelerin(Mesela TR) para birimi değersiz olduğu için, USD üzerinden kıyas yapıldığında, ülkelerindeki her şey yanıltıcı bir şekilde "çok ucuz"muş gibi görünür. Mesela TR'de ortalama 20 lira olan Big Mac Menü, Austin'de 6 $ olmasına rağmen, sırf USD üzerinden hesaplandığı için, TR'de daha ucuzmuş gibi "görünür". Neden? 20 lira güncel kur üzerinden 5.78'e bölünüp dolar karşılığı bulunur, bu durumda da 3.46 $ gibi bir rakam çıkar TR fiyatı için. Saçmalığın daniskası. Doğrusu birim bazında karşılaştırmak olmalı. Yani? 6 < 20. Kazanan kim? Austin. Numbeo ne diyor? Austin TR'den %128 daha pahalıdır diyor. Neremle güleyim bilemedim. Doğrusu: İzmir'deki Big Mac fiyatı, Austin'den %225 daha pahalıdır olacak.

2-) Alım gücü kıyaslaması ve yaşam maliyeti hesaplaması bu şekilde yapılmaz. En kaba kıyas şu şekilde yapılır: İki ülkedeki asgari ücretin değerini belirler, o ücretle belli kalemleri/ürünleri kaç saat çalışarak alabileceğini ve asgari ücretiyle kaç tane alabileceğini hesaplayarak kıyaslar. Rasyonel ve makul olan budur.

3-) En alttaki "Local Purchasing Power in Austin, TX is 255.28% higher than in Izmir" maddesi ayrı komik. Niye böyle çıkıyor? Çünkü gidiyor, İzmir'deki "ortalama" geliri dolar üzerinden hesaplıyor, bize de katıla katıla gülmek kalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ksenofanex -- 7 Aralık 2019; 18:59:23 >
    |
    |
    mghfreud kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
    172 Mesaj

Hocam,
    Konunun disina cikiyoruz ama, senin söylediklerin maalesef doğru yöntemler degil.
    1) Ornek vermek acısından, Japonyada big mac 630-700 yen. Senin dediğine gore, 630 >20, kazanan Turkiye. Mesela yarin cikip, turk lirasından 1 sıfır atsak, senin dediğine gore,bir Gunde, turkiye amerikadan daha iyi biryer olacak bu karsilastirmalarda.
    Ayrica, turkiyede yıllık enflasyon %10 diyelim. Amerikada %0 diye varsayalım (%1.8 en son veri). YAklasik 7 sene sonra, enflasyondan dolayı mac 20 degil de 40 lira olacak. Ama insanlar da ayni oranda zam alırsa, onlar maaşlarıyla ayni miktarda mac alabilecekler. Yani alim güçleri değişmeyecektir. Ama senin metrigine gore turkiye %100 kötüleşmiş olacak.

2) Alim gucu kiyaslamasi, ortalama gelirin, ne alabilecegini karsilastirarak yapılır. Bunun icin bir sepet belirlenir. (Enflasyon sepeti gibi), Ortalama bir insanin aylık neleri, ne kadar tükettiği bu sepete dahil edilir.

Basitlestirmek acısından, benim aylık tüketimim 24 yumurta, 2 galon sut olsun.
    - Bunun Ankaradaki maliyeti 8.55 (tl/12 yumurta)*2 + 16.71(tl/galon sut)*2 = 50.52 TL.
    - Bunun San Franciscodaki maliyeti 3.15 ($/12 yumurta)*2 + 4.08 ($/galon sut)*2 = 14.46$.

YAni, Ankarada benim 50.52 liraya sagladigim hayat standardını, ben San Franciscoda 14.46$ a sağlıyorum. Bak bu sepetin oranı, dolar kuruyla dogrudan baglantili degil.
    Ayni sekilde, site de ortalama insanin 1 ayda neleri ne kadar tüketeceğiniz hesaplamış, buna gore, San Francisco'da 17.750$ ile alabildiğini, Ankarada 21000 TL ile alabiliyorsun diyor. Yani kurun hiç onemi yok.

Kurun onemi surda ortaya cikiyor. Ben mesela SAn Franciscoda yaşıyorum. Ayda 10000$ masrafım var. Ankarada bir şirketle görüştüm. Onlarla Maas pazarligi yaparken, 10000$ ile aldigim seyleri, Ankarada kaca alabiliyorum diye bakıyorum. Site yaklaşık 12000 TL diyor. Maas pazarligini buna gore yapabilirim.

Alim gucu hesaplarken de, bu sepetten, "amerikada ortalama gelir kac tane alabiliyor", "turkiyede kac tane alabiliyor" diye bakıyor. Zaten adi üstünde, "alım gucu". "Ortalama insan ne kadar tuketebiliyor?" sorusunu cevaplamaya calisiyor. Bunu da, amerikadaki gelir turkiyede ne kadar tuketebilir diye bakarak hesaplamıyor. "Amerikada ki biri ,amerikada ne kadar tuketebiliyor", "turkiyedeki biri turkiyede ne kadar tuketebiliyor", bunların tükettiğinin oranı ne? Kurun direk bir onemi yok.

Burada itiraz edebileceğin konular:
    1) sepetin icerigi. Diyebilirsin ki, insanlar bunları tüketmiyor. Sepetin icerigi yanlış.
    2) Fiyatlar guncel/dogru degil.
    Ama bunlar konusunda itirazda bulunmamissin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mghfreud -- 7 Aralık 2019; 20:37:38 >
    |
    |

• Teğmen
    167 Mesaj
    quote:

1) Ornek vermek acısından, Japonyada big mac 630-700 yen. Senin dediğine gore, 630 >20, kazanan Turkiye. Mesela yarin cikip, turk lirasından 1 sıfır atsak, senin dediğine gore,bir Gunde, turkiye amerikadan daha iyi biryer olacak bu karsilastirmalarda.

O yüzden ben de dedim ya anlamlı bir kıyas, asgari ücret ve birim bazındaki karşılaştırmalar üzerinden yapılır diye. Ben ülkelerdeki kıyaslar birim bazı üzerinden yapılsın demedim, Numbeo'nun yaptığı yanlış dedim. Tablolarda ürünleri $ üzerinden gösterip TR'yi ucuz gösteriyor veya tam tersi. Her halükarda kuru düşük olan ucuz görünüyor. Aynı şekilde kıyas yaptığında da $'ı esas aldığı için kıyaslamalarda $ fiyatı düşük olan ülkeyi ucuz addediyor. İzmir'in Dallas veya Austin'den hem alım gücü hem de birim bazındaki fiyatlar konusunda düşük olmasına imkân var mı? Yok. Ama Numbeo saçma metodolojisiyle öyle olduğunu iddia ediyor.

quote:

Ayrica, turkiyede yıllık enflasyon %10 diyelim. Amerikada %0 diye varsayalım (%1.8 en son veri). YAklasik 7 sene sonra, enflasyondan dolayı mac 20 degil de 40 lira olacak. Ama insanlar da ayni oranda zam alırsa, onlar maaşlarıyla ayni miktarda mac alabilecekler. Yani alim güçleri değişmeyecektir. Ama senin metrigine gore turkiye %100 kötüleşmiş olacak.

Üstte yazdığım şeyde anlattım ne anlatmak istediğimi. Onun dışında TR'de hiçbir zaman zamlara enflasyon yüzdesi kadar zam yapılmadı. Sorun orda zaten, ülkedeki açlık sınırının asgari ücretten yüksek olması, paranın değersiz olması, zamların her zaman enflasyonun altında olması, alım gücünün korunmaması.

quote:

Alim gucu kiyaslamasi, ortalama gelirin, ne alabilecegini karsilastirarak yapılır. Bunun icin bir sepet belirlenir. (Enflasyon sepeti gibi), Ortalama bir insanin aylık neleri, ne kadar tükettiği bu sepete dahil edilir.

Basitlestirmek acısından, benim aylık tüketimim 24 yumurta, 2 galon sut olsun.
    - Bunun Ankaradaki maliyeti 8.55 (tl/12 yumurta)*2 + 16.71(tl/galon sut)*2 = 50.52 TL.
    - Bunun San Franciscodaki maliyeti 3.15 ($/12 yumurta)*2 + 4.08 ($/galon sut)*2 = 14.46$.

YAni, Ankarada benim 50.52 liraya sagladigim hayat standardını, ben San Franciscoda 14.46$ a sağlıyorum. Bak bu sepetin oranı, dolar kuruyla dogrudan baglantili degil.
    Ayni sekilde, site de ortalama insanin 1 ayda neleri ne kadar tüketeceğiniz hesaplamış, buna gore, San Francisco'da 17.750$ ile alabildiğini, Ankarada 21000 TL ile alabiliyorsun diyor. Yani kurun hiç onemi yok.

Evet, bu konuda itirazım yok zaten. Benim sorunum Numbeo'nun şu şehirde şu kadar parayla yaşarsın, bu şehirde bu kadar parayla demesi değil. Şehirler arası ürün fiyatlarını karşılaştırdığı tabloda, parametre olarak aldığı para birimi üzerinden kıyas yapması.

quote:

Kurun onemi surda ortaya cikiyor. Ben mesela SAn Franciscoda yaşıyorum. Ayda 10000$ masrafım var. Ankarada bir şirketle görüştüm. Onlarla Maas pazarligi yaparken, 10000$ ile aldigim seyleri, Ankarada kaca alabiliyorum diye bakıyorum. Site yaklaşık 12000 TL diyor. Maas pazarligini buna gore yapabilirim.

Katılıyorum sana o konuda, o konuyla ilgili bir sorunum yok zaten. Kendine şu soruyu sor, nasıl oluyor da benim attığım linklerde Dallas ve Austin'in fiyatlarının hem İzmir'den pahalı olduğunu iddia edip

“Consumer Prices in Austin, TX are 104.79% higher than in Izmir
    Consumer Prices Including Rent in Austin, TX are 188.26% higher than in Izmir
    Rent Prices in Austin, TX are 628.74% higher than in Izmir
    Restaurant Prices in Austin, TX are 227.98% higher than in Izmir
    Groceries Prices in Austin, TX are 122.49% higher than in Izmir“

Aynı anda şunu;

"Local Purchasing Power in Austin, TX is 253.23% higher than in Izmir"

diyor? Yani benim sorunum Indices Difference tablosu ve iki şehri kıyaslarken iki şehrin altında fiyatların seçilen para birimine göre kıyaslanıp, fiyatların yazdığı kategorilerin ve o kategorilerin en sağında Differences kısmında o para birimi üzerinden hesaplaması. Böyle olunca yurdum insanı TRY veya $ üzerinden fiyatları kıyaslayıp, oha lan, ABD TR’den pahalıymış anlamı çıkarabilir. Benim sorunum burda.

Şurda açıklamış metodolojiyi:

https://www.numbeo.com/cost-of-living/cpi_explained.jsp

Şu sayfadaki ayarları kişinin kendisine uyacak şekilde düzenleyip, şehirleri bunun gibi iki ayrı sayfada, kendi para birimlerinde kıyaslaması daha makul:

https://www.numbeo.com/cost-of-living/city-estimator/in/Austin?Recalculated=Submit+to+Recalculate&displayCurrency=USD&members=1&restaurants_percentage=10.0&inexpensive_restaurants_percentage=50.0&drinking_coffee_outside=100.0&going_out_monthly=4.2&smoking_packs_per_day=0.0&alcoholic_drinks=25.0&type_of_food=0&driving_car=0.0&taxi_consumption=0.0&paying_for_public_transport=Monthly%2C+All+Members&sport_memberships=100.0&vacation=0.0&clothing_and_shoes=50.0&rent=none&kindergarten_count=0&private_schools_count=0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ksenofanex -- 8 Aralık 2019; 1:57:45 >

• Teğmen
    172 Mesaj

1) Hocam baya konuda bence yanlis yaklasimlarin oldugunu düşünüyorum ama konunun çok disina ciktik. Bu yüzden bu tartismayı çok uzatmayacağım, istersen yeni bir konu ac, ayrintili orda fikirlerimizi paylasalim. Pazar günü biraz zamanım var, ek bilgi verebilirim, ama pazardan sonra is sebebiyle yogun oldugumdan pek yazamam önümüzdeki haftasonuna kadar.

2) Numeo sitesini inceledim, ben bu siteyi Ankarada ve San Franciscodaki yazılım mühendislerinin alim gücünü karsilastirmak icin kullandım. (Bunu karsilastirmak icin bu siteyi kullanmamda bir sorun görmemişsin). Ben de metodolojilerine baktım. Metodolojilerinde bir eksiklik yok. Tek sorun olabilecek konu, fiyatların yanlış toplanmış olabilecegi ama Turkiyeyi ve San Franciscoyu bilen biri olarak, fiyatların yaklaşık olarak doğru oldugunu düşünüyorum kendi tecrubeme gore. Bu nedenle, benim kullanım aracıma gore, "Numbeo zırva tamamen" önermesi yanlış oluyor.

Önceki mesajlarimda da belirttigim gibi, bu datayı kullanarak, "Google ve Facebookta calisan, senior mühendisin maaşı yaklaşık olarak Ankarada Aselsan Havelsan Turkcell vb. gibi şirketlerde benzer rollerde calisan mühendisle ayni hayat standardını sunuyor." sonucuna varabiliyoruz Tek söylediğim bu. Bu yüzden, eğer tek derdiniz hayat standardinizi yükseltmek ise, Turkiyede iyi sirktlerden birine girmek, size Silikon Vadisinde, Google, Facebook da senior mühendis olmakla ayni hayat standardini sunacağından, Aselsan , Havelsen Turkcell ayarında şirketlere girebiliyorsaniz, gurbete gitmenize gerek yok.
    |
    |

Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
kolayoto.com
bankalar.org
emek server
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,641
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.