Şimdi Ara

Yazılım mühendislerinin para basması

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
50
Cevap
0
Favori
1.385
Tıklama
Tüm Forumlar >> Web Tasarım - Programlama >> Yazılım Geliştirme >> MsSQL / MySQL >> Yazılım mühendislerinin para basması
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    1 Not
    Arkadaşlar öncelikle başlığın üslubu için şimdiden kusura bakmayın. asıl anlatmak istediğim bilgisayar mühendislerinin diğer meslektaşlarına açık ara bir şekilde fazla kazanıyor olmasıdır.Öncelikle mühendislerinin Amerikada ki yıllık maaşlarına bakalım

Amerikada eşit düzeyde kariyer olan kişilerin senelik medyan maaşları.

Software engineer maaşının medyan ortalaması 110.000$

Hidrolik sistemler mühendisinin medyan maaşı(son derece zordur) 71.000$

Elektirik güç sistemleri 85.000$

Kimya Mühendisliği 73.000$

Uçak Mühendisliği 76.000$

elektronik mühendisliği 82.000$

inşaat 82.000$

Sadece maaş olarak değil gerek iş bulma kolaylığı olsun gerek çalışma koşulları olsun yazılım işleri diğer meslektaşlarına oranla açık ara önde.Türkiye de ise bu fark korkutucu seviyede.Bu yıl İtü inşaat'dan mezun olanların yarısı hala iş bulamamış olmasına rağmen Denizli de bilgisayar okuyan adamlar bile iş sahibi(bkz:İnşaat krizi)Şuan yazılım hiç bitmeyecek hiç modası geçmeyecek bir bölüm olduğundan İtü de inşaat okumaktansa kocaelinde bilgisayar okuyun daha iyidir.

Edit:Geçen yıl kocaeli bilgisayarın taban puanı İtü inşaatı geçmiş hiç şaşırmadım.Ha bana kalırsa sütçü imam bilgisayar bile İtü inşaattan daha iyidir de neyse.

|
    |

• quote:

Önceki mesajlarimda da belirttigim gibi, bu datayı kullanarak, "Google ve Facebookta calisan, senior mühendisin maaşı yaklaşık olarak Ankarada Aselsan Havelsan Turkcell vb. gibi şirketlerde benzer rollerde calisan mühendisle ayni hayat standardını sunuyor." sonucuna varabiliyoruz Tek söylediğim bu. Bu yüzden, eğer tek derdiniz hayat standardinizi yükseltmek ise, Turkiyede iyi sirktlerden birine girmek, size Silikon Vadisinde, Google, Facebook da senior mühendis olmakla ayni hayat standardini sunacağından, Aselsan , Havelsen Turkcell ayarında şirketlere girebiliyorsaniz, gurbete gitmenize gerek yok.

Katılmıyorum, hem de hiç. Öyle bir sonuca varmıyoruz. Davulun sesi uzaktan hoş gelir. Neden?

1-) Aselsan-Havelsan gibi devletle sıkı ilişkiler içinde olan şirketlere girmek için istisnai yeteneklerin yanında torpil de gerekir. Devletle haşır neşir olduğun için işin stresi, baskılar, mobbing çok çok daha ağır. Çalışma saatleri konusuna girmeye bile gerek yok. Girdiğinizde bile emeğinizin ABD'deki global teknoloji şirketlerinde olduğu gibi değer göreceğinin garantisi yok. Bizim ülkemizde teknoloji, yazılım ve startup kültürü oturmuş değil. İnsanlar yazılımın, mühendislerin, yüksek teknolojinin değerini ve anlamını kavramıyor, kavrayamıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/02/03/aselsan-muhendisi-yurt-disinda-calisma-kararinin-gerekcelerini-anlatti/

https://www.independentturkish.com/node/24501/haber/bir-beka-sorunu-olarak-beyin-g%C3%B6%C3%A7%C3%BC%E2%80%A6-t%C3%BCrkiye-%E2%80%9Cakl%C4%B1n%C4%B1%E2%80%9D-neden-kaybediyor-gidenler-ve

Bahsettiğin kurumlardaki mühendislerin can havliyle yurt dışına kaçıp gitmesinin bir sebebi var:

https://www.independentturkish.com/node/14551/haber/devlet-aselsan-roketsan-gibi-kritik-kurumlardan-ayr%C4%B1l%C4%B1p-yurtd%C4%B1%C5%9F%C4%B1na-giden

quote:

Neden ayrılıyorlar?

Anketin en önemli sorusu çalıştığı kurumdan ayrılma sebebinin ne olduğu. Her dört katılımcıdan biri kariyer, yükselme ve mesleki gelişim olanaklarının sınırlı olması sebebiyle ayrıldığını belirtmiş. Fırsat eşitliğinin olmaması, maaş ve sosyal hakların yetersizliği, ayrımcılık, baskı ve adaletsiz uygulamalar da öne çıkan ayrılma sebeplerinden. Yıllık izin hakkını kullanamamak ve yoğun iş temposu nedeniyle iş ve özel yaşam dengesini kuramamak da ayrılma sebepleri arasında gösteriliyor.

quote:

Mühendisler neden yurtdışını tercih ediyor?

Anket sonuçlarına göre daha yüksek maaş ve sosyal haklar nedeniyle yurtdışına giden mühendislerin oranı yalnızca yüzde 6. En çok yurtdışında yaşama deneyimi edinme, mesleki kariyer olanakları ve çalışanlara değer verildiği için bu karar alınıyor.

2-) Google, Apple vb. yüksek teknolojili şirketler sadece SF'de konumlanmış değil. SF'den daha ucuz, daha yeni ve daha çok potansiyeli olan şehirler var. Mesela Austin. Bunun gibi yaşam maliyeti daha düşük yerlerde yaşamakla, TR'de yaşamak allah aşkına nasıl aynı olabilir?

https://www.beseen.com/blog/talent/25-tech-companies-hiring-in-austin/

https://www.wikiwand.com/en/Silicon_Hills

Şehir olmak zorunda bile değil:

https://seyler.eksisozluk.com/abdde-kasabada-yasayan-birinin-agzindan-amerikada-bulunup-turkiyede-bulunmayan-seyler

Yok öyle bir hayat standardı TR'de. Yıllık izne çıktığında bile yurtdışına tatile gitmek için paranın değersizliği yüzünden 10 defa düşünmen gerekiyor. Mecburen yurt içinde tatile çıkmak zorunda kalıyorsun. Onda da iş ahlakından, regülasyonlardan yoksun, bir otel baronu tarafından olan Turizm Bakanı'nın soygununa uğruyorsun. "Oteller dolu olduğu için bu bayramda 9 günlük tatile gerek yok" diyen şahıstan bahsediyorum. Kendi ülkende sana kendini değersiz hissettiriyorlar, sırf yabancı turistten döviz kazanabilmek uğruna. Gecelik otel fiyatları Alaçatı, Bodrum, Antalya gibi yerlerde uçuk durumda. İnsanın en temel hakkı olan tatili, kafa dinlemeyi bile çok görüyor, lüks olarak dayatıyor bu ülke kendi vatandaşına.

22 bin lira maaş alsan bile, ABD'de baz modeli 20 bin $'den başlayan Toyota Corolla Hybrid'i 160.000 tl'den, anca kredi çekerek alabiliyorsun. Türkiye'deki yüksek faiz oranları nedeniyle ödeyeceğin uçuk kredilere girmiyorum bile.

SF ve NY dışında makul düzeylerde olan ev fiyatlarıyla, mühendis maaşıyla rahatlıkla ev alabiliyorsun. TR'de hem emlak balonundan hem de kan emici müteahitlerden dolayı İzmir'de güzel, yeni yapılmış, modern, merkezi bir yerden 3+1 ev alabilmek için MİNİMUM 600 bin tl'yi gözden çıkarman gerekiyor. ABD'de CA, NY ve Washington DC dışında 450 bin $'a alabileceklerinin sınırı yok. Texas'ta median house value 200-300 k $.

İzmir'de dağın başında, 10 yıllık, güvenlikli bir site, güvenlik ve otopark dışında başka hiçbir numarası yok. 3+1 net 165 metrekare evin fiyatı 700.000 tl. Şehir merkezine arabayla 10 dk civarı:

https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-trio-evleri-sitesi-nde-bakimli-3-plus1-satilik-daire-587727676/detay

Merkezi yerlerdeki fiyatları üç aşağı beş yukarı tahmin etmişsindir:

https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-mavisehir-sports-karsisi-atakent-lisesi-yani-satilik-3-plus1-daire-645756773/detay

Dandik eski püskü, 20-25 yaşındaki ev bile neredeyse 1 milyon tl.

Halbuki Austin'de şehrin göbeğinde de şöyle bir ev alınabiliyor:

https://www.zillow.com/captchaPerimeterX/?url=%2fhomedetails%2f2305-E-22nd-St-2-Austin-TX-78722%2f83125237_zpid%2f&uuid=c56f8410-19e0-11ea-818f-b1d56f10e3cd&vid=

https://www.austinrealestate.com/listing/4678849-803-patterson-ave-803-austin-tx-78703/

Yine ABD'de 700 $ olan iPhone 11 64 gb, TR'de ortalama 7000 tl. Aradaki fark sadece kurdan değil, devletin haraç adı altında aldığı, fahiş vergilerden de kaynaklanıyor. Niye böyle? Çünkü burda göstermelik demokrasi var. Güç tepede toplanmış durumda, adalet, eşitlik, refah, demokrasi, özgürlük gibi kavramlar sadece laf arasında ve hayallerde var.

Austin'de 1 gbps internet 60-70 $, ISP'lere göre değişmekle birlikte. Google 1 GBPS interneti 70 $'a sağlıyor. TR'de aynı internet aylık ortalama 700 tl.

ABD'de en üst düzey, "pc masterrace" diye tabir edilen oyuncu bilgisayarları hadi taş çatlasa 3500 $ tutuyorken, TR'de minimum ama minimum 20 bin liraya toplanıyor. Aylık 20 bin birim para kazanan adam ABD'de maaşının %18'iyle en üst düzey bilgisayarı alabilirken, TR'deki en yüksek maaşlardan birine sahip olan mühendisin aynı seviyede bilgisayarı toplayabilmesi için maaşının tamamını, 20 bin TL'yi gözden çıkarması gerekiyor. Sen gelmiş diyorsun TR de benzer yaşam standartları sunuyor aynı maaşa?

Her şey ama her şey çok pahalı Türkiye'de. Her şey lüks adeta.

3-) Yaşam standartları ve refah seviyesi sadece parayla ölçülmez. Eğer senin ülkende enflasyon sürekli çift hanelerdeyse(hiçbir zaman enflasyon oranı kadar zam yapılmasını bekleme), işsizlik tüm zamanların en yüksek seviyeleri olan %14 civarlarında geziyorsa ve geniş işsizlik %20 ise, paran sürekli devalüe oluyorsa, risk primin tavan yapmışsa, benzinin litresi 7 liraysa, yargı erki bağımsızlığını kaybetmişse, kimse bu ülkedeki yaşam standartlarının ve refah seviyesinin ABD'yle "benzer" olduğunu ve "gurbete" gitmeye değmeyeceğini söyleyemez.
    Vizyon Reis, tam sana göre bir site buldum. Freelancer'ların günlük ücretlerini ilan ettikleri Malt.com

Fransa, İtalya vs altsitelerinden Almanya altsitesindeki Java geliştirici ücretleri.

https://www.malt.de/s?q=java

Görüldüğü €500'ün altında rakam az. Onlar da daha cok Yunan, Ukrayna, Cezayir vs kökenli kişiler. Alman kökenli geliştiriciler €600-€1000 arasında ücret talep ediyorlar.

Para basmak ifadesi Türkiye dışına cıktığında doğru. Portekiz nedir, ufacık bir ülke. Nitelik ve deneyimin varsa Portekiz gibi ufacık ülkede dahi Java geliştirici isen iyi para kazanırsın.

mghfreud 'un "Aselsan , Havelsen Turkcell ayarında şirketlere girebiliyorsaniz, gurbete gitmenize gerek yok" önerisi IT sektörünü diploma ve firmalara endeksliyor. Bahsettiği firmalar, devletten imtiyaz koparmış, devlet sayesinde iş yapabilen yerler yani orada alacağın yüksek para gerçekten yüksek degerde bişey ürettiğin için değil, sadece oraya girebildiğin için alacağın paradır. Diploma ise müfredatçı eğitim sistemi ve ona bağlı yüzbinlerce akademik ve idari personelin geçimini sağladığı eğitim ekonomisinin devamı için gereklidir, 4+ yılını ve paranı alır. Yok yok, direkt almasa bile o üni'deki prof'un çaycının maaşı ödediğin vergilerden yine alınıyor. Yetenekli isen, iyi bir kitap ve laptop'ta 1 haftada öğrenebileceğin Java 'yı 4 ayda öğreterek geçim sağlarlar. Turkcell Aseslan vs, yerler bu eğitim sistemini desteklemek için oralardan diploma almış kişileri işe alır. Ortada danışıklı bir faaliyet var.
  • Yarbay
    5948 Mesaj
    Vizyonun oldukça genişmiş Reis :)

Fakat Amerika'daki hesap Türkiye'deki çarşıya uymaz :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    quote:

Orijinalden alıntı: vonderplanitz

Vizyonun oldukça genişmiş Reis :)

Fakat Amerika'daki hesap Türkiye'deki çarşıya uymaz :)
    Konu sahibi haklı.

ODTÜ inşaat mühendisliğini bitirmiş arkadaşım beklentisinin çok daha altında çalışıyor. Yeni mezun durumundan kurtulsa dahi hedeflediği maaşı alamıyor. Bilgisayar mühendislerinde ise orta düzey bir okulu yeni bitirmiş biri bile kendini geliştirebildiyse asgari ücret x2 alıyor.

Üniversite sıralamaları da bunu gösteriyor. BOUN İnşaat Müh. neredeyse Hacettepe Bilg. Müh.'e denk. Bizim zamanımızda BOUN'un en kötü bölümü bile muazzam sıralamalarla alırdı. Şuanki ODTÜ, Boğaziçi, Bilkent üçlüsünün Bilg. Mühendisliği sıralamalarına girmiyorum bile.

Bu arada ABD'de uzay mühendisleri çok iyi para alır. Uzay mühendisleri 115 bin dolar alırken, makine mühendisleri 87 bin dolar alıyor. Yine de bilgisayar mühendislerinin iş sahası çok geniş ve mezun sayısı ne kadar artarsa artsın iş bulma imkanı hep var. Ölmeyecek mesleklerden bir tanesi.
    https://www.bls.gov/ooh/architecture-and-engineering/aerospace-engineers.htm
    https://www.bls.gov/ooh/architecture-and-engineering/mechanical-engineers.htm
    |
    |

• Onbaşı
    27 Mesaj
    Aynen bu yüzden asla inşaata gelmeyin, herkes yazılım öğrensin arkadaşlar, yazılım sektöründe diplomanın da ekstrem önemi olmuyor makine, elektrik, endüstri okuyan arkadaşlar da yazılım öğrenin ve kendinizi gelistirin, yazılım alanına ilerleyin. Benim tanıdığım bilgisayar dışı mühendisliklerden mezun olup yazılımcı olmuş çok tanıdığım var.Artık maaşların da iyi olduğunu gördüğümüze göre hepimiz yazılım öğrenebiliriz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Böyle yazılımcıları öve öve herkesi yazılımcı yapacaksınız benden söylemesi . Şu an etrafımdaki 10 insandan 9 u deli gibi yazılım öğreniyor ve hicbiri bilgisayar mühendisliği okumuyor hatta içlerinde iktisat, sosyoloji vs okuyanlar var. Yazılımda çok para var diye diye 3-5 seneye tüm Türkiye'yi yazılımcı yapacaksınız, klasik türk tipi girişimcilik deniyor buna zaten para ve imkan olan bir alanı ilk önce herkesin deli gibi ovmesi sonra herkesin o ise girmesi ta ki o alanı bitirene kadar

• Çavuş
    40 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Vadkram147

Böyle yazılımcıları öve öve herkesi yazılımcı yapacaksınız benden söylemesi . Şu an etrafımdaki 10 insandan 9 u deli gibi yazılım öğreniyor ve hicbiri bilgisayar mühendisliği okumuyor hatta içlerinde iktisat, sosyoloji vs okuyanlar var. Yazılımda çok para var diye diye 3-5 seneye tüm Türkiye'yi yazılımcı yapacaksınız, klasik türk tipi girişimcilik deniyor buna zaten para ve imkan olan bir alanı ilk önce herkesin deli gibi ovmesi sonra herkesin o ise girmesi ta ki o alanı bitirene kadar
    Bu iş dükkan açmak gibi bir şey değil. Kaldı ki beni işimden edebilecek işletme, sosyoloji mezunu varsa başta ben onu tebrik ederim. 3 günlük Udemy kursuyla olmaz bu iş.

Ezbere kod yazmak kolay. Gerçekten arka planını çoğu mühendis bile bilmiyor.

• Onbaşı
    27 Mesaj

Olay da mühendisin bile bilmemesi zaten. Yurtdışındaki büyük şirketlerin hepsi diploma şartını kaldırdı biliyorsunuzdur zaten, Türk şirketleri de bu yolda ilerlemeye başladı ve artık birçoğu diploma istemiyor hatta ODTÜ Teknokentteki dev yazılım firmalarının neredeyse hiçbiri diploma sormuyor. Bu arada dükkan acmayla ilgisi yok bunun, arz-talep her denge için geçerli bir iştir ne kadar çok kişi bu alana girerse o kadar işsizlik olur. Senin dediğin gibi dükkan açmaya benzemez şeklinde düşünürsek tüm Türkiye olarak yazılımcı olalım hepimiz para basalim o zaman, bak bakalım oluyor mu? Arz-talep dengesini kırdığın zaman sektörün ne tarz bir sektör olduğunun önemi yok. Ve ayriyeten Türkiye'de sosyoloji, iktisat, işletme okuyup yazılımcı olmuş inanılmaz sayıda insan var, LinkedIn'den görebilirsiniz. Bilişim sektörü çok dinamiktir 4 yıllık lisans sana pek bir şey katmaz, aynı udemy kurslarının katmayacağı gibi.Onemli olan kişinin teknolojiyi yakından takip etmesi.

|
    |
    virtualmemory kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Çavuş
    40 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Vadkram147

Olay da mühendisin bile bilmemesi zaten. Yurtdışındaki büyük şirketlerin hepsi diploma şartını kaldırdı biliyorsunuzdur zaten, Türk şirketleri de bu yolda ilerlemeye başladı ve artık birçoğu diploma istemiyor hatta ODTÜ Teknokentteki dev yazılım firmalarının neredeyse hiçbiri diploma sormuyor. Bu arada dükkan acmayla ilgisi yok bunun, arz-talep her denge için geçerli bir iştir ne kadar çok kişi bu alana girerse o kadar işsizlik olur. Senin dediğin gibi dükkan açmaya benzemez şeklinde düşünürsek tüm Türkiye olarak yazılımcı olalım hepimiz para basalim o zaman, bak bakalım oluyor mu? Arz-talep dengesini kırdığın zaman sektörün ne tarz bir sektör olduğunun önemi yok. Ve ayriyeten Türkiye'de sosyoloji, iktisat, işletme okuyup yazılımcı olmuş inanılmaz sayıda insan var, LinkedIn'den görebilirsiniz. Bilişim sektörü çok dinamiktir 4 yıllık lisans sana pek bir şey katmaz, aynı udemy kurslarının katmayacağı gibi.Onemli olan kişinin teknolojiyi yakından takip etmesi.
    Herkesin cerrah olamayacağı gibi herkesin de bilgisayar mühendisi olamayacağını söylüyorum. Kod yazabilir hatta benden de iyi yazar. Liseli bir çocukla tanışmıştım. Java'da öyle bir program yazmış ki okullu adam bile yazamıyor böyle ama bu çocuk arka planını bilmiyor, algoritmayı brute-force olarak kullanıyor.

Ayrıca siz dükkan metaforunda bahsettiğim şeyi anlamamışsınız. Dükkan açmak yeteri kadar parası olan ve biraz piyasa araştırması yapmış birinin yapabileceği bir şey. Bilgisayar mühendisi olmak o kadar kolay değil dedim. Neresinde herkes olsun para bassın dediğimi anlamadım.

İsteyen bu bölümü denesin diyorum. Ama işsiz kalan taraf kendini geliştirmiş mühendisler değil bu işi Udemy kursları ve sadece yabancı dokümandan çevrilmiş kalifiye olmayan kitaplarla öğrenmeye çalışan olur. Biz sadece kod yazmayı öğrenmiyoruz. Bilgisayar mühendisliği müfredatı ağırdır ve mühendislik disiplini almak çok farklıdır. Bu işe sonradan girmiş biri bilgiyi bir şekilde edinir. Lisans, yüksek lisans hatta doktora seviyesinde kaynaklar Internette mevcut. Fakat CS alanının cutting-edge konularına girmek, sıfırdan dizayn yapmak mühendisin işidir. 4 yıllık lisans gerçekten ilgilenene çok şey katar. Şuan ABD'de çalışan bir tanıdığım var. Firması bir compiler tasarlamasını istemiş. Bu compilerı da lisansta aldığı bir ders sayesinde yaptığını söylemişti. Zaten lisans demek tüm konuları sular seller gibi bilmek değildir. 4 yılın sonunda bu problemi böyle çözebilirim, bu şekilde araştırma yapabilirim demektir.

Ben de teknoparktayım. Ofisteki mühendislerin hepsi belli bir düzeyin üzerinde. Hatta doktora düzeyindeki mühendisler daha çok tercih ediliyor. Tekrardan söylüyorum. Alaylı biri beni işimden edebiliyorsa ben onu tebrik ederim. Çünkü bu iş göründüğü kadar kolay değil. Yurtdışındaki diplomasız çalışanlarda bu bilinç var. Okullu olmasa bile kendini o seviyeye çıkarmış hatta bunu yaparken okulludan daha çok çalışmıştır ki işi kapabiliyor. Şimdi adam kendini mobil programlamada geliştirmiştir, benim işime yarayacaktır. Okul okumasa bile o işi alır. Çünkü işveren de buna bakar. Ama dizayn gerektiren işlerde mühendis çalışır.

• Onbaşı
    27 Mesaj

Haklısınız hocam ben de size hak veriyorum tabi ki ama bu alanın inanılmaz ovulmesi ile bilen-bilmeyen ilgisi olan-olmayan herkes sadece bu alanda iyi para var ya diyerek udemy kursu alarak yazılımcı olmaya çalışıyor, bunun ileride piyasanın kalitesini düşürebileceğini düşünüyorum, yoksa ben de odtü inşaat okuduğum halde yazılım konusunda iyiyim ve ODTÜ Teknokentte işe başlamak üzereyim.Ama benim yazılıma başlama nedenim para değildi ,yazılımı sevdiğim ve ileride kendi alanım ile birleştirebilecegimi düşündüğüm için bu alana girdim. yani bilişim alani ileride benim de icinde olduğum ve bu alanda devam edeceğim bir alan , ama benim girme nedenim para değil, benim girme nedenim ileride kendi işimi daha verimli yapabilmek ve yeni trendlerden ve teknolojiden geri kalmamak. Ama yine de bir çok kişinin sadece para var diye bu alana girmeye çalışması beni kötü hissettiriyor açıkçası , sonuçta inşaat okuyan bir insanım ve inşaat sektörü de iyi para var diye herkesin girmesi ile fena bir krize girdi ve sektör 4-5 yıl kendine gelemeyecek. Buna benzer bir olayın bilişimde de olma ihtimali üzüyor beni açıkçası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vadkram147 -- 1 Aralık 2019; 23:6:30 >
    |
    |
    virtualmemory kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    5948 Mesaj

Sadece iş ve para var diye yazılım işine giren yani bu işi cok sevmeden yapan kişi cok fazla ilerleyemez veya mutlu olamaz.

dünya çapında başarılı yazılımcılara bakın, bu işi sevdiği için yapıyordur ve zaten bu her iş için geçerlidir.

Bunu demişken ücret önemsizdir de demiyorum tabi ücret de cok önemli fakat o konuda ülke şartları devreye giriyor. Arkadaş ABD'deki ücretleri baz almış. ABD 'de yazılmcı ücretleri tabi ki cok iyi; bu işin anavatanı açık ara lideri orası. Fakat Türkiye yazılımda cok geri. Sadece ücret ve çalışma şartları olarak değil, kültür olarak da geri. Ancak bunu derken işverenler "kültürsüz" de demek istemiyorum. Onun yerine bilinçsiz diyelim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Vadkram147 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Bilgisayar mühendisliği okumayıp aynı işi daha iyi şekilde yapana saygım vardır ama herkese yazılım öğretme fetişini çözemiyorum zaten sistemde halihazırda olacak mühendislere iyi bir şekilde öğretmeleri gerekli önce; ha ilgisi olan bir şekilde okumadan da öğrenir orası ayrı ama ülkede herkes yazılım bilecek diye bir düşünceye neden kapıldık bilmiyorum şu an hali hazırda gereği kadar ya da daha fazla mühendis bunları öğrenmek için okuyor zaten ama bir çoğu ya genelde kendini geliştirmeden mezun oluyor ya da eğitim kalitesi kötü olduğu için yeteri kadar kapamıyor olayı,kod sonuçta sihirli bir şey değil tamamen mantık üzerine kurulu ..
    edit :konuyla pek alakası olmayan mesaj

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi examinator -- 2 Aralık 2019; 1:47:56 >
    |
    |

Ben top paying jobs in US diye aratınca hepsi tıp dallarından meslek listeleri karşıma çıkıyor, konuyu açanın yazdıklarıyla alakası yok. Hem amerikadan bize ne?

Ama bir sürü cevap gelmiş.. hayret.

Kabul ediyorum bu foruma gelmek hata aslında, ama böyle şeyleri görünce iyice kendimi salak hissediyorum.

Makine mühendisti, istastik, insaat, işletme, iktisat bölümlerinden mezun arkadaşalrım yazılım veya bilgisayar mühendisliğinden mezun arkadaşlarım ile aynı işte aynı maaşı alarak çalıştıklarını gördüm. Evet yazılım geliştiriciliği yükselen bir meslek. ancak elektronik , inşaat veya kimya seçmiş olmak sizi 100k maaş almaktan geri bırakmayacktır.
    https://programmingwithmosh.com/general/dont-need-college-degree/

Ayrıca sunu sanmayın computer science bitirdi, yaın gel 100k ile başla diye bir durum yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahoni_38 -- 2 Aralık 2019; 15:58:44 >
    |
    |

https://www.glassdoor.com/Salaries/engineer-salary-SRCH_KO0,8.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jet Fadıl -- 2 Aralık 2019; 18:58:30 >
    |
    |
    seyfi84 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    şurda inşşat okuycağına burda bilgisayar okurum daha iyi... hocam bu kafa yapısı ile istediğin okulda istediğin bölümü oku senden birşey olacağını pek sanmıyorum.

İnsanda biraz vizyon olacak, bir hedef olacak ki ona istinaden okusun. Eğer bir vizyonun yoksa emin ol bilgisayar mühendisliği okusan da işsiz kalırsın.

İnşaat mühendisliği bu ara iş alımı az ise azdır yani hangi okulda okuduğunun ne alakası var?

Bilgisayar sektöründe bir açık var hala dolmadı, ama bilgisayar mühendisi olup da iş bulamayanlar gerçeği de var. Fakat dediğin gibi bilgisayar mühendisliği sektöründe iyi bir istihdam var ki ben okurken aynı bölümde olmaya utandığım mallar bile iş buldu gerisini sen düşün.

Eğer sen Düzce denen taşra üniversitesinde bilgisayar yerine makine bitirmiş olsaydın en iyi ihtimal asgari ücretle pres makinesine yağ çekiyordun hocam şuan ise sadece bilgisayar bitirdiğin için muhtemelen kurumsal bir firmadasındır.Birkaç seneye açık bitince (illaki bitecek çünkü biz geliyoruz) göreceğim sizin vizyonunuzu

Edit:İşini severek yapan herkese saygım sonsuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jet Fadıl -- 2 Aralık 2019; 23:18:16 >
    |
    |
    adildeveci kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Maalesef ülkemizde bilişim sektörüne bakış açısı konuyu açan arkadaşın yazdığı gibi. Ama şunu unutmayın ülkenin marangoza, berbere de ihtiyacı var.
    Yeter ki işinizi sevin sektörünüzde iyi olmak için kendinizi geliştirin başarı arkasından gelir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GrAy -- 3 Aralık 2019; 13:47:25 >
    |
    |

https://medium.com/nomad-health/complete-list-of-average-doctor-salaries-by-specialty-e2bbbc0a6186

amerikadaki yaklaşık uzman doktor maaşı 300.000$-600.000$ iken

türkiyedeki uzman doktor maaşları 6-8bin arası değişio diğer mesleklerle kıyaslayacaksan ortalamanın altında kalıo

almanyada bile
    https://www.praktischarzt.de/arzt/gehalt-arzt/

almanyadaki uzman doktor maaşı 600.000 euro -2.400.000 euro değişiyor

ama türkiyede bir doktorun maaşı 10 bini aşarsa hep bir ağızdan haksızlık biz niye kazanmıyoruz diye şikayet edenler var

yani maaşları diğer ülkelerle kıyaslamak çok yanlış bir tutum

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    1 Not

Amerikada ki firmalar uluslararası firmalar olduğu için başka ülkelerde de benzer tablolar açığa çıkar.Tıp ve hukukta durum farklıdır çünkü her ülkenin kendi başına düzenler ama mühendislik global olduğu için benzer tabloları daha sık görebilirsiniz.Kıyaslamada bir hata yok yani.
    |
    |
    Ankaratıplı kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Reklamlar
SEO
Canlı Tv izle
kolayoto.com
emek server
bankalar.org
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,469
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.