Şimdi Ara

Yazılım Mı ? Sistem ve Network mü ? - Fikirlerinize İhtiyacım Var Dostlar.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
1
Favori
871
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Özel bir kurumda donanım destek personeli olarak çalışıyorum, 2003 ten beridir bilgisayar donanım teknisyeniyim.

Yaş 30 oldu şuan ki yaptığım işi en fazla 5-6 yıl daha sürdürebilirim. (çok yerimde saydım ve bunu telafi etmem lazım)

Bana kalsa 20 yıl daha sürdürürüm ama iş verenler daha genç çalışan arayışına giriyorlar neyse uzun konu.

Yaşamımın ilerleyen yıllarında da çalışmamı sürdürebileceğim bir tercih yapmak istiyorum.

İşte burada sizlerin fikirlerine ihtiyacım var. Sizin tavsiyeniz ne olurdu ? Tavsiyenizin nedenini de yazarsanız çok sevinirim.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

• Konu üste çıksın bende cevapları merakla bekliyorum.

• Hocam merhaba,

Ben bilgisayar muhendisi bir yazilimciyim. 10 yildir calisiyorum. Son 1 yildir da yurtdisindayim. Sizin durumunuzda olsam ben Amazon veya Google in sertifikasyonu uzerine calisirdim. Bu sertifikalar uluslararasi gecerliligi olan sertifikalar, yazilim sektorune nazaran daha rahat kendinizi ispatlayip, daha kisa surede ogrenip bu alanda is hayatina atilabilmenizi saglayacaklardir. Maas anlaminda yeri geldiginde bir yazilimcidan daha fazla da para kazandirabilir. Glassdoor.com dan bir kac sehirdeki "Software Engineer" ve "Site Reliability Engineer" maaslarini kiyaslayabilirsiniz. Ayrica bu alanda programlama dili olarak da pek bir sey ogrenmenize gerek yok. Bu sistemlerin konsolundan sagladiklari islevselligi yonetebilmek icin Terraform/Ansible gibi araclari kullandiginiz basit konfigurasyon formatlari oluyor. Bunlari ogrenmeniz yeterli. Network alanina yonelecekseniz Cisco nun sertifikasyon programi uzerine gidebilirsiniz, ama bu konuda pek bilgim yok benim. Yazilimi onermememin sebebi 30 yasindan sonra bu alana atilmak icin biraz gec oldugunu dusunmem. Yoksa yeteri kadar zaman ayirdiginiz takdirde bu alanda da basarili olabilirsiniz. Fakat yazilim sektorunde ogrenmeniz gereken alt/yan alan sayisi cok daha fazla. Ve bunun icin zamaniniz oldugunu dusunmuyorum. Asagida her iki sertifikasyon programi linklerini birakiyorum. Kolay gelsin.

https://cloud.google.com/certification/guides/cloud-engineer

https://aws.amazon.com/training/learn-about/operations//

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.