Şimdi Ara

Yazılım dünyasına hangi programlama dili ile başlamalıyım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
2
Favori
850
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • C programlama için kitap önerisi istediğim konudan sonra dil konusunda da biraz arafta kaldığımı ve emin olmadığımı fark ettim. Ee mühendisliği okuyacağım önerileriniz için yardımcı olabilir diye belirtmek istedim. Sizce hangi programlama dili ile başlamalıyım?

• Elektrik Elektronik'de iş yapmak istiyorsan low-level dillere hakim olmalısın ve evet C de bunlardan biri. İnternetteki E-Book'lar ile başlayabilirsin.

Burada birçok yazılım ile ilgili e-kitapların pdfleri ücretsiz olarak var, eğer ingilizcem yeterli diyorsan tavsiye ederim:

Site:https://goalkicker.com/

Sitede C ile ilgili e-kitap'ın linki:https://goalkicker.com/CBook/

• quote:

Orijinalden alıntı: SporcuPc

Elektrik Elektronik'de iş yapmak istiyorsan low-level dillere hakim olmalısın ve evet C de bunlardan biri. İnternetteki E-Book'lar ile başlayabilirsin.

Burada birçok yazılım ile ilgili e-kitapların pdfleri ücretsiz olarak var, eğer ingilizcem yeterli diyorsan tavsiye ederim:

Site:https://goalkicker.com/

Sitede C ile ilgili e-kitap'ın linki:https://goalkicker.com/CBook/
    Öncelikle kaynak için çok teşekkür ederim. Aslında nasıl ilerlemem gerektiği konusunda bir sonuca vardım. Yazılımı öğrenmek istiyorum ve bununla alakalı bir projem olacaksa ne olabilir? Yani yapmak istediğim şeye uygun dille başlamak en mantıklısı geldi. Kafamda ufak çaplı bir proje var mobil uygulama kategorisinde bu sebeple java ile başlamayı kendim için daha uygun buldum. Önerileriniz varsa öğrenmekten keyif duyarım. Tekrar çok teşekkürler.

• Bence kolay ve sade bir dille başlamalısın. Ben de eem öğrencisiyim.Üniversitede yazılımda epey tecrübeli bir profesörümüz bizi java ile başlatmıştı temelleri iyi aldığımı düşünüyorum.
  • C dili şu an düşük seviye bir dil olarak görülüyor. Kolay iş bulabilmek istiyorsanız C# veya Java diline hakim olmanızı öneririm.

Ayrıca öğrenmek istediğiniz dil, ileride tercih etmek istediğiniz kariyere göre değişebiliyor. Oyun geliştirmek istiyorsanız C# veya C++ seçebilirsiniz. Mobil program kodlamak istiyorsanız, Android için Java, iOS için Swift, her iki platform için Javascript (React Native), Flutter (Dart) seçebilirsiniz. Web uygulamaları kodlamak istiyorsanız seçeneklerinizin arasında Javascript, C#, Python var.

Demek istediğim şey, yazılım çok geniş bir iş. Yönelmek istediğiniz alanı önceden belirlerseniz öğrenmeye daha fazla odaklanabilirsiniz. Zaten programlama mantığını öğrendikten sonra diğer dilleri, frameworkleri öğrenmeniz de önceye göre bir tık daha basit hale geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Andy Larkin

Bence kolay ve sade bir dille başlamalısın. Ben de eem öğrencisiyim.Üniversitede yazılımda epey tecrübeli bir profesörümüz bizi java ile başlatmıştı temelleri iyi aldığımı düşünüyorum.
    çok teşekkürler, ben de java ile başladım umarım doğru bir ilerleme kaydederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SpesifikBrush

C dili şu an düşük seviye bir dil olarak görülüyor. Kolay iş bulabilmek istiyorsanız C# veya Java diline hakim olmanızı öneririm.

Ayrıca öğrenmek istediğiniz dil, ileride tercih etmek istediğiniz kariyere göre değişebiliyor. Oyun geliştirmek istiyorsanız C# veya C++ seçebilirsiniz. Mobil program kodlamak istiyorsanız, Android için Java, iOS için Swift, her iki platform için Javascript (React Native), Flutter (Dart) seçebilirsiniz. Web uygulamaları kodlamak istiyorsanız seçeneklerinizin arasında Javascript, C#, Python var.

Demek istediğim şey, yazılım çok geniş bir iş. Yönelmek istediğiniz alanı önceden belirlerseniz öğrenmeye daha fazla odaklanabilirsiniz. Zaten programlama mantığını öğrendikten sonra diğer dilleri, frameworkleri öğrenmeniz de önceye göre bir tık daha basit hale geliyor.
    Aktardıklarınız için çok teşekkür ederim, dediğiniz gibi bir yol izleyeceğim.

• merhaba, ben de bm okuyacağım ve python prog. d,ili öğrenmeyi düşünüyorum. sizce bu dili türkçe anlatıcıdan dinlemek yanlış mı olur? hazırlık bitirdim, güzel bi kurs da buldum sanırım ama çok anlamıyorum. çok fazla uğraştırmasını da istemiyorum(dilden dolayı) hevesim kırılmasın diye, ne düşünüyorsunuz bunun hakkında?
  • Python ile başla.
  • Bence bu soru senin hayallerine göre cevap bulacaktır. Amahttps://siberci.com/2020-yilinda-ogrenilecek-en-iyi-10-programlama-dili/ bu makaleyi tavsiye ediyorum. Umarım soruna cevap olur
  • ben de java ile başlamanı öneririm

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Önce programlamanın ne olduğu ile başla dillerin hepsi aynı görevi görüyor
  • harvard üniversitesinin cs50x dersi var scratch,c,python dillerinde temel alabilirsin ders ücretsiz türkçe versiyonunu da bulabilirsin (kodluyoruz)
    çok yararlı olacağına eminim
  • Tamamen neyi yapmak istediğine bağlı aslında bu soru. Örneğin mobil uygulama geliştirmek istiyorsan Android icin Java veya Kotlin, iOs icin ise Xcode veya Swift kullanman gerek. Uzun suredir mobil uygulama geliştiren birisi olarak tavsiyem React Native, iOnic, Flutter gibi hibrit programlamalara girmeni tavsiye etmem. Her zaman bir işi yapacaksan en uygun dil ne ise onu seçerek ilerlemelisin. Şimdiden kurnazlık yapmaya çalışırsan isin başında zaten kaybedenlerden olursun. Dostça tavsiyem

Geliştireceğin uygulama eger herhangi bir data tutacaksa php veya nodejs kullanarak bir API hazırlayıp kullanıcı verilerini orada tutabilirsin. Böylelikle web kısmına da adim atmis olursun. Web kısmına yonelmen pekde mantıklı değil. Artik buyuk çoğunluk telefonlarda, tabletlerde. Kısa zamanda para kazanmanın en basit yolu mobil uygulama geliştirmek. Bir de İngilizcen varsa yurtdisina bile uygulama geliştirebilirsin. Dolarlar, eurolar

Kaynak olarak ise udemy cok devasa bir kaynak. Oradan kurslar alabilirsin. Ayricahttp://yazilimdersi.info bu sitede baya isini görecektir. Hem Android hem Php kullanarak yapacagin bir uygulama olduğunda baya bir kaynak sunuyor. Simdiden kolay gelsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.