Şimdi Ara

Yaz saatini uygulamayınca nasıl tasarruf oluyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
137
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir kaç tanesi hariç ki onlarında istisnai durumu var, tüm Avrupa ülkeleri abd filan yaz saatini uygulayarak tasarruf ederken ve biz de bu kadar sene tasarruf etmek için uygulamışken,
    Şimdi nasıl oluyor da uygulamayarak tasarruf ediyoruz?

Yaz saati uygulaması yazın ve kışın saatleri 1 saat ileri ve geri almaya denir, amaç gün ışığından en fazla yararlanmaktır bundan dolayı iş ve spor faaliyetleri gün ışığının en yoğun olduğu saatlerde yapılır ve saatler bu nedenle ileri ve geri alınır. Örnek olarak insanlar karanlıkta yola çıkıp işe gidince fazladan ışıkları yakmak durumunda kalırlar bu da fazladan elektrik harcamaya neden olur. Bu size ufak tefek görünebilir ama milyonlarca insanı birden düşündüğünüzde ufak tefek olmadığı anlaşılır.
    Anlamadığım şey, bütün Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde 2 sene öncesine kadar tasarruf etmeye yarayan bir şey nasıl oluyor da şimdi söylendiğine göre zarara neden olyor?

Bunun varsa bilimsel açıklamasını çok merak ediyorum ama fikir ve düşüncelerle değil ispatla açıklayalım lütfen.

• Yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesinin arkasında yatan başat nedeni ben enerji tasarrufu olarak görmüyorum. O işin kılıfı ya da bahanesi. Asıl neden bence özelleştirme ile santral ve dağıtımı alan firmaların ihale aşamasında öngörülemeyen ama şimdi ortaya çıkan zararlarını azaltma gayreti olarak görüyorum. Bence kayıp-kaçak oranlarını iktidar doğru vermedi ve firmalar da buna göre ihalede teklif verdi. Gerçek ortaya çıkınca firmalar devlete dönüp bizi kandırdınız, zararımızı tazmin edin diye baskı yaptılar. İktidar da fiyatları düşüğrmeden tüketimi artırmanın yolunu böyle buldu.

Bir diğer neden olarak Ortadoğu ülkeleri ile saat farkını açmamak olarak iddia edenler var ama ben bu iddiayı ciddiye alamıyorum. Gerçekten böyle bir ideolojik körlükle hükümet bu adımı attıysa yazıklar olsun diyorum ve "din ideolojisi" batağına bu kadar batmış bu hükümetin ülkeye giderek daha fazla zarar vermeye başladığını oy verenlerinin görmesini dilerim. Tabii gerçek neden buysa ki ben pek ihtimal vermiyorum ama şöyle örnekleri görünce de kesinlikle olmaz diyemiyorum:

http://www.yeniakit.com.tr/haber/seytanla-mucadele-edecek-yardimci-docent-arayan-universite-391116.html

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi internet sitesinde ilan vererek,

“Kuran ve sünnet rehberliğinde şeytanla mücadele edecek insan eğitimi üzerine çalışmaları olmak...”

şartıyla doçent arıyor. Düşünün, duruma Yeni Akit gibi bir gazete bile şaşmış!
  • Yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesinin arkasında yatan başat nedeni ben enerji tasarrufu olarak görmüyorum. O işin kılıfı ya da bahanesi. Asıl neden bence özelleştirme ile santral ve dağıtımı alan firmaların ihale aşamasında öngörülemeyen ama şimdi ortaya çıkan zararlarını azaltma gayreti olarak görüyorum. Bence kayıp-kaçak oranlarını iktidar doğru vermedi ve firmalar da buna göre ihalede teklif verdi. Gerçek ortaya çıkınca firmalar devlete dönüp bizi kandırdınız, zararımızı tazmin edin diye baskı yaptılar. İktidar da fiyatları düşüğrmeden tüketimi artırmanın yolunu böyle buldu.

Bir diğer neden olarak Ortadoğu ülkeleri ile saat farkını açmamak olarak iddia edenler var ama ben bu iddiayı ciddiye alamıyorum. Gerçekten böyle bir ideolojik körlükle hükümet bu adımı attıysa yazıklar olsun diyorum ve "din ideolojisi" batağına bu kadar batmış bu hükümetin ülkeye giderek daha fazla zarar vermeye başladığını oy verenlerinin görmesini dilerim. Tabii gerçek neden buysa ki ben pek ihtimal vermiyorum ama şöyle örnekleri görünce de kesinlikle olmaz diyemiyorum:

http://www.yeniakit.com.tr/haber/seytanla-mucadele-edecek-yardimci-docent-arayan-universite-391116.html

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi internet sitesinde ilan vererek,

“Kuran ve sünnet rehberliğinde şeytanla mücadele edecek insan eğitimi üzerine çalışmaları olmak...”

şartıyla doçent arıyor. Düşünün, duruma Yeni Akit gibi bir gazete bile şaşmış!

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.