Şimdi Ara

yavru Rottweiler hikayesi (beslenme,eklem yamuklugu) :(

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
1.838
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2 aylık melez (anne tarafından oldugunu dusunuyoruz) Rottweiler mız var. veterinerlik fakultesinden sahiplendirme şeklinde aldık. ilk defa böyle bir cins kopeği yavruluktan itibaren yetiştiriyoruz. (beslenme,aşı,vitamin vb deneyimimiz yok).
    ilk başlarda yumurta,süt pekmez ve ev yemekleri verdik. kasınmasından dolayı veterinere goturduk besin zehirlenmesi veya alerjisi olabilir demesinden dolayı.sut,yumurta stopladık.
    sonrasında internetten araştırarak kuru ve yaş mamaya başladık. (mam ismi linki , içeriği yazının altında paylaşılmıştır.)
    on ayaklarında şekil bozuklugu ve on sağ ayagında yere basamamasından dolayı tekrar farklı bir veterinere goturduk. rotgen filmi çekilmeden herhangi bir tedavi uygulayamayacıgını verdiğimiz mamalardan dolayı protein fazlalıgından olabileceğini belirtti. ilaç ve diyet başlanması gerekebilir dedi. :)
    bugun veterinerlik fakultesine goturdugumuzde film çekildi ve herhangi bir sorun gozukmediği bu yaşlarda beslenme ve guneş ısıgından az faydalandıgı için olabileceğini belirttiler. hazır mama markası olarak iki marka onerdiler. herhangi bir ilaç,diyet,tedavi yapılmadı ve onerilmedi.

diyeceğim bu durum acıkcası içimize sinmedi. internetten de araştırmalarınmız sonucu d vitamini iğnesi , depomin kombinasyonları vb oneriler bulunmakta. çok araştırdıkcada hersey birbirine karışıyor dopal olarak :)

yavru kopeğimizi genel durumu iyi. yemesi iştahlı. devamlı oynamak istiyor ve hareketli. sağ ayagının uzerine basamıyor ve aksıyor.

1 - kullandıgımız hazır ve yaş mamayı öneririmisiniz.
    2 - resimde gorulen eğri ayak için vitamin,iğne vb öneriniz varmıdır ?
    3- beslenmesinde nelere dikkat etmeliyiz.
    4- vitamin ve mineral ilaçları almamız gerekirmi.

yardımlarınız ve bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Ezme Kuzu Etli Pirinçli Yaş Yavru Köpek Maması
    https://www.temizmama.com/kuzu-etli-pirincli-yas-yavru-kopek-mamasi-ezme

BonaCibo Puppy Tavuklu ve Balıklı Yavru Köpek Maması
    https://www.temizmama.com/bonacibo-tavuklu-balikli-yavru-kopek-mamasi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mstblbn -- 19 Aralık 2016; 23:44:15 >

• 1- BonaCibo yerli marka ama içeriği oldukça basit. Ben köpeğiniz gelişimini sağlayana kadar (yani 1.5 yaşına kadar) daha üst düzey bir mama ile beslemenizi öneririm tabi imkanınız varsa ömrü boyunca daha iyi mamalarla beslerseniz köpeğin sağlığı için faydalı olacaktır. Alabilirseniz orijen veya acana, pahalı gelirse profine (tahılsız olan yavru mamalarından)

2- Ayak eğriliğinin en büyük sebebi anne sütü eksikliği ve güneş ışığından fazla yararlanamama diye biliyorum. Hazır satılan anne sütlerinden alıp bir süre mamasının üstüne serperek yedirebilirsiniz

https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=k%C3%B6pek%20s%C3%BCt%20tozu

3- Köpeğin proteğin alması gerek evet ama dengeli olması lazım fazlası alerji yapabiliyor. Kalsiyumda aynı şekilde olmalı yeterince almalı ancak miktarı abartılmamalı. Aslında en düzgün beslenme şekli içeriği iyi bir kuru mama kullanıp harici pek fazla bir şey vermemek. Bonacibo kullanmaya devam edecekseniz harici olarak protein ve kalsiyum verebilirsiniz ama abartmayın.

4- Ben yavru döneminde Vmp tablet kullanmıştım, iştah anlamında olsun, cilt ve deri sağlığı anlamında olsun baya iyi geldi hayvana
    http://www.hepsiburada.com/zoetis-vmp-kedi-kopek-vitamin-tableti-50-tablet-p-HBV00000299PQ?magaza=TuruncuPet&wt_gl=cpc.tum.genel.pla&gclid=Cj0KEQiAyuPCBRCimuayhb3qqvwBEiQAgz62keu1ca6q-sxkiLcxnBpuctM-Ea4RO2xwO_CfMImcSiQaAlNx8P8HAQ

• Köpek mamalarındaki özellikle yavru mamalarındaki rasyonlar hakkında özenli davranmanız gerektiğine dair görüşünüze katılmakla beraber bu aşamadaki bir sorunun beslenme ile çözülebilir olduğunu düşünmüyorum bu konuda deneyimli bir veteriner ile görüşmeniz en doğrusu, süt kemiklerindeki gelişimin ilk yıllarında oluşan bu eğrilmeler beslenme ve kalsiyum eksikliği, muhtemelen de anne sütü alınamamasından kaynaklıdır ve geri döndürülmesi zordur. Sadece mineral takviyesi ile eski haline döndürülebilir bir durum değil gibi duruyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Özgür Can

1- BonaCibo yerli marka ama içeriği oldukça basit. Ben köpeğiniz gelişimini sağlayana kadar (yani 1.5 yaşına kadar) daha üst düzey bir mama ile beslemenizi öneririm tabi imkanınız varsa ömrü boyunca daha iyi mamalarla beslerseniz köpeğin sağlığı için faydalı olacaktır. Alabilirseniz orijen veya acana, pahalı gelirse profine (tahılsız olan yavru mamalarından)

2- Ayak eğriliğinin en büyük sebebi anne sütü eksikliği ve güneş ışığından fazla yararlanamama diye biliyorum. Hazır satılan anne sütlerinden alıp bir süre mamasının üstüne serperek yedirebilirsiniz

https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=k%C3%B6pek%20s%C3%BCt%20tozu

3- Köpeğin proteğin alması gerek evet ama dengeli olması lazım fazlası alerji yapabiliyor. Kalsiyumda aynı şekilde olmalı yeterince almalı ancak miktarı abartılmamalı. Aslında en düzgün beslenme şekli içeriği iyi bir kuru mama kullanıp harici pek fazla bir şey vermemek. Bonacibo kullanmaya devam edecekseniz harici olarak protein ve kalsiyum verebilirsiniz ama abartmayın.

4- Ben yavru döneminde Vmp tablet kullanmıştım, iştah anlamında olsun, cilt ve deri sağlığı anlamında olsun baya iyi geldi hayvana
    http://www.hepsiburada.com/zoetis-vmp-kedi-kopek-vitamin-tableti-50-tablet-p-HBV00000299PQ?magaza=TuruncuPet&wt_gl=cpc.tum.genel.pla&gclid=Cj0KEQiAyuPCBRCimuayhb3qqvwBEiQAgz62keu1ca6q-sxkiLcxnBpuctM-Ea4RO2xwO_CfMImcSiQaAlNx8P8HAQ

bilginiz için teşekkür ederim.

1 - bonacibo hem taze uretim hem ekonomik ve nette araştırmalarım sonucunda olumlu yorumlar sonucunda almaya kara vermiştik.

veterinerl,ik fakultesi Royal Canin ve Hills Pupy mama onermiş.

2 - hazır anne sutu tozu yerine sut verilse olamzmı. sutte alerji yapıyor diye dusunuyoruz.

3 - protein ve kalsiyum ilacı araştıracağım.

ilginiz için teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: zgrp

Köpek mamalarındaki özellikle yavru mamalarındaki rasyonlar hakkında özenli davranmanız gerektiğine dair görüşünüze katılmakla beraber bu aşamadaki bir sorunun beslenme ile çözülebilir olduğunu düşünmüyorum bu konuda deneyimli bir veteriner ile görüşmeniz en doğrusu, süt kemiklerindeki gelişimin ilk yıllarında oluşan bu eğrilmeler beslenme ve kalsiyum eksikliği, muhtemelen de anne sütü alınamamasından kaynaklıdır ve geri döndürülmesi zordur. Sadece mineral takviyesi ile eski haline döndürülebilir bir durum değil gibi duruyor

merhaba.
    öncelikle teşekkür ederim.

1 veteriner ve 1 veterienrlik fakultesine goturduk. hikayesini yukurıda anlattım.

fakat dediğiniz gibi deneyimli bir veteriner bulmak lazım.

ayrıca nette araştırmalarım sonucu

iyi mamalar (alıntı) : Orijen, acana, brit care , Royal Canin ve bonacibo

farklı bir yorum (alınt) : Orijen, acana, brit care ve n&d gibi markalar disindaki mamalara para vermeyin arkadaslar. Proplan, pro line, chappi, dr sacchi,royal canin,hills gibi fiyatca yuksek ama icerik olarak berbat mamalar kopeginizi beslese de uzun vadede sagligini bozar. İclerinde et orani cok dusuk yuksek oranda kotu tahil kullaniyorlar. Bitkisel protein oranlari cok yuksek, koruyucu/katki ve alerjen maddeler iceriyorlar.Mama degerlendirme puanlarini incelerseniz royal canin ve proplanin sadece 1 puani oldugunu gorursunuz. Sutun icine ekmek dograyin verin daha iyi.

piyasadaki en kaliteli mama orjien ve acana dır, maddi durumun elverişliyse bu mamalarla besle yok değilse bonacibo var buda biraz iyidir hem yerli, taze, içeriğinde zararlı birşey de yok bazı market mamaları gibi

• mstblbn M kullanıcısına yanıt
    Duyarlılığınız ve gayretinizi tebrik ediyorum, bence doğru düşünüyorsunuz, belki veteriner arkadaşların bazıları rahatsız olabilir ama veterinerlik fakülteleri ve yeni mezun arkadaşlar bu tür durumlarda yetersiz kalabiliyor bu yüzden tecrübeli biri olması önemli nerede oturduğunuz bilmiyorum ama yönlendirmek isterdim.
    Yemek konusunda ise benim bu forumda şu mama iyi bu mama iyi şeklinde yapılan yorumlara dair itirazlarım olmuştu, bonacibo benim sık sık kullandığım bir mama sebebi ise dediğiniz gibi tazeliği ismi güzel, reklamı iyi, içerik olarak tatmin edici olsa bile o paketlerin nerede nasıl hangi şartlarla saklandığı konusunda hiçbir bilgim yok ayrıca diğer mamalar hem distribütör firmalar aracılığıyla veterinerler ve Pet shoplara pazarlanan, satışı için adet bazlı promosyonlar yapılan, daha fazla satılsın diye bol yalanlı yada abartılı broşürler bastırılan yani satılması için ne lazımsa yapılan ürünler. Ve maalesef insanımız etikete ve etiket üzerinden yaratılan marka imajını kendi yaptığı şeymiş gibi doğru kabul edip anlatmaya herşeyi savunmaya dünden razı. Ben yerli markalar üzerinde yeterli denetim, devlet ve kamuoyu baskısı oluşturarak en taze ve kaliteli yerli mamaların kullanılması gerektiğine inanıyorum sonuçta üretilen şeyi tüketen canlılar bizim evlerimizin bir ferdi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Veteriner fakültelerine insanlar çözümüm buradadır diye gidiyorlar fakat çoğunlukla muayene eden 1-2 yıllık yeni mezun staj yapan hekimler oluyor gittiğinizde uygun bir dille hocanın da görürse içinizin rahat edeceğinizi belirtmenizi öneririm.(Kendim de veteriner fakültesinde öğrenciyim)

Mama konusunda ise her veteriner hekim doğal olarak içeriği en iyi mamayı önerir.Kliniklerde ise kendisinin sattığı en iyi mamayı önerir kendince haklıdır az sayıda satabildiği için iyi kar yapmak ister.(5 mamaya 1 mama gibi promosyonlar ile alınıp normal fiyatın üzerine kar koyularak satılan mamalardan bahsediyoruz)Netten alacağınız en uygun fiyatta bile en az %30 o satıcının karı olduğunu da unutmamanızı öneririm.10 kg'ı 400 lira olan mamaları herkes rahatlıkla öneriyor peki kilosu 7-8 liraya gelen yerli mamalardan gerçekten de o kadar üstün mü?Elbette değil 400 lira olan mama size gelene kadar kaç farklı yerde üzerine fiyat biniyor belli değil.Fabrika çıkışının ardından yurt dışı nakliyesi,gümrükte binen vergi,yurt içinde nakliyesi,distribütör karı,toptancı karı toptancıdan aldığınızı farz ettiğimizde bile korkunç bir fiyat artışını görüyorsunuz.Bana bu fiyatların bu mamalara verilmesi çok komik geliyor.

Ben yıllardır bonacibo kullanıyorum.Akita inu cinsi köpeklerim var, çok sağlıklı yavrular aldım bir sorunla karşılaşmadım.Sanırım her yerde acana orijen önerenler ufak ırklar besliyor akita dev ırk diye geçen bir ırk köpeklerimin 1 tanesinin günlük kuru mama tüketimi 700-1000kg arasında değişmekte 2 köpeğim aylık 50 kilo civarı mama tüketmekte bunun altından kim kalkabilir :)Neye göre içeriğinin kötü boş bir mama olduğu söyleniyor bilemiyorum mamalarının üzerilerindeki değerlendirmelerin doğruluğunu hesaba katarak söylüyorum piyasadaki çoğu mamadan çok daha iyi içeriğe sahip.Bonaciboyla da hiçbir bağım yok zaten mamalarını doğrudan kendileri satıyor istesem de olamaz :)

Nette çok sayıda mineral ve vitamin içeren tabletler,tozlar birçok şey satılıyor bunları kafanıza göre almamanızı öneririm bir veteriner hekime danışın gerekli görürse kullanın.Umarım sağlığına bir an evvel kavuşur geçmiş olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buzgibilimonata -- 29 Aralık 2016; 0:7:27 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.