Şimdi Ara

yavru kediyi eğitmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18
Cevap
1
Favori
7.491
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selam arkadaşlar 40 günlük bi yavru kedimiz var artık bişeylere eğitimli olması gerekiyor tuvalet filan.Bir de ayrıca insan derisine pençe atmaması için bir eğitim varmış bi tanıdık yapıyordu kedisi hiç pençe atmıyordu.Bu tür şeyler konusunda eğitmek istiyorum kediyi nasıl yaparız nasıl ederiz bilen var mı?

• kaplan al onun yerıne mudur
  • Kedi eğitilmez, kumuna koy o kendisi yapar tuvaletini. Tırnak atmaması için ikinci bir kedi alırsın onla oynayarak tırnak atmamayı öğrenir.
  • Bir de bunları, kediyi eve almadan önce öğrenmeyi deneyin.
  • kedi eğitilemez diye birşey yok ancak eğitileceği de garanti değil.
    ilk kedim küçükken ona bir eğitim yöntemi uyguladım, ancak bunun için çok sabırlı olmanız gerekmekte.
    oyun oynarken eğer ısırır veya tırmalarsa oynamayı bırakıp işaret parmağımı ona doğru sallayarak sert bir ses tonuyla hayır dedikten sonra suratına bakmıyor, onunla ilgilenmiyordum.
    eğer birşey yapmadan oynarsa onu mamayla, ödüllendiriyordum. şu an 7.5 yaşında ve o zamandan beri oynarken hiç ısırmadı, tırmalamadı.
    aynı yöntemi şu an 1.5 yaşında olan kedime de uyguladım ancak onda hiç bir işe yaramadı. hatta bu kedi tam tersi çok isyankar, asi bir kedi. tamemen kişilikle alakalı.

bu arada eğitim amacıyla yada başka bir nedenle kesinlikle şiddet uygulanmaması gerekmekte (etik olarak zaten masum ve çaresiz bir yaratığa şiddet uygulayan insan olamaz). ha, olur da ben insan değilim derseniz, kediler köpekler gibi değildir. intikamını fena alır. bir şekilde tepkisini gösterir. ve inadına sizin istemediğiniz şeyleri yapar.

o yüzden zaten böyle bir düşünceniz varsa değil kedi, kelebek, böcek, sinek vs. bile bakmayın.
    gidin sokak hayvanlarını besleyin, sevin, naylon kaplı koliden evler yapın onlara.

• Kedi niye eğitilmesin eğitilir çokta güzel olur.
  • ben yan bahcede dogan sonra bizim bahceye transfer olan sari beyaz siyah renk karisimli bir kedi besliyorum. diger 2 kardesi oldu 2si kayboldu olmustur herhalde.. 1 tanesinide hic gormedim komsu 6 taneydi demisti. bir tek bu kedi kaldi. adini biliyor. sokakta bakiyoruz. sokagin basinda olsa camdan fistik gel desek kosa kosa gelir. balik baliiiiik diye bagiran balikcilari duyunca kendini kaybeder :D isaret parmagiyla dur isareti.gibi yapmak ise yariyor.

bide ben sunu merak ediyor. bazen gur gur gur diye bi ses.cikartiyo bogazindan neden ?

ve kediyi.cenesinin altindan sevin gercekten cok hosuna gidiyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: diamond4000

ben yan bahcede dogan sonra bizim bahceye transfer olan sari beyaz siyah renk karisimli bir kedi besliyorum. diger 2 kardesi oldu 2si kayboldu olmustur herhalde.. 1 tanesinide hic gormedim komsu 6 taneydi demisti. bir tek bu kedi kaldi. adini biliyor. sokakta bakiyoruz. sokagin basinda olsa camdan fistik gel desek kosa kosa gelir. balik baliiiiik diye bagiran balikcilari duyunca kendini kaybeder :D isaret parmagiyla dur isareti.gibi yapmak ise yariyor.

bide ben sunu merak ediyor. bazen gur gur gur diye bi ses.cikartiyo bogazindan neden ?

O sesi, sen onu severken çıkartıyor sanırım, sen sadece yanında olduğun için çıkartıyorsa bu sevgi gösterisidir. Hoşuna gidiyorsundur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Conservator

quote:

ben yan bahcede dogan sonra bizim bahceye transfer olan sari beyaz siyah renk karisimli bir kedi besliyorum. diger 2 kardesi oldu 2si kayboldu olmustur herhalde.. 1 tanesinide hic gormedim komsu 6 taneydi demisti. bir tek bu kedi kaldi. adini biliyor. sokakta bakiyoruz. sokagin basinda olsa camdan fistik gel desek kosa kosa gelir. balik baliiiiik diye bagiran balikcilari duyunca kendini kaybeder :D isaret parmagiyla dur isareti.gibi yapmak ise yariyor.

O sesi, sen onu severken çıkartıyor sanırım, sen sadece yanında olduğun için çıkartıyorsa bu sevgi gösterisidir. Hoşuna gidiyorsundur.

hadi ya :)
    baska fikri olan var mi

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Conservator

quote:

hadi ya :)
    baska fikri olan var mi

hocam arkadaş demiş bende besliyorum uzun zamandır böyle bi sevildiği zaman sevilmek istediği zaman çıkarır:))

• kedi eğitilir sokakta beslediğim kedileri çokta iyi eğittim sokağa çıktığımda bir ıslık öttürmemle en az 2-3 kedi geliyor ciddiyim doğdu günden beri ıslıkla çağırdığım için hemen geliyorlar ayriyetten evdeki 10 yaşındaki kedim çık gel komutlarınıda çok iyi anlıyor biraz ciddi olursak herşey yapılabilir
  • 2 yıl öncesine kadar hiç kedim fln yoktu.hayvanları sevmediğimden değil ama annem evde hayvan sevmediği için en fazla eve kuş balık girmişti o güne kadar...

neyse mart ayı flndı sanırım sabah 4te gibi çıktık yürüyüşe sahil boyu yapıoruz heryer kedi yavruları ile dolu elimizde fotoğraf makineleri hem güneşin doğuşunu hemde yavru kedilerin fotolarını çekioruz.daha bikaç gün önce doğum yapmış bir kedi, yavrularını deniz kıyısındaki kayaların kenarına bırakmış ama bitanesi aşağılara kadar yuvarlanmış hareketsiz duruyordu.bir dalganın vurupta onu denize sürüklemesi an meselesi...biraz uğraş neticesinde indim aşağıya dokunduğumda yaşadığını farkettim ama durumu hiç iyi değildi ıslanmış titriyor gözleri çapaklanmıştı...kardeşlerinin yanınamı bıraksam ölürmüydü? yoksa evemi götürmeliydim bilemedim...hayatımda kedi bakmamıştım...iyilik yapmak isterken zarar vermektende korkuyordum.

Dayanamadım aldım getirdim eve.güzel bir temizledim kuruladım.sonra forumları okudum araştırdım.gözleri için damla ve süt içmesi için şırınga aldım.çok bitkindi ama 4-5 saat içinde kendini toparladı(tekrar geri götürdük fakat ne kardeşleri nede annesi ordaydı)...

bir kediye nasıl bakılır nasıl eğitilir hiç bilgim yokken sayfalarca yazı okudum.elimde büyüdü sıpa:)bir köpekten hiç farkı yoktu her dediğimi yapan bir kedi olmuştu..belki garip gelebilir ama hergün yürüyüşe çıkyorduk yada hafta sonları doğa yürüyüşü fln yaptımızda sürekli dibimde, yanımdan hiç ayrılmayan bir kedi olmuştu:)birbirimizi çözmüştük ve anlayabiliyorduk sanırım.olay biraz frekans meselesi.hayvanlar ona dokunduğunuzdaki şefkati,korkuyu,heyecanı,kini nefreti yani ona karşı ne hissetiğinizi anlıolar ve ona göre davranıolar karşısındaki insana...hiç kedi sevmeyen arkadaşım var.onu ilk defa gördüğünde bile anlamıştı ne mal olduğunu.hiç yaklaşmadı bile.

yavru kediyi eğitmek için biraz araştırmalısınız ama sonuca ulaşmak için gerçekten onu çok sevmelisiniz bence..bu arada bizim ufaklığın fotolarını paylaşayim sizinle...

......bıdık.....

• quote:

Orijinalden alıntı: sanctuary33

2 yıl öncesine kadar hiç kedim fln yoktu.hayvanları sevmediğimden değil ama annem evde hayvan sevmediği için en fazla eve kuş balık girmişti o güne kadar...

neyse mart ayı flndı sanırım sabah 4te gibi çıktık yürüyüşe sahil boyu yapıoruz heryer kedi yavruları ile dolu elimizde fotoğraf makineleri hem güneşin doğuşunu hemde yavru kedilerin fotolarını çekioruz.daha bikaç gün önce doğum yapmış bir kedi, yavrularını deniz kıyısındaki kayaların kenarına bırakmış ama bitanesi aşağılara kadar yuvarlanmış hareketsiz duruyordu.bir dalganın vurupta onu denize sürüklemesi an meselesi...biraz uğraş neticesinde indim aşağıya dokunduğumda yaşadığını farkettim ama durumu hiç iyi değildi ıslanmış titriyor gözleri çapaklanmıştı...kardeşlerinin yanınamı bıraksam ölürmüydü? yoksa evemi götürmeliydim bilemedim...hayatımda kedi bakmamıştım...iyilik yapmak isterken zarar vermektende korkuyordum.

Dayanamadım aldım getirdim eve.güzel bir temizledim kuruladım.sonra forumları okudum araştırdım.gözleri için damla ve süt içmesi için şırınga aldım.çok bitkindi ama 4-5 saat içinde kendini toparladı(tekrar geri götürdük fakat ne kardeşleri nede annesi ordaydı)...

bir kediye nasıl bakılır nasıl eğitilir hiç bilgim yokken sayfalarca yazı okudum.elimde büyüdü sıpa:)bir köpekten hiç farkı yoktu her dediğimi yapan bir kedi olmuştu..belki garip gelebilir ama hergün yürüyüşe çıkyorduk yada hafta sonları doğa yürüyüşü fln yaptımızda sürekli dibimde, yanımdan hiç ayrılmayan bir kedi olmuştu:)birbirimizi çözmüştük ve anlayabiliyorduk sanırım.olay biraz frekans meselesi.hayvanlar ona dokunduğunuzdaki şefkati,korkuyu,heyecanı,kini nefreti yani ona karşı ne hissetiğinizi anlıolar ve ona göre davranıolar karşısındaki insana...hiç kedi sevmeyen arkadaşım var.onu ilk defa gördüğünde bile anlamıştı ne mal olduğunu.hiç yaklaşmadı bile.

yavru kediyi eğitmek için biraz araştırmalısınız ama sonuca ulaşmak için gerçekten onu çok sevmelisiniz bence..bu arada bizim ufaklığın fotolarını paylaşayim sizinle...

......bıdık.....

Hala yanınızda mı peki?

• quote:

Orijinalden alıntı: * KıL

quote:

Orijinalden alıntı: sanctuary33

2 yıl öncesine kadar hiç kedim fln yoktu.hayvanları sevmediğimden değil ama annem evde hayvan sevmediği için en fazla eve kuş balık girmişti o güne kadar...

......bıdık.....

Hala yanınızda mı peki?

şuan babamın işyerinde onunla birlikte bakıma muhtaç bikaç sokak kedisi daha var...gündüzleri işyerinin bahçesinde geceleride içeri gidip yatıolar..şehir dışında olmadığım zamanlarda hepsiyle ilgilenmeye çalışıyorum.

• Bende yaklaşık 4 ay önce barınaktan 2 aylık kedi aldım.Hayvan beslemek hakkında hicbir fikrim yoktu.İnternet çok işime yaradı.
    Tuvalet eğitimi için uğraşmadım,barınakta diğer kedilerden öğrenmişti ve tuvaletini kuma yapıyordu.Bir süre sonra kumu kaldırdım,evin içine patileriyle kum taşıdığı için.Şimdi ise banyoya beton zemine yapıyor bende tuvalet kağıdı ile alıp fırçalıyorum,çok daha kolay ve pratik geldi bana.
    Gel komutuna alıştırmak için yanınıza sevdiği bir yiyeceği alın,yiyecek onun karnını doyuracağı kadar büyük olmasın,derler ya ''doyumluk değil tadımlık'' yani çok küçük mesela leblebi büyüklüğünde sosis parçası.Çağırdığınızda yiyecekten bir parça verin.Bir süre sonra alışıyor ve nerdeyse her ''gel'' dediğinizde yanınıza geliyor.
    Benimki de oynarken ısırıyor o sorunu çözmedim,bazen arkamdan koşup ayak bileklerimi de ısırdığı oluyor.Küçükken dişleriyle komik geliyordu bana ama büyüdükçe bazen beni ısırması canımı yakıyor ve sinirlendiriyor,bu konuda çözüme gitmedim ama yakında araştırma yapsam iyi olur.
    Heryere girip çıkıyor onu maalesef öğretmedim,ama su spreyi ile girmesini istemediğiniz yerlere girdiğinde yada yapmasını istemediğiniz şeyleri yaptıgında yüzüne su sıkarak engel olabilirsiniz.
    Kediler suyu sevmezlermiş fakat ben kediyi yazın almıstım ve büyürken sıcaktan rahatsız olmasın dıye cok sık ıslatıp serinlettıgım ıcın sanırım suya alıştı,banyo yaptırırken fazla ses cıkarmıyor.Ilık suyla önce patilerini sonra tüm vücudunu yıkarsınız.Ben sıvı sabun kullandım tüyleri döküldü bu yüzden arap sabunu kullanıyorum gayet iyi geldi.
    Kedileri eğitmek mi dersiniz bilemem ama yaklaşık 10 numara yapabiliyor.Videodan sonra öğrettiğim bir kaç numarası daha var.

• Kedi yıkamayın çook zararlı. Kedi kendini yalayarak temizler.

• quote:

Sevgiden çıkarıyor o sesi
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.