Şimdi Ara

Yavaş kitap okumak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.677
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yavaş kitap okuma sorunu hakkında bir çok konu açıldığının farkındayım,ancak çözümünü bulamadığım için bir kerede ben şansımı deneyeyim dedim.

Kitap okumaya başladığım ilk yıllarda sayfa sayısı ne olursa olsun en fazla 1,5 hafta sürüyordu kitabı bitirmem.Ama şimdi bir kitabı
    okuyup bitirmem 2 aya kadar uzayabiliyor (Tabii bu hızlı okumuş halim).
    Yavaşlık sorununa örnek vermek gerekirse,
    Bazı arkadaşlar bir sayfayı 3 dakika da okuyorsa,ben min.10 dakika da okuyorum.Anlamadığım yerler olursa hep tekrar ediyorum (çok yaptığım bir durum) bu da okumamı yavaşlatıyor.

Bakıyorum takip ettiğim bloglarda en fazla 3 gün sonra okuyup bitirdiği kitapları koyuyorlar.Ben ise o 3 günde en fazla çeyreğini okumuş oluyorum.Bu durum kitap okuma hevesimi de alıp götürüyor.
    "Kitabın tadını çıkartıyorsun" ya da "Anlayarak okuyorsun" vs. şeylerde söylemeyin.İnanın çok kötü bir durum. Okumak istediğim milyonlarca kitap var ama benim onları okumaya ömrüm yetmez.

Kitap okuma hevesim o kadar kırıldı ki,kitabın sayfasını açmak bile istemiyorum.

Sizce bu durumu nasıl aşabilirim ?

• Reha Ruhşen'in Hızlı Okuma kitabı bu konuda yardımcı olmuştu bana. Malum, çoğu şarlatan kitapça kirletilen bir alan hızlı okuma. Bu gibi bilimsel yaklaşım sunan eserler hayli ender ve kıymetli. Bir kitap daha vardı, kütüphaneye gittiğimde onu da bu mesaja eklerim unutmazsam.

Sürekli geriye dönmek, konsantre eksikliğinin bir sonucu. Ama insan geri dönmeye devam ettikçe beyin de "zaten geri dönüyorum, şimdi anlamasam da olur" gibisinden bir tutum geliştirerek gevşeyebiliyor kolayca. Bu yüzden bir süre, dikkatin dağılsa da okumaya devam ettiğin egzersizvari okumalar yapmak gerekiyor. Dikkat dağılmasının bir yaptırımı olarak, anlayamamak ile tokatlanan beyin, "dikkat etmek zorundayım yoksa anlamı kaçırıyorum" demeye gitgide yaklaşıyor.

Bir de gözleri belirli bir tempoya alıştırmakta fayda var. Tek seferde tek kelime değil de, iki ya da üç kelimeyi bir bütün olarak fark etmeye odaklandığın çalışmalar, kısa süre içerisinde hızlandıracaktır seni.
  • Reha Ruhşen'in Hızlı Okuma kitabı bu konuda yardımcı olmuştu bana. Malum, çoğu şarlatan kitapça kirletilen bir alan hızlı okuma. Bu gibi bilimsel yaklaşım sunan eserler hayli ender ve kıymetli. Bir kitap daha vardı, kütüphaneye gittiğimde onu da bu mesaja eklerim unutmazsam.

Sürekli geriye dönmek, konsantre eksikliğinin bir sonucu. Ama insan geri dönmeye devam ettikçe beyin de "zaten geri dönüyorum, şimdi anlamasam da olur" gibisinden bir tutum geliştirerek gevşeyebiliyor kolayca. Bu yüzden bir süre, dikkatin dağılsa da okumaya devam ettiğin egzersizvari okumalar yapmak gerekiyor. Dikkat dağılmasının bir yaptırımı olarak, anlayamamak ile tokatlanan beyin, "dikkat etmek zorundayım yoksa anlamı kaçırıyorum" demeye gitgide yaklaşıyor.

Bir de gözleri belirli bir tempoya alıştırmakta fayda var. Tek seferde tek kelime değil de, iki ya da üç kelimeyi bir bütün olarak fark etmeye odaklandığın çalışmalar, kısa süre içerisinde hızlandıracaktır seni.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 8 Temmuz 2017; 15:21:18 >

• Yavaş okumaktan çok sorununz okb gibi duruyor bir araştırın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gandalff

Reha Ruhşen'in Hızlı Okuma kitabı bu konuda yardımcı olmuştu bana. Malum, çoğu şarlatan kitapça kirletilen bir alan hızlı okuma. Bu gibi bilimsel yaklaşım sunan eserler hayli ender. Bir kitap daha vardı, kütüphaneye gittiğimde onu da bu mesaja eklerim unutmazsam.

Sürekli geriye dönmek, konsantre eksikliğinin bir sonucu. Ama insan geri dönmeye devam ettikçe beyin de "zaten geri dönüyorum" gibisinden bir tutum geliştirerek gevşeyebiliyor kolayca. Bu yüzden bir süre, dikkatin dağılsa da okumaya devam ettiğin egzersizvari okumalar yapmak gerekiyor. Dikkat dağılmasının bir yaptırımı olarak, anlayamamak ile tokatlanan beyin, "dikkat etmek zorundayım yoksa anlamı kaçırıyorum" demeye gitgide yaklaşıyor.

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim hocam.

• Mr.Prestige kullanıcısına yanıt
    Neden böyle bir kanıya vardınız ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dellinger.

Neden böyle bir kanıya vardınız ?

Sürekli geri dönüp bir sayfayı 10 dakikada okuyorsanız takıntı sorununuz vardır muhtemelen
  • Yahu bu konu ile ilgili kaçıncı konu bu ? Yavaş okuyun! Kitap okumak yarış değil. Millet isterse 1 saatte okusun size ne ? Ara verin,1 senede okuyun ne çıkar ? Neden böyle yapıyoruz anlamış değilim. Hazırlıkta hocam söylemişti Türkiyede genelin içine girdiği durum birşey yapıyorsan mükemmel olmalı felsefesinden çıkın lütfen. Keyif almak için okuyorsanuz bu dediklerim. Akademik anlamda okuma yapıyorsanız bu konu söylediklerimi unutun ama aksi durumda çok önemsemeyin keyif almaya devam edin. Kafanıza takmayın.
  • Her türlü okumak istediğin bütün kitapları okumak için ömrün yetmeyecek.Kafana göre takıl.Bu sıkıntı yapacak birşey değil.

• don quijote de la mancha kullanıcısına yanıt
    Biraz sert bir dille söylemişsiniz ama haklısınız hocam.
    Tamam doğru ama yavaş kitap okumak insanı hem demoralize ediyor hem de okuma hevesini kırıyor.
    Ben sadece bununla ilgili yardım almak için konu açmıştım (belki çaresi vardır diye) ama dediğiniz gibi keyif almak en önemlisi.
  • Keyif almak çok önemli. Ben mesela Hayvanlardan Tanrılara kitabını okurken her bölümün özetini a4 sayfasına çıkartıyorum. Kitap bitince beraber dosyalıyorum. Bu şekilde unutmam zor oluyor ama hatırlamazsam açıp hemen özetine bakıyorum. Yavaş oku ama düzenli oku.

• Genelde sanılanın aksine kitabı yavaş okuyanlar daha iyi anlamaz. Ne kadar çok yavaş okur, geri döner, tekrar yaparsanız hem aldığınız zevki kaçırır hem de okuduğunuzu anlamazsınız. O yüzden okuduğunu anlayamıyor, tekrar yapma ihtiyacı duyuyorsanız hızlı okumanın yolunu bulmalısınız. Hızlı okumak aslında dünyadan kopup bütün konsantrasyonunuzla kitaba kanalize olmaktır. Okurken yağ gibi akması lazım kelimelerin.
  • bende bu tür bi durumdayım.ancak şöyle bi durum var.gerçekten ilgimi çeken konu olduğunda uçarcasına okuyorum.aynı gün bitirecek kadar dalıyorum kitaba.kimi kitaplara da ,önceki gibi, dalamıyorum.haliyle uzuyor.ayrıca yazıların şekli ve büyüklüğü de etki ediyor.önerim ise kafanız biraz boş olduğunda kitap okuyun.özellikle stress yüklü iken kaçmak için kitap okumayın.
  • kitaptan kitaba farklılık gösterebilir onu da dikkate almalısın Robert pırsıg ile arthur conan doyle bir olamaz okuma hızında
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.