Şimdi Ara

Yatırım/Birikim Yapma Konusunda Yardım İhtiyacı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
717
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dostlar selamlar. Yatırım yapma konusuna çok meraklıyım fakat tecrübesizim ve aynı zamanda da bilgisizim diyebilirim.

Yaşım 26 ve aylık maaşım yaklaşık 12 bin TL. Şimdiye kadar - klasik olarak - online bankacılık üzerinden altın ve dolar aldım. Ancak bunun yeterli olmadığını düşündüğüm için bugün " Allianz BES ve Yapı Kredi Portföy İkinci Fon Sepeti Fonu / SPT02 " yatırım/birikimlerini de başlattım.

Bunlara başlamış olmama rağmen, yatırım/birikim konularında bilgi ve tecrübe eksikliği çekiyorum. Bir şeyler yapıyorum kendimce, elimden geldiğince okuma ve araştırma yapıyorum ama yeterli bulmuyorum. Bu konuda yardımcı olmak isteyen herkesin fikirlerine açığım.

NOT: Amacım insanlardan direkt olarak "yatırım tavsiyesi" toplamak değil. Bundan ziyade, yaşadığınız tecrübeler varsa ve verebileceğiniz fikirler varsa bunları dinlemek isterim. Bunların dışında, yine "yatırım yapmayı öğretme" amacıyla önerebileceğiniz kitaplar, youtube kanalları vb. varsa bunlar da çok güzel olur. :)

Yardımcı olabilecek herkese şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar.

• Öncelikle kararın hayırlı olsun. 

Umarım en kısa zamanda finansal özgürlüğüne kavuşursun.

YouTube sa Karavanda Borsa nın borsa eğitim başlığındaki videoları izleyebilirsin.

en başaralı borsa kanalı da bakabilirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için.

Bahsettiğiniz kanalları takip ettim hemen, videoları izlemeye başlayacağım. 

• BES teki fon tercihin ne? BES e ilk başladığında başlangıç veya standart fonlara yatırıyorlar paranı. evvela başlangıç veya standart fondaysa onu değiştir.

eğer BES te gerçekten 10 sene duracaksan en riskli fonlardan al. yani altın fonu,hisse senedi fonu gibi.

çünkü 10 yıllık uzun zaman zarfında yüksek risk yüksek kazanç sağlar.

BES ten çıkış yapmayı düşündüğün tarih yaklaştığında o vakit defansif korumacı fonlara geçersin. yani 10 yıl duracaksan 2032 yılına girmeden 2031 yılında paranı defansif fonlara geçirip BES e ödediğin katkı miktarını en yüksek seviyeye çıkartıp devlet katkısından maximum faydalanırsın son senelerde.

normal fon konusuna gelirsek orasına sen karar ver.

• Yanıtınız için teşekkür ederim. Bu başlangıç fonu meselesini önceden araştırmıştım. Bu yüzden " Orta Yüksek Riskli Fon Paketi " ile başlangıç yaptım.

Gerçekten de en az 10 sene durmayı planlıyorum.

Peki sizce, maaşıma oranla, BES'e aylık ne kadar ödeme yapmalıyım ?

• hackzparrow1 H kullanıcısına yanıt

sadece BES üzerinden birikim yapacaksan maaşının en az %10 u . yani 1200tl

ama BES harici kendin de birikim yapacaksan BES e maaşının %3 ü yeterli.

kendine ait evin varsa kira ödemiyorsan ve ev,araba kredisi taksidin de yoksa

kendini kiracıymışsın gibi farzedip kiraya ödeyeceğin parayla yatırım yap.

mesela benim kendime ait evim var ve bekarım bu yüzden maaşımın %30 unu yatırıma ayırabiliyorum. ay sonu kalan para olursa günlük faize yatırıp yedek akçe olarak tutuuyorum. ciddi borsa düşüşlerinde bu yedek akçelerden düşen hisselerime eklemeler yapıyorum.

• Midas indir , biraz dolar bazli hisse guzel olur , hem paran dolarda durur hemde Apple, Amazon gibi kaliteli sirketler var orda

onun disinda dogru yerden baslamissin, . cok bilmediginde, yatirim fonu almak ve unutmak en mantiklisi , BES te evet kotu bir sistem ama fonlarini secebildigin BESler iyidir

zaten arkadaslar tavsiye etmis,

Tuncay Tursucu

kavanda borsa

en iyi borsa kanali

Artunc kabasakal

kanal finans

youtube
    1994 yılından bu yana sermaye piyasaları alanında faaliyet gösteren İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tüm yetki belgeleri ile bireysel ve kurumsal yatırımcılara hizmet vermektedir. İnfo Yatırım bireysel ve kurumsal yatırımcılara, sermaye piyasası araçlarının alım – satım aracılığının yanı sıra, yatırım danışmanlığı, portföy yönetimi ve kurumsal finansman hizmetleri sunmaktadır. Ajans: Your Medya Web: www.yourmedya.com mail: info@yourmedya.com
    https://www.youtube.com/c/INFOYATIRIM

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.