Şimdi Ara

YATAY GEÇİŞ REHBERİ [SSS] (17. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
2.850
Cevap
147
Favori
679.093
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

merhabalar öncelikle. ben özel bir ünide halkla ilişkiler ve reklamcılık okuyorum.
    1) Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümü ikinci öğretime geçmek istiyorum. bu mümkünmüdür, bilen varsa lütfen cevaplasın
    2) ikinci yarıyıl egeye başvuru yapabiliyormuyum bide öss puanıma bakıyorlar mı?

1. evet, mümkün.
    2. üniversitenin sitesinden yatay geçiş koşullarını incelemelisin. (çoğu üniversite ilk iki yarıyıl yatay geçiş kabul etmez.)

gazetecilikle , halkla ilişkiler ve reklamcılık dersleri pek uyumlu dersler değil ama iletişim fakültesi kapsamında olduğu içinde geçiş yapabiliyormuyum yani derslerin %100 uygun olması gerek mi geçiş içinde?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DemirGZ -- 31 Ekim 2011; 23:53:02 >
  • Orijinalden alıntı: DemirGZ

Orijinalden alıntı: DemirGZ

merhabalar öncelikle. ben özel bir ünide halkla ilişkiler ve reklamcılık okuyorum.
    1) Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümü ikinci öğretime geçmek istiyorum. bu mümkünmüdür, bilen varsa lütfen cevaplasın
    2) ikinci yarıyıl egeye başvuru yapabiliyormuyum bide öss puanıma bakıyorlar mı?

1. evet, mümkün.
    2. üniversitenin sitesinden yatay geçiş koşullarını incelemelisin. (çoğu üniversite ilk iki yarıyıl yatay geçiş kabul etmez.)

gazetecilikle , halkla ilişkiler ve reklamcılık dersleri pek uyumlu dersler değil ama iletişim fakültesi kapsamında olduğu içinde geçiş yapabiliyormuyum yani derslerin %100 uygun olması gerek mi geçiş içinde?

aynı fakülteyse sorun olmaz ama farklı fakülteyse derslerinin %70'i ortak olması gerekir.

• Arkadaşlar ben Ege Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliğine geçmeyi düşünüyorum. Kaç ortalama gerekir tahminen ? Hafiften bir umut ışığı dahi olsa, hazirana kadar bilgisayarı açmayıp full ders kasacağım yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BraveHeart

Arkadaşlar ben Ege Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliğine geçmeyi düşünüyorum. Kaç ortalama gerekir tahminen ? Hafiften bir umut ışığı dahi olsa, hazirana kadar bilgisayarı açmayıp full ders kasacağım yani.

tamamen arz talep meselesi, 3.70 ortalamayla kazanamayabilirsin ya da 3.40 ortalamayla 1. sıradan kazanabilirsinde bu yüzden yapabildiğin en iyi ortalamayı yapmaya çalış.
  • Beyler Dokuz Eylülden İstanbul Üniye geçiş hakkında bilgisi olan var mı ? Bölüm hukuk. Bir arkadaşımla konuştum da çok zor diyor tüm hukukçularla yarışıyorsun ortalaması yüksek olanı alıyorlar falan. İkinci öğretim de olabilir fark etmez yani...
  • çok iyi bir ortalama lazım.
    ayrıca öss puanına da bakıyolar ama o yönden bir sıkıntı yaşamazsın dokuz eylül yüksektir zaten.
  • merhaba. öncelikle tüm sayfaları okudum. güzel paylaşım olmuş teşekkürler. benim sorum şu: özel üniversitede %100 burslu okuyorum. bursu kesmeden yatay geçiş kabul eden özel üniversiteler var mı hangileri?bildiğim kadarıyla kültür üni.kesmiyormuş. bilgi üni. %50 sini kesiyormuş. nasıl öğrenebilirim?
  • Ben canakkale 18 martta bi meslk yuksekokulunda dis ticaret okuyorum yani iki yillik bi bolum bolumumun puani 317 bende ilk siradan girdim bu myo ya not ortalamam 3 un ustunde olucagi kesin oss paunimda 325 gitmek istdigim universite trakya universitesinin dis ticaret bolumu olan myo su oranin oss taban puani 270 lerde donem sonuna oraya yatay gecis yapma sansim nedir?
  • Canakalle 18 mart universitesinin yenice meslek yujsek okulunun dis ticaret bolumunde okuyorum 2 yillik bir bolum.Bolumumun taban puani burada 317 idi ben bu biraya 325 puanla 1. siradan girdim.Not ortalamaminda 3.00 in uzerinde olucagi kesin.Trakya universitesinin meslek yuksek okulundaki dis ticaret bolumune gecmek istiyorum oranin oss taban puanida 270 lerdeydi.Donem sonunda yatay gecis yapmak istiyorum.Sizce sansim nedir bu konuda?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hzl123

merhaba. öncelikle tüm sayfaları okudum. güzel paylaşım olmuş teşekkürler. benim sorum şu: özel üniversitede %100 burslu okuyorum. bursu kesmeden yatay geçiş kabul eden özel üniversiteler var mı hangileri?bildiğim kadarıyla kültür üni.kesmiyormuş. bilgi üni. %50 sini kesiyormuş. nasıl öğrenebilirim?

Sınavla kazanılan burslar yatay geçiş yapıldığı takdirde kaybedilir. benim bildiğim bu.

@emreyldrm büyük ihtimalle geçersin.
  • ya merhaba benim acil olarak sormak istedigim sorular war, umarım kafanızı karıstırmam...

1) brinci sınıf birinci donem btince ikinci doneme devam icin baska unv aynı bolume yatay gecs yapıcam. 2.00 ya da 2.70 felan olursa. bu 2.00 - 2.70i yapmak zor mudur. cok mu kasmam gerekiyor yani snf birincisi olmam felan mı gerekiyorr.. :(
    2) mesala devamsızlık etkili mi devamsızlığa bakıyorlar mı mesala pc dersinden sınırda, eğer kalırsam bu etki ediyo mu yatay gecise. ama not ortalama 2.00- 2.70 oldysa? (2.00 de diyorm cnku bazı unvler 2.00 istiyo)
    3) yatay gecis icin kime nereye başvurucaz, internetten ösym, yök'e mi. kime yani.ve ösym yök 'mü değerlendirecek yoksa unv mi değerlendirecek alınıp alınmamayı felan.
    4)yatay gecs icin disiplin cezası vb gibi gerekli belgeler istiyolar bunlar cok mu zaman alır yani taaa çok önceden mi hazırlamak gerekiyo. simdi aralıktayız ne zaman hazırlıklara baslamamız lazım.. :) 21ocak gibi sbat tatili baslicak bzm oklda o yuzden yani.
    umarım geç kalmayız bunun icinde çok kaygılıyım. ve umarım ösym yök felan değerlendirmez cunku kafaları eser kontenjan dolar kalırım ortada yani :( kontenjanı kac onu bile bilmiyomm ooof cok işim var çok :(
    daha bir sürü soru war ama artık çok soru sormaktan bile herşeyi unutuyorum deli oldum yaşlandım resmen. sorularımın cevaplarını doğru olarak alırsam çok çok çok sevinirim..

• Anadolu Maliyeden İstanbul veya Marmara Maliyeye geçmeyi düşünüyorum. Ailem istanbulda. Ve o üniler Anadoludan daha iyi değil diyorlar ama ailem orda diye istek var. Şartları nedir sizce böyle bir şey yapmalı mıyım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: irmask-

ya merhaba benim acil olarak sormak istedigim sorular war, umarım kafanızı karıstırmam...

1) brinci sınıf birinci donem btince ikinci doneme devam icin baska unv aynı bolume yatay gecs yapıcam. 2.00 ya da 2.70 felan olursa. bu 2.00 - 2.70i yapmak zor mudur. cok mu kasmam gerekiyor yani snf birincisi olmam felan mı gerekiyorr.. :(
    2) mesala devamsızlık etkili mi devamsızlığa bakıyorlar mı mesala pc dersinden sınırda, eğer kalırsam bu etki ediyo mu yatay gecise. ama not ortalama 2.00- 2.70 oldysa? (2.00 de diyorm cnku bazı unvler 2.00 istiyo)
    3) yatay gecis icin kime nereye başvurucaz, internetten ösym, yök'e mi. kime yani.ve ösym yök 'mü değerlendirecek yoksa unv mi değerlendirecek alınıp alınmamayı felan.
    4)yatay gecs icin disiplin cezası vb gibi gerekli belgeler istiyolar bunlar cok mu zaman alır yani taaa çok önceden mi hazırlamak gerekiyo. simdi aralıktayız ne zaman hazırlıklara baslamamız lazım.. :) 21ocak gibi sbat tatili baslicak bzm oklda o yuzden yani.
    umarım geç kalmayız bunun icinde çok kaygılıyım. ve umarım ösym yök felan değerlendirmez cunku kafaları eser kontenjan dolar kalırım ortada yani :( kontenjanı kac onu bile bilmiyomm ooof cok işim var çok :(
    daha bir sürü soru war ama artık çok soru sormaktan bile herşeyi unutuyorum deli oldum yaşlandım resmen. sorularımın cevaplarını doğru olarak alırsam çok çok çok sevinirim..

1. Çoğu üniversite birinci sınıfın ikinci dönemi (2. yarıyıl) yatay geçiş kabul etmez. En erken ikinci sınıfın birinci dönemi için (3. yarıyıl için başvuru yapabilirsiniz) Yatay geçiş başvuru koşullarında genellikle en az 2.50 ortalama istenir (Üniversite'ye göre değişiklik gösterebilir) okuduğunuz bölümü bilmediğim için kolay ya da zor gibi bir yorum yapamayacağım ama ortalamanızın en az 3.00 olması şansınızı arttırır.

2. Yatay geçiş başvurusu yapabilmeniz için tüm derslerinizi vermeniz gerekir. Yani alttan dersinizin olmaması lazım.

3. Yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversite'ye başvuracaksınız. Başvuru koşulları, tarihler vs. her dönem üniversitelerin sitelerinde yayınlanır.

4. Yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversite başvuru koşullarınında yazan belgeleri hazırlamanız gerekiyor.(Transkript, yatay geçiş başvurusu için yatırdığınız paranın dekontu gibi belgeler.) 1 gün içinde halledersiniz fazla uzun sürmez.

@Tribuns İstanbul ve Marmara Üniversitesi, Türkiye'nin en iyi üniversiteleri arasındadır. Not ortalamanız yeterliyse eğer geçmenizi tavsiye ederim. Karar sizin.

• cevap verdiğiniz için çok çok teşekkurler. bolum halkla iliskiler ve tanıtım. ama bolum icin sormuyorum zorlugunu. ''2.00,2.50' gibi donem sonu ortalamayı yapmak zor mu yani. çok mu kasmak gerekiyordur..??
    bide universite birinci donem sonuna olur dedi birinci sınıf ın birinci donem bitince ikinc donemine gecmek icin yani. ama daha cok arastıracaz bunu mudur yardımcısı dedi umarım dogru bılıyodur :)
  • quote:

cevap verdiğiniz için çok çok teşekkurler. bolum halkla iliskiler ve tanıtım. ama bolum icin sormuyorum zorlugunu. ''2.00,2.50' gibi donem sonu ortalamayı yapmak zor mu yani. çok mu kasmak gerekiyordur..??
    bide universite birinci donem sonuna olur dedi birinci sınıf ın birinci donem bitince ikinc donemine gecmek icin yani. ama daha cok arastıracaz bunu mudur yardımcısı dedi umarım dogru bılıyodur :)

Bölüm derslerin zor mu kolay mı bilmediğim için bi cevap veremiyorum. Mühendislik veya Hukuk olsa zor derdim çünkü dersleri çok ağır. birazda kapasite meselesi.
    ayrıca 2.00-2.50 gibi bir ortalamayla yatay geçiş yapma ihtimalin çok düşük.
    Yatay geçiş yapmak istediğin üniversitenin geçen sene 2. yarıyıl için kontenjan açıp açmadığına bakarsan tam emin olabilirsin. okulun sitesinden bakabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oki91 -- 5 Aralık 2011; 0:34:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 377

quote:

Orijinalden alıntı: Reasonable

Arkadaşlar bu yatay geçiş başvuruları ne zaman başlar.Ben 1. sınıfın 1. dönemindeyim henuz bir sınav olmadık 1 ve 2. donemdeki sınavların tamamı bittikten sonra mı oluyor bu başvurular biri açıklayabilir mi bu kısmı?

Dönemlik başvuru alan ve değerlendiren üniversiteler olduğu söyleniyor ama ben görmedim açıkçası Bilinen üniversitelerin hepsi yazın başlatıyor bu süreci. En erken YTÜ'nün başlar genelde. 2 senedir takip ediyorum durum böyle.

Bu arada eğer çok zorda kalmadıysanız ve devam etmekte olduğunuz üniversite çok kıytırık bir üniversite değilse yatay geçiş yapmayın. Yapacaksanız da her şeyini araştırın daha önce bulunduğunuz üniversiteden geçmek istediğiniz üniversiteye yatay geçiş yapmış adamlarla konuşun. Daha sonra artılarına ve eksilerine bakar hangi taraf ağır basıyorsa ona göre karar verirsiniz.

En iyi üniversite alıştığınız üniversitedir...

(KTÜ'den YTÜ'ye yatay geçiş yapmak isteyenlerin süreç hakkındaki sorularına yanıt verebilirim.)

Merhaba haritacı arkadaşım :)

Öncelikle başarın için tebrik ederim inşallah ytü de mutlu olmuşsundur.

Benim soruma gelince ben ktü inşaat mühendisliğinde okuyorum bölümümden ve okulumdan gayet memnunum ama not ortalamam fena gelmeyecek yaklaşık 3.00 gelir

şimdi sormak istediğim sorulara gelelim :)

1)Bu Ortalamayla Ytü İnşaat(iö) yatay geçiş yapabilirmiyim yapamazsam kaça kasmam gerekir ortalamamı
    2)Ben bu sene 1.sınıfım kimileri yatay geçiş yapabilmek için en az 2.sınıf olmak lazım gerekiyor ama takip ettigim kadarıyla sen 1.sınıfın sonunda yatay geçiş yaptın yatay geçiş yapabilirmiyim?
    3)Ytü'ye geçip pişman olduğun noktalar varmı yada ktü den pek bir farkı var mı diye sorayım
    4)Bölümümden gayet memnunum hiçbir sıkıntım yok okul yada bölümümle ilgili ama istanbul gibi bir yerde daha rahat edebilir ve öğrencilik hayatımı yaşayabilirim diye düşünüyorum.Okula bölüme alışamamak gibi bir sıkıntı oluyor mu
    5)Öss puanı yatay geçiş yapmakta önemlimi?
    Son olarakta Ktü den Ytü ye yatay geçişi önerirmisin?

Cevabın için teşekkür ederim :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 2.00-2.50 nasıl çok dusuk. ama universitedeki kisi 2.00 2.50 yaparsan gecebilirsin dedi. (umarım cok kasmak gerekmiyodur:()

ayrıca bir soru daha sormak istiyorum kusura bakmyın :)) : devamsızlıktan bi derste kalırsam ama vize final notum iyiyse devamsızlık sınırını aştıysam o dersi alttan mı alıyorum? alttan dersi alırsam da yatay mı olmaz..?
  • quote:

2.00-2.50 nasıl çok dusuk. ama universitedeki kisi 2.00 2.50 yaparsan gecebilirsin dedi. (umarım cok kasmak gerekmiyodur:()

ayrıca bir soru daha sormak istiyorum kusura bakmyın :)) : devamsızlıktan bi derste kalırsam ama vize final notum iyiyse devamsızlık sınırını aştıysam o dersi alttan mı alıyorum? alttan dersi alırsam da yatay mı olmaz..?

şuana kadar 2.00-2.50 gibi bi ortalamayla yatay geçiş yapan birini tanımıyorum, normalde 2.00-2.50 başvuru yapmak için sınırdır. sorduğunuz kişi öğretim görevlisi mi?

devamsızlıktan kaldıysanız eğer aynı dersi seneye alttan alırsınız. ama vize ve final notlarınız iyiyse dersin hocasıyla konuşmayı deneyin mazeretinizi bildirin anlayışlı biriyse eğer büyük ihtimal geçirir.

alttan dersiniz varsa eğer yatay geçiş yapamazsın. tüm derslerden başarılı olma şartı aranır.

kafanıza takılan sorular varsa çekinmeden sorabilirsiniz. ayrıca diğer sayfalarıda incelemenizi tavsiye ederim çok kişinin sorularını yanıtladık işinize yarayacak bilgiler illaki vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oki91 -- 6 Aralık 2011; 4:33:40 >

• Galois_ hocam tekrar merhaba ,

şu yatay geçiş mevzuusunu kapatmadım hala , 2.9 ortalama yapmiştim 1.sınıfta yatay geçiş başvurusu yapmadım gelmez diye . 2,85 le arkadaşın arkadaşı bizim okuldan başka okula geçiş yapmiş kahroldum

Şimdi sana sormak istedigim şu , mevcut üniverstemde erasmus hakkım yerine tercihimi yatay geçişten yana mı kullansam ? Yada buradaki erasmus hakkımı erteleyip geçiş ypacagim üniversitede kullanma gibi bi şansım var mı ?

diğer soru ise , şubatın 10 u gibi finallerimiz bitmekte 17 si açıklansa başvuru için 3 yada 2 günüm falan kalıyor .Final sınavlarım açıklanmadan başvuru yaparsam bi sorun olur mu ?
  • sordugumuz kisi idari konular bölumundeki müdür yardımcısı'ydı. biliyo mudur bu konuları o? (donem notu)
    biraz daha gidip sorucaz arastırcaz..
  • 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.