Şimdi Ara

YATAY GEÇİŞ REHBERİ [SSS] (10. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.850
Cevap
147
Favori
679.084
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hocam istanbul üniversitesi biyoloji bölümü son sınıf ögrencisiyim yine istanbul üniversitesi veteriner lik fakültesine geçiş yapabilirmiyim ..bunun net cevabını yinede bulamadım ?
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnrbK -- 17 Aralık 2012; 7:46:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: psyderta

hocam istanbul üniversitesi biyoloji bölümü son sınıf ögrencisiyim yine istanbul üniversitesi veteriner lik fakültesine geçiş yapabilirmiyim ..bunun net cevabını yinede bulamadım ?

malesef böyle birşey mümkün değil. sadece kendi fakültenin bölümlerine yatay geçiş yapabilirsin.

@OnrbK yök derslerini kesin sayarlar.(türk dili, ingilizce vs.) diğer derslerde birebir aynıysa eğer sayarlar.
    2. sınıftan başlarsın ama fark dersleride alttan alırsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oki91 -- 23 Haziran 2011; 16:42:22 >
  • Bir bölüme başvururken türkiye genelinde o bölüme giren öğrencilerin o seneki taban puanlarından yüksek olma şartı aranıyor.Misal yıldızda inşaata başvururken türkiyedeki inşaat müh.bölümlere yerleşenlerin en düşük puanına mı bakacaz
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnrbK -- 17 Aralık 2012; 7:46:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kubilaycay

Bir bölüme başvururken türkiye genelinde o bölüme giren öğrencilerin o seneki taban puanlarından yüksek olma şartı aranıyor.Misal yıldızda inşaata başvururken türkiyedeki inşaat müh.bölümlere yerleşenlerin en düşük puanına mı bakacaz

İlk defa duyuyorum böyle birşey; girmek istediğin bölümle senin o anda okuduğun bölümün taban puanları karşılaştırılır Yani sen İtü inşaat'ta okuyorsan yıldız tekniğin inşaat bölümünün taban puanları karşılaştırılır
  • quote:

Bir bölüme başvururken türkiye genelinde o bölüme giren öğrencilerin o seneki taban puanlarından yüksek olma şartı aranıyor.Misal yıldızda inşaata başvururken türkiyedeki inşaat müh.bölümlere yerleşenlerin en düşük puanına mı bakacaz

Hayır böyle bir şart yok. YTÜ'ye başvururken, İTÜ'nün puanına bakmak sencede saçma değil mi?

@OnrbK aynı şey yine geçerli, saydırabilirsin dersleri.
    ama şunuda unutma ders saydırmak biraz şans işi birazda üniversitenin inisiyatifine kalmış birşey. hiçbir dersini saymayabilirler veya tüm derslerini sayıp 2. sınıfa geçirebilirler tamamen onlara bağlı. forumda böyle birisi vardı 2 sene okumuş yatay geçmiş ama tekrar 1.sınıftan başlatmışlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oki91 -- 23 Haziran 2011; 23:33:37 >

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnrbK -- 17 Aralık 2012; 7:47:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: OnrbK

quote:

Orijinalden alıntı: Galois_

quote:

Hayır böyle bir şart yok. YTÜ'ye başvururken, İTÜ'nün puanına bakmak sencede saçma değil mi?

@OnrbK aynı şey yine geçerli, saydırabilirsin dersleri.
    ama şunuda unutma ders saydırmak biraz şans işi birazda üniversitenin inisiyatifine kalmış birşey. hiçbir dersini saymayabilirler veya tüm derslerini sayıp 2. sınıfa geçirebilirler tamamen onlara bağlı. forumda böyle birisi vardı 2 sene okumuş yatay geçmiş ama tekrar 1.sınıftan başlatmışlar.

Hocam profesör tanıdığımız var, o tür bir problem olursa engelleyebilir mi acaba ? Şu an okuduğum okulda kendisi.Şunu da ekleme gereği duydum, şu anki bölümün hocaları da beni çok sever, onun bir etkisi olabilir mi peki ?

İş ciddi çünkü, buradan sonra sene kaybetme lüksüm kalmadı.

torpile karşıyız biz yok yok hepsinin etkisi olur rahat ol sen

• Ben suanda yurtdısında tıp fakultesınde okuyorum. yatay gecıs yapmak istıyorum. ama okuldan oyle cok sayıda evrak alamıyoruz ve de yurt dısında okudugum ıcın ınanılmayacak kadar cok burokrasi var burda.. Mesala okuldan bırer tane evrak aldım bunları turkıyede noterden aslı gıbıdır dıe onaylatsam üniversiteler kabul eder mi o sekıl ... soruyorum ogrencı ıslerındekıler cok zekı ınsanlar degıl duz mantıklar ne dedıgını bılmıyorlar benım aradıklarım.. bir kac unıversıteye basvurmak ıstıyorum onun ıcın ne yapmam lazım yök ten arastırdım arastırabıldıgım kadar sıteden ama evrakların tanzimiyle ilgili birsey bulamadım hıcbır yerde ( nasıl olcagını ) noter onaylı fotokopılerımı kabul ederler mı butun evraklarımı o sekılde cogaltıp fazladan bır kac yere basvurmak istıyorum.. Bazı unıversıtelerde orjınal evrak getırılmesı gereklıdır dio ama noter onaylı fotokoposi de orjınal sayılacak kadar onemlı olmuyor mu yoksa bu noterlerın yaptıgı ne işe yarar ... ( Cevablarınız için simdiden tesekkurler Acil cevab olursa daha makbule gecer )

• quote:

Orijinalden alıntı: mertcan11

Ben suanda yurtdısında tıp fakultesınde okuyorum. yatay gecıs yapmak istıyorum. ama okuldan oyle cok sayıda evrak alamıyoruz ve de yurt dısında okudugum ıcın ınanılmayacak kadar cok burokrasi var burda.. Mesala okuldan bırer tane evrak aldım bunları turkıyede noterden aslı gıbıdır dıe onaylatsam üniversiteler kabul eder mi o sekıl ... soruyorum ogrencı ıslerındekıler cok zekı ınsanlar degıl duz mantıklar ne dedıgını bılmıyorlar benım aradıklarım.. bir kac unıversıteye basvurmak ıstıyorum onun ıcın ne yapmam lazım yök ten arastırdım arastırabıldıgım kadar sıteden ama evrakların tanzimiyle ilgili birsey bulamadım hıcbır yerde ( nasıl olcagını ) noter onaylı fotokopılerımı kabul ederler mı butun evraklarımı o sekılde cogaltıp fazladan bır kac yere basvurmak istıyorum.. Bazı unıversıtelerde orjınal evrak getırılmesı gereklıdır dio ama noter onaylı fotokoposi de orjınal sayılacak kadar onemlı olmuyor mu yoksa bu noterlerın yaptıgı ne işe yarar ... ( Cevablarınız için simdiden tesekkurler Acil cevab olursa daha makbule gecer )

yurt dışında okuduğun okulun türkiye'de denkliği var mı önce onu öğren. sonra geçmek istediğin okulun öğrenci işlerini ara derdini anlat yardımcı olurlar. fotokopilerin geçerli olacağını sanmıyorum.

• Normalde para karşılığı istediğin kadar transkript,ders içeriği ve disiplin cezası almadığına dair belge alabilmen lazım. Eğer neden istiyorsun derlerse konsolosluk istiyor, askerlik için lazım, devlet le ilgili bir şey diyip sallayabilirsin. Kopya falan da kabul etmiyorlar de. Ama yine de alamazsan şöyle yaparsın aldığın bir kopyayı hiçbir okula verme. Daha sonra bunu yeminli bir Tercümana çevirttir ama notere götürme. Başvuru için okula gittiğinde bu belgeden bir tane var o yüzden size sadece yeminli tercüman onaylı olanını verebilirim de. O zaman da kabul etmezlerse notere onaylattır. Ama bu sana çok pahalıya patlayabilir. Noterli kopyayı kabul etmek zorunda okul.

Denklik konusuna gelince, okulların denklik kağıdını yatay geçiş sırasında istemiyorlar. (Bildiğim kadarıyla yeditepe hariç) Ama yine de denklik kağıdın elinde olsun derim. Okul transkriptte ya da denklikte şüphesi varsa okulun transkriptiğ yöke gönderip inceletmesi gerekiyor.

• arkadaşlar iyi günler.ben izmir ekonomi üniversites endüstri sistemleri mühendisliğinde okuyorum ve dokuz eylül endüstri mühendisliğine geçmek istiyorum.acaba bölüm adları birbirini tutmadığından geçiş olmayabilir mi? ayrıca ortalamam 3.40....bilen birileri varsa yardım ederse eğer çok çok iyi olur....
  • arkadaşlar iyi günler.ben izmir ekonomi üniversites endüstri sistemleri mühendisliğinde okuyorum ve dokuz eylül endüstri mühendisliğine geçmek istiyorum.acaba bölüm adları birbirini tutmadığından geçiş olmayabilir mi? ayrıca ortalamam 3.40....bilen birileri varsa yardım ederse eğer çok çok iyi olur....
  • @ss_quarrel bölüm adlarının aynı olmaması önemli değil, önemli olan derslerin içeriğinin aynı olması. iki bölümün derslerini karşılaştır içerik %70 aynıysa yatay geçiş yapabilirsin.
  • Galois_,Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden İngilizce Mütercim Tercümanlığa yatay geçiş yapılabilir mi? derslerin bir kısmı aynı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X kare -- 9 Temmuz 2011; 6:08:11 >
  • @X kare bir kısmı değilde %70'i aynıysa yapabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oki91 -- 9 Temmuz 2011; 7:57:22 >
  • 24.04.2010 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan yönetmeliğe (Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik) yök'ün sitesinden bakabilirsiniz.

http://www.yok.gov.tr/content/view/476/
  • yatay geçişle ilgili değil ama benim de bi sorum olucaktı.ben üniversiteyi bırakıp tekrar sınavla başka bi üniversiteye yerleşicem.ve ilk gittiğim ünide hazırlık okudum ama aradan 2 yıl geçti.bu okuduğum hazırlığı saydırabilir miyim acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: emelpak

yatay geçişle ilgili değil ama benim de bi sorum olucaktı.ben üniversiteyi bırakıp tekrar sınavla başka bi üniversiteye yerleşicem.ve ilk gittiğim ünide hazırlık okudum ama aradan 2 yıl geçti.bu okuduğum hazırlığı saydırabilir miyim acaba?

evet, saydırabilirsiniz.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.