Şimdi Ara

Yatak Tavsiyeleri [ANA KONU] (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
6.144
Cevap
266
Favori
1.976.044
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: onboardx

quote:

Orijinalden alıntı: fikretd

Uzun arayışlardan sonra Buyaka Yatsan'dan Serta markasının Anna Rosa yatağında karar kıldık. Aslında mağazaya gittiğimizde yine Yatsan'ın Whisper ya da Cashmere'den birini seçmek niyetiyle gitmiştik ancak Anna Rosa'ya uzanınca hem eşim hem ben bu yatakta karar kıldık. Özellikle yumuşak ve çok rahat bir yatak bakıyorduk. 3 gecedir yeni yatağımızda yatıyoruz ve tek kelimeyle mükemmel. Bu arada gerek karar verme aşamasında, gerek teslimatta Yatsan'ın servisinden çok memnun kaldık. Merak edenler için yatak ölçüleri 200x200 cm, fiyatı 3300 TL. Bu bütçeye çıkabiliyorsanız ve yumuşak yatak istiyorsanız şiddetle tavsiye ediyorum.

hayırlı olsun güzel seçim galiba yatağınız doğal lateks üzerine pocket yaylı olanı.

Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi pocket yaylı ancak üzerinde 5 cm visko tabaka var. Aslında visko almak istemiyordum, hep doğal lateks baktım ama Anna Rosa'ya uzanınca fikrim değişti :)
  • Forumu baya okudum ama iice kafam karıştı arkadaşlar.. bütçem max. 1250tl 160x200 boyutlarında olacak.. Visko pek düşünmüyorum.. Eski tür yaylı yatakta düşünmüyorum.. Bu fiyata kadar almış olan arkadaşlar yorumlarını paylaşırsa çok sewinirim.. Bu hafta yatak işini halletmek istiyorum acill yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.. Şimdiden teşekkürler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: MrC61

Forumu baya okudum ama iice kafam karıştı arkadaşlar.. bütçem max. 1250tl 160x200 boyutlarında olacak.. Visko pek düşünmüyorum.. Eski tür yaylı yatakta düşünmüyorum.. Bu fiyata kadar almış olan arkadaşlar yorumlarını paylaşırsa çok sewinirim.. Bu hafta yatak işini halletmek istiyorum acill yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.. Şimdiden teşekkürler..

Yardımcı olabilcek kimse yokmu arkdaşlar ?
  • quote:

quote:

Forumu baya okudum ama iice kafam karıştı arkadaşlar.. bütçem max. 1250tl 160x200 boyutlarında olacak.. Visko pek düşünmüyorum.. Eski tür yaylı yatakta düşünmüyorum.. Bu fiyata kadar almış olan arkadaşlar yorumlarını paylaşırsa çok sewinirim.. Bu hafta yatak işini halletmek istiyorum acill yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.. Şimdiden teşekkürler..

Eğer doğal malzeme olsun çok yumuşak olmasın diyorsanız size lateks yatakları tavsiye ederim.Viskolarda yattığınız yere gömülüyorsunuz adeta rahatsız edici bir durum.Ben yatsan marka yatakları tavsiye ederim bizzat kullandığım için söylüyorum.Breeze modelini almıştım.
  • quote:

quote:

quote:

Eğer doğal malzeme olsun çok yumuşak olmasın diyorsanız size lateks yatakları tavsiye ederim.Viskolarda yattığınız yere gömülüyorsunuz adeta rahatsız edici bir durum.Ben yatsan marka yatakları tavsiye ederim bizzat kullandığım için söylüyorum.Breeze modelini almıştım.

Teşekkürler hocam.. yatsana gidip baktım fakat bütçemi biraz aşıyor.. Bu yüzden daha çok istikbal ve bellonaya yöneldim..
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Teşekkürler hocam.. yatsana gidip baktım fakat bütçemi biraz aşıyor.. Bu yüzden daha çok istikbal ve bellonaya yöneldim..

rica ederim doğtaş lateks yataklarda güzel.
  • Arkadaşlar bende geçen sene çok araştırdım, bu formu da full okudum ve sonunda yatsan switzerland aldım. Çok memnunum tavsiye ederim gönül rahatlığıyla alabilirsiniz...
  • Teşekkürler.. Aslında şuan iki yatak arasında gidip gelmekteyim.. Yataş Five-Z ve İşbir Relax Visco
    Sizce hangisini tercih etmeliyim?
  • Terletmeyen,
    visco gibi konforlu,
    Doğal,
    Omurga için sağlıklı,
    Kan dolaşımını destekleyen bir yatak arıyorum.

Pierre Cardin Saint Denise, (%40 latex-%60 verflex) 1,900-150*200
    Brn(çift taraflı) orga life, 5cm visco, 15cm paket yay, 2-3cm latex. (çift taraflı olabilir. AMA 2-3 cm LATEX İŞE YARAR MI? 1.370-150*200
    İşbir relax, (çok terlersem diye korkuyorum)1900-150*200

Karar veremedim bir türlü,

Bir tarafı latex, bir tarafı visco olabilir,

Yukarıdakilerden hangisini önerirsiniz ya da başka önerebileceğiniz bir model var mı?
  • Pierre Cardin Saint Denis modelini aldık 150*200
    Yine Pierre Cardin komple ahşap latalı baza,
    Ve Pierre Cardin lateks yastık (1 adet)

Toplam 2.350.-Tl 2 taksitle

Yaylı yatak tercih etmedik içinde fazlaca metal var, (metal yorgunluğu hakkında birşeyler okumuştum)
    Bazayı da komple ahşap olanından aldık.

Henüz kullanmaya başlamadım. İzlenimlerimi kullanmaya başladıktan sonra paylaşacağım.
  • Merhabalar,
    Tesadüfen denk geldim bu konu başlığına ve tavsiyelerin, yorumların bir kısmını okuyunca yazmadan duramadım. Arkadaşlar, öncelikle yatağın ar-gesinde tecrubesi olan bir insan olarak şunu soylemek isterim. Standart Ortopedik Yatak diye bir şey yok!!! Bu yataklar için bilimsel altyapısı olmadan (özellikle Türkiye'de) inanın sadece ve sadece pazarlama amacıyla kullanılmaya başlanmış bir terimdir. Örneğin, ortopedik ayakkabının bilimsel araştırmalara dayanan standartları ve tanımlamaları mevcutken, Türkiye'de ortopedik yatak ile ilgili kanıtlanmış veriler ortaya sunan araştırma vs yoktur. 1-2 firma dışında yatakların nasıl üretildiğini de görseniz, inanın yatmak istemezsiniz. Bu arada piyasadaki tecrubelerim de eften puften merdiven altı sektorden degil, bilakis en bilindik guvenilir diye nitelenen markalardan birinde çalışırken edindiğim tecrübelerdir. Yurtdışında kişiye ozel yatak kavramının cıkmasının sebebi de bi nevi budur. Zira yatak, kişinin vücudundaki ağırlık merkezlerini eşdeğer şekilde destekleyebildiği zaman sağlıklıdır ve bu durum, kişinin ağırlığı, vücut sekli, beden oyuntularının yuvarlak veya duzluk durumu, yatıs sekilleri (sırt üstü- yuz ustu-yan) ve hatta boyun uzunlugu, oyuntusuna ve dolayısıyla yastıga bile baglı olarak degişir. YANI; YATAK TAVSİYESİ İLE DİREKT YATAK ALMAK, EĞER TAVSİYE EDEN KİŞİYE DAİR TÜM BU ALIŞKANLIK VE FİZİKSEL BAZLI UNSURLAR BENZERLİK GOSTERMEZ İSE; ÇOK DA ANLAMLI DEGİL, BİLAKİS YANLIS YATAK ALMAYA BİLE SURUKLEYEBİLİR.
    Şimdi oncelikle genel olarak daha once yaptıgım basınc merkezli ped testleri sonucu elde ettigim verileri ozetleyeyim!
    1- Erkek ve kadına gore bile (beden yuvarlaklıkları, omuz genislikleri vs.. farklı oldugu icin) uygun yatak değişir. (bazı markaların-yurtdısında cıkmıs durumda- erkek, kadın taraflarına ayrı strüktür uygulamaya baslaması bu yuzden)
    Ve cinsiyet anlamında, eğer cok kilolu degilseniz sert yatagın kesinlikle hiçbir bayana uygun olmadıgını cok rahat soyleyebilirim.
    2- Yatak ağırlık noktalarını eşdeger dengelerde iyidir demistim. Dusunun ki sırtustu yatan birisiniz ve ben oyuntunuz var. Sizce belinizi destekleyebilir mi sert bir yatak? Hayır! Cunku bonnel yay(heryeri aynı ayna etkilenen bir yaysitemidir) Ortopedik yatak olarak satılan yataklar sert yataklardır. Ve uyguladıgım testler boyunca (bu test elektronik basınc ölcer bir aletle yapılır) bu sert yatakların HİÇBİR VÜCUT TİPİNE UYGUN OLMADIĞINI, bilakis vucudu neredeyse %10 seviyesinin altında desteklediğini gordum. Hele ki zayıf, vucudu kıvrımlı olan veya yan yatan biriyseniz, sert yatakla bol sans!
    3- Visco yataklara gelecek olursa; visco, tamamen kimyasal birsıvının sıcak kuvetlere dokulup , tabiri caizse waffle gibi 3-5 dk pişirilmesi sonucunda oluşur. İncecil bir tabaka bu işlem sonucunda içine hava aldıgından kat be kar şişer. Hafızalı olması bu yuzdendir. Ustune agırlık binince içindeki havalı kısımlar sıkısır ve çöker. visco yatakların da tek tipi yoktur. Cok farklı sertlikte çeşitleri vardır. Ve cogu dukkanda çalışanlar bu sertlik tiplerinden haberdar olsalar da, bunların hangisinin hangi ağırlıkta birine uygun olacagını bilmezler, cunku bilemezler. Zira bu viscoların uretimini yapanlar dahi, 1-2 farklı çeşitten fazlasının üretimine girmezler. Visco yatak ne kadar sert olursa olsun, vucut ağırlıgı fazla olan kişilere kesinlikle uygun degildir. Cunku icindeki yüksek miktardaki hava yuzunden, agır bir vucudu uzun sure dengeleyecek dirence sahip degildirçer. YANİ, AĞIR KİŞİLER OZELLİKLE 80 KG VE USTUNDEKİ KİŞİLERE DE VİSCO ALIRLARSA BOL SANS:) Ha bu arada; eşiyle aynı yatağı paylaşanların arasında kilo farkı cok olursa da, visco olumlu sonuclar vemeyecektir. Visco yatak dogal lateksin işlevini görmesi açısından geliştirilmiş bir üründür. Lateksin dayanımına, şekil direncine ve dogallıgına sahip degildir.
    4- Uyuma şekillerine gelirsek.. Dogal olarak yan yatan birinin vucudu kavrayan yumusaklıkta bir yataga gereksinimi sırt ustu yatandan daha fazla olacaktır. Mantık aynı! Bedeninizin kıvrımları dolmalı ki, o yatak vucudunuzun yer yerini desteklesin.
    5- Yastık ve boyun desteklerinin tamamlayıcılıgı: Yan yatıyorsanız ve omuzlarınız genisse, elbet daha yuksek yastık gerekebilir. Bu kısmı hiç yatak konforu ile alakasız dursa da; eger yastıgınızı yanlıs secerseniz de yatak randımanını etkiler. Ornegin, sert bir yatak ve alsak biryastıkla, yan yatan zayıf bir bayanın hic agrı problemi yasamayacagını beklemek zor.
    6- İlk basta belirttigim gibi, bu sebeplerden dolayı YATAK İÇİN TAVSİYEDEN ZİYADE MUTLAKA DENEMENİZ GEREKİR. GERCEKTE NASIL YATIYORSANIZ MUTLAKA EN AZ 15-20 DK YATMANIZ. Evet bu mevcut magazalarımızda ve kulturumuzde pek aşılası birdurum degil. Ama inanın Bunu yapmak gerekiyor. 15-20 dk yattıgınızda vucudunuzun eşit şekilde desteklenmeyen kısımlarını hissedebilir ve sokaga para atmaktan kurtulabilirsiniz.
    Yurtdısında bunun icin ozel tasarlanmıs magazalar ve benim test icin kullandıgım aletlerden var magazalarda. Alıcılar bunlarda test edilip uygun yatak onerilebiliyor. Maalesef o yuzden bu eksigi gidermek icin o yatagı denemekten baska caremiz yok. Cok satılan yatak iyi degildir kesinlikle deneyiniz!

7-Son olarak markalar geldigimizde; Boydak grubu (mondi, istikbal, bellona) Turkiye'nin en buyuk yatak üreticisi olmasına ragmen yatakları vasatın ilerisine gecmez. Kesinlikle tavsiye etmem.

O yılların yataşşşşşş ına ne demeli. en cok sattıkları urunleri 4 kat ince sunger ve bildiginiz yaydan mevcuttur. Hele cok yuksek fiyatlı ortopedi mucizesi gibi gosterilen yatakları ise; inanın piyasada vucudu en kotu destekle-me-yen yataklardan biridir. Bu şişirilme markanın yatakları çok farkı oldugunu dusundugunuz boydak grubu yataklardan hiç de farklı degildir. Hatta ar-ge harcamalarını dusunecek olursa, cok daha kotu diyebiliriz. Tamamen gecmisten gelen reputasyonundan gecinen ve ismi ile urun kalitesinin en ters orantılı oldugu markadır.

Merdiven altı, mobilyacıların yatak odası takımlarının icinde satılan ismi cismi duyulmamıs yataklardan da uzak durmanızı tavsiye ederim. Ninenizin yun yatagını kullansanız bunlardan daha saglıklıdır.

Şimdi gelelim en guvenilenlere.. Teknolojik altyapısızlık genelde Turkiye yatak sektörüne hakimolmakla birlikte; yurtdışında (tum yurtdısı markaları degil) teknolojik altyapısı bulunan markaların yataklarını fason olarak Turkiyede ureten firmalar, nispeten teknolojiye daha yakın olanlar. Yatsan bunlardan biri. Bir de İstanbul'da kişisel yatak üretimi yapan Evotekse ait bir firma vardı, bilmiyorum hala duruyor mu..Bu firma benim testlerde kullandıgım aletle kişisel verileri alıp ona gore yatak yapıyordu. Onun dışında her ne kadar yerel kalmış gibi dursa da, İdaş'ın da yatakları genel olarak iyi. İşbir ise; teknolojiye dayalı reklam yapıyor senelerdir. Cok da fazla teknoloji kompetanı olduklarından degil..Piyasada teknolojik acıdan pazarlama açıgını iyi degerlendirmişler. Bu yatakları kotu demek degil ama Yatsan ve İdaş hem bonnel, hem pocket yayı hem, lateksi, hem viscoyu ayrı ayrı veya kombine bir şekilde kullanmakta daha efektif.

Ve bunun dışında genel olarak bir tavsiyem daha var.. Magazalardan bilgi aldıktan hemen sonra almayın yatagınızı. Bu sektor bilginin cok farazi konusuldugu bir sektordur. Mutlaka satıcı danısmanların soylediklerini internetten araştırın.

Yatak önemli arkadaşlar..Ucuzluk ve kulaktan dolma şeylerle almayın..Herkese guzel mışıl mışıl uykular..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Àhmet

En güzeli tempur nasa onaylı falan zaten bu viscostarlar falan ondan örnek alınıp yapılmış ama pahalı biraz

masaj yaptıran yataklar var bunlar sağlılıklı şeylermi güvenilir markalar varmı bu konuda veya hiçbir etkisi yokmu
  • Arkadaşlar,

Yazılanların çoğunu okudum ve kafam iyice karıştı.

Ben 1.70 cm / 83 kiloyum, eşim 1.60 cm / 60 kilo

Benim boyun, eşimin ise bel sorunu var.

10 yıldan fazla İdaş gold serisi 160 x 200 yatağını kullanıyoruz. Artık sırt ve omuz ağrıları ile uyanıyoruz. (biraz da yaşın etkisi var tabi 50 yaşlardayız)

Acil olarak yatağı değiştirmek istiyoruz. Bu hafta izinli olduğumdan dolayı almak istiyorum.

Öncelikle sıkıntılarımızı giderecek sert olmayan ve terletmeyen bize uygun yatak için tavsiyelerinizi bekliyorum.

Teşekkürler
  • Ben de 1haftadır yatak bakıyordum ve buradaki yazıları da okuyunca çoğunuz gibi kafam çok karıştı. Uzatmayayım , yatsandan switzerland ı aldım henüz gelmedi ama gelince yorum yazacagım

Basta kafam karıştı dedim ama yorum yazan herkese çok teşekkür ederim.
    Ne alırsam nette arastırıyorum ama donanımhaberde yazanları daha ciddiye alıyorum

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: balcı12

Pierre Cardin Saint Denis modelini aldık 150*200

Yaylı yatak tercih etmedik içinde fazlaca metal var, (metal yorgunluğu hakkında birşeyler okumuştum)

Henüz kullanmaya başlamadım. İzlenimlerimi kullanmaya başladıktan sonra paylaşacağım.

Merhabalar,

Yatağı nihayet kullandım.

Mağazada denediğim yataktan daha sert geldi. Aslında hayli sert bir yatak (167 boy / 63 kilo).
    Genellikle yan yatarım. Kolum uyuşarak uyandım. Sırtüstü yattığımda kalçamda basınç hissettim.
    Nihayetinde bel ve sırt ağrısıyla ve kol uyuşmasıyla uyandım.

Firmayı aradım iade etmek istediğimi bildirdim.

Yanıt bekliyorum. Değiştirmek için ne gerekiyorsa yapacağım.

Sonuçlar hakkında bilgi vermeye devam edeceğim.

Not: eşim için önemli değildir yatağın sertliği, Hiç şikayet etmez yattığı yerden ama ona bile sert geldi..
  • quote:

quote:

Pierre Cardin Saint Denis modelini aldık 150*200

Merhabalar,

Yatağı nihayet kullandım.

Mağazada denediğim yataktan daha sert geldi. Aslında hayli sert bir yatak (167 boy / 63 kilo).
    Genellikle yan yatarım. Kolum uyuşarak uyandım. Sırtüstü yattığımda kalçamda basınç hissettim.
    Nihayetinde bel ve sırt ağrısıyla ve kol uyuşmasıyla uyandım.

Firmayı aradım iade etmek istediğimi bildirdim.

Yanıt bekliyorum. Değiştirmek için ne gerekiyorsa yapacağım.

Sonuçlar hakkında bilgi vermeye devam edeceğim.

Not: eşim için önemli değildir yatağın sertliği, Hiç şikayet etmez yattığı yerden ama ona bile sert geldi..

Firma dönüş yaptı,
    bir defaya mahsus değiştireceklerini söylediler,
    Fakat bunu lütuf gibi sunuyorlar.
    Biz de bugün diğer yataklarına bakmak için mağazalarına gittik,
    8 cm visco, 18 cm verflex dedikleri ve kataloğunda da böyle yazan Notre damme yatağın fermuarını açıp baktık. 4 cm visco var. Toplam 18 cm..
    Yetkili de yoktu, not bırakıp çıktık.
    Bakalım ne cevap verecekler...
  • Arkadaşlar istikbal ultra energy almayı düşünüyorum. aslında anladığımdan bildiğimden değil.
    iyi dediler ama denediğimde yumuşlaklığı istediğim gibiydi. bana alternatif yataş yada yatsan marka sunabileceğiniz birşeyt varsa onları da denemek isterim..
    yardımcı olursanız sdevinirim...
  • Arkadaşlar ben Mybed visco diye yatak aldım. Bizzat fabrika dedikleri yere gittim. Aynen 3-5 dakika yatmakla belli olmuyor o kadar pişmanım ki aldığıma yatak resmen yapışıyor gömülüp gidiyorum içine bel ağrısı sırt ağrısı ne arasanız hepsi mevcut mail atıyorum cevap ta vermiyorlar yatak olayını çok iyi araştırın bence. Şimdi değiştireceğim ama uygun bir yatak arıyorum tavsiyeleriniz nelerdir?
  • @rmujde
    Hocam geçmiş olsun. Bu visco furyası esir almış forumu, insanlar sorgulamadan araştırmadan yatak gibi en çok temas ettiğimiz eşya için satıcıların propagandasına kanıp bir dünya para verip sonra da pişmanlıklarını yazıyorlar.

Bunların bir çoğu merdiven altı imalathanelerde kimyasal reaksiyonlarla ürettikleri köpük süngeri, yüksek fiyatlara insanlara ...... firmalar.
    Herhangi bir standardı olmayan, terleten, çevremde de alanlar arasında bir tane memnun kullanıcı olmayan bu ürüne, bırak para verip satın almayı para verip kullan deseler yine kullanmam.

Yatak konusunda reklamsız, tarafsız bilgi bulmak zor. Bir kaç mesaj yukarıda uzunca bir mesaj var, o mesajı okumanı tavsiye ederim, orada az bulunan nitelikli bilgiler var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rmujde

Arkadaşlar ben Mybed visco diye yatak aldım. Bizzat fabrika dedikleri yere gittim. Aynen 3-5 dakika yatmakla belli olmuyor o kadar pişmanım ki aldığıma yatak resmen yapışıyor gömülüp gidiyorum içine bel ağrısı sırt ağrısı ne arasanız hepsi mevcut mail atıyorum cevap ta vermiyorlar yatak olayını çok iyi araştırın bence. Şimdi değiştireceğim ama uygun bir yatak arıyorum tavsiyeleriniz nelerdir?

:(:(: aynen geçmiş olsun.

bende arıyorum ama ne yapacağım hala karar veremedim. ama şundan eminim ki yataş yada istikbal alacağım inş.
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.