Şimdi Ara

Yaşlılık Aylığı, Özürlü Aylığı, Yoksulluk Aylığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
580
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Sormak istediğim bir mevzu var. Bizim burada yaşlı bi kadın var kocası bir sene önce öldü. 3 Katlı bir evi var ev kendi üstüne. 2 oğlu var. Kadın kendisi çatı katında kalıyor. 2 oğlu , evin 1. ve 2. katında kalmakta kadının kendisi ise çatı katında kalmakta. Çocukları kadına bakmıyor evine almıyor veya gelinleri evden kovuyor. Yani şöyle kendisinin anlattığına göre " ben evlerine gidince ışığı kapatıyolar benimde içim daralıyo açın diyorum açmıyolar bende evime çıkıyorum" diyor. Bu kadın hem beyinsel olarak hasta hem yoksul hemde 65 yaşından büyük. Bu kadına devlet tarafından maaş bağlatabilir miyiz? Evinde soba varmış ancak soba da yanmıyomuş damadı 1 ton kömür getirmiş ama devletin verdiği kömürlerdenmiş oda yanmıyormuş oğluda konfeksiyonda çalıştığı için parça bezleri getiriyomuş ama tabi oda ısıtmaya yetmiyo anladığım kadarıyla. Evin zaten tavanı da akıyomuş. Fırsatım olursa kaldığı yeri de çekip gönderirim çünkü gerçekten köpek bağlasanız durmaz. Dizlerimden aşağısı hiç ısınmıyo demiş teyzeme teyzemde hani şu eczanede falan satılan su totrbaları oluyo ondan vermiş bu ısıtır diye. Yani böyle bi durumda kadın amacım yardım istemek falan değil sadece ona yetebilcek kadar devlet yardımını nasıl alabiliriz. Belediye başkanı ile görüşsem bu iş olur mu?

Yani paranın miktarı bile önemli değil çünkü, yine söylediğine göre "1 ay boyunca sadece 50 TL ile geçinmiş"

Söyledikleri yalan olamaz çünkü kadın yalan söyleyecek birisi değil istese de söyleyemez akli dengesi yerinde değil.

İlginiz için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pntgrmyk -- 19 Aralık 2014; 22:25:11 >

• O belediye kömürlerinin Allah cezasını versin. Kağıt verseler daha iyi. Hangi madenden bulup getiriyorlarsa artık. Taş resmen hiçbir işe yaramıyor.

Maaşa gelirsek evler kadının üzerine ise biraz sorun olabilir. Oğullarını gönderip kiraya verilse, biliyorum imkansız, daha iyi olur. Mal varlığı olan birine yoksulluk maaşı biraz zor gibi duruyor, malum devlet.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Surfer Rosa

O belediye kömürlerinin Allah cezasını versin. Kağıt verseler daha iyi. Hangi madenden bulup getiriyorlarsa artık. Taş resmen hiçbir işe yaramıyor.

Maaşa gelirsek evler kadının üzerine ise biraz sorun olabilir. Oğullarını gönderip kiraya verilse, biliyorum imkansız, daha iyi olur. Mal varlığı olan birine yoksulluk maaşı biraz zor gibi duruyor, malum devlet.

Evet hocam malesef. Kadın hiç kötü düşünemiyor hep iyimser. Çocuklarını gönderemez gönderirse zaten rahat vermezler onlar kadına. Bide büyük gelinimi küçük gelinimi bilmiyorum ama şöyle demiş " evi bizim üstümüze yap sana ölene kadar bakıyım" diye söylemiş. Yani kadını kandırmaya çalışmış aklınca ee.. nolacak kadının aklı bi gidip bi geliyo nasılsa kandırmak kolay. Bizde dedikki bilmediğin hiç bir kağıda parmak falan basma. Okuma yazması olmadığı için imza atamaz zaten.

• Bulunduğu ilçedeki Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru yapması için yönlendirin isterseniz.
    Eğer eşinden maaş almıyorsa Yaşlılık Aylığı veya Eşi Vefat Eden Kadınlara Yöenlik Yardım Programına başvurabilir.
    Tabi 3 katlı ev var diyorsunuz. Bu aylıklar değerlendirilirken evin rayiç bedeli gelir testine dahil edilir ve çıkan sonucun muhtaçlık sınırının (şu an 270 tl) altında olup olmadığına bakılır. Gerisi vakfın Mütevelli Heyetinin takdirine kalır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CaPAxA

Bulunduğu ilçedeki Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru yapması için yönlendirin isterseniz.
    Eğer eşinden maaş almıyorsa Yaşlılık Aylığı veya Eşi Vefat Eden Kadınlara Yöenlik Yardım Programına başvurabilir.
    Tabi 3 katlı ev var diyorsunuz. Bu aylıklar değerlendirilirken evin rayiç bedeli gelir testine dahil edilir ve çıkan sonucun muhtaçlık sınırının (şu an 270 tl) altında olup olmadığına bakılır. Gerisi vakfın Mütevelli Heyetinin takdirine kalır.

Teşekkürler hocam, bunu ileteceğim kendisine bakalım nasıl bir sonuç çıkacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pntgrmyk

quote:

O belediye kömürlerinin Allah cezasını versin. Kağıt verseler daha iyi. Hangi madenden bulup getiriyorlarsa artık. Taş resmen hiçbir işe yaramıyor.

Evet hocam malesef. Kadın hiç kötü düşünemiyor hep iyimser. Çocuklarını gönderemez gönderirse zaten rahat vermezler onlar kadına. Bide büyük gelinimi küçük gelinimi bilmiyorum ama şöyle demiş " evi bizim üstümüze yap sana ölene kadar bakıyım" diye söylemiş. Yani kadını kandırmaya çalışmış aklınca ee.. nolacak kadının aklı bi gidip bi geliyo nasılsa kandırmak kolay. Bizde dedikki bilmediğin hiç bir kağıda parmak falan basma. Okuma yazması olmadığı için imza atamaz zaten.

İnsanlar ne kadar kadir kıymet bilmez olmuşlar. Oğulları için söylüyorum, sonları son değil. Çağır yani evine koy bir tabak o da yesin, tüm gün oturmaz ya evinde yer yemeğini içer çayını çıkar üst kattaki evine. Nedir yani ışık kapatmak falan. Yapan bunların eşleri biliyorum, ama insan da eşini biraz da olsa düzetmeli bana kalırsa. Gerçekten üzüldüm.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: pntgrmyk

quote:

İnsanlar ne kadar kadir kıymet bilmez olmuşlar. Oğulları için söylüyorum, sonları son değil. Çağır yani evine koy bir tabak o da yesin, tüm gün oturmaz ya evinde yer yemeğini içer çayını çıkar üst kattaki evine. Nedir yani ışık kapatmak falan. Yapan bunların eşleri biliyorum, ama insan da eşini biraz da olsa düzetmeli bana kalırsa. Gerçekten üzüldüm.

Evet hocam gerçekten üzücü. Zaten yediği bişeyde yok öyle çünkü bildiğim kadarıyla kanser ama kendisi bilmiyor kadına söylememişler. Çok yemek yiyemiyorum midem almıyo bulanıyo falan diyormuş. Düşünüyorum da bazen zor yani kimsen yok 4 duvar sana bakıyo tepede çatı yok. Pencereleride çok küçük tuvalet banyo penceresi gibi.

• böyle haysiyetsizlerde var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.