Şimdi Ara

Yaşamın başlangıcı için gereken moleküller, bir kuyruklu yıldızın derinliklerinden gelmiş olabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
112
Cevap
1
Favori
4.053
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
22 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Dünya'mızda yaklaşık 4,1 milyar yıl önce, ilk canlılık belirtilerine rastlıyoruz. Haberimizdeki deney, inorganik (cansız) maddelerden canlı diyebileceğimiz yapılara evrimin nasıl gerçekleştiğini keşfetmeye odaklanıyor. Araştırmacılar, karbondioksit ve su ile kaplı, yıldızlararası buzlu tanecikleri laboratuvar ortamında yeniden ürettiler ve onların, Dünya koşullarında önemli bir yaşam ağı oluşturabileceklerini buldular. 

Hawai Üniversitesi'nden bilim insanları, Fransa ve Tayvan'daki meslektaşlarıyla iş birliği yaptı. Aynı üniversitede lisansüstü öğrencisi olan Andrew Turner, "Fosfin, canlılar için ölümcül bir gaz. Fakat yıldızlararası ortamda, fosfor oksit gibi canlılığı başlatma potansiyeli bulunan molekülleri oluşturabilecek kimyasal reaksiyonları tetiklemiş olabilir. Bu da yaşamı oluşturabilecek moleküler evrim sürecinin ateşlendiği anlamına gelir." şeklinde konuştu.

Bahsi geçen moleküller bir gök taşı veya kuyruklu yıldız aracılığıyla Dünya'ya ulaşmış olabilir. Fosfor bileşikleri bu süreçte canlıların hücrelerindeki yapılarda yer aldı. Fosfatlar ve difosforik asit aynı zamanda DNA'daki kromozomların da ana bileşenlerini oluşturuyor. Bu önemli çalışma, "Fosforlu Oksoasitlerin Yıldızlararası Sentezi" başlığıyla Nature dergisinde yayınlandı.

• İnsan gibi müthiş bir canlının akılsız ve şuursuz moleküller tarafından " yapılabilmesi" çok mantıklı ve akıl işi de bunlara mı takıldın. Böyle müthiş kainatı yaratabilen bir Allah için bu dediklerin çok basit şeyler.

Ama sizin iddia ettikleriniz saçmalık bile olamayacak teorilerinizi başta matematik bilimi inkar ediyor.

Bir Allah'a inanmayan sizin gibiler sonsuz adet moleküle ilahlık veriyor ama bunun farkında değil. Akılsız şuursuz iktidarsız bu moleküllerin bir canlıyı meydana getirebilecek böyle bir sistemi kurabilmesi için her birinin bir ilah kadar ilme ve kudrete sahip olması gerekiyor. Bu ilahlarında kendi aralarında problem çıkmaması gerekiyor. Düşün ki bir okula iki müdür koysan ortalık birbirine giriyor ama sonsuz ilahların el ele vermiş kainatı yapmış ve sonrada canlıları yapmış. Bu mu bilim? Siz daha inandığınız şeyin ne olduğunu bilmiyorsunuz.
    Bu lafın saçma. Hıristiyanların Mısırlılarla Yunanlılardan adapte ettiği inançları İslam'a yamamaya çalışmayın. Bir şeyi eleştirecekseniz önce neyi eleştirdiğinizi bileceksiniz. İnanırsın inanmazsın, senin fikrini değiştiremem ama İslamda "gökte oturan sakallı amca" diye bir şey yok. Hiçbir zaman olmadı. Bu yaşına kadar İslam'da tanrı kavramının nasıl bir şey olduğunu öğrenemeden sözde müslüman bir ülkede yaşayabilmiş olman da dinimizi nasıl katlettiğimize ibretlik bir örnek zaten. Hesabını "inananlar" nasıl verecek çok merak ediyorum.
    Elbette öyle.Bana daha mantıklı geliyor denizin ikiye ayrılması,bir insanın!(peygamber diyeceksin)bir kaç gün sonra canlı olarak geri çıkması daha mantıklı geliyor.Ölüpte bir süre sonra geri canlananlara inanıyorsun ama.
    Hiç düşünmüyor musunuz bir kaç molekülden nasıl canlılık meydana gelebilir?Hadi iyice birleşip bir insan mı oluşturalım demişler
    Eğer moleküller kendi kendine! canlılık oluşturabiliyorsa neden bir anda önümüzde canlı oluşmuyor?
    Bir safhaya kadar birleşebilirler ancak ondan sonrası gelmez. Hadi o da gelsin diyelim.Bu kadar canlıyı ve çeşitliliği nasıl oluştursunlar.

Beyin bedava ama akıl bedava değil !
    Sebep ? Ben senin kişisel inançlarını tatmin edecek mesajlar yazmak zorunda mıyım, küfür yok birşey yok hangi kurala aykırı da şikayet ettin ?

İslama toz kondurmazsınız ama başkalarının dinleri, inançları, fikirleri söz konusu olunca ağzınızı açar kapatmazsınız. Emoji koymuş bir de komiksin gerçekten
    ABD lideri incil ' e el basarak yemin ediyor ,

Ancak bizim ülkemiz de bu mümkün değil ,

Buradan yola çıkarak bile ( laiklik ve inkılap lar sağolsun ... ) ülke de bu haber üzerinden " aaa bak moleküller bizi doğru çıkardı en sonun da " diyecek insanlar var,

Herkes kendi bildiği gibi yaşasın ve ölünce de inandıklarına göre bir son bekler onlarıda.

Haber zaten kendi için de çok güzel değil mi?! " Bir kuyruklu yıldızın derinliklerindeki moleküller dünyadaki hayata&yaşama&çesitliliğe vesile olmuş
  • He birkaç molekülden kendi kendine olduk he.

Ateistler,deistler vs kişiler saldıracak ama ben yinede kendi fikrimi yazıyorum buraya.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-37A42C87E

He birkaç molekülden kendi kendine olduk he.

Ateistler,deistler vs kişiler saldıracak ama ben yinede kendi fikrimi yazıyorum buraya.
    Ay'ın ortadan ikiye yarılması, denizlerin ikiye ayrılması, bir insanın balina tarafından yutulup birkaç gün sonra canlı olarak geri çıkması, bir hayvanın sırtına binerek gökleri gezebilmek çok mantıklı ve inanılabilir ama moleküllerin milyarlarca yıl geçirerek canlı organizmalar oluşturması abes ve mantıksız öyle mi ?
  • Sirkadyen S kullanıcısına yanıt
    @Sirkadyen

" bir " ( bilinmiyor çünkü ! ) kuyruklu yıldızın derinliklerin den gelen

Çok yaşa papa

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ABD lideri incil ' e el basarak yemin ediyor ,

Buradan yola çıkarak bile ( laiklik ve inkılap lar sağolsun ... ) ülke de bu haber üzerinden " aaa bak moleküller bizi doğru çıkardı en sonun da " diyecek insanlar var,

Herkes kendi bildiği gibi yaşasın ve ölünce de inandıklarına göre bir son bekler onlarıda.

Haber zaten kendi için de çok güzel değil mi?! " Bir kuyruklu yıldızın derinliklerindeki moleküller dünyadaki hayata&yaşama&çesitliliğe vesile olmuş

• Bukalemun kullanıcısına yanıt
    Peki ABD incilin kurallarına göre mi yönetiliyor yoksa hukuk sistemi mi var?

• vamp kullanıcısına yanıt
    Hukuk yok , adalet yok , kimin yönettiği de belli

Sen şimdi atom bombasını üret , insan üzerinden kullan & test et ( ki ! benzer inanca sahip olmadıkları için ) sonra da çıkıp ! ben den başkasın da nükleer , kimyasal silah olmasın de !

Yersen politikası

• quote:

Orijinalden alıntı: Bukalemun

Hukuk yok , adalet yok , kimin yönettiği de belli

Sen şimdi atom bombasını üret , insan üzerinden kullan & test et ( ki ! benzer inanca sahip olmadıkları için ) sonra da çıkıp ! ben den başkasın da nükleer , kimyasal silah olmasın de !

Yersen politikası
    japonya ateist olduğu için kafasına bomba yedi yani?? ABD'nin pasifik donanmasını da kuşlar yedi o zaman?
    Elbette öyle.Bana daha mantıklı geliyor denizin ikiye ayrılması,bir insanın!(peygamber diyeceksin)bir kaç gün sonra canlı olarak geri çıkması daha mantıklı geliyor.Ölüpte bir süre sonra geri canlananlara inanıyorsun ama.
    Hiç düşünmüyor musunuz bir kaç molekülden nasıl canlılık meydana gelebilir?Hadi iyice birleşip bir insan mı oluşturalım demişler
    Eğer moleküller kendi kendine! canlılık oluşturabiliyorsa neden bir anda önümüzde canlı oluşmuyor?
    Bir safhaya kadar birleşebilirler ancak ondan sonrası gelmez. Hadi o da gelsin diyelim.Bu kadar canlıyı ve çeşitliliği nasıl oluştursunlar.

• quote:

İnorganik moleküllerden organik aminoasitlerin sentezlenebildiği zaten kanıtlandı. Canlılığın temel taşı aminoasitler ortaya çıktıktan sonra gerisi zaten kimyasal reaksiyonlar yığını. En az 3 milyar yıllık bir zaman diliminden bahsediyoruz, kendi 80 yıllık ömrümüz bile uzun geliyor insan aklının milyon bile değil milyar yıllık bir konsepti anlaması zor.

Deniz nasıl ikiye ayrıldıysa moleküllerden de organizmalar öyle meydana geldi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bukalemun

ABD lideri incil ' e el basarak yemin ediyor ,

Dedikleriniz gerçekten doğru hocam.İnkılapların düşmanı değilim inkılapların getirisi çok oldu ama götürüsü de bunlar.
    Ayrıca bu ateist ve deistlerin sesi bu kadar çıkmamalı.Belki İslam kanunlarındaki Müslüman olmayandan vergi alınması yada daha fazla vergi alınması kuralı gelse belki bu kadar sesleri çıkmazdı.
    İnanan da inanmayan da kendi inancına göre bir karşılık bulacak.
  • vamp kullanıcısına yanıt
    Japonlar zaten aranıyordu ! Ancak Amerika , ilgiltere , ispanya ve fransa tarihi hakkın da bilginiz yoksa zaten yorum yazmam da anlamsiz,

O zaman iş Almanya ve hitler ' e kadar gider Oradan yine avrupa' daki yahudilere bakış açışın dan girip ! Kutsal kitaplara kadar ilerlemek gerekli,

ABD ' nin elindeki ( Almanya ' dan kalan bilim adamları ve roket teknolojisi ile ) bu gücü denemesi gerekliydi ve avrupa ' da kullanamazdı ! Biraz da gecikmeli olması sebebiyle hazır ellerinde test edecekleri bir toplum & ülke bulunca da hemen bunu kullandılar. 1 taş ile 3 kuş ..

Zaten bugün dünya da nükleer silah kullanımı , üretilmesi ve teknolijisinin takibinde ( israil e el sürebilen yok ) ABD bir numaralı ADALETSİZ & HUKUKSUZ & HAKSIZ güç değil mi?

Sadece insanları değil bu zamana kadar meydana gelmiş canlıları düşün.Bu kadar özellik,akıl ve kendilerine ait bir görev zinciri nasıl bu kadar mükemmel olabiliyor akılsız moleküllerin kendi kendine oluşmasıyla(aslında kendi kendine canlılık ve kompleks canlılık oluşturamazlar).
  • Başımız da atatürkçü chp ve inönü olmadığı için , sen şimdi çıkıp " o zaman ki " inkılap ve kanunları uygulamak istersen zaten imkansız

Onlar bu tarz şeylerin kendi dönem, iktidar iradelerin de olmadığı için " yapılan herseye karşı " olarak ilginç bir tavır&tutum icindeler zaten

Yoksa ! İnkilap , demokrasi , laiklik , hukukun üstünlüğü , esitlik falan hikaye

• quote:

Orijinalden alıntı: vamp

japonya ateist olduğu için kafasına bomba yedi yani?? ABD'nin pasifik donanmasını da kuşlar yedi o zaman?

Alıntıları Göster
    Japonlar,ikinci dünya savaşı hemen öncesi dönemde Çin i işgal ettiler ve baya kötü katliamlar yaptılar.ABD tepelerine atom bombası attı sonra.Ben bundan dolayı olabilir diye düşünüyorum,yani öyle olabilir.Allah zalimi zalime kırdırıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-37A42C87E -- 30 Eylül 2018; 19:35:51 >
  • quote:

Sadece insanları değil bu zamana kadar meydana gelmiş canlıları düşün.Bu kadar özellik,akıl ve kendilerine ait bir görev zinciri nasıl bu kadar mükemmel olabiliyor akılsız moleküllerin kendi kendine oluşmasıyla(aslında kendi kendine canlılık ve kompleks canlılık oluşturamazlar).
    Canlılar dünyası mükemmel değildir, kaotiktir ve bozukluklarla, gereksiz/işlevsiz parçalarla organlarla doludur.

En az 3 milyar yıl diyorum, ilk canlı varlığın ortaya çıkmasının üzerinden 3.5 milyar yıl geçti. Dünyanın yaşı 4.6 milyar yıl zaten. Geçen haftadan, geçen aydan veya 20 yıl öncesinden bahsetmiyoruz burda. Gerekli zaman yeterince var. Zaten ilk çokhücreli canlının ortaya çıkabilmesi için çok daha fazla zaman gerekti, günümüzden sadece 600 milyon yıl önce ortaya çıktılar.

Moleküllerin canlılık oluşturamayacağına kanıtın nerde ? Hangi makalede okudun onu başlık yazar ver de ben de bir bakayım merak ettim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sirkadyen -- 30 Eylül 2018; 19:39:31 >
    Bilimin hep söyle demesi de garip değil mi?

Milyarlarca yıl önce ,

10 milyar ışık yılı uzakta,

İnsan beyninin hayal dahi edemediği rakam , zaman ve ifadeleri kullanıp sonra da buradan bir sebep&sonuc iliskisi çıkartıp " tamam bak oldu " diyoruz,

Aslında aklımızın almadığına inanarak , hiç bir şey den birseyler olabileceğine kanaat getiriyor sonrada buna " BİLİM " diyoruz,

Ama herkes rüya görüyor ancak açıklaması yok

Yada bilim keşfedene , ispatlayana kadar olmuş olan seylere de inanmamakta neden ısrar ediyoruz anlamak gerçekten zor

• Bukalemun kullanıcısına yanıt
    Matematiksel ve fiziksel ölçümlerle kanıtlanmış sayıları söylemenin ve kullanmanın neresi garip ?

4.6 Milyar yıl durumu da değisti diye biliyorum ( Bu rakamı hayatınızla kıyaslayın )

Canlılığın ne zaman oluştugu yada bu gözle görebildiklerinizin ( BİLİM her gün yeni yöntemler buluyor ) ne kadarının ne zaman olustuğu bilinen bir durum&gerçek değil ,

Toprağın altın dan 5 milyar öncesine ait bir ( bilimsel olarak kabul edilen ) " şey " çıkarsa ! herşey bir anda biter

• konu hakkinda bir iki bilimsel yorum yaziyim diye geldim gene ortalik sacma sapan politik, dini yorumlarla dolmus. isteyen uzerine alinabilir yada alinmaz ama cok bos toplumuz, hic bir sey hakkinda hic bir sey bilmeidgimiz icin bu kadar bos konusuyoruz. basimiza ne geliyorsada boyle bos teneke oldugumuz icin geliyor.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.