Şimdi Ara

yarım debriyaj yapmadan arabayı kaldırma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
3
Cevap
0
Favori
2.465
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba , yeni araç kullanmaya başladım sayılır.

Eğimli yollarda yarım debriyaj ile kalkıyorum ancak bunun balatalara zarar verdiği söyleniyor.

El freni yönteminin dışında, sanırım usta şöförler frene basmadan eğimli yoldan arabayı kaldırabiliyor. bu alışkanlık,beceri zamanla bende de oturur mu?

son sorum ise; biraz fazla gaz vererek eğimli yoldan kalkış yapmanın araca zararı var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yns1 -- 25 Aralık 2014; 17:06:09 >

• Rampa kalkışında el frenini indirirken bile araba yarım debriyajda olur. Tamemen kaldırınca zaten stop eder. Yarım debriyaj mecburiyettir. Zararlı olan şey yarım debriyajda beklemektir. Mesela kırmızı ışıkta boşa almayıp yeşil yanıncaya kadar yarım debriyajda beklerseniz balatayı hızla yer.

Biraz fazla gaz vererek kalkmak arabanın kapasitesine ve yolun eğimine göre değişir. Çok yüksek devir çevirmedikten sonra sıkıntı olmaz.

Kalkıştaki geri kaçırmayı zamanla aşarsınız. Önemli olan ayağın hızlı bir şekilde kavrama noktasını bulabilmesidir.

Örnek vermek gerekirse bizim peder rampa kalkışında üç pedalı birden kullanır. Kendim kalkış yaparken freni veya el frenini hiç kullanmam. Vitesi taktıktan sonra frenden ayağımı çekip gaza atarken debriyajda olan ayağımı hızlı bir şekilde kavrama noktasına alırım. Gaza basarak kalkışı yaparım. Dik yokuşta en kötü 20cm ile kurtarırım. Arkadaki araba çok yaklaşırsa el frenini de kullanırım. Kavraması yukarıda arabaya alıştığım için aşağıda kavrayan arabada aynı kalkışı yapamıyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.