Şimdi Ara

Yargıtay: 'Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz.' (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.235
Cevap
74
Favori
135.809
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: zeytin45

Dava kazanıldığında o bankada hesabınız yoksa nereye yatırıyorlar parayı?

icraya koyarak tahsil edebilirsiniz
  • benim de hem dosya hem yapılandırma ücreti için finansbanka açtığım toplam 3000 tl değerindeki davanın bugün 2. duruşması görüldü. ilk duruşmada dosya bilirkisiye gönderilmişti. banka vekili savunmasını verdi ve bilirkişi raporu arada elimize ulaştı. bilirkişi her 2 ücret için beni haklı buldu. bugün banka vekili rapora itiraz etti, dosya mahkemeye ulaşmadığı için hakim 1 ay sonraya gün verdi. muhtemelen süreci uzatmak için tekrar rapora itiraz edecekler. bu durumda hakimin kanaati ne oluyor acaba.? itiraz kabul edilirse tekrar bilirkişi masrafı tekrar yeni bir rapor bu böyle uzayıp gidecek mi? teşekkürler
  • Arkadaşlar dava açıp ücretleri geri alıyorsunuz fakat sonradan, banka ile davalık olduğunuz için bankalar kredi vermiyormuş bir daha.
    Bir daha kredi çekmem diyen için güzel de diğerleri ne yapacak peki? Bu konuyla alakalı son durumlardan haberi olan var mıdır?
  • Sayın Barış Genç,
    Bankamız uygulamasında müşterilerimize kullandırılan kredilerden alınacak masraf ücretleri Bankamız Şubelerinde, internet sitemizde ve basın yoluyla, müşterilerimizin anlayabileceği ve görebileceği şekilde ilan edilmekte ve müşterilerimiz söz konusu masraflar hakkında mutlaka uyarılmaktadır.

Tüketici kredileri ile ilgili olarak imzalanan Tüketici Kredisi Sözleşmesinde "Müşteri, işbu kredi sözleşmesinin ve bu nedenle verilen veya verilecek her türlü teminatlarla ilgili işlemlerde mevzuatın gerektirdiği kredi maliyet artışlarını, her türlü masrafları, vergi, resim ve harcı ödemeyi kabul eder." şeklindeki düzenleme ile müşterimiz ücret ödemeyi açıkça taahhüt etmektedir. Öte yandan, Türk Ticaret Kanununun "Ücret İsteme Hakkı" başlıklı 20. maddesinde yer alan "Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesiyle ilgili bir iş veya hizmet görmüş olan tacir uygun bir ücret isteyebilir." düzenlemesi çerçevesinde Bankamızın tacir sıfatı dolayısıyla müşterilerden masraf, komisyon vb. talep etme hakkı bulunmaktadır. T.C. Merkez Bankası tarafından çıkarılan 2006/1 sıra no.lu Mevduat ve Kredi Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğde, kredi işlemlerinde faiz dışında alınacak her türlü komisyon ve ücretlerin bankalar tarafından serbestçe belirlenebileceği öngörülmüştür. Ayrıca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun, 06.01.2011 tarih 2011/1 sayılı Genelgesi uyarınca, Bankamız internet sitesinde yer alan Ürün ve Hizmet Ücretleri sekmesinde tarifemizde yer alan masraflara yer verilmektedir. Sonuç olarak; tüketici kredilerinden kaynaklanan masrafların tarafınıza iade edilmesi yönündeki talebinizin karşılanamayacağını bilgilerinize sunarız. Kullandığınız kredilere ait masraf dökümü, bilgi ya da belge temini için Şubenize talep dilekçenizi bırakmanızı ya da bizzat başvuruda bulunmanızı rica ederiz.

Saygılarımızla,

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
    Müşteri İlişkileri Birimi

• quote:

Orijinalden alıntı: sweetydreams

Sayın Barış Genç,
    Bankamız uygulamasında müşterilerimize kullandırılan kredilerden alınacak masraf ücretleri Bankamız Şubelerinde, internet sitemizde ve basın yoluyla, müşterilerimizin anlayabileceği ve görebileceği şekilde ilan edilmekte ve müşterilerimiz söz konusu masraflar hakkında mutlaka uyarılmaktadır.

Tüketici kredileri ile ilgili olarak imzalanan Tüketici Kredisi Sözleşmesinde "Müşteri, işbu kredi sözleşmesinin ve bu nedenle verilen veya verilecek her türlü teminatlarla ilgili işlemlerde mevzuatın gerektirdiği kredi maliyet artışlarını, her türlü masrafları, vergi, resim ve harcı ödemeyi kabul eder." şeklindeki düzenleme ile müşterimiz ücret ödemeyi açıkça taahhüt etmektedir. Öte yandan, Türk Ticaret Kanununun "Ücret İsteme Hakkı" başlıklı 20. maddesinde yer alan "Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesiyle ilgili bir iş veya hizmet görmüş olan tacir uygun bir ücret isteyebilir." düzenlemesi çerçevesinde Bankamızın tacir sıfatı dolayısıyla müşterilerden masraf, komisyon vb. talep etme hakkı bulunmaktadır. T.C. Merkez Bankası tarafından çıkarılan 2006/1 sıra no.lu Mevduat ve Kredi Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğde, kredi işlemlerinde faiz dışında alınacak her türlü komisyon ve ücretlerin bankalar tarafından serbestçe belirlenebileceği öngörülmüştür. Ayrıca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun, 06.01.2011 tarih 2011/1 sayılı Genelgesi uyarınca, Bankamız internet sitesinde yer alan Ürün ve Hizmet Ücretleri sekmesinde tarifemizde yer alan masraflara yer verilmektedir. Sonuç olarak; tüketici kredilerinden kaynaklanan masrafların tarafınıza iade edilmesi yönündeki talebinizin karşılanamayacağını bilgilerinize sunarız. Kullandığınız kredilere ait masraf dökümü, bilgi ya da belge temini için Şubenize talep dilekçenizi bırakmanızı ya da bizzat başvuruda bulunmanızı rica ederiz.

Saygılarımızla,

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
    Müşteri İlişkileri Birimi

iadeli taahhütlü dilekçeme bu cevap geldi.internet şubeden hesaba baktığımda açıklama kısmınada yanlışlıkla evi satın aldığım adama ödenmiş gibi göstermiş dosya masrafını.ne yapmam gerekiyor..eskişehirde bu işlerle ilgilenen avukat var mı

• (FAZİLERİN DÜŞMESİ SEBEBİ İLE AYNI BANKADAN YAPILAN YAPILANDIRMADA ) KENDİ EL YAZISIYLA YAPILANDIRMA İÇİN %2 CEZAYI KABUL EDİYORUM İTİRAZIM YOKTUR DİYE YAZAN MÜVEKKİLİMİZ ADINA İADE İÇİN AÇTIĞIMIZ DAVA OLUMLU SONUÇLANMIŞTIR.
    BU KONUYU MERAK EDEN ARKADAŞLAR VARDI. BİZ BANKALARIN BU ŞEKİLDE ALDIKLARI YAZILARIN HAKSIZ ŞART OLDUĞUNU VE HUKUKSUZLUĞU MEŞRULAŞTIRMAYACAĞINI SAVUNMUŞTUK.
  • av.yasin toprak A kullanıcısına yanıt
    Hocam ben dosya masrafı iadesi için tüketici hakem heyetine başvurdum. İtiraz sebebim matbu belge olması ve karşılıklı anlaşma şeklinde olmamasıydı.Bankanın cevap yazmamasına rağmen İtirazım haklı bulunmadı. Mahkemeye başvurdum. Bu sefer de mahkeme duruşmalı olacak diye tebligat geldi. Bu kadar uğraşacağımı tahmin etmezdim. 15 gün sonra duruşma var. Tavsiyeleriniz olursa sevinirim. Örnek teşkil edebilecek kararlarla mı gitmeliyim sizce?
  • arkadaşlar eylül 2013 yılında tüketici heyetine başvurdum dosya masrafı ve ipotek fekki için karar ocak ayında çıkar dediler. bugün aradım karar aralık ayında çıkmış.
    elime karar gelmediği için tüketici heyetine gidip aldım.
    karar lehime çıkmış. 1849 liranın iadesine karar verilmiş.
    bankayı aradım vermeyeceklerini söylediler.
    ne yapmam gerekiyor.
    gecen gün bu işleri takip eden bir avukat çalıştığımız yere gelmişti. arkadaşlar toptan işlerini ona havale ettiler.
    onu arayıp şimdi 15 gün bekleyip icraya vermem mi gerekiyor dedim 1200 liranın üstü olduğu için bağlayıcılığı yok dedi. davayı biz açalım paranı alalım dedim.
    şaşırdım kaldım ne yapmam gerekiyor.
    herkes farklı bir şey söylüyor

not : bu mesajı kredi masrafı geri alınıyor bölümüne de yazdım. anlamadığımız bir konu olduğu için. forumda yazan arkadaşlar vesilesiyle tüketici heyetine başvurmuştum.

• 34eagle 3 kullanıcısına yanıt
    önceliklelehinize çıkan karar hayırlı olsun. güzel bi aşama...

1200 tl nin üzerinde olduğu için geçerli değildirle ne demek istediler?

büyük şehir statüsündeki yerlerde 3000 tl civarı limit var.

şimdi bu kararı icradan işletmeniz lazım. ama tam olarak nasıl olacağını bilmiyorum. detay araştırılır.

sizin görüştüğünüz avuklatın da işlemi baştan başlatacağını anladım yazdığınıza göre, böyle bir şeye ihtiyaç olmasa gerek zaten çıkmış bi karar var. vekalert ücreti almak için böyle birşey istiyor olabilir.

şu aşamada yapmanız gereken çıkan kararı gidip icradan işleme koymak diye biliyorum. bi araştıralım...

@av.yasin toprak ta konuyla ilgili bilgilendirme yapar umarım.
  • çok teşekkür ederim.
    araştırmaya devam ediyorum.
    bağlayıcılığı yok diyor vekalet verin halledelim diyor.
    arkadaşlarla görüştüğünde bende yanlarındaydım kazanılan ücretin %25 istiyor.
    zaten başvurmadan önce bilseydim bende verirdim uğraşmazdım.
  • 6 ay önce açtığım konut kredisi davasında tüketici mahkemesi lehime karar verdi ve banka temyize(yargıtaya) götürmüş ancak ücretini 2-3 gün önce avukatımın hesabına yatırmışlar.Avukatımda beni arayarak paramı verdi. normalde 3.426 tl için dava açmıştık (dosya kullandırım masrafı ve yapılandırma ücreti için) sonradan dava açıldıkdan 2 ay sonra Avukatım 700 tl ekpertisz ücreti içinde ayrı dava açarak davaya müdahil olmuş ve yasal faiziyle beraber 4325 tl elime saydı.Ancak yargıtayda karar tümüyle onaylanacağı gibi ekperttiz ücreti için açılan sonraki dava için eğer kararı yargıtay bozarsa veya bir kısmnı bile bozarsa (mesela 700 tl ekpertiz ücretinin 250 tl sını bankanın göstereceği faturaya karşılık bozabilir geri kalan 450tl si bende kalacak şekilde de karar verebilirmiş.Ama şuna kadar banka herhangi bir ekpertiz faturası sunamamış) karşı tarafın avukatına vekalet ücreti doğarmış. oda sanırım 495 tl .Ama avukatımın dediğine göre kendısı banka avukatlarından yüzde 90 karar onanıp gelir ama diğer ihtimalde var bilgin olsun diye söyledi.Darısı diğer tüketicilerimizin başına.

Zaten vekalet ücreti alacak sizin adınıza icraya koyduğu zaman. Yani bu durumda % 25+veekalet ücreti, sizin aldığınız kadar para almis oluyor. Ekstra para istemeden alirsa, verin derim, avukata gerek kalmadan yapilabilir mi bi arastiracagim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: afanesavo

önceliklelehinize çıkan karar hayırlı olsun. güzel bi aşama...

1200 tl nin üzerinde olduğu için geçerli değildirle ne demek istediler?

büyük şehir statüsündeki yerlerde 3000 tl civarı limit var.

şimdi bu kararı icradan işletmeniz lazım. ama tam olarak nasıl olacağını bilmiyorum. detay araştırılır.

sizin görüştüğünüz avuklatın da işlemi baştan başlatacağını anladım yazdığınıza göre, böyle bir şeye ihtiyaç olmasa gerek zaten çıkmış bi karar var. vekalert ücreti almak için böyle birşey istiyor olabilir.

şu aşamada yapmanız gereken çıkan kararı gidip icradan işleme koymak diye biliyorum. bi araştıralım...

@av.yasin toprak ta konuyla ilgili bilgilendirme yapar umarım.

İCRAYA KOYABİLİRSİNİZ ANCAK BANKA İTİRAZ EDERSE TAKİP DURUR, YA DA DAVA AÇABİLİRSİNİZ MESLEKTAŞIMIN DEDİĞİ GİBİ, İSTENİLEN %25 VEKALET ÜCRETİ BİRAZ FAZLA AGELDİ BANA AMA SİZ BİLİRSİNİZ YİNE DE

• Teşekkür ederim gorusleriniz için.benim bu isleri devamli takip etmem zor.avukata vermek en uygunu görünüyor.

15 günlük itiraz müddeti geçtikten sonra icra takibi başlatsam tekrar itiraz edip durdurabilir mi?

avukat kaldığım yerden mi devam etmeli yoksa sifirdan dava acmasi mi uygun.tekrar teşekkür ederim

alacağımızı 1849 lira bunun %25 i 462 lira ediyor oranlar böle mi ideal oran nedir ne önerebilirsiniz.
    tekrar teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 34eagle -- 27 Ocak 2014; 23:55:04 >
  • Konut kredisi için alınan masrafla ilgili dekont açıklamasında, kredi tahsis ve değerleme şeklinde açıklama geçiyor. Dosya masrafı, ekspertiz ücreti vs. için alınmıştı. Açıklamada dosya masrafı ya da ekspertiz geçmediği için sonuç çıkar mı bu genel ifadeyle?

2008 de evin bedelinin küçük bir kısmı için kullanıp 2009 da erken kapama yapmıştım fakat şimdiye kadar ipoteği kaldırmamıştım, fek ücreti için ısrarcı olurlarsa onu da ödeyip alabileceklerimin hepsi için birlikte başvurayım diyorum.

Kullanırken alınan masraflar şu şekilde,
    KREDI TAH. VE DEĞ. 1.000,00 TL
    KREDİ-GHS GİRİŞ 45,92 TL
    AV IPOTEK UCRETI 180,51 TL
    YKSELMNTR(Hayat sigortası olmalı) 118,13 TL
    DASK BEDELI 36,95 TL

Yasin Bey görüşünüzü rica ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

http://www.istanbulbarosu.org.tr/Document.asp?DocumentIndex=avhukuk/resmiucretcizelge.htm

İKİNCİ BÖLÜM
    İş Takibi Konusundaki Hukuki Yardımlarda Ödenecek Ücret
    6.

İl ve ilçe tüketici hakem heyetleri nezdinde sunulacak hizmetlerde, hizmete konu işin değerinin % 12’sinden aşağı olmamak üzere. Ancak hizmete konu işin değeri maktu ücretin altında ise hizmete konu işin değeri kadar avukatlık ücretine hükmedilir.

250,00 TL

özetle almaya hak kazandığınız ücretin %12 si yasal olarak vereceğiniz tutardır.
    bu tutarın daha altında da verilebilir. pazarlığa açıktır. hiç te almasa bi kaybı olmaz çünkü davayı açtığında kesinleşmiş bu karar için zaten davalı bankadan %12 lik vekalet ücretini alacak. bir de %12 siz vereceksiniz etti %24 kılçıksız balık.

asgari ücreti tarifesi üzerinden anlaşma yapın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi afanesavo -- 28 Ocak 2014; 10:19:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: connectpeople

Konut kredisi için alınan masrafla ilgili dekont açıklamasında, kredi tahsis ve değerleme şeklinde açıklama geçiyor. Dosya masrafı, ekspertiz ücreti vs. için alınmıştı. Açıklamada dosya masrafı ya da ekspertiz geçmediği için sonuç çıkar mı bu genel ifadeyle?

2008 de evin bedelinin küçük bir kısmı için kullanıp 2009 da erken kapama yapmıştım fakat şimdiye kadar ipoteği kaldırmamıştım, fek ücreti için ısrarcı olurlarsa onu da ödeyip alabileceklerimin hepsi için birlikte başvurayım diyorum.

Kullanırken alınan masraflar şu şekilde,
    KREDI TAH. VE DEĞ. 1.000,00 TL
    KREDİ-GHS GİRİŞ 45,92 TL
    AV IPOTEK UCRETI 180,51 TL
    YKSELMNTR(Hayat sigortası olmalı) 118,13 TL
    DASK BEDELI 36,95 TL

Yasin Bey görüşünüzü rica ederim.

1000 tl Yİ GERİ ALIRSINIZ

• av.yasin toprak A kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler yanıtınız için, uğraşmayı düşünmüyordum ama fek ücretinde ısrar ederlerse onu da ödeyip birlikte başvurayım o halde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Halkbank'tan tüketici kredisi masraflarını geri alan oldu mu?
    Bana kadın açıkça bu tutarı geri alamazsın şimdiye kadar kimse alamadı dedi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: connectpeople

Teşekkürler yanıtınız için, uğraşmayı düşünmüyordum ama fek ücretinde ısrar ederlerse onu da ödeyip birlikte başvurayım o halde.

fek ücretlerinde ısrarcı olacaklarını sanmıyorum çünkü düzenleme ile ipotek fek ücreti tüm bankalar yönünden kalktı
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.