Şimdi Ara

Yargıtay: 'Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz.' (20. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.235
Cevap
74
Favori
135.809
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hocam o dediğin avukatları nasıl buluruz? ben ankaradayım, 3000 liradan fazla tutan bi kredi masrafı için heyete gittik, heyet bizi haklı buldu, gönderdiği belgeyle bankaya gittik ama banka ödeme yapmadı. biz de sorduk bi iki yere dava açman lazım dediler, ona bakıyoruz şimdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uA006 -- 2 Ağustos 2013; 21:15:01 >
  • merhaba arkadaşlar..
    şimdi konut kredisi çekmeyi düşünüyorum...
    genelde de masraflar 2000 tl civarı...şimdi krediyi çektikten sonra bu paranın hepsini bankadan geri alabilirmiyim?
    yeni çekilen kredilerde sözleşmeyle ilgili herhangi bir sorun oluyor mu?
  • Hiç kimse şunu yazmamış yada bu durumda sanırım kimse yok. Ben 2011 Kasım ayında Vakıfbankdan konut kredisi çektim. O gün 2000 TL masraf vardı. Sonra sırasıyla iki defa yapılandırma yaptım, ilkinde 3250 TL, ikincisinde 3100 TL civarı yüzde ikilik ceza aldılar. Yapılandırmada benden el yazısı ile bu cezayı tamamen kendi istediğimle yaptığımı ve kabul ettiğimi belirten imzalı kağıt aldılar. Aynı bankadan yapılandırmada yüzde iki ceza olmaz, fakat benim gibi birçok kişi imzalı kağıt verdi.
    Benim durumumda olupta dava açan varmı. Yada sizce dava açıp kazanma şansımız var mı?
  • Şimdi arkadaşlar.. ben 2012 ocak ayında Türkiye finanstan konut kredisi aldım.. ve o gün için benden

650 tl komisyon
    350 ekspertiz
    200 de ipotek ücreti aldılar..

ve 15.03.2013 de de yeniden yapılandırma yaptık o zamanda

995 tl komisyon aldılar..

bunlardan hangilerini geri alabilirim..

ne yapmam lazım.. ilk kredi ile yapılandırma için ayrı ayrı başvurabilir miyim hakem heyetine..
  • uA006 kullanıcısına yanıt
    Tamam dostum. aynı şey bana da oldu. Tüketici hakem heyetinin kararının altında bir avukat adı var. Oradaki avukat bu konuda deneyimli biri olmak zorunda. o avukatın yerini öğrenip ona kararı ve vekaletnameni veriyorsun o gereğini yapıyor. tutar yüksek olduğu için Tüketici Mahkemesine Dava açmak daha doğru bir yol. Çünkü direk icraya verirsen banka icra kararına itiraz edip süreci uzatıyor. Tüketici Mahkemesi 3 ayda karar vermek zorunda ve verdiği karar kesin.

Kolay gelsin umarım yardımcı olmuştur.
  • cumhurfatih C kullanıcısına yanıt
    Evet sorun var.

Şimdilerde bankalar sözleşme haricinde bir belge imzlatıyorlar. Tüm sözleşmeyi okudum. ödedim masrafları karşılıklı anlaştık vs gibi....

Bu kağıdı imzalarsan masrafları geri alamazsın.

Dikkatli ol.

Hangi belgeleri imzalatacaklarını sor. Ne kadar sürerse sürsün imzalatacakları belgeleri oku.

bu arada ev için de hayırlı olsun.
  • awos kullanıcısına yanıt
    Ben bir kağıt imzalamadım. bu yüzden geri aldım yapılandırma ücretlerini. Öyle bir kağıt imzaladıysanız işiniz zor. ama denemekten zarar gelmez. Tüketici hakem heyetine mutlaka başvur. sonuçta herhangi bir masraf ödemiyorsun. buradan çıkacak karara göre hareket edersin.

Kolay gelsin.
  • mc_delta_te kullanıcısına yanıt
    yazdığın ücretlerin hepsi için başvurabilirsin.

toplu başvurursan Tüketici Mahkemesine gitmen gerekir. rakam yüksek çıkacağı için.

Bence;

1.başvuru:650 tl komisyon
    2.başvuru:350+200 ekspertiz ve ipotek
    3.başvuru.995 tl yeniden yapılandırma

şeklinde daha mantıklı olur. aralarında bir kaç gün fark yap ki TSHH daki lerle olumsuzluk yaşama.. Bilmiyordum. Her ödeme için ayrı başvurulacağını sanıyordum dersin. Ordakiler aslında hiç üstlerine vazife olmamasına karşın iş yükleri arttığı için biraz olumsuz davranabiliyorlar.

Kolay gelsin.
  • İlk ödemedeki dosya masrafı ve ekstre ücretinin iadesi için kullanılabilecek örnek dilekçe;

Buradan indirebilirsiniz..

Bu dilekçenin 1 ve 2. maddelerini değiştirerek expertiz ve ipotek ücreti için de kullanabilirsiniz.

Bu dilekçe sadece kendi yazdığım bir örnektir hatalı yada eksik olabilir. Ama bu örnekle açtım bütün davalarımı bir sorun çıkmadı. Ama sizde sorun çıkmayacağı anlamına gelmez. bu nedenle iyi niyetle paylaştığım dilekçemden ötürü bir sıkıntı yaşarsanız şimdiden kusura bakmayın.

İyi forumlar.

@fktanik
    @mc_delta_te
    @BT42

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkismail -- 3 Ağustos 2013; 15:06:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: turkismail

İlk ödemedeki dosya masrafı ve ekstre ücretinin iadesi için kullanılabilecek örnek dilekçe;

Buradan indirebilirsiniz..

Bu dilekçenin 1 ve 2. maddelerini değiştirerek expertiz ve ipotek ücreti için de kullanabilirsiniz.

Bu dilekçe sadece kendi yazdığım bir örnektir hatalı yada eksik olabilir. Ama bu örnekle açtım bütün davalarımı bir sorun çıkmadı. Ama sizde sorun çıkmayacağı anlamına gelmez. bu nedenle iyi niyetle paylaştığım dilekçemden ötürü bir sıkıntı yaşarsanız şimdiden kusura bakmayın.

İyi forumlar.

@fktanik
    @mc_delta_te
    @BT42

İlginiz için teşekkürler, hocam ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BT42 -- 3 Ağustos 2013; 15:08:29 >

• dosya masrafının alındığını internet bankacılığından alsak olur mu.
  • BT42 B kullanıcısına yanıt
    Rica ederim.

umarım faydalı olabilmişimdir.

Tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum. Tüm bankalar türlü engellemeler ile bu paraların iadesini yapmak istememektedirler. Bu noktada bizlerin yılmadan boşver zaten tutar azdı vs demeden kararlılıkla hakkımızı aramamızdır..

Saygılarımla...
  • @odessa.13

Elbette olur.

Ancak önceleri eski kayıtları internetten gösteren bankalar şimdilerde son 1 yıla ait kayıtları göstermekte.. Sizin bankanızın tutumu bu konuda nedir bilemiyorum ama finansbank 1 yıl öncesinin dökümlerini 6 aydır filan vermiyor.

Edit: ziraat veriyor muş... :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkismail -- 3 Ağustos 2013; 16:23:57 >

• turkismail T kullanıcısına yanıt
    benim bankam ziraat ve 2011 de almış olduğum krediden ne gibi masraflar çekilmiş görebiliyorum. hesabımdan çekilen paraları ekledim; fakat bunlardan hangilerini bankadan talep edebiliyoruz. yardımcı olursanız çok sevinirim.
     Yargıtay: 'Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz.'
  • Hayat sigortası (172,27 +43,07)
    Konut sigortası (galiba iki kez kesilmiş 133,57+203,40)
    Bu ikisi biraz şüpheli ancak en son yukarıda verdiğim örnek dilekçede Isparta tüketici mahkemesinin kararında müşteri bunları da alabilmiş.
    Şahsen ben alamam diye henüz bunlara başvurmadım.

Buradaki mantığım sigorta süresinde başıma bir iş gelse sigotadan tanzim edecektim. dolayısıyla süresi dolmuş bir police geriye doğru alınabilir mi bilemiyorum..

ipotek tesis ücreti (200)
    TL kullandırım komisyonu (1500)
    expertiz (830-480iade edilmiş galiba=350tl)

bunları alabilirsin.
    TSHH da
    ipotek ve expertiz için ikisini birlikte tek dilekçede açabilirsin,
    dosya masrafını ise ayrı aç.

Büyük ihtimalle ipotek ve ekspertizi dava icraya vermeden sana iade eder. ama dosya masrafında kesin sorun çıkarırılar. o yüzden ayrı açman daha iyi olur.

Dosya masrafı sonuçlanınca karar da imzası bulunan avukatı bul kararı ona ver icra fln o seni yönlendirir. Ayrıca benden para çıkmayacak demi diye de onay almayı unutma.

ipotek için örnek dilekçe de yayınlayayım o zaman expertizi içine eklersiniz.

Buradan indirebilirsiniz...
    Alternatif buradan da indirebilirsiniz.

Edit: Alternatif link eklendi.
    @odessa.13
    @sempiternal

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkismail -- 3 Ağustos 2013; 18:36:16 >

• quote:

Evet sorun var.

Şimdilerde bankalar sözleşme haricinde bir belge imzlatıyorlar. Tüm sözleşmeyi okudum. ödedim masrafları karşılıklı anlaştık vs gibi....

Bu kağıdı imzalarsan masrafları geri alamazsın.

Dikkatli ol.

Hangi belgeleri imzalatacaklarını sor. Ne kadar sürerse sürsün imzalatacakları belgeleri oku.

bu arada ev için de hayırlı olsun.

cok tesekkur ederım..peki hangı bankalar boyle bır kagıt ımzalatıyor yada imzalatmıyor?
  • işbankası ve vakıfbank kesinlikle imzalatıyor tecrübe ile sabit. ancak diğerleri ne yapıyor tektek sormak lazım bilemiyorum o kısmıda sana bırakıyorum. sonucu burada paylaşmanı dilerim. biz de öğrenmiş oluruz hem.

Kolay gelsin.
  • quote:

Hayat sigortası (172,27 +43,07)
    Konut sigortası (galiba iki kez kesilmiş 133,57+203,40)
    Bu ikisi biraz şüpheli ancak en son yukarıda verdiğim örnek dilekçede Isparta tüketici mahkemesinin kararında müşteri bunları da alabilmiş.
    Şahsen ben alamam diye henüz bunlara başvurmadım.

Buradaki mantığım sigorta süresinde başıma bir iş gelse sigotadan tanzim edecektim. dolayısıyla süresi dolmuş bir police geriye doğru alınabilir mi bilemiyorum..

ipotek tesis ücreti (200)
    TL kullandırım komisyonu (1500)
    expertiz (830-480iade edilmiş galiba=350tl)

bunları alabilirsin.
    TSHH da
    ipotek ve expertiz için ikisini birlikte tek dilekçede açabilirsin,
    dosya masrafını ise ayrı aç.

Büyük ihtimalle ipotek ve ekspertizi dava icraya vermeden sana iade eder. ama dosya masrafında kesin sorun çıkarırılar. o yüzden ayrı açman daha iyi olur.

Dosya masrafı sonuçlanınca karar da imzası bulunan avukatı bul kararı ona ver icra fln o seni yönlendirir. Ayrıca benden para çıkmayacak demi diye de onay almayı unutma.

ipotek için örnek dilekçe de yayınlayayım o zaman expertizi içine eklersiniz.

Buradan indirebilirsiniz...

Hocam yuklemis oldugun siteden bir turlu indiremedim. Baska bir siteye yukleyebilirmisin sana zahmet. Tesekkur ederim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Alternatif download linki ekledim mesaja...
  • Tüketici hakem heyeti ile ilk kredi çektiğimdeki 1150 tl ti geri aldım.6ay sonra krediyi yapılandırılınca tekrar dosya masrafı aldılar.onuda hakem heyeti ile (1100) tl geri aldım.2.aldığım dosya masrafı için banka mahkemeye başvurmuş duruşmamamız Ekim'de avukat %99 kazanırız diyor.ayrıca yapılandırırken benden aldıkları %2erken kapama komisyonu içinde mahkemeye başvurduk ümüklerini sıkıcam onların:)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.