Şimdi Ara

Yargıtay, askeri öğrencilere verilen müebbet hapis cezasını bozdu: Tahliyeler başladı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
1.261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yargıtay, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Sultanbeyli dosyasında müebbet hapis cezası verilen askeri öğrencilerin cezasını bozdu. Bazı öğrenciler tahliye edildi.

Yargıtay, askeri öğrencilere verilen müebbet hapis cezasını bozdu: Tahliyeler başladı

Yargıtay, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Sultanbeyli dosyası kapsamında tutuklanan ve müebbet hapis cezası verilen 66 askeri öğrenci hakkındaki kararı bozdu.

İlk olarak öğrencilerden Furkan Çetinkaya'nın annesi Melek Çetinkaya Twitter'dan "Emin değilim ama oğlum tahliyeymiş. Görmeden inanmam" mesajı paylaşıp Silivri Cezaevi önüne gitti.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre; ardından Avukat Cemil Çiçek, Twitter'dan "müebbet alan askeri öğrencilerin dosyasının Yargıtay tarafından bozulduğu bilgisi geldi" yazdı.

HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da "67 askeri öğrenci hakkındaki hukuksuz cezalar Yargıtay'da bozulmuş. Bozulacak tabi! Yıllardır askeri öğrenciler masumdur, boşuna zulmediyorsunuz diye boşuna mı haykırıyoruz. Annelerin, babaların gözü aydın, cezaevi önünde bekleyen @MelekCetk ile görüştüm Foto bekliyoruz :)" tweeti attı.

Bir süre sonra Melek Çetinkaya yine Twitter'dan cezaevi önünde, tahliye edilen oğluyla çekilmiş fotoğrafını yayınladı.

Avukat Ayça Çiçek de "Sayı 66, bildiğimiz kadarıyla 50 öğrenci hakkında tahliye yok şu an. Kararı görene kadar şimdilik aldıklarımıza sevineceğiz. Tahliye için Silivri'deyiz.." mesajı paylaştı.

Yargıtay, askeri öğrencilere verilen müebbet hapis cezasını bozdu: Tahliyeler başladıbirgun.net
    https://www.birgun.net/haber/yargitay-askeri-ogrencilere-verilen-muebbet-hapis-cezasini-bozdu-tahliyeler-basladi-392900

• Bunların çoğunu o okula FETÖ'nün kendisi soktu, askeri okullar o kadar kötü durumdaydı ki devlet ayıklama yapmak yerine bütünüyle hepsini kapatıp MSÜ'yü açtı mecburen. Harp okullarına girebilmek için artık FETÖ'cü olma şartı aranıyordu neredeyse, o denli kötüydü durum. Yani zaten okula girerken bu çocukların hepsi ya en kötü FETÖ yurdunda kalmış, toplantılara katılmış tiplerdi. İllaki onlar gibi düşünüyorlardı demiyorum ama bağlantıları vardı.

Bu çocukların yüzde yüz temiz olduğuna inanmıyorum. Köprü üzerindeki askerlik görevini yapan erler dahi suçsuz olabilir, ben askerliğimi asteğmen olarak yaptım ve balta erin kafasının ne kadar boş olduğunu çok iyi bilirim. O kadar aptal tipler var ki bu adamları kandırmak çok kolaydır ama bu askeri öğrenciler illaki bir şeyler duymuşlardır veya akıllarına gelmiştir. 10 yaşındaki çocuk değil bunlar.

Son not, harp okulları darbeciler tarafından alarma geçirildiğinde bu gençlerin akıllı telefona erişimleri vardı diye tahmin ediyorum. Zaten olay ilk duyulduğu an darbe olduğu ayan beyan belliydi. Bütün bunları bilmelerine karşın emir aldık diye harekete devam ettiler. Ses çıkaramamış, sözde komutanlarına karşı çıkamamış olabilirler ama gene de sütten çıkmış ak kaşık olduklarına inanmıyorum.

• Ogrencilerde sucsuzsa suçlu kim?

• Neyin geldiğini görüyorlar ön almaya başladılar.

Tarihin en büyük genel affı geliyor. Kendileride faydalansın diye. Cezaevi doluluğu %30'a düşebilir, %250 ''den.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu çocukların bir kısmı otobüsten inmeden müebbet yediler, bir zahmet bozulsun zaten.

Bunca yıllarına yazık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amadeus99 -- 24 Haziran 2022; 10:1:21 >
  • içeri girdiklerinde gıkını çıkarmayanlar bir zahmet şimdide sussunlar

• 6 sene bosa gecti
    Akpnin besledigi feto sayesinde
    Yalansa yalan degin hadi

• Bunların çoğunu o okula FETÖ'nün kendisi soktu, askeri okullar o kadar kötü durumdaydı ki devlet ayıklama yapmak yerine bütünüyle hepsini kapatıp MSÜ'yü açtı mecburen. Harp okullarına girebilmek için artık FETÖ'cü olma şartı aranıyordu neredeyse, o denli kötüydü durum. Yani zaten okula girerken bu çocukların hepsi ya en kötü FETÖ yurdunda kalmış, toplantılara katılmış tiplerdi. İllaki onlar gibi düşünüyorlardı demiyorum ama bağlantıları vardı.

Bu çocukların yüzde yüz temiz olduğuna inanmıyorum. Köprü üzerindeki askerlik görevini yapan erler dahi suçsuz olabilir, ben askerliğimi asteğmen olarak yaptım ve balta erin kafasının ne kadar boş olduğunu çok iyi bilirim. O kadar aptal tipler var ki bu adamları kandırmak çok kolaydır ama bu askeri öğrenciler illaki bir şeyler duymuşlardır veya akıllarına gelmiştir. 10 yaşındaki çocuk değil bunlar.

Son not, harp okulları darbeciler tarafından alarma geçirildiğinde bu gençlerin akıllı telefona erişimleri vardı diye tahmin ediyorum. Zaten olay ilk duyulduğu an darbe olduğu ayan beyan belliydi. Bütün bunları bilmelerine karşın emir aldık diye harekete devam ettiler. Ses çıkaramamış, sözde komutanlarına karşı çıkamamış olabilirler ama gene de sütten çıkmış ak kaşık olduklarına inanmıyorum.

• SADAT ve destekçilerine, o dönemin GKB'na, fetönün siyasi ayağına soruşturma açılmadan 15 temmuzun arka planı aydınlatılamaz zaten.

Aslında herkes biliyor ama resmi kanaldan aydınlatılması lazım.

İçişleribakanına göre 15 temmuzu fetö yapmadı. Arap yarımadası finanse ettiler dediler ama bugün en sıkı fıkı oldukları onlar.

Bence kendileri de ne yaptıklarını tam bilmiyorlar.

• DHF_Viper kullanıcısına yanıt

Ben de Ergenekon'dan yargılanıp sonra beraat ettirilenlerin bir kısmının gerçekten derin devlet mensubu ve suçlu olduğuna inanıyorum.

En azından askeriyede böyle durumlarda sorumluyu bulmak kolay. Komutan her zaman emrindekilerin yaptığından sorumludur.

Eğer haberi var da önlem almadıysa suçludur, haberi yoksa komutan olamayacak kadar liyakatsızdır. 3. bir seçenek yok.

• Koskoca yargıtay hata yaptık diyebiliyor, kime neye güvenecek bu insanlar şaşkınlık içinde ülkenin adaletini izliyoruz.

• Pardon.

• lithran kullanıcısına yanıt

Ne alaka...

Yargıtay kendi kararını değil alt derece mahkemenin kararını bozuyor.

Yargıtay diyor ki cezanız hükümsüz ve ya fazla. Tekrar yargılayın. Suçsuzlar demek değil bu. Tekrar yargılanacaklar.

Ve ya alt derece mahkeme tekrar yargılama yapmadan gerisin geriye Yargıtay'ın ilgili dairesine gönderebilir.

O zaman Yargıtay ilgili dairesi kararını düzeltebilir ve ya kesin karar için genel kurula yönlendirir.

• Seçim yaklaşıyor.

• Erleri hemen salsınlar. Gariban erin bu işlerde hiçbir suçu olamaz.

• DHF_Viper kullanıcısına yanıt

Evet askeri okullarda fetö çok etkindi. Bu çocukların büyük çoğunluğunun fetöyle bağı vardı sanırım. Ama bu %100 hepsi fetöcüydü demek değil.

Hepsi fetöcü bile olsa bunun cezası müebbet değildir. Terör örgütü üyeliğinden dava açarsın, neyse cezası onla yargılanır.

Askeri öğrenciler hafta içi telefon kullanamaz. Yasaktır. Hafta sonu da kullandıkları telefon akıllı değildir. Kamerasız, internet erişimi olmayan telefon kullanırlar.

Olay ilk duyulduğunda darbe olduğu ayan beyan belliydi dediğine göre yaşın küçük. 15 Temmuzu bile hatırlamıyorsun. Binali açıklama yapana kadar kaos vardı resmen. Herkes başka bir şey söylüyordu. Hem köprüyü tek yön kapatarak ne darbesi yapacaksın? Böyle darbe mi olur diyordu herkes.

Ve askerlik yaptım diyorsun. Askerde komutan açıklama yapar mı askerlere? Hadi arkadaşlar darbe yapacağız. İsteyen gelsin mi dediler sence? Herkes tam teçhizat içtima sahasına derler biter gider.

• by-ko kullanıcısına yanıt
    1. si harp okullarında bulunmadım, şartları bilmiyorum ama normal kışlaya akıllı telefon sokabilmek çok kolay, çoğu er rahatlıkla alıyor içeriye bunuda herkes bilir zaten. Kendim yedek subay okulunda askeri öğrenciyken bizzat devremin ankarada oturan ailesi hepimizin telefonlarını teslim etti kolaylıkla aldık içeriye. Bu öğrencileri bir tık daha sıkıyor olabilirler belki ama gene de muhakkak iletişim araçları olduğunu düşünüyorum. Benim fikrim vardi telefonları.
    2. Yaşım 27, o geceyi de gayet iyi hatırlıyorum. Üzerine defalarca da youtubedan yayınları izledim. Köprünün kapatıldığı haberi ajansa ulaştığında akşam saat 21.30’du daha o anlarda darbe bu diye internette herkes bağırıyordu binali bu bir kalkışmadır açıklamasını en geç yarım saat sonra yaptı. Saat 10 civarıydı diye hatırlıyorum, yanlışsam düzeltin. Daha ortada sadece köprü kapama vardı, çatışmalar gece oldu zaten, halk sokağa inince.
    3. harp okulu öğrencileri sahaya bile inmemişti olayın darbe girişimi olduğu çok belliyken otobüslere bindiriliyorlardı, darbe için gittiklerini bilmiyor olma ihtimallerinin sıfır olduğunu düşünüyorum.
    4. bu yazınızda en mantığa yatkın olan komutan emrine nasıl karşı çıksınlar diye sormanız…. Doğru, ki bende kendi yorumumda onu söyledim, emir aldılar gittiler ama bunun kanunsuz bir emir olduğunu ve darbe yapmaya gittiklerini biliyorlardı ve karşı çıkmalıydılar dedim. Mıntıka temizliği ya da içtima emri değil bu, cezası ağırlaştırılmış müebbet olan, seçilmiş hükümet ve cumhurbaşkanını silah zoruyla devirme emri. Tabi ki emir onlara öyle verilmedi, gideceksiniz buraya konuşlanacaksınız size öyle emir verilecek de denmiş olabilir ama her durumda da Bir şekilde karşı çıkmaları gerekirdi dediğim bu.
    5. son olarak bu gençlerin yüzde yüz bir şekilde fetöyle önceden bağlantılarıda vardı ki zaten sizde buna hak vermişsiniz.

her neyse eğer suçsuzlarsa da umarım çıksınlar ben inanmıyorum hepsinin suçsuz olduğuna ama ben kesin haklıyım diye birşey de yok elbette bu benim düşüncem

• erkahn kullanıcısına yanıt

Yalan...

• Askeri öğrencilere verdirilen cezanın tek bir amacı vardı: Serv anlaşmasında da bahsedilen askeri okulların kapatılması.

AKP bu sayede hem askeri okulları kapatmış hem bu okulların arazilerini ranta açmış oldu. Tabii en büyük darbeyi de Türk Ordusuna vurmuş oldu. Türk Ordusu'nun nitelikli eleman yetiştirme yetisini tamamen budadı. bunun etkilerini 10 sene içinde görmeye başlayacağız. yani 2028 gibi ordu ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanları bulamaz olacak.

şimdi birileri çıkacak "askeri okullara FETÖ sızmıştı" diyecek. 2006-2008 gibi askeri okullara fetö sızıyor, askeri okulları fetö ele geçriiyor dediğimizde bunlara kargalar bile güler demişlerdi. fetö daha önce sınırlı sayıda girebildiği askeri okulları AKP sayesinde tamamen ele geçirdi. Yani fetö itinin askeri okullara bu kadar hakim olmasını AKP sağladı. Strateji süper, önce askeri okulları fetöye teslim et, sonra darbe girişimi olsun, askeri okulları fetö ele geçirdi diye kapat. bu akp'nin üretip uygulayabileceği bir strateji değil. o kadar stratejik derinliğe sahip değiller. BOP eş başkanı olarak nasıl bir ABD/CIA projesi için çalıştılarsa askeri okulların kapatılması da işte bu proje gibiydi. derinden, ağır ağır, küçük adımlarla.

15 Temmuz olayına hiç girmeyeceğim, veziri korumak için adam filini devreye soktu ancak hamlenin sonunda ne fil ne de vezir kaybedildi.

hoş AKP ile 2028'i görebilirmiyiz ondan da emin değilim, çok değil 1 sene sonra ülke yangın yerine dönecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Borakhan -- 24 Haziran 2022; 10:15:55 >
  • Bu sucuklar otobüslere dindikleri için değil o askeri liselere nasıl girdikleri bilindiği için ceza aldılar...

• Cem_Alim C kullanıcısına yanıt

2006-2008 senesi arasında fetö askeri okullara giriş sınav sorularını çalıyor, askeri okullara sızıyor diye defalarca söyledik. AKP ne dedi? buna kargalar bile güler.

AKP kendi eli ile isteyerek ve bilerek kendisine BOP projesi dahilinde verilen göreve harfiyen uyarak bu köpeğin bu okullara sızmasını sağladı. o sınav sorularını bizzat fetöye AKP verdi.

15 temmuz sonrası yaptıklarının hata olduğunu da söylediler. ancak BOP planı Serv'in bir devamı niteliğinde. Askeri okulların kapatılması Serv maddesidir. AKP işte bu derin strateji ile Serv'in yırtıp atılan maddesini hayata geçirdiği gibi askeri okulların arazileri üzerinden devasa bir rant yaratarak cebini de doldurdu.

kısaca AKP ve BOP planı ve FETÖ birbirinden ayrılamaz. BOP planının son aşamasında TÜrkiye'nin bölünmesi ve kürdistanın kurulması var. ABD Yunanistan'a bu kadar yığınağı nşye yapıyor bir düşün. bu ülkede 15 Temmuz sonrası değişen sistem ile artık BOP'un son aşamasını uygulamak için önlerinde bir engel de kalmadı.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.