Şimdi Ara

Yardım ricası - 2 çift hoparlör için Ohm sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
213
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Önemli bir konuda kıymetli fikirlerinize ihtiyacım var. Umarım Deneyimli bir odyofil yardımcı olabilir.

Elimde bir çift Wharfedale Diamond 220 bookshelf hoparlör var.
    8 ohm ve recommended amp 25-100 watts

Bir çift de Dali AXS 5000 floorstand hoparlör satın aldım.
    Ancak bunlar 6 ohm.

2 amfim var. Birincisi Yamaha CR420 Receiver amfi ve 22 W per channel in to 8 ohm
    İkincisi amfi ise Technics A600 MK2 ve 37 W per channel in to 8 ohm.
    Her iki amfide de A+B 8-16 ohm ibaresi oldu için tedirgin oldum.

1)Sizce 8 ohm ve 6 ohm değerindeki iki çift hoparlörü birlikte kullanabilir miyim?
    2)Eğer mümkünse hangi amfi ile kullanmam daha mantıklı olur?

Yol gösteren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

• A+B yaptığınızda hoparlör setlerinizin 8Ohm dan aşağıda olmaması gerekiyorki sizde 6ohm nominal empadansta hoparlör var demek ki üreriticinin önermediği bir durum.Ayrıca bu iki set hoparlörün empedans figürleri ortalama değerleri betimler yani bazı frekanslarda daha düşük bazılarında da daha yüksek oluyordur. bu sebeple şansa da olsa aynı frekanslarda eğer düşük empedans karakteri sergilerlerse amfiniz zorlanabilir kendine ve/veya hoparlörlere hasar verdirebilir. Ancak daha güçlü kuvvetli söyle 4 ohm da 150 watt civarı verebilen bir amfiniz olsaydı fikrim farklı olabilirdi ama elinizdeki amfileri zorlamayın derim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cevabınız için çok teşekkür ederim. Dinleme odamın oldukça küçük (12m2 civarı) olduğunu ve yüksek sesle müzik dinlemediğimi söylesem (sadece pikap) fikriniz değişir mi? Sonuçta teknik değerler ve sonuçları değişmez elbette ama en azından yeni bir amfi edinene kadar fişi çekmek durumunda kalmam...
  • baladur B kullanıcısına yanıt
    12 metrekarelik bir odada neden 4 hoparlörü aynı anda çalıştırmak istediğinizi anlamadım .Ayrıca AXS5000 90db hassasiyette Diamond 86db bu sebeple diamond duyulmaz bile.
    Bence elinizdeki riske atmayın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Doğrusunu isterseniz ses odayı yoğun bir şekilde doldursun diye düşündüm. Ya da sahne denilen bu ise zenginlessin diye. Sadece bir his. Muhtemelen olmayacak da. Değerli yardımınız için cok teşekkür ederim. Saglikli gunler

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.