Şimdi Ara

Yardım Lütfen? mRna Sırası-ÇIKMIŞ SORU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
5
Favori
736
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

mRna,tRNA,RRNA GÖREV YAPMA SIRASI NEDİR? 3.ŞIK YORUMUNU ANLAYAMADIM YA 3.ŞIK NEDEN DOĞRU DEĞİL

Yardım Lütfen? mRna Sırası-ÇIKMIŞ SORU

• Kardeşim mezunum bu soruyu naaıl yanlış uaptım hala ondauım . Tamamen okuması durmuş olsa beklenenden erken skn bulamaz hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam eğer öyle bir mutasyon geçirse hiç okuma yapamaz
  • Çünkü erken sonlandı diyor,hiç sentez olmadı demiyor.

• ama şöyle değil mi, r rna en son görev yapmıyor mu sonuçta m rna çekirdekten t rna ile rnayı iletip ribozoma götürüyor? tRNA, protein sentezinde kullanılacak olan amino asitleri sitoplazmadan ribozoma taşır

Mesajcı RNA (İngilizce: messenger RNA) (mRNA), sentezlenecek bir proteinin amino asit dizisine karşılık gelen kimyasal şifreyi taşıyan bir moleküldür. mRNA, bir DNA kalıptan transkripsiyon yoluyla sentezlenir ve protein sentez yeri olan ribozomlara, protein kodlayıcı bilgiyi taşır.

taşıyamazsa hiçbiri okunmaz? Bu şıkkı cevap anahtarı DOĞRU olarak almıyor, PROTEİN sentezinde RNA'ların görev sırası 1.MRNA 2.TRNA 3.RRNA Rrna son adımı tamamlayamazsa hiç olamaz? CEVAP YALNIZ 1 hala anlamadım
  • rRNA'da gen bulunmaz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sinoengino kullanıcısına yanıt
    senin bu cevabına göre sen 3.şıkkı almış oluyorsun? Cevap anahtarı yalnız 1 demiş.
  • functionmachine kullanıcısına yanıt
    Kardeşim ikinci öncülü yine anlamadım amk sınavdada bi bok anlamamıştım bide mezuna kalıyoruz korkuyorum artık

• 3.öncül bu yüzden mi yanlış?
  • Yardım Lütfen? mRna Sırası-ÇIKMIŞ SORU
  • Yardım Lütfen? mRna Sırası-ÇIKMIŞ SORU
  • Sadece rRRNA da mı gen bulunmaz
    Hocam 3. cümlede tamamen okuma yeteneği kaybetmesi demek hiçbir aminoasiti okuyamayacak demektir o yüzden olmaz
  • Okey hocam, buldum, RNA için genetik bilgi taşımazx yorumunu yapabilir miyim? Genlerin görevi genetik bilgi taşımak çünkü? Yardım Lütfen? mRna Sırası-ÇIKMIŞ SORU
    Hocam gen dediğimiz şey çift zincirli bölgedir. Rna tek zincirli oldugundan olmaz.

• nikonavar N kullanıcısına yanıt
    hocam peki bu soruda 3.şıkkı neden yanlış alıyoruz Rna lar mutasyona uğrayabilir ama? Rna nın geninde değilse neresinde olacak mutasyon?
    Hocam mutasyonlar nükleotitlerde olur zaten. DNA da biz gen bölgesinde diye bir tabir kullanıyoruz. Soruyla ilgili de beklenenden erken sonlanmıştır diyor yani başlamış translasyon. Bir de 3. Öncülü hocama sorduğumda hiç böyle bir şey duymadım demişti. Baya bilgilidir hocama güveniyorum.

• bir olur iki zaten alakasız da üçüncü şık için kafa bulanmıyor değil...

• hocam sentez beklenenden erken sonlanıyor diyor yani bir sentez/okuma var ancak bir yerde kesiliyor. 3. şıkta tamamen ortadan kaldırmaktan bahsediyor okumaya bile başlamamak demek bu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • FantomİçinF kullanıcısına yanıt
    hocam amaYardım Lütfen? mRna Sırası-ÇIKMIŞ SORU

Hocam mutasyon gerçekleşene kadar olan ribozom kodonları okumuştur mutasyon gerçekleştikten sonra okuyamaz şeklinde düşünüyorum, m rna , t rna, r rna görev yapma sırası nedir? Bence bu durum bununla ilgili?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.