Şimdi Ara

Yapı ve Kredi Bankası’na büyük şok: Veriler satıldı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
80
Cevap
6
Favori
14.053
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
157 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hazır mı yiz 2023 e hadi kopmaya gidiyoz biz

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Şimdi size başka bi açıdan olayı göstereyim. Biliyorsunuz ülkemiz inşaat cenneti. Memleketteki müteahhit sayısı azımsanamayacak kadar yüksek. Cebinde parası yok 3-5 aylık çek yazıyor. Tahminim bu tarz kişilerin bilgilerini sorgulamış olabilir ki bunu el altından herkes çalıştığı bankaya yaptırıyor. Adamın çeki yazılmış mı karşılıksız mı çıkacak ödemeleri nasıl vs iş yapmak zaten inanılmaz derecede zorlaştı bu yapılan doğru olmasa da haliyle herkes kendini korumak istiyor. Para kolay kazanılmıyor..
  • karti K kullanıcısına yanıt

Adliyelerde sorgu yapabiliyorsun ama karşı tarafa SMS gidiyor.

• karti K kullanıcısına yanıt
    Şimdi öncelikle sen bir bankanın müşterisiysen o banka çalışanı senin verilerine ister rıza ver ister verme risk alıp ulaşabilir, senin ruhun bile duymaz.

Başka banka çalışanı ise bankaların kendi aralarında kullandığı kredi risk sisteminden sizi aratarak belli başlı bilgilerinize ulaşabilir, yine senin ruhun bile duymaz.

Hadi kimlik, adres vs. bilgileri geçtim bu bilgilerimiz çerez gibi her yerde dağıtılıyor zaten ama mevcut mevduat miktarını falan dağıttılarsa bu iyi değil.
  • yaprak dökümü 2.sevket vakasi gibi

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • yok artık bu bir güvenlik açığı değil ama çalışan birinin yapmış olası çok ciddi bir olay hayretler içerisinde kaldım bir banka çalışanı müşterilerin bilgilerini hem de en kritik veriler "TC kimlik numarası, ad, soyad, iletişim bilgileri, kredi risk ve teminat durumu, ödeme performans bilgileri, karşılıksız çek ve protestolu senet ödeme bilgileri" gibi nasıl 3. şahıs veya kurumlarla paylaşılır

• iDoctor kullanıcısına yanıt
    Ama sen o banka musterisiysen zaten veri izni vermissin demektir tabiki ulasabilir, veri izni vermeyen kisi zaten hesap acamiyor ruhumun duymasina gerek yok, kredi kayit burosundan ulasabilecekleri cok sinirli sadece toplam riski gorebilirsin ki onun izninide hesap acarken veriyorsun, sen dersen ki ben bu izinleri vermeycem o zaman banka sana hesap acmiyor yani bu izinleri bankalar s s metodu ile aliyor, herseyi kendin yapiyorsun aslinada
  • quote:

Orijinalden alıntı: karti

O kisi izin vermeden zaten mernisten kafaniza gore cekemiyorsunuz, isin icindeyim ben bilmeden yaziyorsunuz, bankada kafana gore mernisten adres felan cekemiyorsun. Mernisten bilgi cekme kismi kisisel ver izni imzasi alindiktan sonra olabiliyor ancak.

Hocam merhaba,

Bankada kendi imzamız ile mernis'ten bilgi çeksin diye rıza gösteriyoruz. Peki bu bilginin ne sıklıkla, ne zamanlarda çekildiğini biliyor muyuz? Telefona sms gelmesi bence çok doğru bir uygulama olur. Eğer benim bankaya karşı takibe düşmüş bir borç yükümlülüğüm yoksa bilgilerim sorgulandığında bilgim olmasını isterim.

• Huseyinn31 H kullanıcısına yanıt
    Banka sadece imza atan sahisin mernisten adres ve kimlik bilgilerini cekebilir bunun ne sıklikla cekilmis olmasinin ne gibi bir onemi var sizin icin meraktan soruyorum sadece, surekli adres degistiren biri misiniz? Veya surekli nufustan kimlik mi yeniletiyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karti -- 17 Nisan 2021; 11:57:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E27222C63

Mernis veritabanı , nüfus müdürlüğü tarafından Bankalara , Belediyelere , gsm operatör ve diğer şirket ve kişilere erişime kapatılmalıdır. Herhangi bir şirketteki eleman veya memur vatandaşın izni ve haberi olmadan onunla ilgili sorgu yapabiliyor. Veri çekebilir.

Cimer üzerinden nüfus müdürlüğüne yazmak lazım. Sorgulama anında , kişinin e-devlette tanımlı cep telefonuna onay kodu sms olarak gelmeli.

Sistemde çok büyük açık var. Kişisel veriler ayaklar altında

Aynı şey , Takpas dada vardı 29.12.2020 de açığı kapattılar.

Yuh en çok beğenilen mesaja bak. Cahillik akıyor yeminle forumda. NVİ'de bulunan bu veritabanına sizin her türlü bilgilnizi her kurum istediği gibi sorgulayamaz. Bilip bilmeden konuşmayın.

• quote:

Banka sadece imza atan sahisin mernisten adres ve kimlik bilgilerini cekebilir bunun ne sıklikla cekilmis olmasinin ne gibi bir onemi var sizin icin meraktan soruyorum sadece, surekli adres degistiren biri misiniz? Veya surekli nufustan kimlik mi yeniletiyorsunuz?

Gizli saklı bir işim yok veya yasal yollar dışında iş yapan birisi değilim ama birileri bana dair bilgilere sahip olduğunda bilmek isterim. Her işletme kayıtlarının doğru olmasını ister diye düşünüyorum. Bu sebeple bankalar ara sıra hesap sahiplerinin bilgilerini güncelleyebilir ama o zamanlarda da desin ki bu sebeple senin şu bilgine erişim sağlayacağım haberin olsun. Aslında KVKK kapsamında kişisel verilerin nasıl işlendiğini öğrenebiliyoruz.

• Huseyinn31 H kullanıcısına yanıt
    Zaten hesap actiriken imzaladigin evraklarda bunun bilgisini veriyorlar, ayrica her mernis guncellemesinde kayitli telefon numarana adres bilgileriniz guncellenmistir diye mesaj gidiyor ki zaten banka bunu sahsin talebi olmadan yapmiyor ancak gelip dersen adresimi guncelleyin diye mernisten cekiyor banka.
  • quote:

Ama sen o banka musterisiysen zaten veri izni vermissin demektir tabiki ulasabilir, veri izni vermeyen kisi zaten hesap acamiyor ruhumun duymasina gerek yok, kredi kayit burosundan ulasabilecekleri cok sinirli sadece toplam riski gorebilirsin ki onun izninide hesap acarken veriyorsun, sen dersen ki ben bu izinleri vermeycem o zaman banka sana hesap acmiyor yani bu izinleri bankalar s s metodu ile aliyor, herseyi kendin yapiyorsun aslinada

Kvkk ya göre ,Verilen Hizmet kişisel verilerin işlenmesi ve paylaşması şartına bağlanamaz. Vatandaş buna izin vermediği için hizmetten mahrum bırakılamaz.

Açık Rızanın Hizmet Şartına Bağlanması konusu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E27222C63 -- 17 Nisan 2021; 12:35:55 >
  • O zaman bankalar bol bol ceza yer ama zannetmiyorum, veri islenmeden banka musterisi olamazsiniz mantik olarak olmuyor.
  • Saden bütün bilgilerimiz saçıldı. kimlerin elinde acaba
  • Beni kimse takmaz hesap ekside zaten ??

• quote:

Orijinalden alıntı: daggburak

Bu mesaj silindi.

virüs

• Kesin benğm bilgileri verdiler,

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.